Landbouwberichten Heel de wereld rond» In de Lente is er te veel werk Verzorgt uw fosfoorz uurbemesting van nu af en strooit Thomasfosfaat Geen verlies aan fosfoorzuur* D'Hoker Gebroeders Inschrijvingslijst voor Zaaigranen en Plantgoed §nuifen wrijf LANDBOUWERS DB KOORNBLOEM - 26lJan. 1952 Vervolg van 4' bladzijde spanning is nu bezig en de overheden van de NATO (Noord-Atlantisch Pact) geven toe dat ons programma op peil is. Ons land had 69.000 manschappen onder de wapens in 1950 en wij zullen er 163.000 onder de wapens hebben in 1953. wat ongeveer 13 t.h. van de weer bare bevolking van het land zal verte genwoordigen. Een volledige divisie, vervoertros inbegrepen, kost ongeveer 15 milliard (750.000 fr. per man) wat een idee geeft van de verzwaring der begro tingen sedert 1948. Van de 6 milliard 400 millioen in dat jaar is de begroting van Landsverdediging opgelopen tot 23 milliard 400 millioen in 1951-52. Wanneer men bovendien rekening houdt met zekere andere uitgaven die ten laste vallen van het departement van Landsverdediging (pensioenen bv.) zal de begroting voor 1952 ca. 33 milliard bedragen. Of deze bedragen zullen kun nen verminderd worden na 1954 zal af hangen van de ontwikkeling van de in ternationale toestand, hoewel men reke ning moet houden, vanaf dat ogenblik, met het onderhoud van het aldus opge stapelde materiaal. 750.000 fr. per soldaat. Gedeeld door <8.000 fr.. dat maakt 93 koeien en een kalf. De boer heeft natuurlijk alles veil voor het vaderland, daaraan twijfelt nie mand. Maar onlangs stelde iemand de vraag of zieke koeien ook deel uitmaken van het vaderland In Israël was de schaarste aan vetten en voedingsoliën de laatste tijd zo nij pend, dat de regering genoopt was de levering van vetten aan de zeepziederijen te beperken ten einde de margarine- fabricage niet in gevaar te brengen. De zeep werd hierop op haar beurt zo schaars dat van overal protesten aan het adres van het Ministerie van Voed selvoorziening binnenstroomden. De Minister hield voet bij stuk en zou aan een delegatie verbolgen Israëliërs ver klaard hebben Het is een pijnlijk dilemma Israël moet kiezen tussen zui ver te sterven of vuil te leven 1 Ingevolge de buitengewoon zachte Winter, staan in de boomgaarden der streek van Calais reeds perelaars in bloei. Indien het nu moest beginnen te vriezen, dan zou grote schade worden aangericht. Tijdens de laatste wereldoorlog wer den in Berlijn nagenoeg 550.000 wonin gen vernield. Niettegenstaande talrijke moeilijkheden boekt de wederopbouw goede vorderingen. Tijdens het afgelopen jaar konden in West-Berlijn 6.000 nieuwe woningen worden gebouwd. Tevens werden 7.400 beschadigde huizen opnieuw in gebruik genomen. Dr Karl Mahler, West-Ber- lijns Senator voor Bouw- en Wonings wezen, verklaarde dat tijdens het jaar 1952 nagenoeg 10.000 woningen door nieuwbouw of door herstellingswerken aan beschadigde wijken, ter beschikking der bevolking zullen worden gesteld. De Senator deelde verder mede dat 60 millioen D.M. voor de wederopbouw ter beschikking worden gehouden waar mede in de eerste plaats het oprichten van scholen, ziekenhuizen, cultuur- en administratiegebouwen wordt bekostigd. Dank zij particulier initiatief breidt zich de wederopbouw van de hotels hoe langer hoe meer uit. Ook de Ameri kaanse autoriteiten zullen zich in 1952 niet onbetuigd laten, zij zullen verder het bekostigen van nieuwbouw voor hun rekening nemen. BINNENLAND. Nationaal Pomologisch Comité. Ter gelegenheid van het 32® Interna tionaal Salon van Machines en Produc ten voor de Landbouw zal het Natio naal Pomologisch Comité op Maandag 18 Februari 1952 twee voordrachten houden in de Eeuwfeestpaleizen te Brus sel (Heysel). Te 9.30 uur, zal de heer Siaens, leraar aan de Rijkstuinbouwschool te Melle, een uiteenzetting geven over De mid delen om de Belgische Fruitteelt te sane ren en gezond te houden Te 10,30 uur, zal de heer Lecrenier A, Professor aan de Rijkslandbouwhoge school te Gembloers, spreken over Quelques aspects de la culture fruitière aux Etats-Unis (met lichtbeelden). Deze voordrachten zullen gegeven worden in de Cinemazaal van de Eeuw feestpaleizen, Administratiegebouw. Wie in de fruitteelt belang stelt wordt er vriendelijk toe uitgenodigd. Voor alle verdere inlichtingen wende men zich tot de administratieve secretaris van het Nationaal Pomologisch Comité, de heer Lecoyer, Lierselei, 28, Oostmalle. Leningen door de Staat aan landbouwcoöperatieven. Ingevolge de bepalingen van het Koninklijk besluit van 31 December 1951 (Staatsblad 18 Januari) kan de Minister van Landbouw, binnen de perken van de hiervoor op de