Bestrijding van Ritnaalden in de Beten. DE EZEL HEEFT GESTAMPT. Komt er oorlog met Rusland DB KOORN BLOEM - 19 Jan. 1952 3 Dc regering doet een groot gebaar, maar van werkelijke steun is geen spraak» In ons vorig nummer hebben wij ons hart eens gelicht over de treurige ge schiedenis van het mond- en klauwzeer. Eigenlijk moesten wij er niet zoveel woorden aan verspillen. Zelfs een bui tenstaander, die van vee of landbouw niets afweet, vormt zich zonder moeite een gedacht van de geweldige, niet te schatten schade die onze veeteelt te lij den heeft door deze ziekte. Maar waar het hart van vol is, loopt de mond over 1 Op het ogenblik dat wij ons vorig artikel schreven, waren wij nog niet op de hoogte van de werkelijke maatrege len die zouden getroffen worden door het Ministerie van Landbouw, althans niet officieel. Wij koesterden dan ook nog de hoop, al was het maar een klei ne, dat de geruchten die wij hadden vernomen, niet juist zouden zijn geweest. Logischerwijze verwachtten wij een te gemoetkoming vanwege ons Ministerie die in verhouding stond tot de ramp, die ze wil verzachten. Wij zijn bedrogen uit gekomen. Voor de zoveelste keer. De ezel heeft zijn achterpoten weer eens uitgesmeten en natuurlijk stond de boer er vlak achter. Voor de zoveelste keer. brek aan melk en waardevermindering, van 10.000 fr. Voor ieder gestorven dier mag men een verlies van 16.000 fr. schatten, wat samen 6 X 10.000 en 2 X 16.000 of 92.000 fr. aan totale schade zal betekenen. De regering heeft voor die man geen cent over 1 Intussen willen wij de Minister van Landbouw het volgende ter overweging geven 1) Hoeveel boeren zijn er in België die de helft van hun melkkoeien verlo ren hebben Met andere woorden in hoeveel gevallen zal dus steungeld wor den uitgekeerd. (We kennen een veearts die op 200 behandelde stallen slechts één geval van 50 dode heeft aangetrof fen, nl. een boer met 2 koeien, waarvan 1 was gestorven). 2) Waarom wordt er geen rekening gehouden met andere dieren Zoals we verleden week schreven is er in Herne een landbouwer die 44 varkens verloren heeft, ten gevolge van mond- en klauw zeer. Is die landbouwer niet geteisterd Denkt de minister dat onze varkens niets kosten Aangezien verscheidene lezers heb ben aangedrongen op een overzicht van de verschillende bestrijdingsmiddelen, die in aanmerking komen voor de ver delging van ritnaalden in beten, geven wij hieronder een beknopte opsomming van de bestaande, afdoende middelen, met daarbij enkele woorden over de ma nier van aanwenden en de kostprijs. Het is overbodig te wijzen op de schade, die door ritnaalden kan aange richt worden. Vooral als de beetplant- jes nog heel klein zijn kunnen de ritnaal den of koperwormen verantwoordelijk zijn voor een totale mislukking. Dat is begrijpelijk, daar in een minimum van tijd de kleine worteltjes doorgevreten zijn. Grote beten kunnen, bij geweldige aantasting, wel aanzienlijk schade on dervinden, maar zullen zelden daardoor afsterven. Bestrijdingsmiddelen. Hoe kleiner de worteltjes, hoe sneller ze kunnen afgevreten worden. Het ligt dus voor de hand dat ieder middel, dat de groei van de jonge beetplanten ver snelt, in zekere zin een bestrijdingsmid del vormt. Zo kan een gepaste (niet overdreven) stikstofbemesting wel enigs zins helpen, ten minste als de aantasting gering is. Komen er echter veel ritnaalden in het betenveld voor dan zal stikstof wel niets uitmaken en zijn wij aangewezen op scheikundige bestrijdingsmiddelen. Het heeft lange tijd geduurd eer men een afdoend middel heeft gevonden. De ge wone insecticiden (insectdodende stof fen) bleken op de ritnaalden geen vat te hebben. Het is pas, met de uitvinding van Hexachloorcyclohexane, sedert en kele jaren mogelijk geworden de rit naalden met succes aan te pakken. Men kan dit produkt aanwenden op de twee volgende wijzen 1) Bij zeer sterke aantasting moet gans de bouwlaag ontsmet worden. Hier voor gebruikt men 10 tot 12 kg van een Hexachloorcyclohexane- houdend poe der (in afkorting H.C.H. of 6.6.6. ge noemd) van 40 sterkte per hectare. Om het poeder gelijkmatig over de gan gen te stellen. Onder deze landen was ook Rusland, dat in 1941 door de Duit sers zo deerlijk werd toegetakeld, dat de Sovjets op hun knieën lagen en bereid waren tot het aanvaarden van om het even welke