Evolutie van de Landbouwmechanisatie* LANDBOUWBERICHTEN V er zekering en* - 24 Jan. 1953 -i 3 DE KOORNBLOEM In het vooruitzicht van het Inter nationaal Salon van Machines en pro ducten van de landbouw hebben de inrichters ons onderstaande tekst toege zonden. Onze lezers moeten hierbij bedenken dat het vraagstuk van de landbouw mechanisatie zich anders stelt voor de kleine bedrijven dan voor de grote. Het is dus een geboden eis dat oordeelkundig wordt tewerk gegaan en dat raad van bevoegde en ervaren mensen wordt in gewonnen, zoals elders in ons blad wordt aanbevolen. Wanneer we nagaan hoe dicht België bevolkt is, dan blijkt duidelijk dat de landbouw er steeds een zeer belangrijke plaats innam. Gedurende eeuwen moest de land bouw zich met een beperkt aantal werk tuigen tevreden stellen zoals ploeg, egge, landrollen. wagens en karren op houten wielen met ijzeren banden, zeisen, schop pen, enz... Tot omstreeks 1840 was de bevoor rading hoofdzakelijk afhankelijk van de opbrengsten der inlandse oogsten om wille der zeer trage vervoermiddelen. Omstreeks het midden van de 19' eeuw heerste een bittere hongersnood toen de aardappeloogst door de ziekte ver nietigd werd. Nochtans, dank zij de uitvinding van de stoommachine werd de transportduur tussen de vastelanden merkelijk korter. Toen rond 1842 de eerste locomobiel gebouwd werd, was dit een belangrijke mijlpaal in de geschiedenis van de land bouw, niet alleen voor wat de mechani satie betreft, maar vooral op econo misch gebied. Door het gebruik van de locomobiel kon het dorsen der graan gewassen rapper uitgevoerd worden tegen lager kosten. Anderzijds heeft zij er veel toe bijge dragen om aanzienlijke uitgestrektheid in overzeese landen productief te maken buitengewoon grote hoeveelheden graangewassen werden in Europese landen ingevoerd hetgeen een sterke prijsdaling voor gevolg had. De Europese landbouw heeft nochtans zeer moeilijke tijden gekend waartegen zij niet bestand was en de aanpassings- duur was dan ook lang en pijnlijk. Wan neer we in gedachten tot dit tijdperk teruggaan, stellen we vast dat de land bouw miskend was, er bestonden geen beroepsverenigingen, de techniek was nauwelijks in zijn aanvang, van geld voorraad was er geen sprake... Later, dank zij de bevindingen van de wetenschap, nam de landbouweconomie een nieuwe richting en de crisis ver minderde langzamerhand. Men zal zich zeker wel herinneren dat nog niet zo lang geleden de wer ken op het land en deze binnen de hoeve uitgevoerd werden door gespan in de grote en de middelmatige bedrijven. In de minder uigestrekte hoeven werd het gespan alleen benut voor de lastigste werken terwijl de andere met de hand gedaan werden. Zelfs in de grote exploitaties gebruik te men handenarbeid voor het maaien der graangewassen, het schoven binden, het vlas plukken, het rooien van wor telgewassen en aardappelen. De kruiwagen was het enigste ver voermiddel in de kleine bedrijven die zo talrijk zijn in de Vlaanders. Omstreeks 1880 kwam het gebruik van de bespannen hakmachines, bieten en aardappelrooiers in voege op de grote boerderijen. De landbouwmechanisatie zoals we deze hedendaags opvatten, is in feite oorspronkelijk uit de Verenigde Staten. Sinds Mac Gormick de eerste dors machine bouwde, heeft er de mechanisa tie zich met een verrassende snelheid ontwikkeld en verspreid. Op het gebied van landbouwmecha nisatie had Amerika een voorsprong van een twintigtal jaren op Engeland, waar de bouw en het gebruik van de eerste landbouwmachines een zekere uit breiding begonnen te nemen. Rond 1880 zien we het invoeren in België van de eerste oogst- en hooima- chines en de eerste afromers worden ge bouwd. Het invoeren van de tractor da teert sinds 1907. Gedurende de oorlog 1914-1918, deed de mechanisatie grote vooruitgang bijzonderlijk in Amerika zodat de landbouwmachines met nieuwe technieken verrijkt werden. Sinds 1918 heeft de constructie van landbouwmachines een grondige om wenteling ondergaan de eerste tractor typen werden aanzienlijk verbeterd, ma chines voor nieuwe behoeften werden vervaardigd en geperfectionneerd. Dank