Heel de wereld rond Lage prijzen vh°eT slachtvee doch hoge vleesprijzen. WAARBEKE. LEDE. VLIERZELE. Kleine Aankondigingen §nuif en wrijf OR KOORNBLO8M - 17 Jan. 1253 (Vervolg van 1* bladzijde) Bekijken wij eerst de rundveeprijzen. De ossen op voet daalden van Mei tot December 1952 van een gemiddelde prijs van 27.50 fr. per kilo op circa 24 fr. per kilo. In dezelfde periode is de prijs van de entrecote met 4 gestegen. Alleen de prijs van het ossevet daalde met 8 De prijzen van de varkens op voet ter veemarkt van Curegem waren in De cember 13 lager dan in Mei 1.1. Op het tijdstip dat de maximumprijzen voor het varkensvlees werden vastgesteld, betaalde mee 70 fr. voor een kilo cote- letten, 35 fr. voor mager spek, 25 fr. voor reuzel en 100 fr. per kilo ham. Nu de prijs van de varkens op voet gedaald is tot 21,75 fr. per kilo, betaalt men in onze beenhouwerijen 75 fr. per kilo voor de 'cotelet of 5 méér 40 fr. voor mager spek of 5 fr. méér 27,35 fr. voor reuzel of 2 35 fr. méér 109.35 fr. voor ham (hesp) of 9.55 fr. méér. Men zal toegeven dat het overdreven is, ook wanneer men rekening houdt met de gestegen lonen van de gasten De auteur van de bijdrage meldt dan dat de officiële prijzencommissie op 16 Januari e.k. over de vleesprijzen zal be raadslagen. Hij is geen partij gaager van het opnieuw invoeren van maximum prijzen wegens het gebrek aan contro leurs voor het toezicht en de overdrij vingen welke er steeds mede gepaard zijn. Hij verwacht dat de Federatie van Beenhouwers het redelijke van een prijs verlaging van het vlees zal aanvaarden. Deze zou naar zijn oordeel voor het var kensvlees gemakkelijk 10 kunnen be dragen. Ook de rundveeprijzen kunnen verminderd worden. Verder vraagt de schrijver ter voorlichting van de huis vrouwen de publicatie van een weke lijkse tabel van de verantwoorde prijzen van het vlees, zoals zulks in Nederland geschiedt in het vakblad De Slager Indien de beroepsvereniging der been houwers hiervoor niet kan instaan, zou het Departement van Economische Za ken misschien voor deze publicatie kun nen zorgen. Wij weten niet welke maatregelen de Prijzencommissie der Regering zal aan bevelen tot de naar onze mening gemo tiveerde verlaging der vleesprijzen. Wij vragen echter met nadruk dat deze maatregelen niet rechtstreeks of onrecht streeks ten nadele zouden uitvallen van onze landbouwers. De huidige varkens- prijzen berokkenen reeds sedert ruime tijd zware verliezen aan onze boeren, terwijl de rundveeprijzen amper de pro ductiekosten dekken. Het is dus bij de handel in vlees dat de zaak spaak loopt. Het is daar dat dan ook saneringsmaat regelen zich opdringen. Leden die zich aan voordelige prijzen potas willen aanschaffen, kunnen zich laten inschrijven bij de zaakvoerder Emiel Neuckermans. In te schrijven voor brokkalk bij de Wed. Claus te Lede. Inschrijvingen voor brokkalk, levering half Februari, bij de zaakvoerder De Clercq Frans. Terwijl wij hier reeds een deftig stuk winter achter de rug hebben en momen teel weer een goede vorstperiode door maken, heeft men de laatste maanden in Australië te kampen gehad met een on gewone hitte en droogte, die, naar be weerd wordt, in de geschiedenis van Australië, zijn voorgaande nog niet heeft gehad. Eindelijk is de verlossende regen ge komen en heeft daardoor honderduizen- de stuks vee van de hongerdood gered. Er wordt geschat dat tot nu toe reeds 200.000 stuks gestorven zijn en men had verwacht dat de volgende week nog 400 duizend zouden gevolgd zijn indien niet tijdig regen kwam. Ook in Argentinië hebben ze zeker niet te klagen van de koude. Daar is trouwens een brandje aan gang dat de moeite waard is. Ongeveer 40.000 ha, akkerland werden hierdoor geteisterd. Op Zondag 18 Januari geeft de Groep Herman Bruggen een voor stelling te Mere van het