Erfelijkheidsleer en hare toepassing in de landbouw De Tuinbouw in België Bericht aan de Oost- Vlaamse Paardenkwekers Prov, Pomologische Ver eniging v, O.-Vlaanderen Landbouwers, 2 DE KOORNBLOEM 26 Jan. 151>2 (Vervolg van 1' bladzijde) Hij won. als liefhebber, een aantal nieu we fruitrassen, welke veel beter waren dan alles wat tot dan toe gekend was en waarvan wij vermelden Beurré d'Hardenpont. Délice d'Hardenpont. Passé Colmar. Fondante de Panisel. Hardenpont paste wellicht reeds de kunstmatige bevruchting toe. Het werk van Hardenpont vond na volgers, w.o. Capiaumont, Dechamps, Chatillon. Wij zouden hier ook onze aloude wijnteelt moeten vermelden, welke zo jammerlijk verloren ging. De wijn van Leuven, Brussel en Aarschot was zeer beroemd. Bij Brussel groeide zelfs een Mirakelwijn die bloedloop genas. De wijn van Leuven was in de XV' eeuw doorheen geheel Europa gekend. Tijdens de herhaalde Franse bezettingen van ons land is deze teelt, op een paar poradische overblijfselen na, volledig teloor gegaan. De geschiedenis van de Gentse bloe misterijen vangt voor goed aan over on geveer bijna 150 jaar. Op 3 November 1808 werd de Koninklijke Maatschap pij voor Landbouw en Kruidkunde gesticht in de herberg Frascati, bij Cor nelius Lanckman hovenier. De animator was Dhr Frans Van Cassel. Doch reeds in 1772 werd een eerste bloementen toonstelling in Gent gehouden. In 1809 gaf de K.M.L.K. haar eerste tentoon stelling. Vanaf 1868 werd in het Casino te Gent een zaal gebouwd van 2.500 m2 oppervlakte, waarin gedurende 40 jaren Azalea-tentoonstellingen gehouden wer den. In 1908 was reeds een oppervlakte van 10.000 m2 noodzakelijk om al de tentoongestelde planten te bergen. Daaruit groeiden de schitterende Flora- liën, welke tegenwoordig om de vijf ja ren in Gent gehouden worden. Als producten van de Gentse tuin bouw zijn vooral de Azalea's, de Bego nia's, Gloxinia's en een menigte groen- blijvende planten bekend. De namen van Verschaffeit, en vooral van Louis Van Houtte mogen vermeld worden als de genen welke de Gentse hofbouw op het gekende hoge peil hebben gebracht. Uit alle werelddelen werden planten naar Gent gebracht en in de handen van de bekwame vaklui aldaar omgeschapen tot de heerlijke sieraden die we nu kennen. Reeds in 1836 werden in en bij Gent ongeveer 270 kassen voor de planten teelt aangetroffen. Toen reeds werd uit dit gebied voor 1.300 000 Belg. fr. plan ten uitgevoerd. Vanaf 1847 wordt wa terverwarming in de Gentse bloemen kassen gebruikt. In 1849 werden de twee eerste Bel gische Hofbouwscholen gesticht, nl. in Vilvoorde en bij Gent. Ons tuinbouw- onderwijs is dus meer dan een eeuw oud. Ook de groentetelers hebben in Bel gië blijk gegeven van initiatief. De teelt van de aardappelen en nadien deze van de vroege aardappelen, waren in België spoedig verbreid nl. in de omgeving van Dendermonde, rond Mechelen en bij Brugge. Ook in het Land van Herve worden vroeg aardappelen geteeld. De vroege aardappelenteelt bij Mechelen is een heel stuk over de hon derd jaren oud. Zij nam vooral in om vang toe, toen de vlasteelt in de jaren 1835-40 een erge crisis door miek. Zij bereidde de grond voor op de groente teelt, die in dit gebied een grote uitbrei ding heeft genomen. Speciaal te vermelden zijn de teelt van spruitkool. welke in het Frans nog steeds choux de Bruxelles heet en in het Brusselse haar vorm kreeg, evenals de teelt van het witloof of Brussels loof. dat nu een wereldfaam heeft doch over honderd jaar niet bestond. Deze teelt is door de tuinders uit de hoek Brussel. Leuven, Mechelen werkelijk gesmeed tot wat ze nu geworden is. Ook de vollegrondsteelt van tomaten, welke in het Mechelse een aan ons kli maat aangepaste vorm verwierf, is één der talrijke initiatieven van de groente telers. Zij werd hier geheel aangepast aan onze teeltmogelijkheden en is geheel anders gedreven als bv. in Italië. Op het gebied van de plantenveredeling hebben deze vaklui enkele rassen geschapen, w.o. Mechelse bloemkool, spruitkool, witloof, selder, enz., met ere mogen ver meld worden. De teelt van fruit onder glas. voorna melijk van druiven, is eveneens een aan winst van de Belgische tuinbouw. Felix Schie van Hoeilaart, oud-student