Heel de wereld rond Laadbouwberichten Nieuws öL Afdelingen Cam,Van den Bossche GELD PUROL GENEEST De Italiaanse ambassadeur heeft zich onlangs naar de zetel van het Rode Kruis in België begeven om uiting te ge ven aan de erkentelijkheid van het Ita liaanse volk voor de door België gezon den hulp. De vrijgevigheid van België zal weldra spreekwoordelijk gaan wor den. Italië kreeg als steun niet minder dan 10 millioen. Verder heeft België aan verschillende Europese landen enorme sommen in krediet gegeven voor de le vering van allerlei goederen. België is zonder twijfel het land van de vrijge- vigen. Alleen als de boeren in aan merking moeten komen, dan gnat de beurs toe. Dat wordt ten volle aange toond met die fameuze steun voor mond en klauwzeer. Wij zijn eens benieuwd hoeveel veehouders in België de helft van hun melkkoeien zullen verloren heb ben, hoeveel er dus van die formidable steun van ons Ministerie zullen kunnen genieten. Intussen gaan wij door als de vrijge- vigste mensen van Europa??? Wist gij dat sommige trekvogels op verbazende hoogte vliegen De waar nemers in de lucht of de waarnemers van de bergobservatoria hebben her kend: op 1.000 m hoogte, zwaluwen, meeuwen en spreeuwen. Op 1 500 m werden de ooievaars, de ganzen en de kievitten opgemerkt. Tussen 1.500 en 3.000 m waren het eenden, raven en ganzen. Op 3 500 m de vinken, op 4.000 m de buizerds, de valken en de lijsters. Op 5.000 m hoogte sneppen, kraanvogels, merels, de groenspecht, re genvogels en vinken. Men zou zelfs wilde eenden op een hoogte van 8.000 m opgemerkt hebben. Dat zekere regenvogels, zonder kans op tussenlanding, vliegen van de Ha waï-eilanden naar Alaska, en in één vlucht 4.000 km afleggen om hun nest te bouwen In Kongo werd nog nooit tot een tel ling der olifanten overgegaan, en men kan betwijfelen of dit ooit zal gebeuren. Toch weet men dat van 1889 tot 1946 inbegrepen jaarlijks geregeld 10.000 olifanten in Belgisch-Kongo alleen zijn geschoten. Deze ramingen berusten op de ivooruitvoer. Sedert in 1946 een jachtdienst is ingesteld, zijn, volgens de statistische gegevens die door de ver schillende gewesten zijn ingebracht, nog slechts 5.867 olifanten geschoten in 1947, 3.054 in 1948, 3 218 in 1949 en 3.122 in 1950. Het aantal olifanten dat tussen 1889 en 1950 is gedood kan op nagenoeg 585.000 worden geschat. De jachtdienst raamt het aantal olifan ten in Belgisch Kongo op 100.000. Vol gens deze ramingen zouden de olifanten vooral voorkomen in de districten Tjsjoespa, Stanleystad, Ooële, Noord- Kivoe en Maniema. Kapitein Carlsen, de gezagvoerder van het gezonken Amerikaanse schip Flying Enterprise, is de man van de dag. En het blijft zeker niet bij louter eerbetoon. Neen. Het ganse avontuur zal voor de moedige kapitein zeker niet nadelig zijn. Benevens verschillende hoge onderscheidingen ligt er ook wat drinkgeld voor hem te wachten. Een Amerikaans weekblad zal hem 200.000 gulden aanbieden voor het ver haal van zijn avonturen. Een Engels dagblad biedt 20.000 gulden voor een paar reportages en een vertegenwoordi ger van een filmmaatschappij wacht met een contract en voorzichtig berekend, zullen de eigenaars van de «Enterprise» en de verzekeringsmaatschappijen over de brug komen met een chèque ter waarde van 100.000 gnlden. DB KOORNBLOBM - 19 j Jan. 1952 Dat het leven in Italië werkelijk lastig moet zijn voor sommige mensen komen wij onlangs weer eens te lezen in de dagbladen. Een zeker Giuseppe Gia- commetti, is op 86-jarige ouderdom in droeve omstandigheden gestorven. Na jarenlang voor zijn onderhoud te hebben gebedeld langs de straten van Turijn, is hij in een ziekenhuis overleden. Men had hem uit liefdadigheid in dit zieken huis opgenomen omdat men hem ge vonden had terwijl hij, in vodden ge kleed, verkleumd in de straten rond doolde. Bij het onderzoek van zijn kleding