Ruilverkaveling Landeigendommen Notariecle Annoncen Notaris DE VUYST Not V» Van Wymersch Notaris MEERT Boomgaard en Landen Uit ter hand te koop Welgelegen Woonhuis Welgelegen Hofstede Bouwgrond Land en Weiland» DE KOORNBLOËM - 26 Jan. 1962 7 Zoals was aangekondigd had op Woensdag, in het provinciegebouw van Brabant te Brussel, de studiedag plaats over de ruilverkaveling van landbouw- eigendommen, ingericht door de Natio nale Maatschappij voor de Kleine Land eigendom. Uit de verschillende spreekbeurten, die door bevoegde persoonlijkheden werden gehouden, bleek ten volle dat de vraag naar het ja of neen van de ruilverkaveling hier in België binnen afzienbare tijd zal moeten beantwoord worden. Van alle landen in West Euro pa is België het land dat over de klein ste landbouwgrondoppervlakte beschikt per inwoner. Amper 20 aren. Het is dus een feit dat België de min ste grond beschikbaar heeft om zijn be volking te voeden. En het kan daarbij niet doen als Nederland, bv. een Zuider zee droogleggen, maar moet hoofdzake lijk de mogelijkheden opdrijven door de bestaande landbouwgronden te verbe teren en te beschermen. In het kader van een ernstige politiek voor grondherwinning verdient de ruil verkaveling op de eerste plaats de aan dacht. Ieder doelmatig plan voor grond verbetering op grote schaal kan maar pas zijn volle effect bereiken als het wordt doorgevoerd in verband met ruil verkaveling. Ruilverkaveling is omzeg gens de voorwaarde tot de verdere ver betering. Het besluit van deze studiedag is dan ook eenstemmig geweest ALLE AR GUMENTEN PLEITEN VOOR RUILVERKAVELING. HET NO DIGE MOET DUS OVERWOGEN OM TOT VERWERKELIJKING OVER TE GAAN. De voordelen ervan werden voldoen de aangetoond en men kan ze best in het licht stellen door het opsommen van de talrijke nadelen die de overdreven versnippering van onze gronden ople vert 1) Verlies aan grond, door overtollige kanten, greppels, afsluitingen, loswe gen, enz. 2) Verlies aan tijd, aan trekkracht en rendement door de verre afstand en de ondoelmatige verdeling van de percelen met een te kleine oppervlakte. 3) Onmogelijkheid voor een effectieve grondverbetering zonder overdreven kosten drainering, afwatering, enz. 4) Mechanisatie is veelal onmogelijk, of ze geeft althans niet wat ze bij een goede schikking van de percelen zou kunnen geven. 5) Grensbetwistingen tussen de buren. 6) Door de ongunstige ligging wor den de gronden dikwijls gebruikt voor teelten waar ze uitteraard niet voor ge schikt zijn. Men is dus tot het besluit gekomen ruilverkaveling is nodig. Nu heeft de wet op de vrijwillige ruilverkaveling van een paar jaar geleden practisch geen uitwerking gehad. Tot nu toe werden slechts 48 aanvragen ingediend. Van deze aanvragen, die immer over zeer beperkte oppervlakte gaan, werden er 38 afgewezen als niet beantwoordend aan de voorschriften voor ruilverkave ling. Slechts 1 werd aangenomen en nog '9 liggen ter onderzoek. Voorwaar een mager resultaat dat ons onmiddellijk aantoont dat wij aangewezen zijn op wettelijke ruilverkaveling. Wij moeten dus de weg op van onze Noorderburen. Was iedereen op de studiedag het er mee eens dat de ruilverkaveling er moet komen, over de manier waarop liepen de gedachten uiteen. Trouwens in het Ministerie van Land bouw neigt men naar verplichte, of lie ver wettelijke ruilverkaveling. De nieu we regering heeft ze ook in haar rege- ringsverklaring vermeld en het feit dat de Minister van Landbouw en zijn rechtskundig raadgever, dhr Van den Abeele van de partij waren wijst er op dat de belangstelling er is. Wij hebben zelfs de indruk gekregen dat reeds aan een ontwerp wordt ge werkt en tevens menen wij iets van de geest van het ontwerp te hebben aan gevoeld. En die geest lijkt ons typisch Belgisch. De geest om alles in stukken en brokken te doen. Het kenmerk van de landbouwpolitiek op korte termijn. Wil men het vraagstuk van de grond versnippering op een bevredigende en vooral DUURZAME wijze oplossen dan volstaat het niet alleen een wet over ruilverkaveling te stemmen. Dan dienen er daarbij een reeks van maatre gelen getroffen die het werk van de ruilverkaveling