De teleurgang van de Dendervallei Sproeistoffen en allerlei produkten De Fruitteelt-Studiedagen te Sint Truiden te verkrijgen in onze magazijnen 2 DE KOORNBLOEM 16 Feb. 1952 (Vervolg van le bladz.) Onze boeren van de Dendervallei zijn genoodzaakt hun goede tarwevel den in weiden te herscheppen ze moe ten gras en hooi hebben en de Dender- weiden geven niets meer. Wie heeft er toe aangezet in 1952 meer tarwe te cultiveren De regering 1 Spreekt men in de jongste regerings verklaring niet over het droogleggen van landbouwgronden Laten we ernstig zijn. Hier wordt de landvlucht fataal. Nergens meer dan in de Denderstreek is ze een feit. Als men bedenkt dat 10 ha grond volstaan om een normaal boerengezin een deftig bestaan te verzekeren, dan komt men tot de ontstellende constatatie dat in de Dendervallei duizend boeren gezinnen meer aan de kost kunnen ko men, zo de openbare besturen niet aan hun plicht te kort schieten. Aan wie de schuld DE OPEN BARE BESTUREN hebben geen vin ger uitgestoken om de systematische verarming van deze eens zo rijke gron den tegen te gaan. Wij aanvaarden het argument der onwetendheid niet, want reeds in 1925 werd er door het Provin ciaal Bestuur van Oost-Vlaanderen een commissie opgericht, belast met het on derzoek naar de staat der Denderlan- derijen. Er bestaan plannen die alle miserie kunnen van de baan helpen. Ze wer den opgemaakt op last en onder con trole van wijlen de Hoofdingenieur-Di recteur Mallems. De uitvoering van die plannen vallen in de bevoegdheid van het Ministerie van Openbare Werken. Mag ik de Minister van Landbouw vragen 1. Dat hij zou tussenbeide komen voor 60 t.h. in de normale en jaarlijkse on derhoudskosten van de Wateringen. Tot nogtoe werden die subsidies ver leend voor buitengewone werken. 2. Dat hij zijn college van Openbare Werken verzoeken zou de moedergrach ten, beheerd door Bruggen en Wegen, behoorlijk te onderhouden. 3. Dat hij zou streven naar de her vorming van de Wateringen, waarvan sommige besturen verouderd, nalatig en onbevoegd zijn. Ondertussen vragen de Wateringen geldelijke en technische hulp ten einde de gronden die nu water- ziek liggen en vroeger als de beste van het land beschouwd werden en door de kanalisatie van de Dender in mod- derpoelen zijn herschapen, opnieuw ren derend te ma ken. Wij kunnen niet anders dan dhr Vanden Berghe geluk wensen met zijn optreden. En dat hij de openbare be sturen zonder omwegen verantwoorde lijk stelt vinden wij moedig van zijn kant. Moed zijn wij precies niet altijd gewoon. Nochtans willen wij één bemerking maken. De partij, waarvan dhr Vanden Berghe mandataris is heeft het op dit ogenblik in de handen in deze schanda lige toestanden verandering te brengen. Wanneer de dhr Vanden Berghe zich niet bepaalt tot een platonische verkla ring, maar tevens achter de schermen bij zijn vriend de minister de papieren eens op tafel durft leggen, dan zal de rege ring zich niet kunnen ontrekken aan haar plicht. Dan zal zij trouwens de ge legenheid hebben, niet alleen de ganse Dendervallei haar vroegere vruchtbaar heid terug te geven, maar tevens om werk en brood te geven aan talrijke werklozen. Het is slechts een werk van zuivere rechtvaardigheid, want destijds heeft men aan de boeren werkelijk de vruchtbaarheid van hun gronden afge stolen, zonder hiervoor de minste ver goeding te betalen. Het tweede zou een daad van wijs politiek beleid zijn. Werklozen aan pro ductieve arbeid zetten dat is toch wel de aangewezen manier om onze economie gezond te houden Men spreekt daar enboven op alle tonen dat meer moet voortgebracht worden, wat ook weer in de lijn ligt door het verbeteren van de Dendergronden. Intussen hebben wij vernomen dat een afvaardiging bij de Minister van Open bare Werken is geweest en dat deze be reid is zekere maatregelen in overwe ging te nemen. Wij kunnen nu nog