Organisatie van de strijd tegen RUDERTUBERCULOSE- KALVEREN Campagne voor goede melk* Verlangt ge sterke flink opgroeiende t DE KOORNBLOEM - 10 Jan. 1953 3 Na in twee vorige bijdragen getiteld 44 Koopvernietigende gebreken bij dieren en strijd tegen rundertuberculo«e als mede 44 Over het verplichtend afslachten der runders behept met uiertuberculose zijfacetten van de kamp tegen rundertu- berculose te hebben belicht kunnen we thans onze volledige aandacht wijden j aan de organisatie welke opgericht werd of zou moeten worden teneinde deze vreselijke plaag bepaald uit onze stallen te verwijderen. Wat op dit gebied te bereiken valt werd op 22 September 1952 bewezen door de eerste openbare markt van tu berculose-vrij rundvee gehouden in de mooie krmpische gemeente Brecht. Daar had men van af de eerste maal 300 stuks tuberculose-vrije dieren. Officiële aanmoedigingen. Eindelijk heeft de Staat zelf vastge steld dat hij een zeer nuttige rol kan spelen door het particulier initiatief bij te staan inzake rundertuberculose-be strijding. Deze tussenkomst komt bijzon der tot uiting 1. door het toestaan van toelagen aan de verbonden der verenigingen welke de houders van tuberculose-vrij vee groeperen alsmede het toestaan van vergoedingen aan de leden dezer vere nigingen 2. kostelose tussenkomsten van de erkende veeartsen 3. het afleveren aan de veehouders, bedrijfshoofden, van bijzondere certifi caten welke bevestigen dat hun rund veestapel vrij is van tuberculose. Volgende bijzonderheid verdient te vens de volle aandacht onzer lezers. Om van de huidige voordelen te kunnen ge nieten mogen de veehouders hunne die ren niet voederen met afvalproducten van melkerijen welke geen behandeling zouden ondergaan hebben om hen te beletten welke besmetting dan ook over te dragen. Uiteindelijk mag elke rundveehouder kosteloos de inspecteur veearts van zijn omschrijving raadplegen inzake voorbe hoeding en strijd tegen rundertuber culose. Nut der verbonden en voordelen. De zg. verbonden groeperen dus een aantal plaatselijke of gewestelijke vere nigingen. Daar toelagen en andere voor delen over de verbonden naar de plaatselijke verenigingen gaan om in laatste instantie de veehouders te berei ken is het wel interessant minstens de de grote lijnen hunner werking te ken nen. In princiep wordt slechts een verbond per veeartsenijkundige omschrijving door het Ministerie van Landbouw erkend. Om deze erkenning te bekomen moe ten deze verbonden voldoen aan volgen de voorwaarden 1. Statuten en reglement van inwen dige orde dienen goedgekeurd door dhr Minister van Landbouw. Dit is hoofd zakelijk een administratieve maatregel om alle gekke bepalingen bij standregels te verwijderen. 2. Het verbond mag enkel erkende verenigingen groeperen van veehouders welke gezamenlijk de strijd tegen run dertuberculose aanvatten en organiseren. Dit is vanzelfsprekend maar in een land zoals het onze kan het geen kwaad het duidelijk te bepalen. We lezen al te ge makkelijk tussen de regels. 3. Er wordt slechts éne vereniging per gemeente erkend waarvan de statuten insgelijks dienen goedgekeurd door het Ministerie van Landbouw. Een zeer ge lukkige' maatregel want anders zouden we wel het gevaar lopen verenigingen voor rundertuberculosebestrijding te zien ontstaan met een of andere politieke kleur. Het zou belachelijk zijn-., maar helaas, niet onmogelijk 1 4. De leden der verenigingen moeten een jaarlijks lidgeld betalen dat vastge steld wordt door de federatie of ver bond. Het mag niet lager zijn dan 5 fr. per rund. Zeer redelijke eis want waar geen verplichting en bijdrage bestaan valt ook elke actieve belangstelling. 5. Taak van de sekretaris der plaatse lijke vereniging a) Inventaris opmaken van de rund veestapel van elk aangesloten lid en deze regelmatig bijhouden. b) Voor elk dier een individueel een zelvigheidsfiche opmaken. c) Aan de veearts, door de landbou wer gekozen, een dubbel overmaken van zijn verklaringen. 