Landbouwberichten Heel dc wereld rond» In de Lente is er te veel werk Verzorgt |uw fosfoorzuurbemesting van nu af en strooit Thomasfosfaat Geen verlies aan fosfoorzuur* V erzekeringen* Rechtskundige Dienst de KOQRNBI.OBM - 12 Jan. 1952 Vervolg van 4e bladzijde vroede vertegenwoordigers te dubben over de toelage die ze aan onze boeren zouden toekennen voor het geleden verlies. Maar naar blijkt is de verlich ting van Brussel nog niet sterk genoeg geweest. Te oordelen althans naar wat in de duisternis uitgebroed wordt. Prof. Frans Daels is op 7 Januari 70 jaar geworden. Iedereen in Vlaan deren is voldoende op de hoogte van de faam en de verdiensten van deze grote geleerde. En ware daar niet de koppen- snellerij van de bevrijding geweest dan kon Prof. Daels in zijn vaderland deze verjaardag vieren en kon Vlaanderen hem een welverdiende hulde brengen. In 1940, bij de Duitse inval, werd Daels door prof. Nolf, voorzitter van het Rode Kruis, met een algemene vol macht belast voor de verzorging van de kraamvrouwen, dit bij ontstentenis van de verantwoordelijke personen. Het was bijna onvermijdelijk dat de sociale wer ker, nu de bezetting zoveel miserie over ons volk bracht, niet onactief zou blij ven, en het was al even onvermijdelijk dat de Vlaamse strijder, wiens onbuig zaam karakter en hoge zedelijke instel ling haast legendarisch zijn, onmiddellijk an botsing zou komen met de Duitse overheid. Botsing welke publiek werd met zijn beroemde brieven van 1942 en 1943. Op sociaal gebied was hij een van de promotors van Winterhulp. Op ei gen kosten steunt Daels de gezinnen van arbeidsweigeraars. Joden en andere door de Duitsers vervolgden. Getroffen door de vreselijke voortwoekering van de tuberculose, sticht hij het werk der kinderkolonies Voor Moeder en Kind maar moet na zes maanden ont slag nemen, daar hij Duitse officieren de toegang tot de kolonies verboden had. In 1942 wijst hij de vertegenwoor digers van de bezettende overheid, die zich op de openingsvergadering van het Vlaamse Wetenschappelijk Congres aangeboden hadden, de deur. Een jaar later neemt hij ontslag als voorzitter van het IJzerbedevaartcomité uit protest tegen de censuur. Bij de bevrijding moest prof. Daels uitwijken naar Zwitserland. Daar heeft hij zich tot nog toe onledig gehouden met kankernavorsing. Tientallen vrouwen en kinderen vie len flauw en vele mannen raakten ge wond toen tijdens de op Nieuwjaarsdag gespeelde voetbalwedstrijd tussen Celtic en Rangers honderden woedende sup porters elkaar te lijf gingen, aldus de Telegraaf. In het midden van de tweede helft kregen de Rangers, die met 3 1 leidden, een vrije schop toegewezen op 20 meter van het Celtic doel. De Schotse inter nationaal Willy Waddell knalde de bal in het net en dat was het begin van een complete oorlog op de tribunes. Op alle rangen werd gevochten en verhitte Celtic-aanhangers wierpen ste nen en flessen naar de spelers van de Rangers. Vrouwen en kinderen klom men over de tribunehekkens het veld op om zich in veiligheid te brengen. Een kwartier lang zochten EHBO patrouil les hun weg door de mensenmassa om de slachtoffers van de voetbalrevolutie in veiligheid te brengen. De politie arre steerde een groot aantal personen. Al kennen onze voetbalvelden niet dergelijke uitspattingen, toch mogen we er wel op wijzen dat spelers van te lan de nog al eens uit het oog verliezen dat hun tegenstander ook een mens is die als dusdanig wenst behandeld te wor den en dat de supporters maar al te dik wijls aanleiding geven tot hardhandig optreden van hun idiolen door hun gebrek aan bezadigdheid als supporter. T^Wie zou dan nog durven beweren dat sport geen veredelende invloed heeft op de mensen? Gans de wereld volgt met spanning iet avontuur van Kapitein Carlsen die dagen lang op zijn schip de Flying En terprise alleen was achtergebleven om te beletten dat het als verlaten schip door de eerste de beste zou in bezit wor den genomen. Het taaie uithoudingsver