V ragenbus. Landbouwberichten PATENTKALI Jonge Vlamingen naar Kongo Dc potasmest, die opbrengst en kwaliteit verhoogt chloorvrije potasmest rijk aan magnesia DB KOORNBLOEM - 9 Feb. 1952 m 3 Een oriëntatie week-end van de Volkshogeschool. Onder de Hoge Bescherming van de heer A. De Quae, Minister van Koloniën. Op Zaterdag-Zondag 23/24 Februari wordt in de Rijksnormaalschool te Lier voor de tweede maal een Volkshoge school-week-end ingericht besteed aan het onderwerp Loopbanen in Belgisch Kongo. De belangstelling voor Kongo groeit in sterke mate bij de Vlaamse jongeren, bij intellectuelen, technici en boeren. Vorig jaar kende een gelijkaardig week end een vruchtbaar succes. De jongeren en hun leraars en leiders weten echter doorgaans weinig af van de ware toestanden in Kongo, noch van de mogelijkheden en vereisten in ver band met een loopbaan in het overzeese gebied. Dit week-end wordt georganiseerd met het doel een algemene voorlichting te geven die interessant zal zijn niet en kel voor hen die willen vertrekken maar ook voor alle jongeren die belang stellen in het vraagstuk Kongo De lezingen worden gehouden door vooraanstaande oud-kolonialen. Wij richten ons ook tot leraars (bijv. van de Eerste en Rhetorika) en oudere jeugdleiders die vaak door jongeren kunnen geraadpleegd worden. Organisatie Plaats Rijksnormaalschool, Berlarij, Lier. Bijdrage70 fr voor onderdak, avond eten, ontbijt en middagmaal. Elke deelnemer (deelneemster) be schikt over eigen kamertje en brengt eigen toiletgerief en beddelakens mede. Tijdsduur: Het week-end begint: Zaterdag te 17 uur en duurt tot Zondag omstreeks 17 uur. ReisMen bereikt Lier met de bus van uit Antwerpen, Herenthals en Mechelen. (Zaterdag vertrek Antwer pen, Roosevrltplein, 15,50 u. Meche len, station, 16 u. DAGORDE Zaterdag Kongo en wij door dhr Zuiderhoff, ambtenaar bij het Ministerie van Koloniën. De blanke in staatsdienst, door Mr D.-J. Braeckman, leraar aan de Kolon. School te Brussel. Filmvertoning. Zondag Carrières in de private sec tor in dienst van de maatschappijen of als zelfstandig kolonist door G. Derkinderen, bestuurder van de koloni satie-dienst bij het Minsterie van Kolo niën. Consulatie-Bureau De heer Derkin deren zal zich pesoonlijk tot beschikking houden van de deelnemers welke private inlichtingen verlangen te bekomen. Het dagelijks leven in Kongo door Mr O. Spitaels, adjunct-kabinetchef bij het Ministerie van Koloniën. Elke lezing wordt gevolgd van een bespreking. Inschrijving. Het ligt in de geest van de Volksho geschool dat men het week-end volledig volgt. Deelnemers uit Lier zelf, indien zij geen maaltijden gebruiken, betalen 20 fr. Wij verzoeken hen evenwel dringend zich ook in te schrijven. Er wordt geen afslag voorzien voor hen die wel de maaltijden gebruiken maar niet logeren. Daar de maaltijden moeten voorzien worden, zal iedereen in een geest van orde zich voorafgaande- lljk opgeven. Alleen zij die zich hebben opgegeven ontvangen de laatste inlich tingen, gebeurlijk voorbereidende nota's, wijzigingen, enz. Men betaalt ter plaatse. Eiseringen, 20 Januari 1952. Geachte Heer Bestuurder Ik ben zo vrij II een vraag te stellen in verband met de raadgevingen in De Koornbloem van een paar weken ge leden. Zoals U opgeeft in dit blad bestaat er een beter product dan Dagisol om de grond te ontsmetten, hetwelk geen smaak achterlaat, wat van groot be lang is. Met Dagisol of Hexachloorcyclohe- xane heb ik verleden jaar een fout be gaan, niettegenstaande dat ik weet dat het een smaak achterlaat voor wortel gewassen. Vóór 2 jaar heb ik 25 aren beplant met perzikbomen, waar ik een partij aardappelen heb in verbouwd. Als de bladluizen voor de dag kwamen op de bomen heb ik mijn verstuiver genomen en ze bestoven met Dagisol, waarmee ik een zeer goede uitslag heb gehad op mijn,bomen. Maar het weinige poeder