Enkele beschouwingen rond de Begroting van het Ministerie van Landbouw Het opfokken van kuikens tot opbrengende hennen met Opfokvoeder R.U.Z. Weekblad Rechtskundige Dienst Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt voor het dienstjaar 1952 Verschijnt iedere Zaterdag Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Beheer t Zeebergkaai, 5, Aalst Tel. 242.67 Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN O. CAUDRON. (2de bijdrage). Het verslag betreffende de begroting van het Ministerie van Landbouw voor het dienstjaar 1952 behelst zoals elk jaar een uiteenzetting door de Minister van Landbouw over de algemene landbouw politiek der Regering. Het is voorzeker niet van belang ont bloot hier een samenvatting te geven der bijzonderste punten van deze uit eenzetting. De landbouwpolitiek der regering. De Minister van Landbouw betoogde dat de landbouwpolitiek in hoofdzaak voor doel heeft de huidige en toekom stige rendabiliteit van de landbouw te bevorderen. Doch de Minister van Landbouw moet zijn politiek inschake len in de eerste plaats in het algemeen kader van 's lands bedrijfsleven met inachtneming van de koopkracht van de verbruikers, daarna in de internationale politiek in haar geheel. Tijdens het verlopen jaar werd vooral gestreefd naar een verbetering van de geldelijke opbrengst door het vaststellen van richtprijzen voor meerdere produc ten. Voor de boter werden die prijzen be paald in functie van de prijzen welke men wilde zien toepassen voor de melk in natura, zulks volgens een stijgende schaal die mogelijk werd gemaakt door het aanleggen van botervoorraden tij dens de periode van overvloedige melk productie. Het doel dat hierbij werd ge steld werd bereikt. De tarwe politiek werd voortgezet, de tarweprijzen werden herzien en aange past aan de verhoging van de kostprijs. Voor de valorisatie van de fruit-en groenteteelt werd de tuinbouwkalender opgemaakt en in toepassing gesteld. Deze kalender wordt echter niet toe gepast rp de invoer van fruit en groen ten uit Nedeilard, cmdat wij met onze Beneluxpertner de minima-prijzen van onze handel in landbouwproducten re gelen. Tot mildering van de prijsverhoging der grondstoffen veroorzaakt door de gebeurtenissen in Korea, werd de ver keersbelasting voor tractors afgeschaft en de overdrachttaks op de maïssoorten en op de bindtouw vermirderd. Benevens deze actie op het gebied der prijzen, heeft de regering zich bij zonder irgezet voor de verspreiding bij de landbouwers van de technische en wetenschappelijke vooruitgang. Deze tussenkomst van het Departement van Landbouw komt vooral tot uiting in de vermeerdering van de middelen waar over de officiële en vrije stations voor landbouwonderzoek beschikken, alsook in de inbedrijfstelling van een groter aantal modelhoeven. Met het oog op de modernisatie van de landbouwuitrusting werd een politiek van krediet aan de landbouwers ge volgd. De dotatie voor het Nationaal Instituut voor landbouwkrediet werd verhoogd. Tot aanmoediging van de landbouw coöperatie is een fonds van 100 millioen frank in de begroting ingeschreven. Dit fonds zal toelaten kredieten toe te staan aan de landbouwccöperatieven in de voorwaarden onlangs bij koninklijk be sluit bepaald. Een commissie daartoe ingesteld zal de maatstaven bepalen tot toekenning van deze kredieten, doch het Ministerie van Landbouw behoudt het beheer dezer kredietverrichtingen. De Minister betoogt dat de kredieten uitgetrokken op de begroting van Land bouw voor 1952 werden veihcogd met 200 millioen die bijna uitsluitend zijn be stemd voor toelagen ten opzichte van de begroting voor 1951. Zij bedragen immers 702.193.000 fr tegen 505.312.000 fr voor 1951. Zoals voorheen worden de kredieten besteed aan de verbetering der productiemiddelen, zoals de electrifl- catie van ver afgelegen landbouw wijken (nieuw krediet van 20 millioen), aan de verbetering van de stallen, aan de be strijding van de dierenziekten enz. Dcch met behulp van de nieuwe kredieten zal de verspreiding of vulgarisatie van de wetenschappelijke methodes en uitvin dingen het voorwerp uitmaken van een gans bijzondere krachtinspanning. Teneinde o. m. het gebruik van de beste variëteiten van uitgelezen zaad- scorten in de hand te werken, heeft het Departement van Landbouw besloten in alle landelijke gemeenten proefvelden met dergelijke zaadsoorten in te richten. Tot dusver werden reeds 1251 gemeen ten proefnemingen ingericht voor win- terteelten of ondervruchten. Overwe gend gaat het over proefnemingen op tarwe. Proefnemingen op lenteteelten zullen in 1952 in de andere gemeenten worden georganiseerd. Deze vulgarisa tie