stelde men vast dat de arme sukkelaar over een bankrekening van 6.200.000 lire beschikte, terwijl naderhand nog aan het licht kwam dat hij eigenaar was van een paar huizen voor een gezamen lijke waarde van 1 millioen en daarbij nog over een landgoed met bossen be zat. Erfgenamen heeft men echter niet kunnen vinden. Wellicht was de brave man van me ning dat hij zijn geld mee naar het hier namaals kon nemen. In ons land zijn er trouwens ook van het kaliber die denken dat ze Sint Pieter zullen kunnen uitko pen. Wij zullen afwachten. De ene uitvinding volgt de andere op. Getuige volgend bericht Dank zij het Terylene, zullen wij onze sokken een geheel jaar kunnen dragen alvorens er een gat in is zo be weren de Britse scheikundigen, die sok ken hebben vervaardigd met een nieuwe scheikundige vezel. Er worden ook proeven gedaan met kleren van Terylene. Die pakken zullen viermaal langer meegaan dan de gewo ne, zo zeggen zij. Er is een fabriek in aanbouw, die millioenen meter van die wonderbare vezel zal voortbrengen. Er worden reeds gordijnen, stoffering en ondergoed voor dames van Terylene gemaakt. In 1954 zullen met de nieuwe vezel geweven pakken op de markt worden gebracht. Als ze zo voortgaan riskeren wij dat onze klederen nog langer zullen mee gaan dan wij zelf. Of 't moest zijn dat ze klederen uitvinden die meegroeien. Dan kunnen wij alvast een kostuum bestellen van als wij beginnen te lopen. Dat wij uit de vreemde altijd nog iets runnen leren wordt ons weer duidelijk gemaakt door de Amerikanen. Daar is een commerce ontstaan in sigareneind- es die naar het schijnt nog al wat op- jrengt. De hoogste prijs die zo'n eindje ïeeft opgebracht is 1.500 fr. In zo'n commerce moet zeker toekomst zitten, aangezien wij maar 8.000 fr. voor een toe krijgen. 't Geheim van 't vak zit hem echter üier in het moeten sigareneindjes zijn van grote staatslieden, liefst een van Churchill, die brengen het meest op. Wie wil de eindjes gaan opgaren in onze Ministeries BINNENLAND. Tegenwoordig is het de mode van tijd tot tijd wat aan propaganda te doen De propaganda komt dan hier gewoon lijk op neer dat men probeert iets dat niet of maar half deugt de mensen aan te klappen voor iets van de bovenste lade. Wij stellen dan ook gewoonlijk vast dat de kwaliteit van het aangeprezene gewoonlijk omgekeerd evenredig is met de omvang van de reklame die er rond gemaakt wordt. De Russen hebben dan ook maar eens aan propaganda gedaan. Zo ver klaarde de spreker van Radio-Moskou zijn liefde aan de Chinezen Het volk der Sovjet-Unie koestert voor het Chi nese volk zo een grote liefde, dat het de Chinese aarde als het ware als haar eigen grondgebied beschouwt Dat is zonder twijfel een liefdesver klaring waar de brave Chineeskens wel eens over zullen nadenken. Wij boeren kunnen de waarde van zulke ontboezemingen al langer. Het is nog niet zo lang geleden dat men verklaarde dat de boerenstand het edel ste, het gezondste, het braafste, het vlij tigste deel van ons volk was, waarvoor wij ons alle denkbare moeite moesten getroosten om dat in stand te houden. Onze boeren zijn waarschijnlijk niet zo gelovig als de Chinezen. En dat komt niet alleen omdat ze mond- en klauw zeer op het hof hebben. Nieuwe consultatieve commissies in de Nationale Dienst voor Afzet van Land- en Tuinbouwproducten. Bij ministerieel besluit van 3 Decem ber 1951 (Staatsblad 9 Januari 1952) worden volgende raadplegende commis sies bij voormelde Dienst opgericht Voor geneeskrachtige, aromatische en kruiderijachtige planten voor tabak voor hop voor vlas voor aardappelen voor eieren en pluimveeproducten. Toelagen voor de aankoop van sproeitoestellenen poederverstuivers. Het Koninklijk besluit van 22 Decem ber 1951 (Staatsblad 11 Januari 1952) bepaalt wat volgt Art. 1. Binnen de perken van de begrotingskredieten kan onze Minister