LANDBOUWBERICHTEN Voor wie de Kiembakken De mechanisatie en de motorisatie der landbouwbedrijven moeten met overleg gebeuren» Gemotoriseerde LANDBOUW DB KOORNBLOEM - 31 Jan. 1953 Onze landbouw in het kader van Benelux. Ondervraagd door de landbouwre- dacteurs van La Libre Belgique heeft de Heer Héger, Minister van Landbouw zich uitgelaten als volgt Wij hebben, geen grote moeilijk heden gekend in 1952, wat betreft de toepassing van het landbouwprotocol. Het stelsel der minimumprijzen kan op vrij normale wijze toegepast worden ingevolge het bijna bestendig contact tussen de vertegenwoordigers van de drie betrokken landen. Er zijn wel enkele strubbelingen geweest o. m. wat betreft de boter tijdens de jongste weken. Maar ik zou haast gaan denken dat de specu latie niet langs een enkele zijde van de grens te zoeken was. Nochtans zijn er sectoren waar niet de uitslagen werden bereikt die men ge rechtigd was te verhopen. Dit was o. a. het geval voor de snijbloemen. Het is ook het geval voor de cichorei, wat de Belgische producenten in een zeer moei lijke toestand brengt. Ik geloof dat het niet veeleisend zcu zijn te rekenen op meer begrip voor deze problemen van wege onze partners. Het schijnt inderdaad dat zij tevreden moeten zijn in de landbouwsector een afzetmarkt bekomen te hebben die voor hen als preferentieel mag beschouwd worden. Als wij hun deze voordelen hebben toegestaan, is het redelijk dat deze zouden beperkt blijven tot de eigen Nederlandse producten en niet zouden slaan op producten van andere oor sprong. Het zou onaanvaarbaar zijn toe te laten dat, door een te scherpe concur rentie, de Nederlandse producenten de plaats zouden innemen van onze eigen producenten, waarvan de bedrijvigheid dubbel gerechtvaardigd is op sociaal en op economisch gebied. Trouwens, de redenen die het proto col rechtvaardigden, schijnen niets van hun belang verloren te hebben. Het is zeker dat het verschil tussen de Belgische en de Nederlandse productievcorwaar- den vergroot is. Zo werden in Neder land de lonen gehecht aan index, ruim 5 t.h., en bleven de pachten op hun oud peil gestabiliseerd. In België zijn de lonen gehecht aan het indexcijfer zonder meer en de pech ten werden aangepast. Ik ben er van overtuigd dat het voor al de geest is waarin en de manier waarop een overeenkomst wordt toege past, die van aard: ijn een guDStig klimaat te scheppen, meer dan een te strikte interpretatie van de teksten. DENEMARKEN. Uitvoer van eieren. De prcductie en uitvoer van eieren hebben, na de daling met circa 10 gedurende het jaar 1951, in het afgelo pen jaar volgens voorlopige cijfers nog niet weer het peil van 1950 bereikt. In de loop van 1951 heeft Denemar ken niet alleen in de handel in eieren met Groot-Brittannië, dat 3/4 van de eieiuit- voer opneemt, maar ook op andere bui tenlandse markten, aanzien ijk hogere prijzen kunnen bedingen, zodat de ver wachting van een verhoogde productie gewettigd is. De pluimveestapel is in het tijdvak van Juli 1951 tot Juli 1952 met 1.2 millioen kippen tot 23,4 millioen gestegen. In het afgelopen jaar (cijfers tot 15 November 1952) omvatte de uitvoer van eieren in totaal 74 5000 ton (voor afgaande jaar 72.6C0 ton) waarvan 51 duizend honderd ton aan Groot-Brit tannië werd geleverd, 17.100 ton aan West-Duitsland, 2 700 ton aan de be zettingstroepen in West- Duitsland en 2000 ton aan Zwitserland. Gedurende de eerste negen maanden van 1952 was de in de handel met Gr.