omvat ongeveer één hectare per proefneming en een krediet van circa 15C0 fr. per gemeente. De proefnemin gen mogen slaan op de planten met uit gebreide teelt, op de groenten en op de grasplanten. De Minister handelt vervolgens over de werking van zijn Departement tot verbetering van de weilanden. Na ver schillende jaren van opzoekingen slaagde het Station voor Plantenveredeling Zie vet velg 2e bladzijde le kolom. Het verzorgen der kuikens onmiddel lijk na het uitkippen, het verwijderen van alle ongeschikte exemplaren en dergelijke is het werk van de broeier. De eerste 24 uur hebben de kuikens geen voeder nodig. De daarop volgende dag, die ge woonlijk samenvalt met de aankomst van de kuikens op de hoeve begint het vraagstuk van de voeding en de ver pleging. De kweker moet er voor gezorgd hebben, dat de opfokstal gereed, het strooisel droog en de kachel op gepaste warmtegraad is. Om grondtocht te voorkomen is het goed de eerste dagen een rand van kar ton of dun hout, een meter vanaf het scherm rond de kachel te plaatsen. Tussen deze rand en het scherm legt men op enige afstand van elkaar wat schoon papier en daarop strooie men wat gedroogd brood of beschuit, ge mengd met wat Opfokvoeder Nr 1, te gelijk zorge men voor voldoende gele genheid tot het opnemen van fris, doch niet te koud drinkwater. Op deze manier vcedere men de eer ste twee dagen zeer matig, zodat de dooier-resten gelegenheid hebben te verteren. Vanaf de derde dag plaatse men de bakjes met Opfokvoeder Nr 1 en mogen de kuikens hiervan regelmatig eten, doch men zorge de eerste weken dat geen overvoeding kan ontstaan. Dit kan men voorkomen, door de bakjes een paar maal per dag een half uur leeg te laten. Aan het einde van de 2de week mengt men Opfokvoeder Nr 1 en Nr 2 door een om bij het begin van de 3de week geheel over te gaan op Opfokvoeder Nr 2. Men plaatse steeds zoveel eet- en drinkbakjes, dat de kuikens kunnen eten en drinken zonder elkaar te verdringen. Als er te weinig eet- of drinkbakjes zijn verdrukken de sterkste de zwakste en bekomeü deze niet genoeg. Opfokvoeder Nr 2 geve men op de zelfde manier als aangegeven voor Nr l. In de 5de en 6de week kan men hier naast een weinig gebroken graan toe dienen. Dit wordt dan kort voor het slapen gaan gedaan. Aan het einde van de 6de week gaat men geleidelijk over op Opfokvoeder Nr 3. Dit wordt standvastig ter beschikking gesteld en daarnaast geve men twee maal per dag graan in hoeveelheden die achter elkaar worden opgenomen. Bij het einde van de 10de week gaat men over tot Poeljenmeel, met daar naast een ruime graanvoedering (min stens tweemaal per dag zoveel ze lusten). Na de vierde maand gaat men gelei delijk over op Legmeel. Bij de opfok zorge men steeds voor regelmatige maar niet te hoge warmte graad. Verbroeide kuikens worden nooit sterke kippen. Stook niet langer dan strikt noodza kelijk en zorg dat de kuikens vanaf 5 a 6 weken (naar gelang van het seizoen) van de grond komen. Geef veel gezonde lucht en zorg voor geharde sterke dieren. In het hok moet naast goed voeder en fris goed drinkwater een bakje met zand en schelpen aanwezig zijn. De verschillende Opfok voeders R.U.Z. zijn rijk aan biologisch hoogwaardige eiwitten, vitaminen en mineralen zodat zonder groenvoeder toch geen voedings gebreken zullen ontstaan. Indien men echter goed groenvoeder of rode wortelen kan geven, dan zal dit zeker de gezondheid bevorderen en een besparing op het voeder geven. Als zich niettegenstaande de beste zorgen toch moeilijkheden voordoen, verwittig dan onmiddellijk onze tech nische dienst die U met raad en daad zal bijstaan. Wacht in geen geval tot grote sterfte is opgetreden en de kwaal bijna onherstelbaar is. Gezonde sterke kuikens op deze ma nier opgekweekt door iemand die met hart en ziel zijn dieren nagaat en ver zorgt met Opfokvoeder R. U. Z., zullen krachtige en levenslustige jonge hennen worden, die in staat zullen zijn tot een grote en langdurige eierproductie, met weinig sterfte. Vergeet niet dat fouten in het begin gemaakt practisch nooit meer te herstel len zijn. Daarom Koopt sterke kuikens van een ernstig bedrijf. Verzorgt de dieren met toewijding en vakkennis. Gebruikt steeds Voeders R. U. Z. en SUCCES zal Uw beloning zijn. Onze rechtskundige zal zijn zitdag houden op Zondag 10 Februari, tussen 10 en 12 uur, in het lokaal «De Koornbloem», Grote Markt, Aalst. Deze raadplegingen zijn volle dig kosteloos voor onze leden. De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars. Handregister Aalst Nr 145. Postcheckr. S. M. Redt li Zeiven Nr 1425.93. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1952 | | pagina 1