DE FILOSOOF VAN HAAGEM ZITDAGEN Cam.Van den Bossche Kosteloze Tuin- bouwraadgevingen* WW DB KOORNBLOEM - 26 Jan. 1952 DOOR JEF SCHEIRS. la dat ook 'n grote stad. lijk Noyon 7... Veel groter I En vol fabrieken. vredesfabrieken. Watte 7 Wat voor fabrieken 7 Van de vrede. Daar maken ze hem beterkoop dan elders enne... als ge tussen dit en enige jaren in de oorlog zit, zult ge be grijpen wat 'n prachtige stad dat is. Patatje, morgen moet gij de constateur halen in 't lokaal. Om tien uur. Ik moet gaan stemmen. En moest de wittepenne toekomen als ge weg zijt 7 Ge zoudt beter thuisblijven. Ze zal maar komen als ik thuis ben, ventje. Ik zou toch niet gaan »Tut tut. man. 't Kan op één stem aankomen. Van mijn stem kun de stabiliteit van ons land afhangen. Toch niet gaan, hield Patatje vol, dat 's niet van- doen 1 Tut, tut. gij zoudt 't gouvernement laten uitsterven, gij Ge moet weten het gouvernement is een schotel met allerhande goed eten, en daar kan maar 'n tweehonderd man rondzitten maar wel tienduizend zouden geerne meepeuzelen hewel, uit die tienduizend kiezen wij de tweehonderd... beste. Dat 's dan kiezing, verstaan 7 Als 't alzo is, besloot Patatje, dan stel ik mij ook op rang als ik groot ben. Ge zult precies van pas komen voor patatteominister. En is 't daarvoor dat ze al die papieren op de muren plakken, nummer 1, 2, 3 7 Nummer I zijn de katholieken, de beste, hee 7 Ja 't manneken, misschien wel. Echt kristelijk volk is nog beter. En nummer drie, de socialisten, zijn die niet goed.Titten? Goeie boeren in alle geval. Ze hebben tegenwoordig 'n flinke boerderij, waar ze alle soorten vee en pluimvee kweken Ge moet weten dat de koning hun na de oorlog ons land ver- huuide voor'n zekere termijn 't is daarom dat ze in de les van Belgische geschiedenis spreken over de pacht van Lophem. Ha deed Patatje neuswijs, en liberalen. Titten 7 Oud volk I 't Begint stillekens aan op zijn revenu televen. Die mensen hebben rust vandoen. en ze zijn daarbij schatrijk, 't Enige wat bun nog aangaat zijn banken. Banken om op te zitten 7... Nee. nee, om mee te springen. Snapt ge 't niet 7 Zie, een bank is een geheimzinnig huis waarde mensen hun gespaarde cen ten binnendragen. Daar gaan die centen bewegen, rollen en springen, tot ze verloren raken. Verstaan 7 't Kan mij weinig schelen, ik heb geen centen. Maar zeg, Titten. kommunisten. wat voor 'n soort is dat 7 Kommunisten 7... Waar hebt gij dat woord gestolen 7 Er hangt een vers papier buiten. Ga eens kijken, daar staat het op te lezen 1 Titten ging zien. Patatje liep mee. Naten liep te werken voor twee, al grollend en sakkerend. Hij werkte op zijn koleire gelijk sommige paarden doen. Op de gevelmuur hing een plakkaat waarop met grote let ters te lezen stond Heden avond Om 7 uur KOMMllNISTENMEETING IN - DE VALLUIK M Wij luiden een nieuwe mensheid in 1 Gy allen die zucht onder het onrecht, komt af 1 Sluit ti aan bij ons I Wij ryn de redders I Hewel. Titten. wat volk is dat 7 Ik zal 't u morgen vertellen, 'k Ga eerst eens zien en luisteren. Kom nu, 't is Zaterdag, zulle Ge ziet toch wel Naten zijn gezicht en manieren 7 Hij loopt weer te grollen lijk een beer 't Is daarom dat we aan de slag gaan werken is gezond, Patatje, rnoar matig zijn. matig. Enne... als mijn wittepenne mor gen weer de eerste prijs vliegt, dan krijgt ge 'n splinternieuw kostuum van mij. Ai, dan zal mijn moeder blij zijn. Titten 