- Brittannië bereikte prijs gemiddeld 4,23 Deense Kroon per kilo, deze op andere buitenlandse markten gemiddeld 5,07 D. Kr. De prijs van de eieren geleverd aan buitenland bereikte 4,82 D. Kr. In de loop van 1952 is de prijs van de naar Groot- Brittannië uitgevoerde eieren met circa 27 opgelopen, terwijl de stijging op andere buitenlandse markten 7 bedroeg. VER. STATEN. Daling van de veestapel. Volgens de gegevens van het Ameri kaans Ministerie van Landbouw be- d aagt het aantal melkkoeien in de V. Staten thans 21,6 millioen stuks tegen 25,6 millioen stuks in 1944. Deze ver mindering houdt o. m. verband met de daling van het boterverbruik. Slechts in de streken, waar de boeren door de na bijheid van de grote steden een goed afzetgebied voor verse melk bezitten, blijft de melkverhouding op peil. In tegenstelling tot het verbruik van boter, neemt het melkverbruik voortdu- retd toe, ofschoon de Amerikanen vol gens de "Neue Züricher Zeitung,, reeds bekent staan als het volk, dat relatief de meeste melk drinkt. ARGENTINIË Tweede vijfjarenplan. In Argentinië is een tweede vijfjaren plan opgesteld voor de periode 1953 57. Het voorziet uitgaven voor een totaal van 33 500 millioen pesos of een jaarlijks gemiddelde van 6.700 millioen pesos. Het eerste vijfjarenplan, dat het tijd perk 1947-1951 omvatte, zou oorspron kelijk naar schatting 6.500 millioen pesos hebben gevraagd, hetzij gemiddeld 1.3C0 millioen pesos per jaar, doch in werke lijkheid bedroegen de totale uitgaven in het kader van dit plan 18.000 millioen pesos. In tegenstrijd met het eerste plan dat de industrialisatie nastreefde ten koste van de landbouw en aldus de economie van het land ontredderde, heeft het nieuwe plan in het bijzonder betrekking op de sector openbare werken en open bare diensten en voorziet daarnaast een grote ontwikkeling van landbouw en vee teelt. De met granen beteelde opper vlakten zal tot 1957 met 56 moeten toenemen, de rundveestapel met 10%. Hiermede wil men tevens bereiken dat de hoeveelheid rundvlees, welke in 1957 zal kunnen uitgevoerd worden 380.000 ton zal bedragen of 52 meer dan in 1951. De schapen- en varkensteelt zal in de loop van het nieuwe vijfjarenplan met respectievelijk 50 en 65 worden verhoogd. Dit laatste zou er kunnen op wijzen, dat men er naar streeft de binnenlandse consumptie van rundvlees te verminde ren ten gutste van het verbruik van lam- schapen- en varkenvlees, zodat de voorgenomen uitvoer van rundvlees in 1957 kan worden bereikt. Landbouwers I bezoekt van 'r 15 tot 22 Februari l) J 1953 in de Eeuwfeestpaleizen Brussel het 33"' Internationaal SALON van de In de loop van deze week werd, in tegenwoordigheid van dhr Wijnant, afgevaardigde-beheerder, en enkele zaakvoerders en leden van ons personeel, de trekking gehouden om te zien wie de geluk kige winnaars zouden zijn. Ten einde geen ganse reeks nummers te moeten drukken, heb ben wij hetzelfde systeem gebruikt als wordt aangewend in de Koloniale Loterij. Hier volgen de winnende nummers Winnen 5 kiembakken, alle etiketten die eindigen op 23 Winnen 10 kiembakken, alle etiketten die eindigen op 958 Winnen 20 kiembakken, alle etiketten die eindigen op 0761 1853 0229 Wij wensen de winnaars geluk en hopen dat ze van deze kiembakken een doelmatig gebruik zullen maken voor het bewaren van hun plantgoed. De winnende nummers kunnen hun etiket afgeven bij de zaak voerder hunner keus, die ze ons zal overmaken, ofwel rechtstreeks op onze burelen in Aalst. Hoe vlugger de etiketten binnen worden gebracht U vlugger de bakken zullen afgeleverd zijn. OPGELET. Winnende nummers die nog niet zijn binnen gekomen op 15 Februari, zullen niet meer in aanmerking genomen worden. Het streven