Handleiding voor de goede Bietenverbouwer PATENTKALI Hoe bepaalt men de ouderdom van een paard Landbouwers, De potasmest, die opbrengst en kwaliteit verhoogt Bericht aan de Oost- Vlaamse Paardenkwekers chloorvrije potasmest rijk aan magnesia DB KOORNBLOEM - 2 Feb. 1952 (Vervolg van 2' bladz.) Fig. 11. - ZEVEN JAAR. De bei de zijden van de hoektanden slijten af. De binnensnijtanden en de middensnij- tanden zijn volledig afgesleten. Op ze ven jaar verschijnt de zwaluwstaart, een soort inkeping veroorzaakt door het af slijten van de bovenste hoektand. Fig. 12. - ACHT JAAR. Alle tan den zijn afgesloten, maar de kroonholte is nog duidelijk zichtbaar en zwart van uitzicht. (Einde van het afslijten der tanden.) Fig. 13. NEGEN JAAR. Begin van het niveleren en het rondworden van het tandvlak. Afgeronde binnensnijtan- den die nog een zeer kleine kroonholte vertonen, cementbasis genaamd, en be gin van het ontstaan van het tand- sterretje, vlak vóór de cementbasis. TIEN JAAR, zelfde verandering aan de middensnijtanden die ongeveer geni- veleerd zijn. ELF JAAR, zelfde verandering aan de hoektanden. Fig. 14. - TWAALF JAAR. Einde van de niveleerperiode. De hoektanden worden rond. De puntvormige cement basis ligt meer achteraan. Het verschij nen van het tandsterretje is overal dui delijk zichtbaar en ligt in het midden van het tandvlak. Fig. 15. VEERTIEN JAAR. Dit is de periode der driehoeksvorming. De tanden worden driehoeksvormig, de bin- nensnijtanden op veertien jaar, de mid densnijtanden op vijftien jaar en de hoektanden op zestien of zeventien jaar. VIJFDE PERIODE.* NIVELEREN VAN HET TANDVLAK (RONDE VORM) Op negen jaar Het tandvlak wordt rond, de onderste binnensnijtanden zijn volledig geniveleerd. Op tien jaar Het tandvlak van de middensnijtanden wordt rond de on derste middensnijtanden zijn genive leerd. Op twaalf jaar Het tandvlak van de hoektanden wordt rond de onder ste hoektanden zijn geniveleerd. Opmerking Rond tien jaar staat het tandsterretje ongeveer te midden van het tandvlak. Op dertien jaar al de onderste snij tanden zijn geniveleerd. Op veertien jaar begint het tijdstip van de driehoeksvorming. Besluit. In de praktijk ligt de knapheid van de fokker in het feit onmiddellijk te zien in welke periode het paard dient geclas- séerd te worden. Voorbeelden a) Zolang er een holte is in het midden van het tandvlak is men in de afslijtingsperiode (dus minder dan acht jaar). b) Zolang er een cementbasis te zien is, is men in de niveleerperiode (dus minder dan twaalf jaar). N. B. Vroeger aanzagen de paar denfokkers als aftands, een paard dat méér dan acht jaar oud was, waarbij geen kroonholte op het tandvlak meer te zien was dank zij onze huidige ken nis van de cementbasis en van de nive leerperiode, moet men thans in staat zijn paarden, die van negen tot twaalf jaar oud zijn, met een voldoende graad van zekerheid te classeren. Tekst en cliches welwillend afge staan door Landbouwleven leest en verspreidt uw blad. aanbevolen voor Aardappelen Fruitteelt Vlas Hop Groententeelt. V. De voedingswaarde van het loof en pulp en de verbetering van de silo 's. De grote waarde van de suikerbieten bladeren en koppen wijst op de nood zakelijkheid deze gedurende de maanden Oktober en November zoveel mogelijk in verse staat te bezigen, door de dieren op stal te voederen en het uitstrooien op de weiden te vermijden. Met de omgekeerde oogstmethode bekomt men een voeder van uitstekende hoedanigheid. 1. In verse staat zijn de bietenbla deren en- koppen een volledig voeder voor de melkkoeien en de dieren, die vetgemest worden. Zij vergen geen toe voeging van ander geconcentreerd voe der. Het is Dochtans nodig, in de begin ne, bij het voederen van loof een zekere overgang te bewerken en een geschikte dosis niet te overschrijden, om buikloop te vermijden. Deze kwaal wordt ook vermeden door het loof te bestrooien met gewassen krijt, door het vee beurte lings te voederen met loof, zemelen en stro en door zuiver en bij voorkeur ver slenst loof toe te dienen. Deloofkoppen, die voortkomen van driekwart suiker bieten hebben een groter laxatieve wer king dan deze, die voortkomen van ech te suikerbieten. Hun dikke koppen kun nen oorzaak zijn van ongevallen. 