zij de stroombedeling op het platteland werden de levensvoorwaarden merkelijk verbeterd en kon de electro motor voor de werken binnen de hoeve benut wor den. Naarmate nieuwe machines op de markt kwamen, werden de boeren ont last van de moeilijkste en de vervelend ste werken. De jaren gaan voorbij en zo komen we tot 1940 de invoer van de land bouwmachines ondergaat een merkelijke vertraging en de nationale constructie lijdt aan een schaarste van grondstoffen. Meestal is men ertoe genoodzaakt wis selstukken te kopen en het bestaande materieel ten beste te benutten. In de loop van 1940 1944 (zoals onder de eerste wereldoorlog) werden de oude technieken door nieuwe vervangen. Sinds 1946 wordt de landbouw op een uiterste vlug tempo gemechaniseerd en gemotoriseerd de maaidorser wordt op de Belgische markt gebracht waar men ook een uitgestrekte voorraad van de nieuwste en meest gevarieërde land bouwmachines aantreft. De tractor is nu een zeer beweegbare en zuinige motor geworden met een groot aanpassings vermogen men mag terecht zeggen dat hij de onmisbare hulp is op vele land bouwbedrijven door een goed aange past gebruik kunnen de kostprijzen van de meeste landbouwwerken aanzienlijk verminderd worden. Men schat dat er voor het ogenblik in België 20.000 gemotoriseerde toestellen in werking zijn (tractoren, motocultors, jeeps) en het blijkt dat de behoeften van de landbouw voor 1952 ongeveer 2.000 machines bedroegen. Weliswaar vrezen sommigen dat de landbouwer geneigd is te grote kapitalen te beleggen voor zijn uitrusting. Hierop kan weerlegd worden dat de Belgische landbouw veel ten achter was in haar uitrusting in verge lijking met de omliggende landen met dewelke onze landbouw veel gemeens heeft en waar men in evenredigheid meer tractoren aantreft. Er kan dus geen sprake zijn dat de Belgische markt verzadigd zou zijn en men mag derhalve veronderstellen dat de motorisatie nog een groter ontwikke ling tegemoet gaat. Door de motorisatie is het immers mogelijk de opbrengsten te verhogen, de kostprijzen te verlagen en het risico van verlies en schade door weergesteldheid te verminderen. De constructeurs hebben er onver poosd naar gestreefd zuiniger, sterker en meer geperfectionneerde motoren te bouwen. Nu mag gezegd dat het verloop tussen 2 revisies verdubbeld werd. Deze (Zie vervolg onderaan 3e kolom). Staatstoelagen voor de ontginning van braakgronden. Het Koninklijk besluit van 15 Decem ber (Stsbl. 15 Januari 1953) bepaalt de voorwaarden waaronder het Ministerie van Landbouw toelagen toekent voor de ontginning van braakliggende gron den. Ziehier de bijzonderste bepalingen van dit besluit Art. 1. Binnen de perken van de be grotingskredieten en onder de hierna bepaalde voorwaarden, kan onze Mini ster van Landbouw aan de eigenaars en de exploitanten (uitbaters) van braak gronden die ontginningen ter hand ne men, op hun verzoek, een toelage van 2.000 fr. per ha ontgonnen braakgrond verlenen. De toelage wordt bij voorkomend geval tussen de eigenaars en exploitan ten verdeeld naar verhouding van de bijdrage van ieder van hen in de ont- ginningskosten. Art. 2. Als braakgronden worden be schouwd, gronden die nooit voor land- tuin- of bosbouwproductie werden ge ëxploiteerd. Voor de toepassing van dit besluit worden met braakgronden gelijkgesteld, gronden die voor bosbouwproducten werden aangewend en waarvan de bo men gekapt zijn. Art. 3. De aanvragen voor toelage dienen gedaan aan de Rijkslandbouw- kundige van het gebied. Deze onderzoekt ter plaatse of de aanvraag ontvankelijk is. Hij maakt het bestek op van de werken die dienen uitgevoerd om de grond voor land- of tuinbouw geschikt te maken. Wanneer de grond voor tuinbouw bestemd is, wint hij het advies in van de Rijkstuin- bouwconsulent van het gebied. Art- 4. De toelage wordt enkel ver leend wanneer volgende voorwaarden vervuld zijn 1) de aanvrager moet van Belgische nationaliteit zijn 2) zo de grond aan een gemeente of een openbare instelling toebehoort, moet de wijziging in het genot regelmatig toe gelaten zijn 3) de ontginning moet uitgevoerd worden volgens de