naar de verlaging van de kostprijs van de landbouwproducten, de verhoging van de productiviteit van de bedrijven en de betrachting van de land bouwers naar een betere levensstanding, hadden voor gevolg dat het aantal in België gebruikte landbouwtractoren se dert het jaar 1948 verviervoudigd is. Alhoewel uit zuiver technisch oogpunt de mechanisatie en de motorisatie van een landbouwbedrijf bijna altijd onmo gelijk is, dank zij de verscheidenheid van machines, die, thans op de Belgische markt gebracht worden, kan dit noch thans niet altijd gezegd worden, als men de zaak uit economisch oogpunt be schouwt. Men stelt drie strekkingen vast 1) de meest vooruitstrevende land bouwers hebben de neiging de uitrusting van hun bedrijven te ver door te drijven en ren te grcot kapitaal te beleggen in machines, waarvan de last der afschrij ving veel te zwaar is; 2) anderen daarentegen vrezen voort durend tractordefect of brandstofschaar- ste en behouden hun paarden, zodat ten gevolge daarvan de rendabiliteit van de aangekochte tractor in het gedrang wordt gebracht; 3) nog anderen beschouwen het vraag stuk van de landbouwmechanisatie niet in zijn geheelkopen een zware tractor, hangen daarachter hun oude gereed schappen, die vroeger werden gebruikt met de paarden, en werken zodoende op op een zeer weinig rationele wijze. Om de vraagstukken betreffende de modernisatie van bun bedrijven te hel pen oplossen, achten wij het nuttig er aan te herinneren dat de opdracht van de Consulent in Boerdetijbouwkunde het volgende omvat3 het bevorderen der verbetering van de landelijke gebouwen het opmaken van ontwerpen tot verbetering van hydrologisch regime van de landbouwgronden de studie der watervoorziening voor hoeven en weiden het bespoedigen van de electrifi- catie van afgelegen landelijke wijken en afgezonderde hoeven het bevorderen van de mechanisa tie van land- en tuinbouw en het bestu deren van de wetenschappelijke orde ning van de arbeid in samenwerking met* de Rijksstations voor Boerderij bouw kunde van Gent en Gembloux het in de hand werken van ruil verkaveling het bevorderen van de oprichting van landbouwcoöperatieven voor het gemeenschappelijk gebruik van land bouwmachines Om dit doel te bereiken, bezoeken de Consulenten in Boerderijbouwkunde de landbouwers ten huize, houden zij raadplegingen en organiseren voor drachten demonstraties en prijskampen, waarvan plaats en datum in de land- bouwpers worden aangekondigd. Teneinde kostelijke vergissingen te vermijden, hebben de landbouwers er alle belang bij, alvorens tot aankoop van landbouwmachines of een verbetering van de landelijke gebouwen over te gaan, zich tot de Rijksconsulent in Boer derijbouwkunde van hun provincie te wenden. Deze ambtenaren, waarvan de adres sen hierna volgen, houden zich steeds ter beschikking van de land- en tuinbou wers en verstrekken kosteloos alle in lichtingen aan belanghebbenden. Naam 1) Beheyt Carlos 2) Timmermans Jan 3) De Paepe Julien 4) Van Welden Mare 5) Jouve Andié 6) Piron Fernand 7) Moens de Hase 8) Galley Andié 9) k Cavalier Hector Adres Boeckenberglei, 114, Deurne-Zuid Stw. op Vilvoorde. 115, Grimbergen Koning Albertlaan, 77, St Michiels Schoolkaai, 27, Gent Rue de Cip y. 120, Cuesmes Rue Jules Üestrée. 18, Grivignée Weerstandslaan, 1, Hasslet Rue du Serpont, 19, Libramont Rue Gocehoid, 12, Namen Provincie Antwerpen Brabant W.-Vlaanderen O.-Vlaanderen Henegouwen Luik Limburg Luxemburg N a nen (Medegedeeld door het Ministerie van Landbouw} Secretariaat Generaal 29, Spastraat, Brussel

De Koornbloem | 1953 | | pagina 6