van Landbouw aan de coöperatieve verenigingen van landbouwers en aan de beroepsgroeperingen van landbou wers welke hierom verzoeken, een toe lage verlenen voor aankoop van sproei toestellen en poederverstuivers tot be strijding van de ziekten en de insecten, die voor de teelten schadelijk zijn. Art. 2. Om de toelagen te verkrij gen, moeten de beroepsgroeperingen zonder rechtspersoonlijkheid door het overleggen van hun statuten of hun re keningen hun bestaan en hun werking bewijzen. Art. 3. De toelage kan tot 25 t.h. van de netto-aankoopprijs gaan, zonder meer dan 20.000 fr. te mogen bedragen. Art. 4. De Minister van Land bouw is belast met de uitvoering van het besluit. Onze witloofteelt in het gedrang. In het Frans Journal Officiel van 8 Januari 1951 is het bericht verschenen dat de invoer van witloof zou toelaten, dach heel wat nieuwe voorwaarden worden gesteld aan de Franse invoer ders die onze uitvoer sterk zullen be moeilijken. Aldus zou het stelsel van de individuele invoervergunningen worden in voege gebracht die aan de verschil lende belanghebbende invoerders zou den worden uitgereikt. Dergelijk stelsel gaat in Frankrijk gepaard met een grote vertraging, wat een zeer ongunstige in vloed heeft op de witloofprijzen. Wij vragen dan ook dat onze rege ring kordaat zou optreden bij de Franse regering voer het doen naleven van de aangegane overeenkomst. Het moet eindelijk eens gedaan zijn dat wij inzake de naleving van de handelsovereen komsten met ons laten sollen. ZWITSERLAND. De suikerproductie. Tijdens de suikercampagne 1950-51 zijn door de Zwitserse suikernijverheid 234.840 ton suikerbieten verwerkt, waarvan het gemiddelde suikergehalte 13,15 bedroeg tegen 14,48 in de vorige campagne. Ia totaal werden voortgebracht 61.236 ton suiker, 12.940 ton melasse en 24 299 ton nevenpro ducten, tegen onderscheidenlijk 52.006, 11.170 en 22.032 ton tijdens de campag ne 1949-50. DUITSLAND. Kwaliteitsklassen voor landbouw- en visserijproducten. Door de wet van 17 December 1951 is aan de Bondsminister van Voedsel voorziening en Landbouw de bevoegd heid verleend om wettelijke kwaliteits klassen in te stellen voor de producten van landbouw en visserij, teneinde de voortbrengst en de afzet alsook de hoe danigheid te verbeteren. Bij verordening zullen de eisen wor den vastgesteld, waaraan elke klasse heeft te voldoen. Verder kan worden bepaald, dat be paalde producten slechts volgens de kwaliteitsklassen mogen worden aange boden en verhandeld, of dat ze in be paalde sortering, merking, verpakking, dan wel in bepaalde gewichten of hoe veelheden in de handel mogen worden gebracht. VERENIGDE STATEN. De wereldproductie aan koffie. De wereldproductie aan koffie van de oogst 1951-52 werd door het Ameri kaans Departement van Landbouw ge raamd op 31,7 millioen zakken van 132 lbs tegen 29,9 millioen zakken in 1950- 1951, 29,3 millioen zakken in 1949-50 en een jaarlijks gemiddelde van 35 mil lioen vóór de oorlog. Markt van Kruishoutem 15 Jan. 1951. Boter. Aangevoerde hoeveelheden 823 kg. Maximumprijs 88 fr. Minimumprijs 82 fr. Eieren. Aangevoer. hoeveelheid 880.000 stuk. Prijs grote 1.75 tot 1,90 fr. WOUBRECHTEGEM. Op Maandag 21 Januari, te 7 uur 's avonds vergadering, bij Leonce Van der Haegen, Neerwegstraat. Dagorde: 1) Inleidende voordracht. 2) Vertoning van land- bouwfilmen. 3) Gratis tombola. Iedereen op post 1 Met een PONTIAC te kopen bekomt U waar voor uw geld. Vanaf 875 fr. Verzekerd tegen verlies en diefstal en alle ongevallen. Schokvast. -- Antimagnetisch. Uurwerkmaker Houtmarkt, 14, AALST. Westminsters, Halklokken, Gouden juwelen. Een koekoek of 5 bij iedere aankoop. voor iedereen, kleine intrest. Zakenkantoor Adh., Van den Eeckhaut, Landgoed De Etting Erondegem. Telef. Burst 191. ruwe en kapotte handen TCSIH HiUfS-OUfSTft-O*"1

De Koornbloem | 1952 | | pagina 5