dat beneden is gevallen is natuurlijk in de aardappelen terecht gekomen. Het gevolg daarvan hoef ik U niet uit te leggen. Vermits het produkt Isograno de Dagisol kan vervangen, ben ik zo vrij U te vragen mij een pak te laten geworden, ik moet terug een partij aardappelen planten tussen de perzikbomen en deze lopen vroeg uit, en stuiven is rap gedaan vermits het nog jonge bomen zijn kan ik er )Kog goed aan. Ik hoop, Geachte Heer Bestuurder, dat U mij het nodige zult bezorgen. Ook ben ik bereid een betere raad te aanvaarden voor mijn perzikbomen te behandelen in een antwoord langs De Koornbloem. Ontvang, Geachte Heer Bestuurder, met mijn beste dank de verzekering mij ner hoogachting. J. V. D. S., Eiseringen. ANTWOORD Het komt ons voor dat er een zeker misverstand is opgerezen bij het lezen van het artikel Bestrijding van rit- naalden in de beten Bij nader bekijken zal het U opvallen dat in dit artikel enkel geschreven wordt over de bestrijding van ritnaalden en niet over de verdelging van enig ander insekt. Het is evenwel waar dat Iso grano ontdaan is van de muffe reuk en smaak van HCH, waardoor dit produkt grote diensten kan bewijzen, onder meer zoals is aangegeven voor de bescherming van jonge beetplantjes tegen ritnaalden. Is het zeer goedkoop met Isograno beet- zaad te ontsmetten, het zou echter pe perduur zijn dit produkt als stuifmiddel in de fruitteelt te gebruiken. Voor de bestrijding van bladluizen beschikken we gelukkig over meer doel treffende produkten, die even gemakke lijk zijn in het gebruik als het door U vroeger gebezigde Dagisol, dat U een pert gespeeld heeft, die U niet zo vlug zult vergeten. We hebben vooreerst Fosfern 20, op basis van E 605, dat een zeer sterke insekticide werking bezit en dat zeer voordelig is in het gebruik. Het wordt verspoten tegen zeer lage dosis, 30 tot 35 cc per 100 liter sproeistof. Het is ook werkzaam tegen rode spin. Indien U dit zou verkiezen is dit produkt eveneens te verkrijgen als stuifpoeder, hoewel het ons voorkomt dat in openluchtteelt beter gespoten wordt dan gestoven. Dit produkt is giftig voor mens en dier. Het is derhalve noodzakelijk de gewone aanbevelingen in acht te nemen bij het gebruik ervan. Het tijdsverloop tussen een behandeling met Fosfern en het verbruik van behandelde groenten en fruit moet 4 weken bedragen. Dit geldt eveneens, zoals bij U wel het ge val is, voor gebeurlijke onderteelten. Hoewel DDT onder zijn gewone vorm niet werkzaam is tegen bladluizen, is het dit onder vorm van olieemulsie ech ter wel en is het zelfs een heel goed middel wanneer deze DDT olieemulsie geaktiveerd is met TEP. Tetra- ethylpyrophosphaat bezit inder daad een zeer sterke en snelle werking tegen bladluizen. Het is ook giftig, doch de giftigheid is van zeer korte duur, zo dat het zonder gevaar kan gebruikt worden op groenten en fruit, die wei nige dagen na de behandeling moeten verbruikt worden. Deze twee middelen, die we onder vele andere, voor U hebben uitgekozen, zullen volstaan om zeer doeltreffend en zonder gevaar te werken. Men gebruikt dus Fosfern wanneer, zo in hoofd- als in onderteelt, geen vruchten noch groenten voorkomen, die binnen de 4 weken moeten verbruikt worden. In het andere geval wordt met met goed resultaat gebruik gemaakt van geaktiveerde DDT olieemulsie. BINNENLAND. Staatspremiën voor de fabricatie van zuivelprocten. De premiën toegekend aan de zuivel fabrieken voor de fabricage uit inlandse melk van zuivelproducten werden bij ministerieel besluit van 11 Januari 1.1. voor de maand Januari 1952 vastgesteld alsvolgt 1) Kazen Harde -f- 45 -j- a) extra kwaliteit, per kg. fr. 13,85 b) eerste 12,85 c) tweede 10,85 Harde 40 a) extra kwaliteit, per kg. fr. 10,10 b) eerste 9,10 c) tweede 7,10 Half-harde 45 -|- a) extra kwaliteit, per kg. fr. 4,55 b) eerste 3,55 c) tweede 1,55 Melkpoeders van