lEE%jj Het Vlaamse Bedrijfsleven Waar naartoe met onze Jonge Boeren 1 Weekblad Aan il onze Lezeressen en Lezers een zalig en gelukkig NIEUWJAAR 1953 to Voor en door de Landbouwers Ar>eid adelt IE AALST JANUARI 1953. Verschijnt iedere Zaterdag 32ste JAARGANG Nr 1544 Beheer t 'eebergkaai, 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN O. CAUDRON. Voor een jaar maanden heeft het Vlaamsch Eonomisch Verbond onder deze titel het >ertoog uitgegeven dat het in opdracht Ier regering heeft opge steld. Dit werk behelst een uitgebreid en tevens diepgainde onderzoek van de toestand en denoden van de belangrijke takken van het Vlaams bedrijfsleven en doet tevens voirstellen en suggesties om aan deze nodei te verhelpen. Wij hebbes hier dus geen loutere theoretische tconomische bespiegelin gen, waaraan thans te veel wordt ge daan, doch ten degelijk economisch werk afgestend op de practijk 1 Door zijn volledig «n objectief karakter kan het als een stindaardwerk beschouwd worden vandt Vlaamse Volkshuishou ding. Het werd dtn ook in de economische kringen en in ie pers zeer gunstig be oordeeld, mei uitzondering enkel van een paar soaalistische bladen die het werk met een partijbril hebben beoor deeld. Al wie belang stelt in de economische ontwikkeling van het Vlaamse land, ook onze landbouwers, zouden dat boek moeten lezen. Het behandelt achteenvolgens onder het hoofdstuk Demographiede ont wikkeling der bevolking in de drie lands gedeelten (Vlaanderen, Wallonië en het arrondissement Brussel)de terugslag van de bevolkingsontwikkeling op de samenstelling van de gezinnen, de ge volgen der huidige bevolkingsstructuur en de maatregelen welke door de over heid dienen getroffen tot bevordering ener gezonde bevolkingspolitiek (stelsel der gezins toelagen, woning politiek, fis cale politiek. Onder het hoofdstuk «Werkloosheid» worden de verschillende aspecten dezer sociale kwaal die zo sterk het Vlaams landsgedeelte teistert diepgaande onder zocht en de verschillende maatregelen aanbevolen tot bestrijding der,werkloos- heid. Nadien wordt een uitgebreid overzicht verstrekt van de nijverheidsbedrijvigheid in haar belangrijkste sectoren en worden voorstellen gedaan om de ontwikkeling onzer industrie op peil te houden en te bevorderen. Worden vervolgens behandeld de actuele problemen betreffende de bin nenlandse en buitenlandse handel met inbegrip van de bijzonderste elementen welke de regering moet in acht nemen om onze uitvoerhandel aan te moedigen en te steunen. Aan de landbouw wordt een uitge breid hoofdstuk gewijd behelzende vol gende gedeelten 1) de algemene structuur van de land bouw met volgende onderdelen de coöperatie, de uitbatingsmethodes 2) de arbeidskrachten in land- en tuin bouw; 3) de structuur van de bedrijven. Dit hoofdstuk eindigt met algemene besluiten die de bestanddelen ener doel treffende landbouwpolitiek in het licht stellen. Wij komen hierop verder terug. De verdere hoofdstukken bevatten een uiteenzetting van de toestand onzer zee visserij en van de maatregelen die zich opdringen om deze Vlaamse bedrijfstak opnieuw tot bloei te brengen; van het voerwezen onder zijn verschillende vor men en van de elementen ener doeltref fende vervoerpolitiek. Het laatste hoofdstuk is gewijd aan de Vlaamse economie en onze overzeese gebieden. Hierin worden o.m. behan deld de grondslagen der economische wisselwerking tussen het moederland en Congo, de haven van Antwerpen en Congo, de Vlaamse Volkshuishouding en de productie van Congo, Belgisch Congo als alzetgebied voor de Belgische producten, het tienjarenplan en de ver houding Moederland-Kolonie waaron der de volgende punten de aandacht verdienende industrialisatie van Congo het Koloniaat en de Vlaamse uitwijking, het tienjarenplan en het Koloniaat. Dit hoofdstuk eindigt met de achter uitstelling der Vlamingen in Congo aan de kaak te stellen en een statuut op te eisen voor de Vlamingen in Congo, waardoor hun gelijke rechten als aan de Franstalige Belgen worden toegekend. Zie'kvervolgk2eLbladztjde le kolom Waar naartoe met onze jonge boeren is wel de vraag van den dag die veel wordt gesteld en tot nog toe geen oplos sing kreeg. if Op de laatste besprekingen van de Volkshogeschool Lodewijk De Raet, welke in de lokalen der Landbouwhoge school van Gent werden gehouden werd het onderwerp de bestaansmogelijk heden van onze boeren in Congo langs vele zijden belicht. Het is me opgevallen dat het oprecht moeilijk was een bepaalde gevolgtrek king op te maken over hetgeen in de Kolonie kan worden verwezenlijkt. Als men moet voortgaan