niet beoordelen in hoever deze maatregelen afdoende zullen zijn. Dat zal de toe komst uitwijzen. Wij hopen alleen dat dit gewichtig vraagstuk met de nodige ernst zal aangepakt worden. Rechtskundige Dienst Onze rechtskundige houdt zijn eerstk. zitdag op Zondag 2 Maart en op Zondag 23 Maart. Deze raadgevingen zijn volledig kosteloos voor onze leden, VOOR HUISHOUDELIJK GEBRUIK Verdelgen van huisinsekten DDT stuifpoeder. Verdelgen en verdrijven van motten DDT stuifpoeder en Mitoxypastillen. Beschermen van meubels en ander houtwerk tegen houtwormen Pentoxol. Voorkomen en verzorgen v. gebarsten handen en lippen Kemelsvet Gerguria. VOOR LAND- EN TUINBOUW Totale verdelging van grondinsekten Cloxane 40. Zaadontsmetting van graangewassen tegen grondinsekten (ritnaalden) Mergamma of Isograno. Zaadontsmetting van beten tegen grondinsekten (ritnaalden) Isograno. Zaadontsmetting van graangewassen en beten tegen ziektenAgrosan GN. VOOR DE VEETEELT Verdelgen van ongedierte op het vee Novitox. Verzorgen en voorkomen van gekloven spenen Melkvet Sicpa. Ontsmetten van drinkwater voor pluimgedierte Microsan pastillen. VOOR DE FRUITTEELT Winterbespuiting Carbolineum en Gele olie. Voorkomen zwamziekten door voorbloeibespuiting Koperoxychloride Zwavelprodukten. Bestrijding appelbloesemsnuitkever DDT olieëmulsie. De jaarlijkse Fruitteelt-Studiedagen, ingericht door het Fruitbedrijf van Gor- sem, kenden dit jaar een prachtig succes. Meer dan 350 deelnemers waren aan wezig bij de opening op Dinsdag 5 de zer. Dhr Nicolaï heeft, in de loop van de studiedagen, het vraagstuk van de fruit teelt als volgt omschreven de algemene factoren, die nuttig zijn voor het bevor deren van een renderende fruitteelt zijn in ons land aanwezig, nl. de aardrijks kundige ligging, de bodemgesteldheid, het klimaat, enz. Wij dienen alleen te streven naar verhoging van de op brengst per hectare, naar vermindering van de kostprijs, ten einde met de andere productielanden te kunnen concurreren. Verder moet er getracht worden lonen de prijzen te bekomen, door enerzijds de verbruiksperiode van ons fcuit, dank zij een doelmatige bewaringstechniek te verlengen en anderzijds door een aan gepast sortiment kwaliteitsfruit de ver bruiker voldoening te schenken. Hiermede heeft dhr Nicolaï het pro gramma van de studiedagen voldoende weergegeven, dat gedurende de ver schillende opeenvolgende dagen door prima vakmensen werd uitgewerkt. Dr Soenen hield een uiteenzetting over de Bestrijding van Appel- en Peremade waarin hij op wetenschap pelijke wijze de noodzakelijkheid aan toonde van de waarschuwingsdiensten, die de fruitkwekers moeten inlichten over de juiste tijdstippen, waarop de bestrijding van deze geduchte vijand van het fruit moet uitgevoerd worden. Ook weidde hij uit over de voornaam ste soorten bestrijdingsmiddelen en aan de hand van de resultaten van talrijke proeven, belichtte hij de uitslagen van de thiophosphaten, die naast een uitste kende en dodende werking, radikaal zijn tegen de larven en dank zij hun syste- mische eigenschappen zelfs de insecten doden, die in de vrucht gedrongen zijn. Ook behandelde Dr Soenen De Waarschuwingsdienst tegen Schurft Na gewezen te hebben op het groot belang van de bestrijding van deze vij and nr 1 van ons fruit en op de vele moeilijkheden hieraan verbonden, be schreef hij de levenswijze van deze zwam, want een wetenschappelijke bestrijding moet aangepast zijn aan de biologie van de ziekte. In aansluiting met dit onderwerp, gaf daarna de heer Guilliams, Landbouw kundige Assistent aan het Opzoekings station, een wetenschappelijke uiteen zetting over de Kieming der Winter en Zomersporen van Schurft In dit opzicht werden door het Öpzoekings- centrum gans nieuwe en zeer interes sante bevindingen opgedaan in verband met de schurftaantasting van fruit in de bewaarplaatsen en vooral met het