voorwaarde, als ze maar hulp ontvingen. In Washington dacht men echter aan geen voorwaarden 1... En als alle middelen om een oorlog te voorkomen schipbreuk lijden, voor wanneer dan de losbranding Was hington heeft herhaaldelijk verklaard dat 1953 (1954) het streefjaar moest zijn voor vele van zijn plannen. Dit be tekent dat 1953 (1954) het jaar zal zijn waarin Amerika gereed is om met ge lijke of met sterker krachten een oorlog tegen Rusland aan te gaan. In zover de Russen vóór die tijd niet toeslaan, wil dit dus zeggen dat Amerika in 1953 (1954) de strijd kan beginnen om de Sovjetdictatuur omver te werpen. Zo men wil weten hoe dicht wij bij een oorlog staan, moet men alleszins Washington even aandachtig in het oog houden als Moskou, te meer omdat uit de politiek van het Witte Huis toch iéts af te leiden valt, terwijl het Kremlin om geven is met een nevel van raadselach tigheid. In alle geval moeten wij, tot onze geruststelling, vast stellen dat beide par tijen, hoe graag ze elkaar ook in het haar zouden vliegen, voorlopig schrik genoeg van elkaar hebben om zich te bepalen tot de koude oorlog alleen, zodat er nog steeds een gewettigde hoop blijft bestaan dat wij van een warme oorlog zullen gespaard blijven. se oppervlakte te kunnen verdelen wordt het bv. gemengd met 100 kg licht voch tig zand. Dit mengsel wordt, kort voor het uit zaaien door een goede zaaier zo gelijk matig mogelijk met de hand uitgestrooid en daarna met de eg oppervlakkig inge werkt. Dat zulke grondontsmetting af doende werkt blijkt uit het feit dat 3 achtereenvolgende jaren de ritnaalden geen kans zullen krijgen op het behan delde perceel. Maar aan de genoemde methode zijn een paar bezwaren ver bonden a) Het veld dat met het gewone handelsprodukt H.C.H. is behandeld, is gedurende twee jaar, soms drie, na de toediening van het produkt niet meer geschikt voor het verbouwen van ver schillende teelten, bv. aardappelen, wor telgroenten, enz, dit omwille van de muffe reuk en smaak, die het poeder aan de gewassen meedeelt. b) Een volledige grondontsmetting valt nogal kostelijk uit. In de veronder stelling dat 10 kg per ha wordt gebruikt aan 44 fr. per kg, dan komt men tot een kostprijs van 440 fr. per ha. Velen laten zich door deze prijs afschrikken. Ons in ziens ten onrechte. Immers voor 440 fr. bekomt men gedurende drie jaar een ritnaaldenvrije akker. Dat wil zeggen aan 146 fr. per jaar en per hectare. Nu weten wij wel dat bij ritnaaldenschade 146 fr. maar een peulschilletje is. Wij kunnen dus over een volledige grondontsmetting zeggen dat ze het meest afdoend is, dat ze niet te duur uit valt, maar dat het enige grote nadeel is, vooral in onze streek met een intense vruchtafwisseling, de onaangename smaak, die gedurende een drietal jaren medegedeeld wordt aan die gewassen die hun vrucht in de grond vormen. 2) Bij zwakke aantasting en ook in het geval dat geen smaak in de grond mag achterblijven, bestaat er nog een andere werkwijze, die ons inziens de ge schikte is voor onze landbouwers. Men heeft het H. C. H. van zijn bij komende smaak weten te zuiveren en met het aldus verkregen produkt kan men de zaak behandelen. Men gaat hier bij te werk als met een gewone droge zaadontsmetting, waarbij het poeder zo innig en gelijkmatig met het zaad ver mengd wordt. Eens uitgezaaid lost het product dat aan het zaad kleeft zich in de omringende grond op en schept daar een omgeving, die voor ritnaalden on toegankelijk is en waarin het jonge beet- plantje normaal kan gedijen. Eens groot heeft de plant minder van de ritnaalden te vrezen. Dit produkt, dat op de markt is ge bracht onder de naam ISOGRANO, biedt dus het voordeel van geen smaak achter te laten en is tevens goedkoop in het gebruik. Wij hebben berekend dat de behandeling van 1 ha beten ten hoog ste 50 fr zou bedragen. Bij zaadontsmetting met gezuiverde H.C.H. dient men nochtans enkele pun ten in het oog te houden. a) De aangegeven dosis (voor beet- zaad is dat 700 gr per 100 kg zaad) zeker niet te overschrijden. Men dient reke ning te houden met mogelijke kiem- beschadiging indien men te veel ge bruikt. b) Zo gelijkvormig mogelijk het poe der over het zaad verdelen. c) De ontsmetting pas toepassen vlak voor het zaaien. Wij menen dat voor onze betenkwe kers de ritnaald nu geen bezwaar meer