6. De locale vereniging is verplicht deze leden uit te sluiten die niet tijdig hunne zieke dieren afslachten na hiertoe bevel ontvangen te hebben van de in specteur-veearts. Zeer normaal en van zelfsprekend. De toelagen zullen door de verbonden verdeeld worden tussen de aangeslote nen plaatselijke vereniging volgens het aantal dieren dat ze groeperen. Deze verbonden zullen ook de voorziene ver goedingen aan de veehouders uitbetalen en hiervan een maandelijkse staat op maken vermeldend het aantal afgeslach te dieren alsmede hun waarde. Nu enkele cijfers welke best gekend zijn door alle veekwekers. De erkende federaties ontvangen a. 1 0C0 fr. per aangesloten plaatse lijke bond b. 15 fr. per rund gehouden door de leden der bonden c. 50 fr. per rund dat de leden der bonden doen tuberculineren bij de aan koop. Deze toelagen en vergoedingen wor den jaarlijks aan de verbonden uitbe taald tegen voorlegging der nodige stukken en bewijzen. Inspecteur-veeartsen en veeartsen.J Het spreekt vanzelf dat beiden een belangrijke rol toebedeeld is in het voor komen en bestrijden der rundertubercu lose. De vigerende besluiten en wetten hebben trouwens hun taak degelijk afge lijnd, Deze bijzonderheden zijn echter van minder belang voor de lezers van ons blad. Voordelen voorbehouden aan de leden. Om te genieten van de voordelen welke we hoger opsomden moet elk lid der plaatselijke bonden voldoen aan volgende voorwaarden 1. Bij zijn aansluiting de juiste samen stelling van zijn rundveestapel doen kennen alsmede de naam van de erkende veearts welke hij verkiest of waarmede hij gewoonlijk handelt. 2. Hij moet zohaast mogelijk, op be vel van de inspecteur-veearts, elk rund afslachten dat klinisch teken van tuber culose vertoond. 3. Zonder dralen zal hij alle hygië nische maatregelen nemen in stallen waaruit een of meer dieren verwijderd werden omdat ze leden aan tuberculose. Hiervoor zal hij de schikkingen moeten naleven welke hem door de inspecteurs veeartsen kunnen medegedeeld worden en welke trouwens vastgelegd zijn in de koninklijke besluiten van 20 September 1883 en 20,Febtuari 1951. Tevens mag de inspecteur-veearts, zo de algemene toestand der stallen het vereist, een of meer herhalingen opleggen der noodzakelijke gezondmakingsmaat- regelen. 4. Leden van plaatselijke verenigingen tegen rundertuberculose moeten elk nieuw aangekocht dier afzondéren en laten tuberculineren biest de 48 uren. Zij zullen zich onmiddelijk ontdoen van de dieren welke positief reageerden en mogen slechts de dieren die negatief reageerden in hunne stallen brengen. 5. Zo de leden in het bezit zijn van het speciaal certifikaat waarover we hier onder bijzonderheden geven dan moeten ze tevens doen overgaan tot een tweede tuberculinatie van alle dieren welke ze aankochten en bij de aankoop natuurlijk niet reageerden. Mits gelijkvormig advies van de in specteur-veearts kunnen de ze dieren af slachten welke bij deze tweede operatie positief zouden reageren. 6. Elk lid dat zich verbindt, alle dieren welke bij tuberculinatie positief zouden reageren onmiddellijk aan het slachthuis toe te vertrouwen, mag, mits toestem ming van de inspecteur-veearts, doen overgaan tot bijgevoegde tuberculinaties op kosten van de Staat. 7. Natuurlijk verliest elk lid alle voor delen zo hij de bevelen van de inspec teurs-veeartsen niet volgt. Buiten de toelagen welke we hoger vermelden staan de verbonden een scha devergoeding toe van 25 der waarde voor elk afgeslacht dier. Deze waarde dient echter vastgesteld vóór het slach ten, door de inspecteur veearts. Indien het lid tegelijkertijd alle dieren verwijdert welke positief reageerden op de tuberculinatie dan ontvangt hij voor elk afgeslacht dier 35 van de waarde. Per dier mogen deze vergoedingen 4000 (25 0/0) of 4800 fr. (35 niet over schrijden. Bijzonder certifikaat. Elke veehcuder die de aanvraag doet en onderstaande voorwaarden vervult kan van zijn inspecteur veearts een cer tifikaat bekomen volgens hetwelk zijn veestapel vrij is van rundertuberculose, Bijzondere voorwaarden a. Het certifikaat wordt enkel toege staan aan het bedrijfshoofd lid van een vereniging ter bestrijding