1 Patatje sprong twee drie keren omhoog van plezier. Doet ze. manneke 7 Hewel ik ook. Ge moet gij trachten uw moeder heel haar leven blij te maken dan wrijven de engel- kes in hun pollckes. van plezier omdat er nog brave jongens zijn. Gelijk waar ge komt of zijt. moet ge altijd zien dat ge uw eer ende reputatie niet verabuseert arm maar eerlijk moet nooit be schaamd zijn. en... de beste remedie om geen deugniet te worden is van altijd braaf te blijven. Jamaar. een deugniet zal ik niet worden, zulle 1 Onthoudt het. en houdt u altijd aan uw woord, en aan de gerskant als ge in 't water valt I... Mee wat gaan we beginnen Aan sermoenen had Patatie 't land. Om klaver rijden, en zorgen voor de grootste sukkelaars eerst, gelijk de ministers doen. Dan is dat toch braaf volk 7 'k Geloof 'tZe hebben laatst de koning zijn daghuur verhoogd met drie millioen, en dan pas voor henzelf gezorgd I Is düt niet braaf en compassieus 7... Leg de zeis en 't ander gerief op de kerre, ik haal Anatole. Vijf minuten later reden zij naar 't klaverland en dat keurde Naten goed met 'n hele root vloeken en andere ontplofflngswoor- den. De mascotte bengelde op de borst van de muilezel, om hem te bewaren van alle begeerte naar snelheid, in zijn sfeer, een zonde tegen de natuur. Titten zat met de knieën overeen op 't bankje te roken. Patatje nevens hem mende de ezel, wat absoluut overbodig was, daar de ezel zijn weg vanbuiten kende. Op de kerre zitten is toch plezierig, jubelde Patatje onderwege. Ja. dat is alvast in hoger sferen, maar 't zitten is er hard en moeilijk. Een' volgende keer moet ge twee drie zakken op 't bankje leggen. Is dat nu hard 7 't Zal beteren. Tegen alle kwalen zijn remedies en als ge er geen kent moet ge ze uitvinden. Als ik maar zit, lachte 't koeterke, zitten is 't bij zonderste. Zeker, zitten en gezeten zijn 't is 't grootste doel van iedere mens. Gij op de kerre, de koning op zijn troon, de ministers in hun zetel, anderen aan de vaderlandse schotel, de franskiljons in de Vlamingen hun nek, de dieven en de advokaten in onze zak, uw moeder uit de mizerie, Naten er in ze zoeken allemaal om te zitten. Begrijp nu 'n keer goed. Patat-man. hoe zitten, dat eigenlijk rusten betekent, een woord is dat de grootste aktiviteit vereist. En als ge 't niet verstaat moet ge 't maar verzitten, volledigde Patatje. Ju, Anatole I Het bleef een pozeke stilTitten bekeek de lucht, Patatje staarde op de rug van de ezel, en Anatole stak zijn oren op, maar liet het commando van 't koeterke onverlet. Hóóóó De muilezel stond, het liefste wat hij deed. Patatje keek Titten aan Waarvoor blijven we stil 7 Om te kijken. Waarheen 7 De jongen keek rond. zag niets noch iemand. Naar de lucht, naar de zonne. -— Titten wees naar de verte. Kijk 'ne keer hoe schoon, zó klaar en zó mals 1 Toe laat ons voortrijden, daar is niets te zien. Ge moet in uw leven momenten van dichterlijkheid hebben. Patat, en komen ze niet vanzelf, dan moet ge er maken. Aan vijf minuutjes ingetogenheid riskeren we niks. Maar de ezel 1 Die kan binst eens mediteren over 't geheim der eeuwige beweging. En gij moet zien en leren zien. hoe schoon en deugde lijk het licht is. Och. zotte Titten. Als ge altijd in 't licht en in de zonne kijkt, die universeel zijn, krijgt ge ook een universeel gezicht. Als ge uw gedachten en woorden en werken begiet met licht en zonne, krijgt ge 'n univer seel leven, 'n universeel plezier. Zie 'ne keer hoe alles rond en mals en plezierig uitkomt in 't licht 1 Hewel, manneke, als ge u beweegt in 't licht dan wordt ge 'n mens, rond en mals en plezierig om mee te leven. In 't lommer wordt alles hoekig en hard als ge leeft in donkerte, zult ge uzelf en andere altijd zere doen. 