Lage prijzen voor het slachtvee doch hoge vleesprijzen. Boer Wannes tegen Appelterre 118-1 Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 17 JANUARI 1953 Verschijnt iedere Zaterdag 32ste JAARGANG Nr 1546 Beheer t Zeebergkaai, 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN O. CAUDRON. Voor onze landbouwers is het een noodlottige toestand, dat er doorgaans een enorm verschil bestaat tussen de prijzen welke de voortbrenger voor zijn producten bekomt en deze welke de ver bruiker er moet voor betalen. Dit ver schil is te wijten aan de aanzienlijke winsten welke worden genomen in de verschillende stadia der verdeling. Voor bepaalde productie zoals inlands fruit en groenten worden door de turserperso- nen niet zelden winsten genomen die gaan tot 300 ten honderd en meer. De nadelige gevolgen hiervan zijn 1) de inkrimping van het verbruik, omdat de massa der min begoede ver bruikers niet bij machte is een voldoen de aandeel van haar inkomsten te be steden aan de aankoop van land- en tuinbouwproducten wanneer deze geen volstrekt onmisbaar karakter voor het levensonderhoud vertonen. Dus vermin dering van de vraag en de hieruit voort spruitende daling der prijzen bij de voort brenger. 2) een economisch niet verantwoorde stijging der levensduurte, welke tot uiting komt voor de producten daarin opgenomen in een verhoging van het indexcijfer der kleinhandelsprijzen waar aan sedert enkele tijd de lonen zijn ge koppeld. Men mag immers niet vergeten dat het de kleinhandelsprijzen zijn, dus deze betaald door de verbruiker, die als grondslag worden genomen voor de berekening van het indexcijfer der klein- handelprijzen. Niettegenstaande dit feit blijft de index der voedingswaren, waar in dan nog begrepen zijn meerdere buitenlandse voedingsproducten die op een hcog peil staan en de schommelin gen der wereldmarkt volgen, merkelijk onder deze der prijzen van de niet eet bare producten. Het verschil tussen bei de indexen heeft in het verleden tot 80 punten bereikt; voor de twee jongste maanden bedroeg het nog voor No vember 1952 50 punten en voor Dec. 1952 48 punten. 3) de maatregelen welke door de re- tot heden werden genomen tot beperking der levensduurte onder impuls der open bare mening en meer bijzonder van de nijverheidskringen en van de arbeiders organisaties troffen meestal de voort brengers omdat zij gemakkelijker tegen hen uitvoerbaar zijn. Om billijk te zijn zou den ze echter de tussenpersonen moeten treffen tot inkrimping hunner overdre ven winstmarge, ten ware uitgewezen wordt dat het verschil tussen de ver- koopprijzên en de voortbrengstkosten in land- en tuinbouw aan de producent een niet gemotiveerde winst overlaat. Hier staan wij echter voor het feit dat de lanflbouwindex opgemaakt door ons Ministerie van Ltnobouw sinds ruime aantoont dat het indexcijfer der produc tiekosten merkelijk hoger ligt dan dit van de verkoopprijzen. Het hoge peil'der verdelingskosten in ons land is ongetwijfeld te wijten aan bet feit dat de sector der «erdeling over bezet is bijzonder in de kleinhandel. Bel gië is een der landen waar op de wer kende bevolking het grootste aantal personen hun bestaan zoeken in de han del. De verhouding in de kleinhandel blijkt te zijn één persoon op twintig ele menten der werkende bevolking. Hier uit spruit voort dat, vermits de tussen personen enkel een geringe afzetvolume hebben bij de verbruikers, zij ook op een geringe omvang van verkoop hun bestaan moeten verdienen. In het dagblad de "Antwerpse Gids van 9 Januari 11. heeft de economische medewerker van dit blad die zijn bijdra ge ondertekent A.G S. een interessant artikel gewijd aan het aanzienlijk ver schil tussen de vleesprijzen en de prijzen van het slachtvee op voet. Naar onze mening behelst het treffende argumenten tot staving der zienswijze welke wi hierboven op het algemeen plan der landbouwproducten hebben uiteengezet. De schrijver doet vooreerst de. vast stelling dat in ons land niet minder dan 22.000 personen het vak van beenhou wer of slager uitoefenen tegen enkel 9000 beenbouwers in Nederland, dat nochtans 1,7 millioen meer inwoners telt. Iedereen weet, gaat hij verder, dat het de beenhouwers goed gaat waar over bij zich gaarne verheugt. Dcch wanneer echter blijkt, dat dit welzijn der beenhouwers een beetje te veel gebas- seerd is op de te hoge prijzen aan de verbruikers moeten rxij objectief nagaan hoe de toestand zich voorcoet. Onze Sportrubriek. De hijdrage gaat dan verder als volgt: Op 28 Mei 1952 werd het besluit op de maximumprijzen voor rund- en var kenvlees afgeschaft. Dit besluit regle menteerde o. a. ook de winstmarges der beenhouwers. Deze marge was bepaald op 7 en 8 fr. per kilo. Thans stelt men vast dat de beenhouwers marges nemen van 10 tot 14 fr. per kg. en dat hun detailprijzen hoger zijn dan in Mei ji., toen de prijs van het vee roebtans op een hoger peil lag den nu. Terwijl dus enerzijesde boeren minder geld ontvan gen voor het door hen geleverde vee, betaalden de huismoeders meer voor hun biefstuk of varkenscotelet. Zie renet? 