Enkele beschouwingen rond de Begroting van het Ministerie van Landbouw LICHTMIS Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt voor het dienstjaar 1952 Verschijnt iedere Zaterdag 31ste JAARGANG Nr 1496 Voor de Ontwikkeling en de StandsverdedigiDg van de Landbouwers Beheer t Zeebergkaai, 5, Aalst Tel. 242.67 Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN O. CAUDRON. (lste bijdrage). Het verslag namens de commissie voor de landbouw uitgebracht aan Ka mer en Senaat betreffende de begroting van het Departement van Landbouw verdient elk jaBr onze aandacht, omdat het een overzicht behelst van de ont wikkeling van de landbouw op econo misch en technisch gebied, alsook inlich tingen verstrekt nopens de inzichten van de Minister van Landbouw inzake de politiek die hij heeft gevoerd of voor nemens is te volgen ten opzichte van de bijzonderste takken van de landbouw. Het verslag aan de Kamer is dit jaar van de band van de heer Streel. Indien de persoonlijke beschouwingen van de verslaggever eerder beknopt zijn, is zijn verslag niettemin interessant wegens de uiteenzetting door de Minister van Landbouw over de algemene landbouw politiek der regering en door de belang rijke statistische gegevens en inlichtin gen welke het bevat. Wij zullen dan ook enkele bijdragen wijden aan de bijzonderste gedeelten van dit verslag. Vooreerst enkele gegevens uit de beschouwingen van de heer Streel, De verhoging van de voortbrengst» Vertrekkend van het doel nagestreefd door de F. A O. stelt de heer Streel zijn verslag in het teken der verhoging van de productie. Hij betoogt dat een der meest doel treffende middelen tot verbetering van het lot der Belgische landbouwbevol king ligt in de verhoging van de een heidsrendementen en in de opvoering van de hoedanigheid der producten die aan de verbruikers worden aangeboden. Ons land dekt thans 70 tot 85 van zijn behoeften aan landbouwpro ducten met de binnenlandse voort- brengst. Volgens de gegevens verstrekt door het Ministerie van Landbouw wordt de verhoging van de Belgische rendementen in de jongste 25 jaren ge raamd op 20 tot 25 Deze vooruitgang werd verwezenlijkt dank zij de toepassing van de weten schappelijke navoisingen op landbouw gebied. Doch deze toepassing gebeurt nog niet op voldoende wijze. Immers teiwijl sommige landbouwstreken als vooruitstrevend kunnen worden be schouwd en hoge rendementen bereiken, blijven nog talrijke andere ten achter. Zulks toont de noodzakelijkheid aan door een verruiming en verbetering der vulgarisatie van de wetenschappelijke methodes en bevindingen in het bereik te stellen van de massa onzer landbou wers. Dit is in hoofdzaak de taak van de hiertoe opgerichte of nog op te richten diensten van het Ministerie van Land bouw. Aan een degelijke werking van be doelde vulgarisatiediensten is zeer veel gelegen, omdat de grote meerderheid der landbouwers slechts tot het aanne men van een nieuwe verbetering of werkwijze zal besluiten, nadat verschil lende in bun omgeving uitgevoerde proefnemingen hen er van overtuigd hebben dat ze werkelijk vruchtbaar zijn. Het is om in die behoefte te voorzien dat o. m. voor enkele jaren voorlich tingshoeven werden opgericht en dat de huidige Minister van Landbouw in de loop van de laatste maanden een reeks maatregelen heeft voorbereid met de bedoeling tot in de verste uithoeken van België de landbouwers vertrouwd te maken met verbeterde teeltwijzen die uitsluittend steunen op het gebruik van eenvoudige middelen, zoals bv.het ge bruik van veredeldelde zaaizaden, het herbezaaien der weilanden met veredeld zaaid, de kunstmatige inseminatie, een aanzienlijke uitbreiding van de bestrij ding der rundertuberculose en andere veeziekten. Het welslagen van dit vulgarisatie programma, waarvan de uitvoering een aanvang neemt, zal een verdubbelde toewijding en bedrijvigheid van de land bouwkundige diensten vergen. In ver band met deze werking drukte een lid der Commissie de gegronde wens uit, dat de Minister van Landbouw de land bouwkundigen in de mate van het mo gelijke zou ontlasten van kantoorwerk, opdat zij het grootste gedeelte hunner activiteit zouden kunnen wijden aan de vulgarisatie door rechtstreekse betrek kingen ter plaatse met de landbouwers die hun raad wensen in te winnen. Bij de verspreiding van wetenschap pelijke teelt- en werkmethodes bij de landbouwers moeten de proefboerde- rijen en het pas opgericht Station voor Phytotechniek bij het Rijkscentrum voor landbouwkundig onderzoek te Gem- bloers de ernstige aandacht van het Mi nisterie van Landbouw gaande houden. Dit station heeft tot opdracht de teelt methodes uit te werken die in econo misch opzicht de beste voortbrengst verzekeren. Dit werkprogramma omvat noodzakelijk het aanleggen van proef velden op uitgebreide schaal en in de verschillende landbouwstreken van het land. De verslaggever is van oordeel dat de tot nog toe voorziene kredieten voor dit station ontoereikend zijn om een snelle uitbreiding der werking van het station toe te laten. Immers dit laatste Zie vervolg onderaan hierneven Op Sinte-Paulus-Bek. Bekering). Legt de ekster hare eerste tek tak). Dat zeggen de mannen van Opwijk. Ja, maar 't is van mijn voeten juist de nacht voor Sint- Paulus, 25 Januari, is 't beginnen te vriezen en een paar da gen daarna lag de sneeuw een goei vuist dik. 