van de Rijkstuinbouwschool te Vilvoorde heeft ze opgebouwd. Zijn initiatief ligt aan de grondslag van de broodwinning van een 3.000 tal druiven- en perzikte lers onder glas, in België alleen. Ook in Nederland is zijn initiatief vruchtbaar geweest. Het vermelden waard is wel het feit dat uit de Belgische druivenkas- sen verse druiven geleverd worden ge durende gans het jaar. Gedurende een paar weken kan men zelfs tegelijkertijd druiven van de oude en van de nieuwe oogst eten. Met de witloofteelt is men overigens ook reeds zo ver, dat er gedurende on geveer 10 maanden per jaar van dit product kan geleverd worden. De Belgische tuinders zijn dus door de eeuwen heen rijk aan initiatieven ge weest en zij zijn dit nog. Zij hebben de tuinbouw in dit land en elders helpen ontwikkelen zonder veel steun of voor lichting van overheidswege. Ook nu nog gaan zij voort om de werktuigen te smeden waarmede zij hun brood verdie nen. Zij herscheppen de planten. Zij veranderen het klimaat en passen het aan aan de behoeften van de planten, welke uit alle werelddelen komen. Zij ontworpen het glasmateriaal, de verwarmingsstelsels, besproeiingsstel sels, bewarings-, verpakkings- en ver- zendingswijzen. Zij bouwden een we reldhandel op. Die bron van initiatieven vloeit nog voort. Zo zagen wij tijdens de laatste dertig jaren talrijke nieuwe vormen van glasmateriaal en verwar mingsstelsels ontwikkelen, ontworpen door tuinders en waartussen we de ver plaatsbare en zelfs de zichzelf verplaat sende warenhuizen moeten vermelden. De jaarlijkse veulenprijskampen en de Bijgevoegde hengstenkeuringen zullen doorgaan op volgende data en plaatsen telkens te 10 uur 4 FebruariGent. Slachthuisstraat, Veulenprijskamp en bijgevoegde heng- stenkeuring. Veulenprijskampen 7 Februari, St Niklaaas, Grote Markt. 9 Februari, Oudenaarde, 11 Geraardsbergen, Statieplein. 13 Aalst, Esplanadeplein. 15 Eeklo, Grote Markt. OPMERKINGEN 1. Alle inschrijvingen van veulens, moeten vergezeld zijn van een attest van het Stud-Book. 2. Alle inschrijvingen moeten min stens 10 dagen vóór de prijskamp bin nen zijn bij de Heer Dr R. Butaye, Land van Waaslaan, 52, St Amandsberg. Dit geldt eveneens voor de hengsten die voorgesteld worden op de bijgevoegde keuring. Rechtskundige Dienst Onze rechtskundige houdt zijn eerstk. zitdag op Zondag 27 Januari. Deze raadgevingen zijn volledig kosteloos voor onze leden. Ten einde het renderen van de land bouw door plant en dier mogelijk te maken, beschikken wij over twee alge mene wijzen van werken l°)de voorwaarden verbeteren waar in planten en dieren zich moeten ontwik kelen. 2°) de productie-capaciteit van plan ten en dieren verhogen. Het scheppen van betere voorwaar den voor de groei van planten en dieren wordt nagestreefd door het toepassen van een degelijke grondbewerking, een aangepaste bemesting, een oordeelkun dige vruchtafwisseling, het toedienen van evenwichtige rantsoenen, het be strijden van ziekten en insecten. Het productievermogen van planten en dieren van een bepaalde soort is nogal uiteenlopend. Voorbeelden daar van liggen voor het grijpen. Wij willen slechts de aandacht vestigen op het be staan van variëteiten en rassen van cul tuurplanten die zich opvallend van elkaar onderscheiden, hetzij door hun voort brengend vermogen hetzij door hun weerstand aan ongunstige weersomstan digheden zoals droogte bv. hetzij door hun weerstand aan ziekten en insecten. Verder willen wij wijzen op het nut van de melkkontrool, die ons toelaat de pa rasieten uit de melkveestapel te verwij deren. De eerste werkwijze, goede land- bouwhuishoudkunde, is ongetwijfeld van zeer groot belang. Wij weten im mers dat veredelde plant- en diersoorten doorgaans hogere eisen stellen aan hun ne omgeving, ten einde de voordelen af te werpen waartoe zij in staat zijn. Er moet nog veel aandacht geschonken worden aan de verbetering van de om geving van onze cultuurplanten en onze huisdieren. Het humusgehalte van de bodem, het gehalte aan voedende stoffen, de vrucht afwisseling, de grondbewerking zijn zo vele punten die van dichterbij onze aan dacht verdienen. De huisvesting en de voeding der dieren, samen met de kon- trool van de verkregen resultaten