Sproeistoffen en allerlei produkten Voor Moeder de Vrouw V erzekeringen* Enkele beschouwingen rond de Begroting van het Ministerie van Landbouw voor het dientjaar 1952 te verkrijgen in onze magazijnen MOOI WONEN DE KOORNBLOBM - 9 Feb. 1952 (Vervolg van le bladz.) te Melle er in tijdens het jaar 1916 een variëteit van Engels Ray-gras af te zon deren die afkomstig is uit de Polders en die bijzonder veel veevoeder oplevert doch gemerkt wordt door een geringe zaad-productie. Van 1950 af. kende het Departement toelagen toe tot vermenigvuldiging van deze variëteit en meer dan 163 ha wer den bezaaid voor de voortbrengst van zaad dat tegen een billijke prijs ter be schikking van de landbouwers zal wor den gesteld. Deze werking werd in 1951 voortge zet en er werden 177 ha ingeschreven voor vermenigvuldiging van uitgelezen graszaad. De dienst voor de landbouw heeft een twintigtal grascentra ingericht in de verschillende streken van het land. Benevens deze actie tot verbetering van graszaad, heeft het Departement tijdens 1951 beslist toelagen toe te ken nen voor verbetering der weilanden door scheuring en herzaaiing. Dit initia tief boekte van de beginne af, een groot succes. Thans werden aanvragen inge diend voor het scheuren van meer dan 1.500 ha weilanden. Bij deze actie voor het gebruik van uitgelezen zaden dienen de aanwending van aangepaste bemestingen, de onder- houdszorgen en de parcelering der wei landen gevoegd. Al deze verrichtingen en methodes laten toe op gebied van hoedanigheid en hoeveelheid de voort brengst der arme weilanden met 50 t.h. te verhogen. Ook in de sector van de fruitteelt werd een actie ingezet tot verbreiding der wetenschappelijke teeltmethodes. Het winnen van eerste rangvruchten vereist bij ons het invoeren van de teelt op laagstam. Deze teelt beslaat reeds een oppervlakte van 4.000 ha. Het selec- tiewerk betrof enerzijds het uitlezen van entdragende planten, anderzijds de teelt van bepaalde uitheemse soorten. De toekenning der toelagen wordt voorbe houden voor de beplantingen die de toepassing aanvaarden der grondregelen die vastgelegd wedden bij de soortkeuze en bij de opstelling van een beplantings plan. De begroting voor 1951 voorziet meer dan 45 millioen aan toelagen voor de tuinbouwdienst. Op het gebied van de veeteelt werd de vulgarisatie uitgebreid. Belangrijke kredieten werden voorzien voor de ver betering van de veeteelt en vooral tot bestrijding van de rundertuberculose en de andere besmettelijke veeziekten. De centra voor de kunstmatige be vruchting zien hun toelagen stijgen van 5.300.000 fr. tot 9.350.000 fr. In deze laatste som is een bedrag begrepen van 6 millioen fr. als tussenkomst in de kos ten van kunstmatige bevruchting van koeien aangetast door trichomoniasis. De actie ter bestrijding van de run dertuberculose werd merkelijk uitge breid. Voor deze werking en voor de bestrijding van andere veeziekten wordt de toelage verhoogd met 104.180.000 fr. en gebracht op 127.200.000 fr. Het hulpgeld aan de leden, door tus senkomst der federaties, voor vrijwillige slachting van runderen door tuberculose aangetast behelst een post op de begro ting van 16 millioen fr. en een post van 84 millioen fr. Ook werd een cyclus van voordrach ten voorzien en uitgevoerd in de 1500 plaatselijke verenigingen. De landbou wers erkennen de voordelen van zulke bestrijding door in toenemend getal toe te treden tot de verenigingen voor be strijding van de rundertuberculose. Op het gebied van runderkweek wer den insgelijks merkelijke vorderingen gemaakt. Het aantal veekweeksyndika- ten bedraagt thans 182. In 1950 bedroeg het aantal ingeschreven dieren bij deze syndikaten 143.316 tegen 82.780 in 1939. Ook het aantal gecontroleerde koeien is aanzienlijk gestegen. De werking met het oog op de voort brengst van kwaliteitsmelk en op de verhoging van het verbruik ervan werd intensief voortgezet. De politiek die gevolgd werd inzake de toekenning van toelagen voor de aankoop