Onze landbouwtakken in crisis. De Mechanisatie van de Landbouw. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 7 FEBRUARI 1953. Verschijnt iedere Zaterdag 32ste JAARGANG Nr 1549 Beheer t Zeebergkaai, 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers La R Orgaan van de ndbouwersverenigin EDT U ZELVEN O. CAUDRON, Enkele beschouwingen rond een parlementair antwoord. (2de bijdrage). In ons vorig nummer hebben wij het antwoord van de Heer Minister van Landbouw medegedeeld op de vraag van de Heer Volksvertegenwoordiger Van den Eynde betreffende de oorzaken der thans heersende crisis in de tabak teelt, de productie van cichoreibonen en in de bloementeelt, alsook betreffende de maatregelen welke de regering heeft getroffen of voornemens is te treffen tot huipaan deze teelten. Wij hebben tevens onze zienswijze kenbaar gemaakt over de doelmatigheid van deze maatregelen en dienaangaande suggesties gedaan aan de bevoegde overheid. Wij publiceren hieronder het overige gedeelte van het ministerieel antwoord D) Druiven. De productie van druiven onder glas welke vóór de oorlog op 10 millioen kg. werd geschat, heeft niet opgehouden te stijgen en bereikt op het ogenblik onge veer 15 millioen kg. Deze productie moet bijna in haar geheel door de binnenlandse markt wor den opgeslorpt omdat onze uitvoermo- gelijkheden de laatste jaren minder gun stig zijn geworden, dit wegens de beper kingsmaatregelen welke Engeland zich heeft opgelegd. Dat land was vroeger onze voor naamste afnemer. Terwijl wij tijdens de jaren 1936, 1937 en 1938, gemiddeld 2.050 ton uitvoer den, is onze uitvoer van druiven, zoals de onderstaande cijfers het weergeven, van 1937 af geleidelijk achteruitgegaan om in 1951 op 630 ton te vallen 1947 1 889 ton; 1948 1.797 ton; 1950 880 ton 1954 630 ton Het departement van Landbouw heeft nochtans geen maatregelen onverlet ge laten om een betere rentabi iteit aan de druiventeelt te geven. Bijzondere schik- kinged werden getroffen om de afzet in het buitenland te verbeteren instelling van een controle op de uitvoer, deelne ming aan internationale tentoonstellin gen, het voeren van propaganda op de buitenlandse markten, het maken van publiciteit in buitenlandse tijdschriften, het uitdelen van druiven in hospitalen, enz. Anderzijds is de controle op de kwa liteit der druiven te koop gesteld op de binnenlandse markt in wording. Deze controle zal slechts een facultatief karak ter hebben, t.t.z. geen enkele verplichting inhouden voor de producenten om zich aan deze reglementering te onderwer pen, doch zo zij er zich aan onderwerpen en zo hun producten aan de vereiste normen beantwoorden, zullen zij een kwaliteitsmerk bekomen dat de voor keur van de verbruiker zal hebben. Daarenboven geniet de druiven pro ductie een effectieve bescherming tegen de buitenlandse invoer. De binnenlandse markt wordt uitslui tend bevoorraad door inlandse druiven. Op het huidig ogenblik heeft er geen enkele invoer van druiven plaats, noch in het kad=»r van Benelux, met druiven van Nederlandse oorsprong, noch van enig ander land. Als gevolg aan bijzoncere voetstap pen die werden gedaan bij de Engelse autoriteiten, kon onlangs een speciaal uitvoercontingent worden verkregen, hetgeen er toe bijdroeg de prijzen der druiven op de binnenlandse markt te ondersteunen De regering heeft voorzeker ernstige en veelzijdige inspanningen gedaan om onze druiventeelt te Steunen. Zij verdient hierom de waardering van onze drui- venkwekers. Benevens op de traditionele Engelse markt, zou echter een nog intensievere werking dienen gevoerd om onze druiven afzet te bezorgen in be paalde landen, zoals West Duitsland, Zwitserland en Zweden. Hier stelt zich echter het probleem van de aanstelling van landbouwattachés in voldoende aan tal bij de Belgische vertegenwoordiging in de betrokken landen die de afzet onzer landbouw- en tuinbouwproducten op doeltreffende wijze ter hand zouden nemen. Het in het vooruitzicht gestelde kwa liteitsmerk voor onze druiven op de binnenlandse matkt blijkt ons een nuttige maatregel. De toekomst onzer tuinbouw producten ligt ongetwijfeld in de opvoe ring van hun hoedanigheid. Doch, niet alleen vcor druiven, doch ook voor fruit en de groenten in het algemeen, is het enorm verschil tussen de prijs bekomen door de voorbrenger en deze welke wordt gevergd van de verbruiker of anders gezegd de overdreven winst welke wordt genomen door de tus en- personen een aanzienlijke hinderpaal voor de uitbreiding van het verbruik in het binnenland. Om dit verschil tot redelijke verhoudingen terug te brengen, zou de coöperatie lussen de producenten naar passende vormen moeten uitzien, zoniet is een tussenkomst van overheids wege vereist, daar hier een merkelijke oorzaak ligt van de levensduurte in ons land. Zie vervota 2e bladzijde Je kolom Rechtskundige