't Is nu Dinsdagavond, dat ik dit artikelken aan 't schrijven ben. Me dunkt me dat ik de dakgoot hoor lopen. Dus dooi Afwachten, zeg ik. Want Dooi zonder regen of wind, 't Is de moeite niet dat 't begint Maar'teen gezegd gelijk 't ander: Lichtmis, de tweede van de Korte maand, brengt algelijk verlichting. Daar is winst te boeken en we kunnen gaan be ginnen af te tellen. Na Lichtmis zijn de dagen zo verre [gelengd. Als de haan die over 't karrespoor [sprengt. Een hanesprong is niet veel, zult ge zeggen, maar met Lichtmis zijn de da gen, verdjalen, al veel verlengd. Daar zit scheut in de dagen en 't opene weer is op komst. Met Licht trekt de metser zijn één oog open En hij begint zijn metsers alaam bijeen te zoeken. Dat is ook waar voor de boer. Die mag zich ook gereed maken. Maar sla u ga Pas opdat ge stom- melirgs geen schuppen onder uw gat krijgt. Lichtmis is een kurieze dag. Een lotsdag. Lichtmis beslist over het lot van de boer moet in de omgeving van zijn zetel over een bepaalde oppervlakte beschikken voor het aanleggen van vaste proefvel den en bovendien in alle provinciën een voldoende aantal tijdelijke proefvelden kunnen inrichten. Het zou moeten be schikken over een korps beambten in staat cm niet alleen het toezicht op deze proefvelden uit te oefenen, doch ook om de bereikte uitslagen te verzamelen en te verspreiden bij de landbouwers. De werking van de demonstratiehoe ven en van het Phytotechnisch Station dient elkaar harmonisch aan te vullen. Het Station voor Lacdbouwgenie te Gembloers waarvan de werkzaamheden tot heden gericht zijn op de studie van alle vraagstukken betreffende de mecha nisatie der landbouw- en tuinbouwbe drijven zal binnen afzienbare tijd ook het bestuderen van de wetenschappelijke inrichting van het landbouwwerk aan vangen. Dit initiatief zal ongetwijfeld de leidinggevende ambtenaren van dit station mogelijkheid bieden als advi seurs op te treden voor de landbouwers wanneer zij om practische raad en hulp verzoeken bij de organisatie van het werk op hun bedrijf. (Wordt voortgezet). Lichtmis klaar en hel. Zo is de boer een arme gezel. Lichtmis duister en donker. Zo is de boer een jonker. Geeft Lichtmis klaverblad, Pasen dekt met sneeuw het pad. Als Maria hare kerkgang doet Met warme zonneschijn, Er zal meer sneeuw en ijs en vorst Dan van te voren zijn. 't Zijn niet allemaal bedreigingen, hoor Als te Lichtmis de zon door de [boomgaard schijnt, Zal het een goed appeljaar zijn. Als op Lichtmis de hagen lekken van van de dauw, de klotten zich omhoog werken, de leeuwerik begint te zingen en d'Hoogmis het ene licht (van de zon) in het andere (van de altaarkaarsen) schijnt, dan zal het schoon weer gaan worden. Let daar nekeer op. Intussen mag de boerin koeken bak ken, want Op Lichtmis is geen vrouwke zo arm, Of ze maakt er haar panneken warm. En wat onze boeren op deze dag zeker niet mogen vergeten, is wel het volgende Vóór de Hoogmis worden er op Lichtmis kaarsen gewijd. Die gewij de Lichtmiskaarsen horen vooral thuis op de hoeve. Het is een aloud Christe lijk Vlaams gebruik de gewijde kaars te doen branden bij sterfgeval, ziekten, storm, onweer, veeplagen, enz. 't Is bra onnozel, zegt mijn vrouw, over zo 'n gebruik nog te willen schrij ven de boeren doen dat immers toch niet meer 1 Ewel, ik beweer dat er nog veel boe ren dat gebruik in ere houden. Maar ik schrijf juist voor die boeren, die het niet meer doen. Aan die boeren zeg ik Ik zowel als gij zijn uit een boerenbroek geschud en ik zowel als gij zijn niet ver standiger dan ons ouders. Ons ouders waren Christelijk en ze brandden de ge wijde kaars 1 Waarom zouden wij dat ook niet doen Als wij peinzen dat wij dat alle maal in de mespoel mogen kwikken, hewel dan zal het zover komen dat ons kinderen nog een stappeken verder zul len zetten en onszelf in de mespoel zullen duwen, of dat ze de kaars zullen gebrui ken cm ons voeten te branden en ons geld af te persen. Dat is straf gezegd I Maar ik zeg het bij manier van spreken, natuurlijk 1 't Komt er alleen maar op aan de kerk in 't midden van 't dorp te houden. We zullen ons dat, wanneer wij het kodeel nekeer zullen afgeven, niet beklagen. Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn Het overnemen van artikelen zonder Handregister Aalst Nr 145. Nr 1425.93. verantwoordelijk voor hun bijdragen aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1952 | | pagina 1