van melkverkoelingsstoestellen, voor de inrichting van prijskampen tot verbetering van de kwaliteit der melk, voor de opleiding van de producenten- venters heeft merkbare verbeteringen gebracht aan de kwaliteit van de voort gebrachte melk en aan de installaties. Een nieuw krediet van 4.850.000 fr. komt voor in de begroting voor melk- verkoelingsapparaten en -inrichtingen. Voor de uitdeling van melk in de on derwijs- en ziekenhuisinrichtingen werd een nieuw krediet van 19.658.000 fr. (Zie vervolg onderaan 3e kolom). VOOR HUISHOUDELIJK GEBRUIK Verdelgen van huisinsekten DDT stuifpoeder. Verdelgen en verdrijven van motten DDT stuifpoeder en Mitoxypastillen. Beschermen van meubels en ander houtwerk tegen houtwormen Pentoxol. Voorkomen en verzorgen v. gebarsten handen en lippen Kemelsvet Ger^uria. VOOR LAND- EN TUINBOUW Totale verdelging van grondinsekten Cloxane 40. Zaadontsmetting van graangewassen tegen grondinsekten (ritnaalden) Mergamma of Isograno. Zaadontsmetting van beten tegen grondinsekten (ritnaalden) Isograno. Zaadontsmetting van graangewassen en beten tegen ziekten Agrosan GN. VOOR DE VEETEELT Verdelgen van ongedierte op het vee Novitox. Verzorgen en voorkomen van gekloven spenen Melkvet Sicpa. Ontsmetten van drinkwater voor pluimgedierte Microsanpastillen. VOOR DE FRUITTEELT Winterbespuiting Carbolineum en Gele olie. Voorkomen zwamziekten door voorbloeibespuiting Koperoxychloride Zwavelprodukten. Bestrijding appelbloesemsnuitkever DDT olieëmulsie. Er zijn mensen die aan een wondere ziekte lijden, of althans aan een gebrek zij die geen smaakgevoel bezitten. Zij zullen niet klagen als de aardappelen niet gezouten zijn, maar ze zijn evenmin in staat om een lekker hapje te waarde ren. Zij smaken niets. Die gevallen komen echter niet zo veelvuldig voor. Duizendmaal meer mensen zijn er die geen smaakgevoel hebben op het gebied van de schoonheid. En dat is ook een gebrek, want zij zijn niet in staat om te genieten van zoveel heerlijke dingen door de Schepper of door kunstenaars handen gemaakt. Hoe zouden ze er dan toe komen om het schone van het lelijke te onderscheiden En wordt dat niet van iedereen zowat gevraagd, bv. bij de inrichting en de versiering van de huise lijke haard Voorwaar, moesten onze mensen wat meer goede smaak hebben op dat gebied, onze woonkamers zouden niet krioelen van aartslelijke dingen, wat nu veelal het geval is. Evenwel wil ik niet de steen smijten naar die mensen, zo weinigen van hen hebben ooit de kans gehad om zich enige goede smaak eigen te maken of om hun gevoel voor schoonheid te ont wikkelen. Van goede wil zijn ze, want de meesten staan er op hun huisje schoon en aantrekkelijk te maken. Dat ze veelal het tegenovergestelde resultaat bekomen, weten ze echter niet. Ik zou bij hen ten huize willen gaan om hen te wijzen op de vele zaken die hun woonkamers NIET schoner ma ken, en hun aantonen hoe het kan en zou moeten. Maar dat gaat niet, niet waar Daarom zal ik trachten in dit arjikel zoveel mogelijk te zeggen in zo weinig woorden mogelijk (er is zoveel over te vertellen). mm Meestal lijden onze woningen aan overdadige en onechte versiering. Dat begint gewoonlijk als men trouwt. Men wordt dan overladen met een stel vazen, schalen, asbakjes, bonbonne-dozen, pos- tuurkens, enz., waar men niet weet wat met aanvangen. Daar kunnen overigens nuttige dingen onder zijn. Maar schoon En geschikt om in de beste kamer te pronk te zetten Als t u blieft niet. Onthoud dat GEBRUIKSvoorwerpen dienen om te... gebruiken, niet om te exposeren. Uw stel wijn- en likeurglazen, uw thee- en koffieservies dienen om uit te drinken of om mee te schenken niet om te eeuwige dage in het zilverkastje te staan en er af te blijven omdat ze zo schoon zijn Zo dient een vaas om er bloemen in te zetten echte natuur- bloemen (verse of gedroogde), geen ge fabriceerde, want die zijn vals en dus lelijk, al wat niet echt is, is lelijk. Om dezelfde reden moet een schaal vruchten