overgrote suk- seswerk Schipper naast God van Jan De Hartog in de zaal Patronaat te 7 uur. Uw valling van neus, keel, of borst weg met Op 11 en 12 zijn de hoogwaardig heidsbekleders, die onlangs naar Kongo zijn gereisd om het Kievae- festival bij te wonen, te Brussel terruggekeerd. Na deze inspannende dienstreis zal enkele weken rust in hun vaderland zeer zeker welkom zijn. Alles laat vermoeden dat deze dienstreis, die van de deelnemers heel wat opofferingen heeft gevraagd, voor de betrekkingen tussen België en de kolonie zeer gunstige gevolgen zai hebben. Honderden pachters van Romeinse groot-grondbezitters in de streek van de Albeaanse bergen, zijn overgegaan tot symbolische bezetting van verscheidene onbebouwde of weinig bebouwde gron den. Elders te Capena, hebben de pach ters onbebouwde gronden bezaaid. De politie moest tussenbeide komen om de betogers uiteen te drijven. Onlangs stond het Engels parlement in rep en roer en zelfs de Londense pers moeide zich met het geval omdat een een der lagerbuisleden tegen een ander lid een scheldwoord had uitgesproken. Hij had namelijk gans gezegd. Bij ons zouden ze zeggen ezel De Engelse parlementsleden blijken dus nog geen voldoende opvoeding te hebben genoten. Wij kunnen ze alleen aanraden enkele weken op school te komen naar Brussel In onze Kamers zal hun opvoeding vlug voltooid zijn. Wij klagen soms dat het leger diep in onze zakken tast door allerleimodelo- ze uitgaven Maar troost u, wij zijn niet alleen. In Kopenhagen verscheen on langs een bericht waarin medegedeeld werd dat zo maar 8.000 kronen (ruim 52.000 fr.) waren uitgegeven voor het bouwen van hondenkot voor twee leger- honden. De architect die dit hondenkot had gebouwd, verklaart dat het hok niet voor minder geld gebouwd kon worden omdat het leger eiste dat er voor iedere hond een aparte kamer moest zijn, bene vens een grote betegelde ren. Verder moest een hoge muur gebouwd worden aan de ene kant, om de dieren tegen de noordenwind te beschermen. Verschil lende andere snufjes op het gebied van de woninginrichting voor honden, moes ten het comfort verhogen. Zie vervolg onderaan hierneven Zo U wenst veel en voedzaam gras of hooi te oogsten, dien dan' een FLINKE POTASBEMESTING toe op uwe weiden. 800 tot 1200 kg RUWE POTASZOUTEN (Sylviniet) of 300 tot 500 kg CHLOORPOTAS 40 o/0 verzekeren U de gewenste uitslag. KOLONIALE LOTERIJ Speciale Schijf voor Kerstmis 1952. Enkele bijzonderheden over de woon plaats en het beroep der winnaars die, tot op hedea 8 Januari, loten hebben geïad of laten innen. Super grote loten van een millioen, twee millioen en vijf millioen. Plaatsen: Antwerpen, Bergen, Binche Borgerhout, Brugge, Brussel. Charleroi, Cbatelet, Chatelineau, Dottenijs, Elsene, Gent, Jemappes, Jette, Kortenberg, Lier, Luik, Menen, Moeskroen, Oostduinker- ke, Ougrée, Quievrain, Ronse, Sint Amandsberg, Sint Gillis, Seraing, Stavelot, Vorst, Wasmes, Waver en meerdere lokaliteiten in Congo. Gekende beroepen bedienden, be heerder, burgerlijk invalide, caféhouder, chauffeur, handelaar, huisvrouw, ingeni eur. koloniaal, metselaar, mijnwerker, oorlogsinvalide, tandarts, vervoerder, visverkoper, verschillende arbeiders en meerdere potjes. Grote loten van 100.000, 250.000 en 500.000 frank. Plaatsen Antwerpen, Athu-', Bergen, Brussel, Chatelet, Diest, Gent, Laken, Lier, Luik, Neerbeke, Neufcba'eau, Oudergem, Rixensart, Roeselare, Ronse. Beroep bakker, bedienden, concier- 9®» drukker, electricien, handelsverte genwoordiger, kellner, magazijnier, mijnwerker, rijkswachter, schipper, studentine, technieker, verschillende arbeiders, weduwe en eveneens meer dere potjes. Andere loten'van 20.000 en 50.000 frank. Plaatsen Aarlen, Anderlecht, Ant werpen, Bornem, Brussel, Chièvres, Lanaken, Lanklaar, Laken, Mechelen, Oude-God, Zinnik, Waregem. Beroep