Handleiding voor de goede Bietenverbouwer. Notarieële Annoneen Notaris BRECKPOT Notaris MEERT WOONHUIS en Bouwgronden Vier WOONHUIZEN EEN WOONHUIS en Land Welgelegen Hofstede Bouwgrond Land en Weiland* HUISMEUBELEN en Herbergmateriaal DB KOORNBLÖEM - 12 Jan. 1952 7 (Vervolg van 3e bladzijde) en incarnaatklaver of de mengeling erwten, paardenbonen en wikken na vlas, gerst of erwten brengen een be langrijke hoeveelheid organische stof voort en verrijken de grond aan stik stof. Men vindt er baat bij deze groen- voeders zonder uitstel na de oogst te zaaien. 3. Door het aanleggen van luzer- nevelden of van kunstweiden kan men eveneens het humusgehalte van de gronden verhogen. Deze werkwijze biedt tegelijkertijd het voordeel de infec tiegraad te verminderen in velden, die door het bietenaaltje besmet zijn. 4. Het stro is een belangrijke bron van humus. Het verbranden van stro is dan ook ten strengste af te keuren. 5. Wanneer de graangewassen geoogst worden bij middel van een pik- dorser komt het er op aan het stro, dat gekapt op de grond uitgestrooid wordt, ^rechtstreeks onder te werken, omdat het een belangrijke bron van organische stof is. Het onderwerken van het stro wordt best verwezenlijkt met een schijven- werktuig. Daarenboven moet men er aan denken de humusvorming van bet ■ondergewerkt stro te verzekeren door een snelle en volledige ontbinding in de ïhand te werken. Te dien einde, is het onontbeerlijk 250 kg ammoniaksulfaat of 275 kg kalk- cyanamide, hetzij 50 kg stikstof, per ha toe te dienen, om de ontbinding van het istro door de microben van de bodem te bevorderen. De humusvorming van het stro gaat eveneens door, wanneer het achterge laten wordt op een veld, waar een vlin derbloemige plant, die in de Lente als bedekte vrucht werd gezaaid, groeit. Een andere methode bestaat erin, na •het onderwerken van het stro een vlin derbloemig zomergewas te zaaien. In dat geval hoeft de landbouwer geen stikstofmeststoffen toe te dienen op dat tijdstip. Te dien opzichte kunnen we nog zeg gen dat de lentegroenmesten een betere werking hebben dan de zomergroenmes- ten. 6. Zo men over veel water en werkvolk beschikt, kan'., het bereiden van kunstmest eveneens als een belang wekkende oplossing, om de humusreser- ven van de grond te verhogen, door gaan. Dit procédé is echter minder eco nomisch dan de andere. De minerale bemesting. Buiten een organische bemesting vergt de biet een volledige en goed gedoseerde minerale bemesting. Deze bemesting zal rekening houden met de wisselbouw, de cultuurvoorwaarden, eigen aan elke streek, het belang van de organische be mesting en het zaaitijdstip. Door de grondontleding wordt een logische toediening van kunstmeststof fen verzekerd en elke verkwisting ver meden. De grondontleding van de vel den, die bestemd zijn voor de suikerbie tenteelt wordt door bijna alle suikerfa brieken kosteloos uitgevoerd. De ver bouwers die er belang in stellen kunnen goed gemengde grondstalen naar de suikerfabriek sturen. De grondstalen zullen bij voorkeur in Augustus genomen worden. Die be werking moet met grote nauwkeurig heid uitgevoerd worden daar de bodem geen homogene samenstelling heeft, zelfs niet op een beperkte oppervlakte. In verband met deze monsterneming, moeten op een twintigtal plaatsen per ha en tot op een diepte van 20 cm stalen genomen worden. Een gemiddeld staal van ongeveer 500 gr zal samengesteld en naar de fabriek verzonden worden of eventueel naar gespecialiseerde labora toria. 1. Men zal al de stikstofmeststof fen in eenmaal toedienen vóór de uit zaai. Gezien sodanitraat, als dekmest toe gediend, korstvorming dreigt te veroor zaken, is het beter de stikstofmeststoffen in de Lente oppervlakkig onder te wer ken, zoals de methode van de opper vlakkige grondvoorbereiding het voor ziet, dan ze als dekmest toe te dienen, juist vóór of na de uitzaai. Het toedienen van een overmaat, een laattijdig toedienen of een gedeeltelijk toedienen tijdens de vegetatie van stik stofmeststoffen, hebben een nieuwe bladgroei voor gevolg en dit ten koste van de suiker in de wortel. 