onderrichtingen van de Rijkslandbouwkundigemet de ont ginningswerken mag geen aanvang worden gemaakt vóór het onderzoek ter plaatse van deze ambtenaar belangrijke factoren zullen ongetwijfeld de landbouwers aanzetten hun uitrusting te verbeteren en aan te vullen. Zo de tractor maar de besparing van één werkman toelaat, wordt het budjet van de hoeve op het einde van het jaar met 50 of 60 000 fr. lichter, hetgeen de afschrijving van een belangrijk kapitaal vertegenwoordigt. Rekening houdend met de grote ver scheidenheid en de hoge prijzen van ge specialiseerd materieel noodzakelijk in elk goed geleid bedrijf zal de land bouwer al het mogelijke doen om de finantiële uitgaven voor zijn uitrusting in te krimpen daarom dient bijzondere aandacht geschonken aan de afdoende oplossing machines in gemeenschap of in samenwerking te kopen. Mis schien kan het wel voordelig zijn zich tot een ondernemer te richten die over een uitgekozen materieel beschikt en de werken tegen een forfaitairen prijs kan uitvoeren. Door het groot aantal "gebruiksdagen„ van het materieel, zal het den ondernemer in vele gevallen mogelijk zijn te werken aan gunstige voorwaarden. De beperking tot een strikt minimum van de bezoldigde han- 4) de grond moet, na ontginning, ge schikt zijn voor land- of tuinbouw en voor een van deze doeleinden gebruikt worden 5) betreft het een bosgrond die na de houthak braak is blijven liggen, dan mag de aanvrager over de opbrengst van de kapping niet beschikt hebben, tenzij de kapping ten minste vijf jaar vóór de da tum van de aanvraag heeft plaats gehad. Art. 5. De toelage wordt verleend op advies van de Rijkslandbouwkundige. Bestrijding van het mond- en klauwzeer. Het ministerieel besluit van 16 Januari (Staatsblad 18 Januari) wijzigt als volgt het Ministerieel besluit van 2 December 1952 waarvan wij kennis gaven aan onze lezers Art. 1. Het artikel 1 van het minis terieel besluit van 2 December 1952 waarbij alle verzamelingen van herkau wers en varkens op gans het grondge bied van het land verboden worden, wordt door de volgende bepalingen ver vangen. Art. 1Het houden van jaarmark ten, markten en andere verzamelingen van herkauwers en varkens met het oog op de verkoop er van is op gans het grondgebied van het Koninkrijk ver boden. Het houden van prijskampen, met inbegrip van fokveedagen, keuringen of tentoonstellingen van herkauwers of van varkens, is eveneens op gans het grond gebied van het Koninkrijk verboden, behoudens bijzondere toelating van de Minister van Landbouw. Dit besluit is op 18 Januari 1.1. van kracht geworden. Denemarken. Denemarken moet bijna alle voeder koeken voor zijn talrijke veestapel in voeren. Men schat de jaarlijkse invoer op ruim 500.000 ton, wat een waarde ver tegenwoordigt van circa 2 milliard 500 millioen frank. Een afgevaardigde van de verzeke ringsmaatschappij NOORDSTAR- BOERHAAVE is alle 1' en 3' zaterda gen in ons lokaal van 10 tot 12 uur. om U kosteloos inlichtingen te verstrekken inzake verzekeringen Brand-Ongevallen Leven, waar hij voor rekening van het hoofdagentschap R.U.Z. de zaken behandelt. denarbeid is ongetwijfeld een van de bijzonderste bekommernissen van ieder bedrijfsleider. Het is van het allergrootst belang voor de landbouwer zijn uitrusting met zorg te kiezen om op het einde van het jaar gunstige resultaten te boeken het is noodzakelijk het materieel aan de eisen van de exploitatie aan te passen. In deze gedachtengang zullen de land bouwers zeker begrijpen dat ze er alle belang bij hebben de grote Internatio nale Tentoonstellingen te bezoeken in Duitsland, Engeland, België, Frankrijk, enz. Al wat de moderne techniek betreft wordt daar geëxposeerd dit zal de be zoekers een idee geven van de actuele strekking van de nieuwste landbouw- constructies en voor de eventuele kopers is dit een interessante aanwijzing. In de grootse Eeuwfeestpaleizen waar het Landbouwsalon van Brussel ge houden wordt, zullen de landbouwers een waardevolle documentatie vinden en de uitzonderlijke gelegenheid hebben een nauwkeurig materieelonderzoek te doen. i

De Koornbloem | 1953 | | pagina 3