beschermen en die be letten dat na enkele tientallen jaren alles te herbeginnen valt. Laten wij ons ge dacht duidelijk maken door een woordje te zeggen over de manier waarop in Nederland gewerkt wordt. De ruilverkaveling in Nederland is slechts een onderdeel van een ganse reeks maatregelen die een afdoende grondbescherming waarborgen. De Ne derlandse maatregelen zijn trouwens in overeenstemming gebracht met de werk zaamheden die door andere departemen ten worden geleverd. Het aanleggen van openbare werken, de urbanisatie, ver dedigingswerken, dat alles gebeurt in afspraak met het departement van land bouw. Daarbij hebben ze daar een rege ling die onverantwoorde versnippering in de toekomst belet. Zoals U ziet, de Nederlandse politiek vormt een sluitend geheel, een volledig systeem. De beste landbouwgronden worden bewaard en beschermd voor de land bouw. en niet prijsgegeven aan de eerste de beste gril. Ten slotte bepaalt de ver kaveling zich niet tot een uitwisseling van percelen, maar ze gaat gepaard, daar waar het nodig blijkt, met soms diep ingrijpende cultuurtechnische wer ken, zodat met de verkaveling ook ge streefd wordt naar een grondverbe tering. Wij willen er dan ook op wijzen dat hier in België steeds het gevaar bestaat dat iets maar half gedaan wordt. En half werk is geen werk. Veronderstellen wij dat wij binnen afzienbare tijd een ideale verdeling en ligging van onze landbouw gronden krijgen, maar dat verder geen maatregelen overwogen worden om dit werk te bestendigen. Veronderstel dat ons erfrecht en de manier waarop nu het land in pacht wordt gegeven blijft bestaan, dan zullen na een paar genera ties onze prachtige percelen weer uit elkaar gescheurd zijn, en zullen wij te ruggekeerd zijn tot de huidige toestand. Alles tijd en werk en geld dus om niets. In dat verband dient ook opgemerkt dat niet alleen de eigenaars van de gron den zeggenschap moeten hebben in de verkaveling. Ons inziens heeft de uitba ter der gronden het meeste belang bij een goede schikking. Vele eigenaars in tegendeel zullen niet liever hebben dan dat de gronden versnipperd blijven. Gaan de kleinste stukjes land over 't al gemeen niet de hoogste prijs In een streek waar dus over ruilverkaveling moet beslist worden, moeten de gebrui kers van het land minstens zoveel zeg genschap hebben als de eigenaars. Tevens moet er op gewezen worden dat tal van mensen en organismen, die in de grond niets met de landbouw heb ben uit te staan (openbare werken, com missies van onderlinge bijstand, het le ger, enz.) van onze landbouwgronden zouden moeten afblijven. Het heeft geen zin een verkaveling door te voeren in een bepaalde streek als twee jaar nadien een steenweg, op willekeurige wijze aangelegd, de goed geordende percelen, eenvoudig middendoor snijdt. Zo is er een tekenend geval in West-Vlaande ren, waar in de buurt van Koksijde een vliegveld werd aangelegd op prima weidegronden, waar enkele honderden meter verder onvruchtbare zandgron den ter beschikking waren. Men kan niet verwachten dat militairen en we genbouwers de landbouwgronden zullen ontzien. Samenwerking tussen de ver schillende departementen is dus zeker niet overbodig. Naar hetgeen wij hebben gehoord veronderstellen wij dat de ruilverkave ling in België ter stemming zal gelegd worden als een stuk op zichzelf Men verklaarde wel dat wij ons niet mochten dood staren op bijkomstigheden. Maar hier gaat het niet om bijkomstigheden, maar om het al of niet gelukken van de ruilverkaveling. Alleen wanneer duur zaam werk wordt geleverd kan het de kosten, die ervoor zullen gemaakt wor den, ruimschoots vergoeden. Wat er ook van zijde studiedag van verleden Woensdag heeft onomwonden aangetoond dat de geesten rijp zijn voor de wettelijke ruilverkaveling. De bal is aan het rollen. En het verheugt ons uit- termate dat de officiële instanties aan stalten beginnen te maken met grootse plannen voor onze landbouw. De land bouw begint in België in het brandpunt van de belangstelling te staan. Dat is, ons inziens de eerste stap naar ont voogding. Het ligt in onze bedoeling, binnen af zienbare tijd een uitgebreider studie