't Licht, ddt is royaal 1 Toe, Titten 1 pruttelde Patatje ongeduldig, ju, Anatole, ju, lamzak, ju 1 De muilezel mediteerde en verroerde nietTitten lachte Patatje gaf het op. Ge moet luisteren, ventje. Met u spreek ik over serieuze dingen en ik wijs u de weg van de gouden middelmaat. Dat is de maat van de wijsheid, 't Is maar aan de verstandige mensen dat ik flauwe praat verkoop, omdat die 't lachen verleerd hebben. De ene helft van 't mensdom heeft te veel gestudeerd, de andere te weinig we zijn allemaal extremisten geworden, neurastheniekers. chikaneurs en pezewevers. Dat komt omdat wij nievers meerleren hoe wij de schone, ronde, malse, volle zonne van 't kontentement over ons leven moeten doen schijnen. Ge moet altijd kontent zijn, ventje, bijzonder als ge er geen redenen toe hebt. Zwijg nu eens, tce, en laat ons voortrijden. Ju, luierik, ju, ezel. ju I Titten lachte dat hij schokte. Alzo 'n dweerse beest 1 grolde Patatje. t En doet, 'n model van gehoorzaamheid. Allo, en avant, Anatole I De muilezel stapte voort op Titten's gebod, en Patatje lachte gezind nu ze weer aan 't rijden waren. (Wordt voortgezet). De tuinbouwers en tuinbouw- liefhebbers kunnen kosteloos aller inlichtingen bekomen van de rijks- tuinbouwconsulenten. Voor de provincie Oost-Vlaan deren zal de Rijkstuinbouwconsu- lent, Mr Frans Peeters zitdagen houden op de volgende dagen en plaatsen te GENT, in het Café den Ijzer Vlaanderstraat. de eerste, de derde en de vierde Vrijdag van elke maand van 17 tot 19 uur. te GENT, in het lokaal De Roden Hoed Klein Turkije, de tweede en de vierde vrijdag van elke maand van 11 tot 12 uur. te ST NIKLAAS, telkens de derde Donderdag der maand van 10 tot 12 uur, in het restaurant «De Hoop Kardinaal Mercierlaan, nabij de Grote Markt. te AALST, telkens de derde Za terdag der maand, van 10 tot II uur, in het café Paviljoen en van 11 tot 12 uur, in De Koorn- bloem te EEKLO, de laatste Donder dag der maand van 10 tot 11,30 uur, in De Gouden Leeuw» (tel. 710.87). te OUDENAARDE de eerste Donderdag der maand van 10 tot 12 uur, in het hotel In de Gou den AppelGrote Markt. Schriftelijke raadplegen zijn te zenden aan M. Fr. Peeters, Ant werpsesteenweg, 356, St Amands- berg. voor maandelijkse raadplegingen van de Heer VERMEULEN L., Rijkslandbouwkundige, Emmanuël Hielstraat 26, te Sint-Gilles bij Dendermonde. Tel. Denderm. Nr 571. DendermondeElke Maandag, van 10 tot 12 uur, in het lokaal «Den Hert», Kerkstraat. Sint-Niklaas s Elke Is" en 3d' Donderdag der maand, van 10 tot 12 uur, in het lokaal De Hoop Mercierplein. Aalst t Op de eerste Zaterdag der maand van 10 tot 12 uur, in het lokaal De Koornbloem Grote Markt, en op de derde Za terdag der maand, van 10 tot 12 u., in het lokaal 't Paviljoen Grote Markt. 'fsf» mua-iKRTtt- Met een PONTI AC te kopen bekomt U waar voor uw geld. Vanaf S75 fr. Verzekerd tegen verlies en diefstal en alle ongevallen. Schokvast. Antimagnetisch. Uurwerkmaker Houtmarkt, 14, AALST. Westminsters, Halklokken, Gouden juwelen. Een koekoek of 5 bij iedere aankoop.

De Koornbloem | 1952 | | pagina 6