2. De suikerbietenpulp, -bladeren en -koppen geven een kuilvoer, dat volledig beantwoordt aan de behoeften van de dieren, mits het toevoegen van hooi, meelvoeder of kuilvoer dat rijk is aan eiwitstoffen. Dit laatste wordt met weinig kosten bekomenals nateelt, door het zaaien van klaver in of na de graangewassen, of door voederkolen of als hoofateelt, door het aanleggen van luzerne- en klavervelden. De pulp is voor dit veevoeder een uitmuntend en gemakkelijk te behandelen kuilmateriaal. De inkuiling wordt het best uitge voerd in silo's die uit hard materiaal vervaardigd zijn. Dit vertegenwoordigt een winst van enkele duizende franken per hectare. Het bouwen van silo's uit hard materiaal is dus een renderende geldbelegging. De Staatslandbouwkun- digen van de omschrijving alsook de suikerfabrieken zullen bereidwillig in lichtingen over het bouwen van silo's verschaffen. Bovendien wordt de op richting van silo's voor suikerbietenbla deren en-pulp door het Ministerie van Landbouw door middel van toelagen aangemoedigd. Een goede inkuiling lukt gemakkelijk: verse, gezonde en onbevuilde suikerbie tenbladeren en-koppen zullen geoogst worden en aanhoudend getast geduren de het vullen van de silo's. Men zal de loof en- pulpbedden wis- selenderwijze plaatsen. Het hakken van de bladeren en kop pen bevordert hun bewaring maar vergt zekere voorzorgen. Het gehakt loof wordt veel beter aangedrukt in de silo, zodat het na inkuiling een goede reuk verkrijgt en er weinig verlies optreedt tijdens de bewa ring. Daarenboven wordt het gevaar voor slokdarm verstopping uitgeschakeld. Aan het gehakt loof hoeft ook pulp toe gevoegd te worden. Hetzij men gewoon of gehakt loof inkuilt, men vindt er steeds baat bij de silo in te leggen met stukken in plaats over heel de lengte. De water- afvoering van de silo moet verzekerd zijn. In de Zomer dienen de silo's gerei nigd en onderhouden te worden. Even tuele spleten worden gestopt. De wan den zullen met een anti-zuur product be streken worden. De kleur van de pulp oefent niet de minste invloed uit op haar bewaring in de silo's. De voederbiet. De zeer goed gekende nadelen van de voederbiet worden nog door de huidige hoge lonen en de lage voederwaarde verhoogd. Zij hoeft niet meer in de sui kerbietenstreken van ons land geteeld te worden. De zaaddragers van de voederbieten zijn dikwijls een belangrijke bron voor de verspreiding van de virus van de vergelingsziekte. In de Lente en in de Zomer moeten de verbouwers er zorg voor dragen de luizenkoloniën, die op de voederbietenzaaddragers verschijnen, te vernietigen, ten einde te voorkomen dat schade zou aangericht worden door de vergelingsziekte in suikerbietenvel den, die in de buurt gelegen zijn. Om dezelfde redenen zouden de voe derbietensilo's moeten geledigd worden vóór 1 April. De voederbieten moeten zorgvuldig gekopt en van hun bladeren ontdaan worden, alvorens ze in te kui len, ten einde een ongelegen verblijf van de vectorluizen van de vergelingsziekte in de silo's te vermijden. De hoedanigheden van de suikerbiet. Het komt er op aan bieten te leveren van goede kwaliteit. In tegenstelling met wat vroeger algemeen gedacht werd, waarborgt de maximale suikerop brengst per ha (wortelopbrengst X sui kergehalte), niet noodzakelijk de maxi male waarde van de oogst, en dit na melijk wanneer het suikergehalte bene den 15,5 daalt, en wanneer men re kening houdt met het huidig aankoop- barema dat voor lage suikergehalten een dalende prijszetting voorziet. Zoals bij alle landbouwprodukten meet men bij de suikerbiet niet alleen zorgen voor een minimum aan onkosten maar ook voor kwantiteit en kwaliteit. Dit komt hierop neer dat men moet trachten grote wortelopbrengsten en een hoog suikergehalte te bekomen. Dit laatste kan bevorderd worden door de volgende maatregelen het be dienen van een oordeelkundige bemes ting, naargelang van de voorschriften van de grondontleding de keuze van goede rassen de vroegtijdige uitzaai, begunstigd door de oppervlakkige voor bereiding van de grond het behouden van een plantenaantal van 75.0C0 bieten per ha bij het rooien een zorgvuldig koppen in geval van de omgekeerde oogstmethode het rooien van de bie ten onmiddellijk na het koppen de be scherming van de wortels tegen de vorsteen oordeelkundige schikking van het rooien, die afgestemd is op de gezondheidstoestand en de ligging van de velden, evenals op het type van het geplant ras. (Wordt voortgezet). De jaarlijkse veulenprijskampen en de Bijgevoegde hengstenkeuringen zullen doorgaan op volgende data en plaatsen telkens te 10 uur 4 FebruariGent, Slachthuisstraat, Veulenprijskamp en bijgevoegde heng- stenkeuring. Veulenprijskampen 7 Februari, St Niklaaas, Grote Markt. 9 Februari, Oudenaarde, 11 Geraardsbergen, Statieplein. 13 Aalst, Esplanadeplein. 15 Eeklo, Grote Markt. Rechtskundige Dienst Onze rechtskundige houdt zijn eerstk. zitdag op Zondag 10 Februari. Deze raadgevingen zijn volledig kosteloos voor onze leden. ■«■i I. ii 3

De Koornbloem | 1952 | | pagina 3