2. Voor 1940 vertoonden de bie- tengronden weinig behoefte aan assimi leerbaar phosphoorzuur. Heden zijn 50 van de bietengronden arm aan phosphoorzuur ten gevolge van de oor logsomstandigheden. Ook hier zal de grondontleding de verbouwer inlichten er bestaat immers een neiging de phosphoorbemesting te overdrijven ten nadele van de kali (of potas). 3. Een groot gedeelte van onze suikerbietengronden is arm aan opneem bare kali (of potas), hetgeen het suiker gehalte op ongunstige wijze beïnvloedt. In de lichte gronden of leemgronden zal de kalibemesting bij voorkeur met ruwe kalizouten geschieden. Deze bevatten natrium die voor de suikerbiet dezelfde voedingswaarde heeft als kali. De aan wezigheid van natrium in de ruwe kali- zouten maakt het mogelijk de hoeveel heid toe te dienen kali met een derde te verminderen. Voor het ogenblik zijn de ruwe kali- zouten echter in verhouding duurder dan de geconcentreerde. Maar men mag niet vergeten dat natrium het suikerge halte, evenals de suiker en wortelop brengst verhoogt en de weerstand van de biet tegen de vergelingsziektescherpt. Elders zal natrium niet schaden aan de grondstructuur zo de ruwe kalizou ten, die natrium bevatten, ondergewerkt worden bij het diepploegen en in de loop der wisselbouw alleen voor de sui kerbiet worden toegediend. In zware gronden of polders hebben de ruwe kalizouten een verderfelijke in vloed op de bodemstructuur. In dit ge val moet er bij voorkeur gebruik ge maakt worden van geconcentreerde kalizouten (chloorpotas aan 40 tot 60%). Daarenboven mag men in de polders, die rijk zijn aan kalimineralen, de kali bemesting verminderen voor de biet. Bij de toediening van kunstmeststof fen zijn volgende hoeveelheden aange raden, rekening houdende met de zeer verschillende plaatselijke omstandighe den 400 tot 1.000 kg stikstof meststoffen, wat overeenkomt met 80 tot 210 kg stikstof per hectare 300 tot 500 kg actieve phosphaten, wat overeenkomt met 45 tot 75 kg phos phoorzuur per hectare 400 tot 800 kg kalimeststoffen, wat overeenkomt met 160 tot 310 kg kali per hectare. Grote hoeveelheden meststoffen zijn in een der volgende gevallen gewenst een vroegtijdige uitzaai het ontbreken van organische stofeen lichte grond een groot plantenaantal de aanwezig heid van het bietenaaltje grote voeder behoefte de veelvuldige terugkeer van de biet in de wisselbouw. Het doseren van de meststoffen is van groot belang. Het is hopeloos een laattijdige uitzaai te willen vergoeden door meer stikstof toe te dienen. Men mag daaruit afleiden dat men minder meststoffen hoeft toe te dienen, wan neer de zaaitijd laat is, dan wanneer hij vroeg is. Sommige meststoffen, zoals de gecon centreerde kalizouten en chloorammo- niak dienen minstens één maand vóór de zaaitijd toegediend te worden. Kalk- cyanamide en de ruwe kalizouten moe ten nog'vroeger toegediend worden. J ('t Vervolgt). Studie van te Aalst. Openbare Verkoping van te Meldert, Doment. Notaris BRECKPOT, te Aalst, zal ten overstaan van de Heer Vrederech ter des Kantons Aalst, en namens wie het behoort, openbaarlijk verkopen Gemeente Meldert. Koop 1. Woonhuis met grond en tuin, wijk Doment, groot bij meting 10 aren 92 ca. Koop 2. Perceel bouwgrond, Do ment, nevens voorgaande goed, groot bij meting 5 aren 55 ca. Breed aan de straat 9 meter. Koop 3. Perceel dienstig voor bouwgrond, Doment, groot bij meting 4 aren 50 ca. Deze goederen laatst gebruikt door Mevr. We Fr. Van Stappen-Vereycken. Laatste Zitdag Donderdag 24 Januari 1952, te 2 u. namid. ter Zittingszaal van het Vredegerecht te Aalst, Kapellestraat. Openbare verkoping van te Erpe, Kattelinnestraat. Notaris BRECKPOT, te Aalst, zal namens wie het behoort openbaarlijk verkopen Gemeente Erpe. Koop 1. Schoon burgershuis met tuin, kunnende dienen als bouwgrond, Kattelinnestraat, groot 3 aren 80 ca., de tuin