dragen, échte weeral (hebt ge al opgemerkt hoe 'n schoon effekt dat geeft op een meubel probeer het eens). Geloof vrij dat men zich wei nig versieringsvoorwerpen kan aan schaffen die mooier opsmukken dan bloemen en planten. Bovendien brengen uitgetrokken. Het Ministerie is van me ning dat deze toelage zal slaan op bijna 11 millioen liter melk. Hierbij dienen gevoegd de toelagen die tijdens het jaar 1951 werden verleend voor de zuivel- productie. De Minister wees er ook op dat het naschools landbouwonderwijs werd teruggebracht onder de bevoegd heid van het Departement van Land bouw, wat overigens logisch is omdat dit Departement beter aangewezen is dan het Ministerie van Openbaar On derwijs om het beheer waar te nemen van het naschools landbouwonderwijs. (Wordt voortgezet). die een levendige noot in het huis. Van versieringsvoorwerpen gespro ken. Vooreerst van wandversieringen. Gaat steeds uit van het standpunt dat een naakte wand (b.v. in een zachte, matte tint geverfd of met een stil papiertje behangen), altijd schoner is dan een wand behangen met veelkleurige platen en prentjes, die we van een of andere tombola meebrachten. Wacht U bovendien voor reklame kalenders, pretentieuze étagères, spiegel- en glas werk, ingelijste diploma's, spreuken in karamellenverzen... Dat alles maakt uw woning niét mooier. Wel integendeel. En let ook op uw kruisbeeld 1 Dat moet iets sobers zijn, een beeld dat tot gods vrucht stemt, geen luxe- of praalkruis. Tegelijk denken wij aan de plaasteren postuurkens en aan de bont geschilderde heiligenbeelden, die dikwijls meer weghebben van een geschminkte film star dan wel van een heiligenfiguur. Véél mooier is een ongeschilderd hou ten, gipsen, bronzen of terra-cotta beeld. De jongste jaren kwamen er ook mooie reprodukties van kunstvolle Lieve- Vrouwen- en andere beelden in de han del. Verkies dié ze zijn bovendien goedkoop. Wat mag er dan wél in onze wonin gen gebruikt worden als versierings voorwerpen Hierboven gaven we reeds enkele aanduidingen. Daar naast resten er nog schilderijen (niet van kladschil ders reprodukties van meesterwerken uit de schilderkuns', gravures, mooie loto's (ééa of twee, niet meer), oude andkaarten, oude potten, vlecht-, tin- en koperwerk... Kom, er is nog ruim reus genoeg om iets te vinden naar onze goede smaak. Maak U trouwens niet jezorgd als ge 't een of ander niet aan treft of u niet aanschaffen kunt. Sober- ïeid is dikwijls een element van schoon- ïeid. Onze woningen zijn ten andere geen musea of expositiezalen. Hier nog een goede raad voor jong gehuwden en trouwlustige jongelui. Wanneer de financies het niet toelaten om van de beginne af geheel onze wo ning in te richten zoals wij het zouden wensen in overeenstemming met onze schoonheidszin, begin dan met alles te weren wat zondigt tegen de goede smaak breng één plaatsje van uw huis in orde koop wat minder, maar dingen die de moeite waard zijn om heel uw leven te behouden, en schaf U de rest mettertijd aan. Doch hier moet ik er ook op wijzen dat schoon niet altijd wil zeggen duur I Er zijn heel wat echt- schone dingen die absoluut beterkoop zijn dan veel smakeloze prullen. Mochten deze enkele richtlijnen li aanzetten, beste lezeressen, om even wat aandacht te schenken aan de MOOIE inrichting van onze woningen. Op die wijze zullen wij van ons huisje kunnen maken het mooie stukje wereld, dat straalt van simpele schoonheid, en waar het een lust is om in te wonen. Een afgevaardigde van de verzeke ringsmaatschappij NOORDSTAR- BOERHAAVE is alle 1' en 3C zaterda gen in ons lokaal van 10 tot 12 uur, om U kosteloos inlichtingen te verstrekken inzake verzekeringen Brand- Ongevallen Leven, waar hij voor rekening van het hoofdagentschap R.U.Z. de zaken behandelt. yCHJIUr voorkomt de IVEMELO VEI moeilijkheden van de gesprongen handen, gesprongen lippen, wintergezwellen en kloven. Zorg dit bij de hand te hebben. Te verkrijgen in al onze magazijnen.

De Koornbloem | 1952 | | pagina 2