mogen van de kapitein werd bijna be loond want de Engelse kust was reeds in het zicht. Zover hadden de sleepboten het wrak reeds getrokken. Toen is een storm opgestoken en heeft het wrak van de slepers losgeslagen. De laatste be richten melden dat het schip gezonken is. PL'KOL doet wonderen! Puur geneeskracht, gezondheid en zuiverheid voor Uw huid Churchill is nieuwjaar gaan wensen bij peter Truman. Wij horen hem zijn nieuwjaarsbrief al opzeggen van Mijn handje is nog veel te klein Om enen brief te schrijven. Toch is het groot genoeg Om een peperkoek te krijgen. Wij zijn benieuwd welke peperkoek Churchill uit Amerika zal meebrengen. Intussen wordt medegedeeld dat de bei de staatslieden duchtig besprekingen aan het voeren zijn en dat regelmatig de atoombom en Stalin op tafel komen. Voorwaar, twee gevaarlijke dingens om op tafel te hebben. Volgens de jongste berichten zou Stalin, mocht hij komen te sterven door een driemanschap worden vervangen, nl. Beria, Molotof en Malenkof. Stalin toont zich hier vooruitziender dan Dolf in zijn tijd. Die had er maar ene aange steld eD dan was het nog een halve gare. Wij mogen ons verblijden over het feit dat wij stilaan weer volledig inge spannen geraken hier in West-Europa. Naar onder voorbehoud wordt bekend gemaakt werd er onder de militaire grootheden van Frankrijk, Duitsland, Italië en Benelux een akkoord bereikt over de samenstelling der Duitse strijd krachten. Waaruit blijkt dat men toch nog de voorkeur geeft enkele feldwe- bels te kunnen gebruiken voor het ge val dat vadertje van achter de gordijn wat te wild zou worden. Het plan voorziet een Duitse leger macht van 320.000 man, ingedeeld in zes pantserdivisies, waarvan ten minste drie met de sterkte der voormalige Panzerdivisionen en 280 tanks elk, en zes volledig gemotoriseerde infanterie divisies. Het inzicht bestaat aan voornoemde landstrijdkrachten een zelfstandige tac tische luchtmacht toe te voegen. Een beperkte Kriegsmarine vol doende sterk om op eigen kracht de ver dediging der Duitse kusten te verzeke ren zou ten slotte het geheel vervolledi gen. BINNENLAND. Vervroegde betaling van de bedrijfs belasting 1952 (landbouwjaar 1951). De landbouwers, die bedrijfsbelasting verschuldigd zijn voor het landbouw jaar 1951 en nog geen vervroegde be taling of enkel een onvoldoende betaling hierop hebben gedaan, zullen slechts een verhoging van 10 moeten betalen op de stortingen gedaan vóór 15 Januari e.k. Na deze datum bedraagt de verho ging 20 °P de bedrijfsbelasting oi: gedeelte ervan dat niet vooraf gestort werd. Er wordt geen verhoging toegepast op de stortingen die gedaan werden vóór 15 Juli 1951. De vervroegde stortingen moeten uit sluitend gedaan worden op de postre kening nr 23.40, genaamd Bedrijfsbe lasting Vervroegde stortingen Brus sel. Geen enkel vervroegde betaling mag bij de ontvangers der belastingen ge daan worden de stortingen of over schrijvingen, tegen de voorgeschreven schikkingen in, gedaan aan deze ont vangers, geven geen recht op vermin dering der belasting. Uitstel van legerdienst. De militieplichtigen geboren in 1933 na 30 Juni en deze in 1934 vóór 1 Oc tober geboren, alsook de dienstplichti gen die door uitstel, voorlopige afkeu ring of om andere redenen verbonden werden aan de lichting 1953, moeten indien zij een reden hebben om hetzij uitstel, hetzij vrijstelling van actieve dienst aan te vragen, deze aanvraag in dienen bij het gemeentebestuur tussen 1 en 31 Januari 1952. Deze aanvraag dient bij voorkenr gedaan bij middel van een formulier te bekomen op het gemeentehuis. Wanneer het formulier afgegeven wordt op het gemeentehuis dient er een ontvangstbewijs van gevraagd. Aanvragen ingediend na 31 Januari 1952 komen niet meer in aanmerking. IERLAND. Tijdens de eerste negen maanden van 1951 voerde Ierland een hoeveelheid van 108,917 cwts vers vlees, gekoeld vlees en bevroren vlees uit alsmede een hoe veelheid van 94.870 cwts vlees in blik met een waarde respectievelijk van 1.312.631 en 897.813 pond sterling. Van het vlees in blik wordt 90% door Groot- Brittannië afgenomen. Het gekoelde en bevroren vlees wordt voor het me rendeel naar de Verenigde Staten uit gevoerd. 