5e Had7bde le hclctn Ja, best lezer, wij zijn verplicht een sportrubriek te openen. Ook al is het tegen ons goesting. Sport is immers een bezigheid voor mensen, die anders niets te doen hebben. Maar ge weet hoe dat gaat, het is nu eenmaal de mode. Wij zullen hier dan ook verslag uit brengen over een spannende match die gespeeld is tussen onze oude kennis boer Wannes en de boeren van Appelterre En zeg nu niet dat het een ongelijke par tij is: één tegen een hele bende. Wannes is van geen klein gerucht vervaard en de uitslag toont trouwens aan dat het aantal spelers er niet veel belang heeft gehad. In ons nummer van 27 December hebt ge allemaal de eigenaardige brief gele zen, die boer Wannes aan de minister heeft geschreven en ook al hetgeen hij daarbij heeft verteld. Nu vernamen wij dat de mannen uit de tabakstreek met een en ander niet akkoord gingen en daarom hebben wij niet beter gevonden dan de verslaggever, die de wedstrijd tussen deze twee kleppers, boer Wannes langs de ene kant en Appelterre langs de andere kant heeft meegemaakt, zelf aan het woord te laten. Hier gaat het Verleden week zat ik zonder tabak. En vanzelfsprekend trek ik hiervoor naar Appelterre, niet zozeer omdat het daar zo'n goeien is, maar veeleer omdat ik hem daar veel goedkoper kan krijgen dan bij ons in de winkels. Kwestie van rechtstreeks van voortbrenger tot ver bruiker 1 Maar ik had in Appelterre maar pas mijn gezicht laten zien of ze trokken daar van leer. Of ik die artikel over Boer Wannes had gelezen 7 En we'ke parochie dat dat was waar Wan nes op woonde 7 De tabak ploeg had het vooral tegen de uitspraak van Warnes dat de boeren kontent zouden zijn met de pachtpiijzen en verder ook tegen de bewering dat de boeren niet dezelfde streng konden trek ken als het er op aan komt. Hier volgt nu een getrouw e weergave van de aan val, zoals de club van Appelterre hem heeft ingezet Dat ze het bijlange niet eens waren met dien kwibus van ne Wannes. Ge kunt goed zien dat die vent zijne naam niet gestolen heeft. Ge moet ne keer luisteren waarom. Rechtskundige Dienst Onze rechtskundige houdt zijn eerstk. zitdag op 18 Jan. tussen 10 en 12.30 u. Deze raadgevingen zijn volledig kosteloos voor onze leden. Op de 4 September kregen we alle maal, hoofdp chters en onderpacchteis. van de Commissie van de Openbare Onderstand van Gent nen brief, waar mee dat ze ons, met ne helen resem ge leerde advokatentralala probeerden in de zak te steken. Voor zover wij er uit konden wijsworden lieten ze ons daarbij weten dat de pacht van 1939 2,5 keer verhoogd was. Nu hadden wij gelezen in De Koornbloem dat voor onbe bouwde eigendommen slechts 2 keer de pachtprijs van 1939 mocht gevraagd worden. Op het voorstel van de zaakvoerder van de bond Raymond, zijn wij daarop naar de rechtskundige dienst van Redt U Zeiven getrokken om daar dien fa- meuzen brief te laten zien en om te horen wat ons te doen stond. Hier werd ons aangeraden in groep te prostesteren, allemaal op dezelfde brief en dan allemaal, al de pachters, dien brief ondertekenen, zodat er niemand was die de andere kon on derkruipen en zodat ook niemand kwade trouw kon hebben tegen zijn gebuur. Daarop heeft de zaakvoerder alle pachters uit Appelterre en Outer opge trommeld om samen te komen op een vergadering, waar gans de kwestie werd uitgelegd, waar de brief werd opgemaakt en waar iedereen zijn handtekening heeft gezet. Hier hebben de boeren dan toch wel bewezen dat ze kunnen samenwer ken als het er op aan komt. Het lokaal waar de pachters waren bijeengekomen was stampvol, en het duurde tot een stuk in de avond eer iedereen zijn naam had gezet. En de uitslag van die samenwerking 7 Een paar maanden nadien hebben wij allemaal opnieuw een schrijven gekregen van de Openbare Onderstand, maar deze keer was de pacht maar op 2 keer van 1939 berekend, en geen 2 V2 zoals ze de eerste keer hadden gedaan. Die samenwerking heeft aan de boeren van Appelterre en Outer minstens 50.C00 fr. per jaar voordeel gebracht. Wat zegt uwe Wannes daarvan? Kunnen wij niet aan dezelfde streng trek ken als 't van doen is. En zijn wij dan kontent geweest met de gevraagde pachtprijzen 7 Na zo'n aanval van de kant van Ap pelterre moet ik eerlijk bekennen dat de stand van de wedstrijd ongetwijfeld in het voordeel van de tabakploeg spreekt. Als scheidsrechter moet ik een doelpunt toekennen voor dat sprekend bewijs van samenwerking en nog een doelpunt, om- ze de bewering van Wannes, dat ze kon tent zouden zijn met de pachtprijzen, onwaar hebben gemaakt De stand is dus 2 0 voor Appelterre. En nu eens zien wat Wannes daarop te vertellen heeft Want gauw geeft die hem zeker niet verloren, 's Avonds siond hij in zijn deurgat als ik een praatje ging slean. En om zijn humeur wat langs de (Zie vervolg 2e bladz. le kolom) Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. s jaars. Handregister Aalst Nr 145. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Nr 1425.93. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1953 | | pagina 1