Handleiding voor de goede Bietenverbouwer PATENTKALÏ De potasmest, die opbrengst en kwaliteit verhoogt Inschrijving voor kalk KEMELSVET STEUNT ONZE LANDBOUW Het Nationaal Instituut voor Landbouwkrediet chloorvrije potasmest rijk aan magnesia Kasbons aan Toonder op 5 jaar DB KOORNBLOEM - 26 Jan. 1952 IV. Het plantenaantal. Een grote plantendichtheid haalt het meeste nut uit de voorraad vruchtbaar- makende elementen van de grond. Zij vermindert de ontwikkeling van onkruid en beperkt tevens de eventuele schade door de ritDaald berokkend. Zij is een waarborg tegen het onvermijdelijk weg kwijnen van planten gedurende de groeiperiode, tengevolge van de onder houdswerken, van wortelbrand of ver worging. Na het opéénzetten zouden al de bie tenvelden 34 planten per strekkende decameter moeten tellen met een rijen- afstand van 40 cm. Zo zouden bij het rooien 75.000 wortels geoogst worden. Een groot plantenaantal is noodzake lijker voor de rassen met klein bladge stel dan voor de andere. Men heeft meer kans een groot plan tenaantal te bekomen door de toeken- ning van een premie bij het opéénzet ten in evenredigheid met het aantal bie ten en met de opbrengst bij het rooien door bij het op afstand zetten een hak met gepaste breedte te gebruiken door mechanisch op afstand te zetten en door lijnen te trekken alvorens op één te zet ten. Het spreekt van zelf dat bij een groot plantenaantal de wortels kleiner zijn. Maar gezien hun aantal groter is stijgt de wortelopbrengst. Er zijn verbouwers die zeer voldaan zijn over een planten aantal dat bij het rooien lager is dan 75.000. In dat geval echter, vooral wan neer de vegetatievoorwaarden ongun stig zijn, bestaat er gevaar voor mis- plaatsen, voor een lager suikergehalte en voor een kleiner wortelopbrengst. Uitzondering gemaakt voor speciale voorwaarden, vindt men er baat bij de bieten zo gauw mogelijk op afstand te zetten,'t is te zeggen, zodra de twee eerste blaadjes verschijnen. In geval van aantasting door parasieten echter is het verkieslijk het op afstand zetten te ver dagen. Het is voordeliger het op afstand zet ten en opéénzetten niet op hetzelfde tijd stip uit te voeren. Het onderhoud. Men vermijde de bieten op afstand te zetten of de wortels te ontbloten wan neer er hevige wind is, omdat er alsdan schade door verworging kan optreden. Het aantal schoffelbewerkingen is af hankelijk van de hoeveelheid onkruid en de veelvuldige regens. Behalve in zeer speciale omstandigheden zullen bijko mende schoffelingen geen voordeel bij brengen. Men moet oppervlakkig schof felen. De doelmatigheid van de schcffe- lingen zal verhoogd worden door het aanbrengen van kluitenbrekers of krab bers. Alleen in het bijzonder geval van gronden die laattijdig door onkruid overwoekerd worden is het aanaarden gewenst; ook nog wanneer men denkt laat te rooien of wanneer men erosie vreest. De schieters, die vóór 15 Augustus waargenomen worden, zijn schadelijk voor de opbrengt. Het is aan te raden ze uit te trekken zodra ze verschijnen, teneinde de levensruimte van de nabu rige bieten te vergroten. Daarenboven krijgt men met deze schieters veel onge noegen wanneer men mechanisch oogst. De schieters, die na 15 Augustus ver schijnen hebben geen schadelijke in vloed meer, uitzondering gemaakt voor de mogelijkheid dat ze vezelig zijn. Het rooien. Het bietenrooien dient oordeel! undig feorganiseerd en streng gevolgd te worden. Het is aangeraden eerst de bietenvel den te rooien, die door de vergelings- ziekte aangetast zijn of waarvan de groei vertraagd is tengevolge van aan tasting door het hartrot, door de blad- vlekkenziekte of door het rhizoctonia- rot. Daarna zullen de bietenvelden waar het groengebleven bladgestel nog steeds