aannemer, arbeiders; bedien de, caféhouder, chauffeur, colporteur, huisvrouw, ingenieur, pachter. De Loterij bezit geen enkele aanwij zing over de winnaars die hun lot heb ben doen innen door financiële instel lingen, De achttien millioen "van de 2de schijf 1953 zullen getrokken worden op 7 Februari te Merchtem Vlug, koop nog een biljet, het goede. Wie weet 1 Op 9 Januari zal voor het eerst en op voorstel van het ministerie van Econo mische Zaken een aanbesteding voor de levering van schapenvlees worden uit geschreven, Het gaat hier om de aan koop van inlandse schapen. Deze moeten van 20 kilo tot 30 kilo wegen en het vlees moet vuurrood zijn. Onze lezers dienen dit bericht goed te lezen. Het gaat dus niet om een aanbe- S 'dir g van varken vlees, maar wel om schapenvlees. Dat is waarschijnlijk om te gemoet te komen aan de overproduc tie van schapen in ons land. Er dient vanzelfsprekend door de redering alles gedaan om de schapen teelt, waarvan zoveel boerengezinnen moeten leven, met alle middelen te steu nen. Het is trouwens uitgemaakt da: soldaten, die schapenvlees eten beter kunnen schieten dan als ze varkensvlees lebben gekregen. Wij geven deze ver- claren om onze boeren aan het verstand te brengen dat ze absoluut geen reden van klagen hebben. TE KOOP Wekelijkse aankomst van beste volle en gekalfde vaarzen en jonge melk koeien, bij Petrus Van Nuff-1, Geldhof straat, 81, Aalst. Tel. 22o.40 (nabij de kerk van H, Hart). Beste vaars, acht maand dracht, vrij van t. b. c., ingespoten tegen mond en klauwzeer alsook circa 8000 kg. stalmest, bij Van den Bossche Frans, Beekstraat, 14, Aalst. Twee zware vaarzen, einde dracht, vrij van t.b.c., bij Victor De Rouck, Hof ten Brempt, Burst. Beste koeien, einde dracht en ge kalfd, 24 tot 30 liter melk, uit de beste streek voor melk en boter, bij Hanssens D., Vijfhuizen, 443, Aalst. 3 vaarzen, einde dracht, t.b.c. vrij. of te verwisselen voor mager vee; en 5 drachtige schapen. R. Haentjens, Pasto rij weg, Hekelgem. Beste vaars, einde dracht, vrij van t.b.c., bij Amedé Muylaert, Vondelen 7, Denderhoutem. Landbouwers, wendt U i yfw 'n volle vertrouwen voor uw verkoop van zieke en geslachte dieren, bij Emiel Robberechts, Droeshoutstraat, Opwijk. Telefoon 108 Opwijk. Dag en nacht. Beste drachtige en gekalfde vaar zen, 20 1. melk, vrij van t.b.c. en mond en klauwzeer; verwisseling voor alle vee, bij Robert Vinck. Brusselbaan, 2, Aalst, (tegen viaduk). Telefoon 229.18. Bij vermindering van bedrijf beste koe, rekening 19 Februari, kan werken als een paard, bij De Ryck Henri, Haal- tert, Boekent. Vette koe en runders, bij René De Saedeleer, Boskant, 14, Erpe. Zeugen en viggens, bij Petrus De Meersman, Hof Zomergem, Brusselse Steenweg (Tir), Aalst, (thuis besteld). Tel. Aalst 237.51. 15.000 kg stalmest, bij Karei Cop- pens, Driesstraat, Aalst. 50.000 kg. goed geteerd koemest, alsook wanmolen, opzakker, zo goed als nieuw, bij Petrus Van Nuffel, Geld hofstraat, 81, Aalst. GOLFPLATENOude en nieuwe golfplaten in occasie te koop, alsook kasseistenen. Regentiestraat 145, Welle. HANDEL IN RIJTUIGEN en Paar- dengetrekken. Men aanvaardt alle her stellingen. Gareelmakerij Jozef De Pelsmaeker, bij de statie Haaltert. Tel. 22.250 Aalst Voor uwe OCCASIE AUTO- EN CAMIONBANDEN, alle maten wendt U Geeraardsbergse straat, 178bis te Aalst. Telefoon 234.90. fwF F n vocr 'edereen, kleine intrest. VJL-tULA Zakenkantoor Adh., Van den Eeckhaut, Landgoed De Etting Erondegem. Telef. Burst 191 Markt van Kruishoutem 13 Jan. 1953. Boter. Aan gevoerde hoeveelheden 1005 k g Maximumprijs 90 Minimumprijs g5 f» Botermijn 7.500 kg. Hollandse boter. Groothandelsprijzen84,50 fr. a 85,30 fr. Eieren. Aangevoer. hoeveelheid 850.000 stuk. Prijs: 1.85-2,30 fr. Dr k 1

De Koornbloem | 1953 | | pagina 5