breed aan de straat 9,70 m. Het bevatonderaardskool en pro visiekelder. Gelijkvloers: ingang, voor plaats, eetplaats, keuken, achterkeuken, stal, W.C., koeren tuin. Verdiep: twee slaapkamers en zolder. Elektrische ver lichting, regen- en pompwaterput. Onmiddellijke ingebruiktreding. Bezichtigen zich wenden bij Mevr. Wed. Parewyck, Kattelinnestraat 28, van 2 tot 4 ure namiddag. Koop 2. Woonhuis met tuin. Kat telinnestraat 14, groot 1 aar 50 ca. Be woond door Mr Alb. Stalpaert. Koop 3. Woonhuis met tuin, Kat telinnestraat 16, groot 1 aar. Bewoond door Mr Ser. Meert. Koop 4. Woonhuis met tuin, Kat telinnestraat 18, groot 1 aar. Bewoond door Mr Maur. De Wael. Ieder der kopen 2, 3 en 4 bevatge lijkvloers ingang, voor en achterplaats, afdak, W.C., koer en tuin. Verdiep 2 slaapkamers en zolder. Electriek, regen waterput en pompwater. Kopen 2, 3 en 4 zullen kosteloze uit gang van 1 m. breed hebben over tuin van koop 1. Enige Zitdag Maandag 14 Januari 1952, te 2 ure namiddag ter café bij Mr Chris- tiaens, te Erpe, Vijf Huizen. Openbare Verkoping van te Erembodegem, Tenbos. Notaris BRECKPOT te Aalst, zal namens wie het behoort openbaarlijk verkopen Gemeente Erembodegem. Koop 1. Woonhuis met grond. Tenbos, groot 6 aren 80 ca. Koop 2. Perceel land op Letters- veld, groot 3 aren 40 ca. Kortelings ingebruiktreding. Bewoond door Mev. Wed. Em. Van den Berghe-Seghers. Enige Zitdag Maandag 21 Januari 1952, te 3 uur namiddag ter café «A la Bonne Bière», bij Mr Kieckens, te Aalst, Brusselsesteenweg (Tir). Studie van te Erpe. Telefoon 241.22 Aalst. Om uit onverdeeldheid te treden Openbare verkoping van een zeer te Erpe, Sevecootstraat, 40, aan de Gentse Steenweg, Notaris Charles MEERT, te Erpe, zal in het openbaar verkopen Gemeente Erpe. Koop 1. Een woonhuis met aan- horigheden en boomgaard gelegen aan de Sevecootstraat, getekend nr 40, ge kadastreerd sectie D nummers 497k en 497L, groot 7 aren. Het huis bevat grote kelder, voor plaats, keuken, schotelhuis, kelderkamer en kamer, grote zolder. Voorzien van electriciteit en pompwater. Schuur, stal ling, boomgaard in volle bloei. Sleutel te bevragen bij Octaaf De Meyer. Koop 2. Perceel land, dienstig voor bouwgrond, gelegen aan de Neren- broeckstraat en de Gentse steenweg, gekadadstreerd sectie D nr 135d, groot 3 aren 60 ca. Palende aan de steenweg, de straat, Frans De Saedeleer en de kinderen Noël- De Meerleer, allen te Erpe. Koop 3. Een perceel hooiland, ge legen ter wijk Bossestraat, gekadastreerd sectie A, nummer 718a, groot 17 aren. Palende aan Camiel De Saedeleer, Camiel De Nijs, Jos. Verhoeven en an dere. Koop 4. Een perceel land gelegen op Cammenland, gekadastreerd sectie D, nummer 454a, groot 6 aren. Palende aan de spoorweg Douai- Antwerpen, Emiel Peerlinck, René Van Impe en kinderen, de erven Vettenburg- Van Moortel en andere. Al deze goederen zijn onmiddellijk vrij. Enkele Zitdag Donderdag 17 Januari 1952 te 2 uur namiddag, ter herberg gehouden door de heer Octaaf De Meyer, te Erpe, Sevecoot. Openbare Verkoping van te Aalst, Brusselse straat 68, Pontstraat. Notaris MEERT, te Erpe, zal in het openbaar verkopen Allerhande huismeubelen en herberg materiaal zoals Volledige slaapkamer in notelaar (gepolierd) met wollen ma tras, tafel in acajou, ronde tafel met mar meren blad, lessenaar, kommodekast met marmeren blad. Engels bed en matras, 2 grote spiegels, grote kleerkast en lijn- waadkast, eiken buffet, keukenkast.eiken keukenkast, 2 verlengtafels in eik met 8 planken, 2 regulateurs, tafels, stoelen, 2 tafelserviezen in porcelein, feu continu bureel in eiken, 2 koffiserviezen, bronzen postuur, vazen en versierstukken, wijn romers en glazen, banken, planken met schragen en andere voorwerpen. Naaimachien merk Singer en piano merk Baltazar. Op Woensdag 23 Januari 1952, te 9 uur voormiddag, te Aalst, Pontstraat, 68. Gewone voorwaarden. Kosten 20 Komptante betaling. (Zie vervolg bladzijde 1' kolom.) i.'

De Koornbloem | 1952 | | pagina 7