groeit, en waar dus het wortelgewicht en het suikergehalte nog steeds toene men, gerooid worden. Logisch zullen de bietenvelden, die het meest verwijderd of het minst toegankelijk zijn, eerst ge rooid worden. De rassen van het N-ty- pe, die vlugger het maximum rendement bereiken dan de E-rassen, worden over 't algemeen eerst gerooid. De E-rassen zullen het grootste voordeel halen uit een laattijdig rooien. Hetzelfde geldt voor de bieten, die laat werden gezaaid. De slafelijke arbeid bij het bieten- rooien wordt voorkomen door het lich ten van de bieten en door de omgekeer de oogstmethode. Het lichten van de bieten vermindert de kosten van het rooien en verhoogt enigermate de wortelopbrengst daar de spil volledig uit de grond wordt gehaald. Er bestaan verscheidene typen van lich ters, éénrijige of meerrijige, die volledig voldoening geven. De suikeropbrecgst wordt geenzins verhoogd door gelichte en niet gekopte bieten langer op de akker te laten lig gen. Wel wordt het suikergehalte ver hoogd in verhouding met de graad van verdamping. Door zulke werkwijze lo pen de wortels echter gevaar te bevrie zen na 15 Oktober. De omgekeerde oogstmethode. Bij de omgekeerde oogstmethode wordt de biet eerst gekopt en daarna gerooid. Deze werkwijze is eenvoudig en kost weinig. Zij levert een loof dat onberispelijk is en uitstekend bewaard wordt. Ingekuild, heeft dit loof een duidelijk hoger caroteengehalte dan dit van de bieten die op de gewone wijze gerooid werden. De omgekeerde oogstmethode kan op verschillende wijzen toegepast worden. Sommigen maken gebruik van een kop- schoffelandere doen beroep op kop- apparaten, waarvan verschillende typen voorhanden zijn. Na het koppen en vóór of na het wegvoeren van het loof wor den de bieten gerooid met kleine rooi- machines die aan onze cultuurvoorwaar- den aangepast zijn. Bij de omgekeerde oogstmethode moeten het koppen en het rooien van de bieten vlug op elkaar volgen, wil men ernstige suikerverliezen vermijden. Hetzij men nu de bieten oogst door de rechtstreekse of door de omgekeerde methode, men moet steeds het koppen nauwkeurig uitvoeren juist onder het ni veau waar de buitenste bladeren op de kop van de wortel zijn gehecht. Een on volmaakt koppen doet de tarra verho gen en het suikergehalte verlagen. Een overdreven koppen daarentegen doet het suikergehalte van de wortel in ver houding aangroeien, ten koste van de wortelopbrengst. De loofopbrengst wordt groter, maar het loof bewaart minder goed wanneer het ingekuild wordt in silo's. De bescherming van de wortels tegen de vorst. Bij ieder bietencampagne wellicht worden grote verliezen veroorzaakt door de suikerbieten, die op het land bevriezen, daar zij onbeschut in stroken liggen. De werkgang van het rooien dient dus goed geregeld te worden vanaf 15 Oktober, tijdstip waarop de eerste vorst te vrezen is, wijl men moet reke ning houden met de mogelijkheden van het leveringsreglement. De gevaarlijke temperatuur voor het bevriezen van de suikerbieten is 3° C op de grond. aanbevolen voor Aardappelen Fruitteelt r Vlas Hop Groententeelt. Ten einde hun kwaliteit niet te beder ven, is het nodig de gerooide bieten vanaf 15 Oktober, tijdstip waarop de vorst in ons land kan optreden, te be schermen tegen deze schadelijke wer king. Dit wordt gedaan door ze in hopen te leggen en deze te bedekken met loof- koppen of met stro of nog, door ze in beschutting te brengen onder portalen, loodsen en schuren buiten het bereik van de wind. De ideale silo bestaat uit een lang werpige hoop van ongeveer drie meter basis en twee meter hoogte, die van bo ven afgerond is. De silo zal liefst aangelegd worden langs een weg, een dreef, ofwel onder beschutting van een muur, een