over het vraagstuk van de ruilverkaveling te maken opdat onze lezers vertrouwd zou den geraken met de zaak en zo met kennis zouden kunnen meespreken over de talrijke vraagstukken die er mede in verband staan. Studie van te Borsbeke. Openbare verkoping van te Letterhoutem. Notaris DE VUYST te Borsbeke, zal ten overstaan van de heer Vrederech ter van het Kanton Herzele namens de erven Frans Vermeulen-Erauw te Let terhoutem, ter Vredegerecht te Herzele, op Zaterdag 2 Februari 1952 te 10 uur voormiddag openbaar verkopen Gemeente Letterhoutem. Koop 1. Een perceel boomgaard gelegen op Elekouter, gekend ten ka daster sectie A nummer 438c groot vol gens meting 16 a 45 ca, palende noord De Moor Frans, oost De Winter Geor ges, zuid Goossens-Vermeulen de wed., west De Winne Alfred. Te verdelen in 2 loten Lot 1 ten noorden groot 8 a 55 ca. Lot 2 ten zuiden groot 7 a 90 ca. Koop 2. Een perceel land gelegen op Stichelkouter, gekend ten kadaster sectie A nummer 355g groot volgens meting 48 a 25 ca, palende noord Bloem Sylvain de kinderen, oost Remue Mar cel te Oombergen, zuid Neckebroeck Gustaaf, west de kinderen De Groot te Vlierzele. Koop 3. Een perceel land gelegen op Stekouter, gekend ten kadaster sectie* A nummer 452e groot volgens meting 30 a 85 ca, palende noord Bruylandt en Steppe, oost Bruylandt, zuid Erauw en west Willems en De Pauw. Spoedige ingebruiktreding. Een schoon en zeer welgelegen Buitengoed met ateliers, groot 51 aren en gelegen in de onmiddellijke nabijheid der Stad Aalst. Voor alle inlichtingen zich wenden ter studie van bovengemelde notaris. Studie van te Oordegem. (Telefoon Wetteren 906.26). Vrijwillige openbare verkoping van met Tuin» Stallingen» Schuur, en alle verdere afhangendheden te Oor degem, Speurtdries, 97, gekadastreerd sectie E, nrs 157/d en 157/e, groot vol gens kadaster 6 aren 80 ca en volgens meting 7 aren 45 ca 40 tma. Voorzien van pompwater en electriö- teit. Onmiddellijk vrij van gebruik. Verdeeld in twee loten alsvolgt Lot 1 zijnde het woonhuis met tuin, stallingen, schuur en alle verdere afhan gendheden, groot volgens meting 5 aren 19 ca 80 tma. Lot 2 zijnde een perceel bouwgrond, aan de Speurtstraat, met ene breedte van 8 meter aan zelfde straat, groot volgens meting 2 aren 25 ca 60 tma. ||Te bezichtigen, alle dagen zich be vragen bij Mevr. Wed. Van der Steen- Willems te Oordegem, Speurtdries, 88. Enige zitdag voor Toewijs Maandag 28 Januari 1952, te 2 namiddag ter herberg gehouden door de heer Alfons Praet-Willems te Oordegem, Gentse steenweg. Voor verdere inlichtingen zie plak brieven. Studie van te Erpe. Telefoon 241.22 Aalst. Om uit onverdeeldheid te treden Openbare verkoping van een zeer te Erpe, Sevecootstraat, 40, aan de Gentse Steenweg, Notaris Charles MEERT, te Erpe. zal in het openbaar verkopen Gemeente Erpe. Koop 1. Een woonhuis met aan- horigheden en boomgaard gelegen aan de Sevecootstraat, getekend nr 40, ge kadastreerd sectie D nummers 497k en 497L, groot 7 aren. Het huis bevat grote kelder, voor plaats, keuken, schotelhuis, kelderkamer en kamer, grote zolder. Voorzien van electriciteit en pompwater. Schuur, stal ling, boomgaard in volle bloei. Sleutel te bevragen bij Octaaf De Meyer. Koop 2. Perceel land, dienstig voor bouwgrond, gelegen aan de Neren- broeckstraat en de Gentse steenweg, gekadadstreerd sectie D nr 135d, groot 3 aren 60 ca. Palende aan de steenweg, de straat, Frans De Saedeleer en de kinderen Noël- De Meerleer, allen te Erpe. Koop 3. Een perceel hooiland, ge legen ter wijk Bossestraat, gekadastreerd sectie A, nummer 718a, groot 17 aren. Palende aan Camiel De Saedeleer, Camiel De Nijs, Jos. Verhoeven en an dere. Koop 4. Een perceel land gelegen op Cammenland, gekadastreerd sectie D, nummer 454a, groot 6 aren. Palende aan de spoorweg Douai- Antwerpen, Emiel Peerlinck, René Van Impe en kinderen, de erven Vettenburg- Van Moortel en andere. Al deze goederen zijn onmiddellijk vrij. Laatste Zitdag Donderdag 31 Januari 1952 te 2 uur namiddag, ter herberg gehouden door de heer Octaaf De Meyer, te Erpe, Sevecoot. Zie vervolg 8' bladzijde 1' kolom.)

De Koornbloem | 1952 | | pagina 7