begroting van zijn departement voorziene kredieten, lenin gen toestaan aan de coöperatieven met landbouwkarakter tot het tijdstip, dat naar zijn oordeel de landbouwcoöperatie een voldoende uitbreiding heeft geno men. Deze leningen dienen om de kost prijzen in de landbouw te verminderen, de bedrijfsmethodes te vergemakkelij ken en te rationaliseren en gunstiger voorwaarden te scheppen voor de be werking en de verkoop der producten. Onder coöperatieve vennootschappen met landbouwkarakter worden ver staan de coöperatieven opgericht vol gens de voorschriften van het wetboek van koophandel die daarenboven aan volgende voorwaarden voldoen a) het voorwerp van de vennootschap dient in hoofdzaak verband te houden met de landbouw, de tuinbouw of de veeteelt b) de meerderheid der vennoten moet het beroep van landbouwer tuinder of veefokker uitoefenen c) de meerderheid van hen die van de diensten van de vennootschap gebruik maken, moet er lid van zijn, de minister kan echter ook leningen toestaan aan vennootschappen die aan deze voor waarden niet voldoen, mits zij er zich naar schikken binnen de door hem be paalde termijn d) de vennootschap moet het toetre den van nieuwe leden zonder overdre ven eisen mogelijk maken e) de statuten moeten bepalen dat ie der lid op de algemene vergaderingen over één stem beschikt. Bij uitzondering kan de Minister echter leningen toe staan aan vennootschappen waarvan de standregelen bepalen dat de vennoten over een bijkomende stem beschikken per reeks van genomen aandelen, zon der dat het aantal stemmen waarover een vennoot kan beschikken meer dan 1 5 van de uitgebrachte stemmen mag bedragen en zonder dat de bijkomende stemmen voor meer dan de helft van de rechtstreekse of vertegenwoordigde stemmen bij de stemming in aanmerking zullen komen f) het jaarlijks dividend mag 6 t.h. van het gestort bedrag der aandelen niet overschrijden. De landbouwcoöperaties die onder hun leden andere landbouwcoöperatie ven tellen moeten de voorwaarden ver meld onder b, c, d es e niet vervullen zo de aangesloten vennootschappen zelf daaraan voldoen. De Minister kan ook bij uitzondering leningen toestaan aan beroepsverenigin gen opgericht volgens de wet van 31 Maart 1898, voor zover zij voldoen aan de voorwaarden hierboven vermeld on der a, b, en d en beschikken over een inrichting voor de verkoop van de pro ducten hunner leden. De Minister bepaalt de rentevoet, de wijze van terugbetaling der leningen en de waarborgen geëist van de ontlenend- vennootschap. Hij beslist over de aan vragen na de Commissie van Advies voor Krediet aan de Landbouwcoöpe raties te hebben gehoord. Het Nationaal Instituut voor Lande bouwkrediet is belast met de uitvoering van de beslissingen van de Minister. BRAZILIË. De aardappeloogst gunstig. Dit jaar was de aardappelproductie zeldzaam groot en de kwaliteit van het product veel beter dan in de vorige ja ren. De verbetering der hoedanigheid wordt toegeschreven aan de stijgende invoer van gekeurd plantgoed, terwijl de ruimere aanvoer het gevolg zou zijn van de uitbreiding van het areaal, de hogere productie per ha in bepaalde streken en ten slotte de gunstige weers omstandigheden. De laatste tijd worden door de Cen trale Prijzencommissie verbruiksaardap- pelen aangekocht in de productiezones ter voorziening van de steden Rio de Janeiro en Sao Paulo. Voorlopig zullen geen invoervergun ningen worden afgegeven om dat de Commissac Tecnica van oordeel is dat 1) de voorraden toereikend zijn tot de volgende oogst 2) bij voorrangsvervoer een regelma tige aanvoer in de grote steden moge lijk is 3) de prijzen en de kwaliteit van de binnenlandse producten bevredigend zijn, zowel voor de verbruiker als voor de verbouwer. EGYPTE. De katoenuitvoer 1950-51. Tijdens het seizoen 1950-51 werden door Egypte in totaal 875.229 balen ka toen uitgevoerd, wat aanzienlijk minder is dan de export in de drie voorgaande jaren. In deze jaren bedroeg de totale Egyptische katoenuitvoer 1.207.250 balen in 1949-50; 1.059.081 balen in 1948 49 1.026.425 balen in 1947-48. voor uwe Aardappeluitroeiers Aardappelsorteerders Zaaimachines Ploegen u Melotte Melkmachines Douchen Aaltonnen Pompen Karren op luchtbanden enz. Koopt in vertrouwen'bij MERE 7Ï» Naam van de landbouwer Straat_ bestelt bij Gemeente Zaakvoerder te ZAAIGRANEN PLANTAARDAPPELEN Kg Soort Kg Zomertarwe Haver Hoop van Gembloers Zonne Marne Orion (zwarte) Zomergerst Kenia Soort Witte Eerstelingen Rode Binjte Holland Denemarken Kruger Alpha Holland Denemarken Voran Record IJsselster Saekia Uw valling van neus, keel. of borst wee met

De Koornbloem | 1952 | | pagina 5