1 cwt 50,8 kg). Bloembollenteelt en uitvoer. De "Frish Bulb Limited,, die korte tijd geleden is overgegaan tot de bloem bollenteelt op enigszins grote schaal, exporteert thans 450 acre in Finglas ten Noorden van Dublin. Inmiddels is met de uitvoer naar Groot-Brittannië reeds een bescheiden begin gemaakt. Teneinde ook op de Amerikaanse markt vaste voet te verkrijgen zijn vóór enkele tijd per vliegtuig 10.000 bollen naar New- York verzonden. Ook in Ierland zelf wordt een inten sieve propaganda gevoerd onder andere door het plaatsen van advertenties. Bo vendien zijn aan het People's Park te Dublin 10.000 bollen aangeboden. Het verpakkingsmateriaal moet thans nog worden ingevoerd. NEDERLAND. De uitvoer van landbouwproducten naar de Verenigde-Staten. De Nederlandse uitvoer van land bouwproducten naar de Verenigde-Sta ten bedroeg in 1950 77,7 millioen florij nen tegen 44 millioen florijnen in 1949. Gedurende Januari tot en met September 1951 was dit cijfer 106 millioen florijnen tegen 49 millioen florijnen tijdens de zelfde periode van 1950. Deze uitvoer omvat inzonderheid bloembollen, consumptiezaden, verduur zaamde uien, augurken, groente- en bloemenzaden, aardappelmeel, vleescon- serven in het bijzonder kaas en seringen. EGYPTE. Rijstoogst 1951-52. Volgens het Egyptische Ministerie van Landbouw bedraagt het rijstareaal voor 1951-1952 477.094 acres tegen 700.258 acres in 1950 51. Een officiële schatting van de rijstoogst 1951-52 is nog niet bekend gemaakt, doch volgens officieuse ramingen zal de rijstoogst dit seizoen 400.000 ton opleveren (1950-51 600.000 ton). Het Ministerie van Voedselvoorzie ning zou hebben besloten in verband met de slechte rijstoogst af te zien van het stelsel van vorderingen voor de uit voer. Waarschijnlijk zal niets, of zullen slechts kleine hoeveelheden worden uit gevoerd. Rijst is in normale jaren na katoen het belangrijkste uitvoerartikel. De invoer van landbouw- tractoren in 1950. Egypte voerde in 1950 1.781 tractors met een totaal gewicht van 4.700 ton en ter waarde van 917.000 Egyptische ponden in, tegenover 1.576 stuks voor 569.000 Egyptische ponden in 1949. De invoer uit Groot-Brittannië bedroeg in het laatste jaar 1.135 lichte tractors voor 413.000 Egyptische pondenen uit de Verenigde Staten 450 zware land- bouwtractoren voor 316.000 Egyptische ponden. In de loop van het jaar 1951 is de belangstelling voor landbouwtractors en andere landbouwmachines toegenomen. Als kopers treden in de eerste plaats voornamelijk grootgrondbezitters op de vorming van machines-coöperaties verkeert in het beginstadium. Voorkeur hebben de tractors met een paarden kracht van 35, 45 en 50 in de laatste tijd worden ook tractors van 15 en 30 pk verlangd. De tractors worden thans hoofdzakelijk met ijzeren wielen gele verd. VERENIGDE STATEN. Een nieuwe Rootmethode voor vlas. In Amerika wordt de aandacht geves tigd op een nieuwe gepatenteerde met hode (Frans patent) voor het roten van vlas, hennep, jute, enz., met behulp van een pas ontdekte bacterie die de naam Clostridum corallinum heeft gekregen. Men dient de bacterie uit te strooien in de bakken met water en vezelstoffen die verhit zijn tot 37 graden. Een afgevaardigde van de verzeke ringsmaatschappij NOORDSTAR- BOERHAAVE is alle 1' en 3' zaterda gen in ons lokaal van 10 tot 12 uur, om U kosteloos inlichtingen te verstrekken inzake verzekeringen Brand-Ongevallen Leven, waar hij voor rekening van het hoofdagentschap R.U.Z. de zaken behandelt. Onze rechtskundige zal zijn zitdag houden op Zondag 13 Januari, tussen 10 en 12 uur, in het lokaal «De Koornbloem», Grote Markt, Aalst. Deze raadplegingen zijn volle dig kosteloos voor onze leden. -•• ïSiïS&ï'

De Koornbloem | 1952 | | pagina 5