zal opleveren. Een zaadontsmetting kost nu maar evenveel meer als de gewone zaadontsmetting tegen ziekten in het graan en de toepassing gebeurd op de zelfde manier. Zij die verder inlichtingen wensen kunnen zich steeds wenden tot onze technische dienst. Hoe de steun aan de getroffen land bouwers er zal uitzien kunt ge in de tekst lezen, die verschenen is in het Staatsblad van 11 Januari, en waarvan de bepalingen in dit nummer te vinden zijn. Voor iemand die deze tekst met aan dacht heeft gelezen blijft er een zeer kapitaal punt in het duister. Het besluit zegt wel dat de iandbouwer de helft van zijn melkkoeien moet verloren hebben eer hij in aanmerking komt voor steun geld. Maar het is niet duidelijk als het spreekt over de melkkoeien, waarvoor steungeld zal betaald worden. De tekst, op zichzelf genomen, zegt uitdrukkelijk, zonder verder voorbe houd het steungeld is vastgesteld op 8.000 fr. per gestorven of afgeslachte koeDat laat dus geen twijfel over IEDERE KOE ZAL DOOR HET MINISTERIE VERGOED WOR DEN van als de helft van de melkvee stapel verloren is gegaan. Zetten wij dat in de werkelijkheid om dan kunnen wij tot de volgende toestand komen Een veehouder heeft bv. 8 melkkoeien. Van daag zijn er reeds 3 dood. Vermits dat nog niet de helft is krijgt hij nog geen cent. Morgen sterft er nog een en daar- doorbereikt hij wel de 50 Volgens de tekst van het Staatsblad zou hij daar door recht krijgen op een steungeld van 4X8 000 fr. 32.000 fr. Voorwaar een dure koe, die vierde 1 En moest per toe val die vierde niet willen sterven, dan menen wij wel dat het de moeite zou lonen voor de betrokken veehouder hier een handje aan te helpen. Ge kunt nu eenmaal beter 32.000 fr. krijgen voor 4 dode koeien als helemaal niks voor 3. Een groter farizeërstrok kon onze Regering niet uitdenken 1 Het is gekend dat de grote schade die de veehouder lijdt niet bestaat in het afslachten van een klein deel zijner die ren, want op 100 zieke koeien zal er amper één sterven, de grootste ramp komt voort uit het verlies aan melk voor een ganse zomer en uit de waardever mindering van het aangetaste vee zelf. Een koe die door mond- en klauwzeer erg heeft geleden mag als een minder waardig dier worden aanzien en in de meeste gevallen kan ze hoogstens nog een paar jaren op het hof worden ae- duld. Een boer met 8 melkkoeien, waarvan er 2 sterven en 6 als wrakken overblij ven, lijdt minstens een verlies voor Iedere overgeblevene melkkoe, door ge- 3) Wat denkt de minister te doen voor de landbouwers die, het geluk heb ben gehad (wij zouden, in het licht van het besproken besluit moeten gaan zeg gen het ongeluk) meer dan de helft van hun melkkoeien te behouden, maar die toch een paar beesten zijn kwijt ge raakt We zijn van oordeel dat de regering in allerhaast de besluiten tot hulpverle ning heeft getroffen en dat ze weldra het onzinnige van haar beslissing zal inzien. Naar ons oordeel dient een vergoe ding voorzien 1voor elk ziek dier. 2. gestorven dier. Op die manier alleen kan een recht vaardige en redelijke hulp worden ge boden. De mogelijkheid bestaat nog altijd dat de minder dan de helft geteisterden door het ministerie zal bedacht worden, want die heren uit Brussel moeten ten slotte inzien dat ze de boerkens voor de aap houden met hun belachelijke maat regel. Intussen raden we onze lezers aan, zelfs als ze nog niet de helft van hun melkkoeien bereikt hebben, angstvallig te zorgen dat ze ALLE attesten die voor het toekennen van het steungeld zijn vereist, zullen verzamelen en be waren. (Vervolg van 1' bladzijde) geleden de moeilijkheden niet hebben voorzien waarvoor Amerika thans staat, moeilijkheden die iedereen kon voorzien. Tien jaar geleden hebben zij Rusland laten genieten van de Amerikaanse macht, door de Leen- en Pachtwet, zonder voorwaarden te stellen aan de Sovjets. Als het maar bijdroeg om Duitsland en Japan klein te krijgen 1 Maar nu poogt Amerika, zoveel het in zijn vermogen ligt, Duitsland en Japan te bewapenen om een groter gevaar voor Amerika's veiligheid te keren. Washington heeft aldus indertijd een kapitale fout begaan. De maanden vóór Pearl Harbour gaf Amerika goederen weg voor milliarden dollars aan de lan den die Duitsland bevochten, zulks zon der enige voorwaarde voor de leverin-

De Koornbloem | 1952 | | pagina 3