haag, een woning, een bos, ook nog in een hoek van de hoevekouter, enz. Men is soms genoodzaakt de silo's in open veld aan te leggen. Om aan de greep der koude Noorder- en Oosterwinden te ontkomen, zullen ze bij voorkeur de richting Noord-Oost Zuid-West krijgen. Her is beter meerdere parallellopende silo's aan te leggen dan één enkele. De bovenkant, evenals de wanden worden afgedekt met stro. Men moet aan de bovenkant echter luchtgaten laten om verhitting te vermijden. Men zal de plaats van de silo zo kiezen, dat men gemakkelijk kan herladen. De 15' November is de datum waar op de grote koude waarschijnlijk op treedt. Op die datum moet het grootste gedeelte der bieten gerooid zijn. Wat niet kan geleverd worden, moet gestoc keerd worden in tijdelijke silo's. Deze moeten des te beter tegen de vorst be schermd worden, naargelang het gevaar voor koude groter en _de stockeertijd langer is. Moesten deze twee laatste mogelijkheden zich voordoen dan is het best de buitenste wortels van de silo over heel de hoogte horizontaal met de koppen naar buiten te leggen, zoals onze proeven hebben aangetoond. Daarna moet men tegen de wanden stevig ge bonden schoven stro aanbrengen, die dicht tegen elkaar worden aangedrukt. Wanneer men een dikke strowand aanbrengt is het aannemelijk niet nodig de buitenste wortels met de koppen naar buiten te leggen. Ieder verbouwer moet zelf weten, of hij naargelang van de lokale omstandig heden een deel van zijn bieten mag rooi en na 15 November. Dit is natuurlijk uitgesloten in de koude streken, zoals Condroz. In de kuststreek waar het klimaat zacht is mag men wel na de da tum rooien, die als gevaarlijk voor an dere bietenstreken wordt opgegeven. Wat er ook van zij, het is een feit, dat het rooien en het hanteren van de wor tels zwaarder en moeilijker wordt, en dat men kan gehinderd worden door slecht weder. De voorspellingen van waarschijn lijke koude, die speciaal omwille van de bietenverbouwers, vanaf 15 Oktober dcor het Koninklijk Weerkundig Insti tuut worden gedaan en die door het Nationaal Belgisch Instituut voor Radio- omroep worden aangekondigd, zijn van nabij te volgen en moeten verstandig geïnterpreteerd worden. Het bietenrooien moet logischerwijze afgestemd zijn op de leveringsmogelijk heden aan de suikerfabriek. Daar het gewicht en het suikergehalte van de bieten gedurende de maanden Oktober en November nog toenemen, is de winst, bekomen met nog groeiende bie ten, te verkiezen boven het verlies, dat de wortels ondergaan bij het inkuilen, hoe klein dat ook moge weze. (Wordt voortgezet). BAARDEGEM. Inschrijving voor landkalk bij de zaakvoerder Bosman Frans, Eerdegem. HEKELGEM. Inschrijving voor brokkenkalk bij de zaakvoerder Schoonjans Domien, Lan- gestraat. EREMBODEGEM. Inschrijving voor brokkenkalk bij de zaakvoerder De Poorter Robert, Leuve- straat. voorkomt de moeilijkheden van de gesprongen handen, gesprongen lippen, wintergezwellen en kloven. Zorg dit bij de hand te hebben. Te verkrijgen in al onze magazijnen. en doet tevens een interessante en veilige geldbelegging 1 56, Jozef II straat, 56, BRUSSEL Tel. 18.40.C4 -1 biedt U zijn onder Staatswaarborg UITGEGEVEN TEGEN 97 o/0 TERUGEETAALBAAR A .PARI. Aan de rentevoet[ van 4,50 wat overeenstemt met een werkelijke opbrengst van 5 Wendt U tot de Hoofdzetel of tot de aangenomen gewestelijke vertegenwoordigers :..i£ (Openbare instelling opgericht bij Koninklijk Besluit van 30-9-1937) MM. A. DE COOMAN, Dorpstraat, 18, SERSKAMP. A. VERKINDEREN en F. DERWAEL, 233, Coupure Links, GENT. of Mr G. COCHEZ, plaatselijke agent, Steenweg, 52, GIJZEGEM. of Em. Hielstraat, 26, ST G lLLlS-bij-Dendermonde Tel. 21.571. Open van 9 tot 17 u.

De Koornbloem | 1952 | | pagina 3