eisen onze aandacht. Wij wensen hier in het bizonder de aandacht te vestigen op de mogelijkhe den die er liggen bij het invoeren van plant- en diet soorten of rassen uit an dere landen. Het is inderdaad een ver lies van inspanning, geld en tijd iets te willen voortbrengen dat reeds in andere landen te vinden is. Zulks wil echter niet zeggen dat veredeling uitgesloten is, in tegendeel Veredeling en invoer kunnen best samengaan. Wij moeten ons bewust worden, dat wij in het verleden veel planten hebben ingevoerd die nu voor ons onmisbaar zijn geworden. Wij noemen aardappe len, maïs, tabak. Hetgene waar is voor ons land is ook waar voor andere lan den. Buiten koffie en oliepalm, werden praktisch alle andere cultuurplanten in Belgisch Congo ingevoerd. Amerika ontving uit onze gewesten zeer belangrijke cultuurplanten, die bij ons goed ingeburgerd waren op het ogenblik dat Amerika werd ontdekt. Op een paar uitzonderingen na werden alle huisdiersoorten in Amerika ingevoerd. De veredeling van planten en dieren is voornamelijk gesteund op verhuizing, kruising en selectie. Precies zijn wij ech ter niet ingelicht daaromtrent voor wat betreft de veredeling bekomen in ver vervlogen tijden, maar wij kunnen zulks met zekerheid vaststellen voor uitslagen bekomen in laat ons zeggen de laatste 150 jaar. Grote verschillen kenmerken wilde en gekweekte planten en dieren. In som mige gevallen zijn die verschillen zeer groot. B.v. het verschil tussen de wilde en de gekweekte appel het gekweekte varken en het everzwijn. In andere ge vallen zijn die verschillen minder opval lend b.v. voor tarwe, alhoewel daar ook in de laatste jaren veel vorderingen ge boekt werden nl. in het verbeteren van de bak waarde van tarwebloem. Blijkbaar zijn er verschillende eeuwen mede gemoeid geweest om de huidige cultuurplanten en huisdieren te kweken. Daarin heeft de natuurlijke selectie, d. w. z. de selectie zonder de rechtstreekse of althans gewilde tussenkomst van de mens een grote rol géspeeld. Een zeer recent op het voorplan ge brachte voorbeeld daarvan, is het wei- detype in grassen. Weidetypen vindt men in zeer oude graasweiden, ook in oude graskanten die regelmatig worden afgegraasd. Zo kent men in ons land weiden die naar schatting meer dan 200 jaar oud zijn, en waarin men de kostbare weidetypen vinden kan. Het werk van de mens bestaat er dus in die weidety pen af te zonderen om ze als kweekma- teriaal te gebruiken. Erfelijkheid is eigen aan alle levende wezens. De studie van de erfelijkheid van afzonderlijke eigenschappen heeft er veel toe bijgedragen om juistere inzich ten te verkrijgen in de veredeling van planten en dieren, twee gebieden waarin de toepassing van de erfelijkheidsleer op rechtstreekse wijze kan geschieden. Wanneer wij echter beseffen, hoeveel jaren er verlopen zijn sinds de mens zich met de veredeling van planten en dieren heeft ingelaten, en de bereikte resultaten beschouwen, dan moeten wij ook be wust worden van het feit dat verdere veredeling wel mogelijk is, maar dat het een werk is waarbij het geduld, de nauwgezetheid en het uithoudingsver mogen van de betrokken personen op de proef worden gesteld. Wij zullen dus in een reeks bijdragen de praktische zijden van de erfelijkheids leer voor de landbouw trachten te be lichten, in de hoop iets bij te dragen tot het juiste begrip van veredelde planten en dieren. Zondag 27 Januari 1952 Algemene Statutaire Jaarvergadering met Lentestudiedag. De bijeenkomst heeft plaats in de Rijkslandbouwhogeschool, Coupure Links 233, te Gent. Aanvang te 14 uur. De Voorzitter Verwelkomt de aanwezigen. Behandelt de statutaire aangelegen heden. Leidt de studiedag in. Dhr A. Lecrenier. Hoogleraar t Gembloers Commenteert de projeciie van licht beelden over 44 Studiereis in de fruitcul- turen van de Verenigde Staten,, (Cul turen. techniek). Dhr Ing. Baudewyn, Rijkstuinbouw- consulent (Limburg) Spreekt over Indrukken over de studiereis naar de voornaamste fruitcen- tra der Verenigde Staten van Amerika,, (Oogsten, bewerken, distributie.) Deze spreekbeurt zal eveneens met talrijke projecties opgeluisterd worden. Elkeen is welkom. leest en verspreidt uw blad.

De Koornbloem | 1952 | | pagina 2