op de voor lichtingen welke ons bereidwillig wor den gegeven van officieele zijde zijn de kansen op wellukken eerder gering, ter wijl het ons bekend is dat gezaghebbende personen die de Kolonie bezochten de mening toegedaan zijn dat er voor hon derd duizend gezinnen werk en brood kan worden gevonden. Wat is er van beide beweringen te geloven en welke gevolgtrekking kan een landbouwer maken na deze twee tegenstrijdige verklaringen Naar onze mening dienen de officiële inlichtingsdiensten niet alleen uitgebreid, maar moeten ze ter plaats zijn ten einde de mogelijkheden te onderzoeken en desgevallend te scheppen. Wie herinnert zich nog de grote veldtocht welke door de regeringen van Canada werd gevoerd rond de jaren 1900 1914 om landbouwers van Europa naar Canada te lokken waar hen de hofsteden met materiaal en veestapel werden in pacht gegeven, of in vollen eigendom mits afbetalingen op 20 of 30 jaar en tegen een zeer lage rentevoet. Kan er in deze richting niets worden ondernomen door onze regering ten minste als ze wenst dat in de beste stre ken van Congo aan landbouw wordt gedaan en er toekomst zit voor onze boeren We kunnen hier wel een voorbeeld nemen aan Holland waar een goed ingerichte dierst met mad en daad de landbouwers bijstaat welke in een of ander land wensen in te wijken Voor onze boeren ligt niet alleen Congo open maar ook Canada biedt nog goede bestaansmogelijkheden en wel licht Frankrijk waar nog veel onbe bouwde gronden op flinke armen en hersens wachten. Ieder geval van uitwijking vergt een voorafgaandelijke studie en vele voor zorgen dienen genomen, zodat een land bouwer het lastig heeft zonder de hulp van de officiële diensten tot een geluk kige oplossing ^te komen. Hij moet in dergelijke geval kunnen rekenen op daadwerkelijke steun vanwege de ver schillende diensten onzer ministeries. We menen dat er voor Belgie en vooral voor Vlaanderen met zijn talrijke gezinnen een vraagstuk bestaat dat dient opgelost Waarheen met onze boeren- jeugd Wat kunnen de jonge boeren en boerinnen aanvangen om door 't leven te komen in acht nemende de geringe bestaansmogelijkheden in eigen land. Wanneer we voortgaan op het radio praatje welke Ingenieur Boon op Maan dag 22 December heeft gehouden, zou de uitwijking van onze boeren van min der dringenden aard zijn en valt er in eigen land nog heel wat te vinden eer we elders gaan zoeken. Volgens de heer Boon bestaat er mogelijkheid dat op 3 hectaren 7 melk koeien, 6 runders, 8 zwijnen en 40 kip pen worden gehouden en dat een land bouwersgezin behoorlijk aan de kost komt. De heer Boon beweert dat hij de be schrijving geeft van een boerderij die werkelijk bestaat en dat hij niet voort gaat op theoretische bespiegelingen. Op deze boerderij werd ruim 50.000 fr. per jaar uitgegeven voor aankoop van voeders en kunstmest, zaad en plantgoed, wat circa 1000 fr. per week betekent. Ik weet dat vele landbouwers, die eveneens als ik de uiteenzetting van de heer Boon hebben gehoord hun schou ders hebben opgetrokken en geen jota geloven van alles wat deze heer ver telde. Hoe kan het zijn dat men op 3 hectaren zoveel dieren houden kan en dat men zijn boterham kan verdienen als men duizend frank per week moet weg dragen, redeneren de luisteraars. Ja, en toch ben ik een van deze die geloof kan echten aan hogergenoemde verklaringen. Ik ken ook boeren in 't zelfde geval, ik weet dat deze lieden er goed komen en af en toe nog geld sparen om een stukje land te kopen of over genoeg geld beschikken om een of twee kinderen een flinke geleerdheid en opvoeding te geven. Ik moet bekennen dat ik me dikwijls afvraag hoe ze dit aan boord leggen om zo flink vooruit te gaan. Het is dan ook vanzelfsprekend dat ik de aangehaalde geschiedenis van Ingenieur Boon aanneem. Het gebeurt me meer dat ik bij een landbouwer kom met legestallen en lege varkenskoten die steeds klaagt dat er niets te verdienen is, maar die zich noch de moeite noch de opoffering getroost om eens een flinke proef te doen. (Zie vervolg 2e\bladz. le kolom) De Koornbloem Abonnementspijs 72 fr. 's jaars. Postcheckr. S, M, Redt U Zeiven STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn Het overnemen van artikelen zonder Handregistr Aalst Nr 145. Nr 1425.93. verantwoordelijk voor hun bijdragen aanduiding der bron is verboden. r I (1) Het Vlaams Bedrijfsleven 612 bladzijden kan besteld worden bij het Vlaams Economisch Verbond Schoenmarkt 31, VII Antwerpen, of bij de boekhandels tegen de prijs van 120 fr. en 10 fr. voor verzendingskosten.

De Koornbloem | 1953 | | pagina 1