Afgeroomde en karnemelk a) extra kwaliteit, per kg. fr. 5,10 b) eerste 4,60 c) tweede 3,60 Deze bedragen worden met 75 cen tiem per kg verhoogd voor de poeders gemaakt uit afgeroomde melk voortko mende van andere melkerijen dan deze van de frabikant. Voor de maand Ja nuari worden de premiën ten bedrage van volgende contingenten toegekend Voor harde en half-harde kazen 90 ton voor afgeroomde en karnemelk poeders 40 ton. De betaling der premiën zal maande lijks door de Nationale Zuiveldienst worden verricht naar verhouding van de verhandelbare hoeveelheden voortge bracht gedurende de afgelopen maand. Het indexcijfer der kleinhandelsprijzen voor Januari 1952. Volgens een mededeling van het Mi nisterie van Economische Zaken en de Middenstand, bedroeg het indexcijfer der kleinhandelsprijzen in Januari 1952 424,0 tegen 422,4 in December 1951, (basis 1936-38= 100). Volgens zelfde mededeling is deze verhoging in hoofdzaak te wijten aan een stijging der prijzen van vlees en vleeswaren. De index der voedingswaren bedroeg in Januari 1,1.395,1 tegen 392,3 in De cember 1951. Deze der niet eetbare pro ducten bereikte in Januari 1.1. 467,2 te gen 467,3 in December 1951. Waarde der Belgische tuinbouwproductie. Volgens de tabel gevoegd bij het ver slag der Kamercommissie voor land bouw bereikte de waarde der tuinbouw productie volgende cijfers Gemiddelde 1936-38 Jaar 1949 Jaar 1950 Waarde in absolute cijfers 1.822.742 6.591.771 6 597.271 Berekenbare waarde op het prijzenpeil 1936-38 1.822.742 2.434.001 2.350.632 Indexcijfers 1936-38 100 100 134 129 De landbouwpolitiek in de regeringsverklaring. Volgende passus werd door de Heer Van Houtte gewijd aan de landbouw in de regeringsverklaring De landbouw politiek van de regering zal er op ge richt zijn de voortbrenging in de sector bioodgranen, weilanden en voederpro ducten op te voeren. Dit doel stemt overeen met de bekommernissen van in ternationale en monetaire aard, alsmede met de zorg om in onze landbouw een harmonisch evenwicht onder de ver schillende bedrijfstakken te handhaven. Men zal de verbetering nastreven van de kwaliteit, verpakking, bewaring en verdeling der producten van veekweek, pluimvee en tuinbouw, om deze te valo riseren en hun verbruik op te voeren. Om deze productieverhoging te be reiken, zal de regering er over waken de uitbaters binnenlandse en buitenlandse afzetgebieden te bezorgen, die hun een billijke bezoldiging voor een sociaal en economisch verantwoorde bedrijvigheid verzekeren. De regering zal land- en tuinbouw behulpzaam zijn bij het nastreven van de verlaging der productiekosten. Met dit doel zal de wetenschappelijke uitrusting voor opzoekingen en proefne mingen in de verschillende land- en tuin bouwbedrijven voortgezet worden. De beroepsopleiding zal aangemoedigd worden. Doch een bijzondere inspan ning zal gedaan worden op het gebied van wetenschappelijke vulgarisatie. Als hoofddoel zal beoogd worden de resul taten der wetenschap in de practijk te doen toepassen. De uitvoering van het vijfjarenplan aangevat door de vorige regering zal worden doorgezet. Wat de gronden betreft zal de rege ring een politiek van herkaveling en van verbetering van de bodem toepassen. Voor de uitvoering van haar tech nisch programma rekent zij op de doel treffende hulp van de grote landbouw- beroepsverenigingen en van de jonge landbouwers Dit programma bevat ongetwijfeld de bijzonderste elementen van een rationele landbouwpolitiek in de huidige omstan digheden. Indien dit programma nu consekwent en systematisch wordt uitgevoerd zal het voorzeker vruchten opleveren tot be vordering van de welstand onzer land bouwbevolking. Wij hopen dat dit wer kelijk zal geschieden en zullen waak zaam toezien. (Zie vervolg 6e bladz. 3e kolom aanbevolenfvoor Aardappelen Fruitteelt Vlas Hop Groententeelt.

De Koornbloem | 1952 | | pagina 3