der rundertu berculose en waarbij twee tuberculina ties uitgevoerd met een tussenspanne van een jaar bewezen hebben dat zijn rundveestapel vrij is van tuberculose. b. De veehouder moet een inventaris bijhouden op een speciaal formulier afgeleverd door de inspecteur veearts die hiervan een dubbel ontvangt. Deze laatste moet ook elke wijziging in de veestapel onmiddellijk kennen. c. De veehouder zal zich onderwer pen aan elk toezicht bevolen door de inspecteur veearts. Dergelijke certifikaten zijn slechts één jaar geldig. Na afloop van de twaalf maanden kan het certifikaat hernieuwd worden zo een tuberculinatie bewijst dat de veestapel steeds tuberculosevrij is. Bijzondere maatregelen. Op voorstel van de inspecteur-veearts kan de burgemeester de toegang tot gemene weiden of openbare drinkplaat sen reglementeren voor het vee toebe horende aan eigenaars die geen deel nemen aan de strijd tegen tuberculose. Hierdoor wil men voorkomen dat de vooruitstrevende veehouders zouden be- nadeligd worden door de onwilligen. Zodra een belangrijke meerderheid van veehouders in een gemeente of in een gewest de strijd tegen de runder tuberculose doordrijft kan de Minister van Landbouw aan niet-aangeslotenen bepaalde gezondheidsmaatregelen op leggen welke overeenstemmen met deze vrijwillig aanvaard door de leden. Deze maatregel gaat van dezelfde gedachte uit als vorige en kan men niet anders dan toejuichen. Inzake besmet ting kan de onwil van één enkele inder daad het werk van honderden vernieti gen. Dit mag en kan men niet toelaten. i Wie nu alles aandachtig overleest zal allicht met ons akkoord gaan om te ver klaren dat een degelijke stap in de goede richting gedaan werd. Zoals elk mensen werk is het niet volmaakt maar rekening houdende met onze TE individualisti sche opvattingen, werden grondige vor deringen verwezenlijkt waarvan de prak tische uitwerking na enkele maanden flinke uitslagen zal opleveren. Men heeft ons wapens ter hand ge steld, aan ons ze te gebruiken. De Minister van Landbouw heeft aangekondigd dat het Departement van Landbouw in samenwerking met het Rode Kruis van België en de Nationale Zuiveldienst een grootscheepse cam pagne zal voeren ten voordele van het verbruik van goede melk. Dit is het antwoord op de persartikelen, welke de Belgische landbouw verantwoordelijk achten voor het grote percentage zuige lingensterfte in ons land, tengevolge van de slechte melk. Aan het Rode Kruis van België een subside van 3 millioen fr. worden toegewezen. Dit belangrijke initiatief dient gesteund te worden door de openbare mening. Het moet mogelijk zijn, zoals in de Ver enigde Staten en in Nederland, het ver bruik van goede verse melk in zeer grote mate op te voeren. De campagne gaat in Februari a. s. een aanvang nemen. Men moet hopen dat het een werkelijk goed georganiseerde campagne wordt. Het probleem van de grote sterfte onder zuigelingen is inderdaad angstwekkend. De schuld laden op onze boeren is, gelo ven wij, niet ernstig. Men stelt b.v. va«t dat in Limburg het percentage veel lager is dan in de andere provincies, terwijl het bekent is dat Limburg één der hoog ste geboortecijfers van Europa heeft, nl. 25 per auizend inwoners, wat nog drie punten hoger is dan het Neder landse rijksgemiddelde. In het arrondis sement Brussel, waar de geboortecijfers het laagst zijn, nl. 13 per duizend inwo ners, is de kindersterfte het hoogst nl. 12 per duizend. Nochtans zijn er vele redenen om aan te nemen dat de in Brussel verbruikte melk niet lager in kwaliteit is dan de melk in Limburg. De opvoering van de kwaliteit van de melk is echter sterk gebonden aan de uitschakeling van de tuberculose van onze veestapel en wat dit betreft zou het Departement een veel radicaler poli tiek dienen te voeren, dan tot nu toe het geval is geweest. Dan moet U ons speciaal kalvermee gebruiken. Het is een volledig voeder welke de groei en ontwikkeling der jonge dieren verzekert en bevordert. Nadien voedert men ons jongvee- meel. Zie de gebruikswijze in iedere zak. I

De Koornbloem | 1953 | | pagina 3