be staan van bepaalde voor het ogenblik nog niet bekende stoffen, die het kiemen van de schurftsporen verhinderden. Het is nu de taak van de scheikundi gen, deze stoffen te ontdekken en af te zonderen. Dit zou alleszins een grote stap vooruit betekenen in de schurftbe- strijding. De Heer Van Wetswinkel, Assistent aan het Opzoekingsstation, sprak daar- daarna over de Nieuwe Systemische Insecticiden over hun kenmerken, die zeer interessante voordelen, t.o.v. van de huidige producten (langere nawer king, eenvoudige aanwending, selectieve werking, enz...) De systemische middelen zullen onge twijfeld in een naaste toekomst een grote verbetering meebrengen in de ziektebe strijding in land- en tuinbouw. Dit jaar zullen de systemische insecticiden reeds gebruikt worden in de boomkwekerijen en sommige nijverheidsteelten. Een referaat van Ir. Aerts van het Opzoekingsstation over de Witziekte op Appelbomen werd door dhr Guilliams voorgelezen. Tot nu toe is er nog geen afdoende bestrijdingsmethode bekend tegen deze zwamziekte, omdat er nog geen middel gevonden is, dat de voornaamste infec tiebron, namelijk het myceleum binnenin d' jonge botten, vernietigt. Het vraagstuk is echter nu reeds ta melijk duidelijk omlijnd dan blijft door gaans ook de oplossing niet lang meer achterwege en het Opzoekingsstation hoopt dan ook weldra tot positieve re sultaten te komen inzake bestrijding van deze kwaal. Daarna volgde een les over de "Spint- bestrijding op nieuwe wegen,,, door Dr Soenen, Directeur van het Opzoe kingsstation. Door nauwkeurig de biolo gie van deze parasiet te bestuderen en na vele proeven en opgedane ervarin gen kan het Station van Gorsem nu aan de fruitkwekers de meest doelmatige be strijding aanduiden, namelijk 2 achter eenvolgende bespuitingen met thiophos phaten tegen de le generatie. Vervolgens handelde Dr Soenen over de verschillende zaagwespen, namelijk de zwarte en gele pruimenzaagwesp, de appel- en de perenzaagwesp. Hij beschreef nauwkeurig de levens wijze en in aansluiting hiermee de aan gepaste bestrijding. Mr Victor Sweldens, Technisch Ad viseur bij het Fruitbedrijf van Gorsem, handelde over "Plantsysternen,,. Hij legde de nadruk op het belang van de plantensystemen, trok de lessen uit fouten begaan in het verleden, be lichtte de economische kant van dit vraagstuk, vooral in verband met de kostprijs van het fruit, en weidde verder I uit over de verschillende soorten plan systemen, aangepast aan de fruitsoort, de fruitvariëteit en de speciale structuur van de bedrijven. Uit deze voordracht werden enkele interessante besluiten getrokken 1) de fruitkweker moet zijn sortiment aanpassen aan de smaak van de ver bruiker 2) hij moet over een reservefonds be schikken om het hoofd te kunnen bieden aan onvoorziene uitgaven 3) tijdig de wijkers opruimen 4) de productie en de kwaliteit ver hogen 5) boekhouden om kostprijs te con troleren en verliesposten uit te schakelen. Na deze voordracht deelde Ir. Baude- wijn. Rijkstuinbouwconsulent, mee dat voor het bekomen van de toelagen voor het aanleggen van model- laagstambe- drijven, te beginnen met het volgend plantseizoen zal vereist worden dat de bomen moeten gekeurd zijn door de A. K. D. Na de pauze gaf Ir. Baudewijn een projectie van kleurenlichtbeelden over zijn studiereis in de fruitteeltcentra van de Verenigde Staten van Amerika. Dank zij de degelijke commentaar verstrekt door spreker, was deze vertoning tevens ontspannend en zeer leerrijk. Vervolgens werden nog afgerold twee prachtige kleurfilmen over het Fruitspint en de Wintervlinder, alsook een Amerikaanse documentaire film Fruit-trein IfEJUTET Q\7T?T voorkomt de iVCMCLO VD 1 moeilijkheden van de gesprongen handen, gesprongen lippen, wintergezwellen en kloven. Zorg dit bij de hand te hebben. Te verkrijgen in al onze magazijnen.

De Koornbloem | 1952 | | pagina 2