Dienst Onze rechtskundige houdt zijn eerstk. zitdag op 8 Feb. tussen 10 en 12.30 u. Deze raadgevingen zijn volledig kosteloos voor onze leden. Studiedag van de Volkshogeschool te Brussel. Het ligt in de ontwikkeling van de tijd dat stilaan de handenarbeid ver vangen wordt door de machine. Deze ontwikkeling hebben wij reeds sinds lang kunnen waarnemen in de nijverheid maar ze is zich ook aan het voltrek ken in de landbouw. Zo goed als het zinneloos zou zijn het handweefgetouw bv. te behouden op een ogenblik dat reusachtige fabrieken met automatische getouwen op dezelfde tijd 10 maal meer werk leveren, zo zin neloos is het de mechanisatie in de land bouw te willen tegenhouden. Waar zo als destijds de handweefgetouwen zijn verdwenen, zullen eveneens die bedrij ven moeten verdwijnen waar alleen op de oude wijze met de handenarbeid wordt voortgedaan. De reden hiervan spreekt vanzelf. Wanneer onze landbouwers horen spreken over mechanisatie, dan denken ze doorgaans aan geweldige machines, die alleen op zeer grote bedrijven thuis horen, ofwel menen ze direct dat er spraak is van het aankopen van een tractor. Zulke houding tegenover de mechanisatie vestigt natuurlijk de land bouwer nog meer in de mening dat han denarbeid toch nog altijd te verkiezen is boven dure machines. Maar mechanisatie vraagt niet altijd dure werktuigen. De boeren mogen niet vergeten dat ze willens nillens reeds in het mechanisatieproces zijn meegesleurd. Ook op kleine bedrijfjes hier in Vlaan deren. De dag dat de spade vervangen werd door de ploeg werd er gemechani seerd. En zelfs op bekrompen hoevetjes zien wij reeds tal van werktuigen die de vroegere handenarbeid vervangen of hem althans gemakkelijker maken. De bedoeling van de mechanisatie is enerzijds het verlichten van de handen arbeid, waardoor de landbouwer een meer menswaardige bestaan krijgt, en anderzijds het verminderen van de ar beidsuren en in geval van doelmatige aanw- nding van de werktuigen ook een vermindering van de productiekosten, waarin de arbeid toch altijd een grote tol speelt. De ons omringende landen, Neder land, Denemarken, West-Duitsland, Engeland, enz. maken steeds meer en meer gebruik van machines om te voor zien in het tekort aan arbeidskrachten. En de mechanisatie wordt daar door gaans zo ver doorgedreven dat de boer met zijn gezin over 't algemeen in staat is het werk alleen te doen. Alleen in de drukke seizoenen, bv. gedurende de oogst, wordt dan beroep gedaan op vreemde arbeiders. Ook in ons land stellen zich dezelfde vraagstukken en dient gezocht naar een voordelige oplossing, waardoor op de grote bedrijven besparing kan gedaan worden op de lonen, terwijl op de kleine bedrijven sommige leden van het gezin kunnen vrijgemaakt worden voor een andere bezigheid. Want als onze kleine hoeven het zo lastig hebben, dan is wel een van de oorzaken dat op een scha mele oppervlakte van een paar hectaren de boer met zijn vrcuw, zonen en doch ters allemaal een bestaan willen vinden. Dat heeft doorgaans een te grote ar- beidsbezetting voor gevolg, die zeer schadelijk op het rendement van de boerderij drukt. De mening dat de mechanisatie alleen voor grote bedrijven in aanmerking komt, is daarmee bewezen fout tezija. Ook voor kleinere boeren dient een op lossing gevonden. Wij mogen wel aannemen dat onze boeren niet erg sterk staan in de mecha niek. Langs de ene kant maakt hen dat wat wantrouwig als ze een of ander moeten kopen, maar langs de andere kant is het soms verbazend, hoe roeke loos sommigen machines aankopen. Ze laten zich dan tot kopen verleiden door de welspr-kencheid van ergers een verkoper, op het landbouwsalon, die natuurlijk wel al de voordelen van zijn product in het licht stelt, maar angst vallig zwijgt over de gebreken. Deze zal de boer dan pas later ontdekken als het te laat is. Soms wordt er ook gekocht omdat het werktuig in kwestie in de mo de is geraakt. Maar zeer weinig wordt nauwkeurig nagegaan of het geen men gaat kopen werkelijk in overeenstem ming is met de eisen van het bedrijf. Nog minder wordt de deugdelijkheid van deconstructie nagegaan, want daar is de boer niet in thuis. In vele gevallen laten ze zich dan ook verleiden door een lage prijs, die bijna al ijd inhoudt dat men waar naar geld krijgt. Het zal nu wel duidelijk zijn dat het aanschaffen van een machine een zekere kennis en ondervinding vraagt. Om daarin tegemoet te komen werd er ver leden Zondag een studiedag ingericht door de Vlaamse Volkshogeschool. De ze studiedag is, niettegecs aande het uit nemende slechte weder buitengewoon geslaagd. En de grote opkomst bewijst wel dat in't algemeen veel belangstel ling bestaat voor het vraagstuk der me chanisatie. Uit de inleiding van Ing. Van Himbeek, professor aan de hogeschool van Leuven, dienen onze landbouwers twee voorname punten te onthouden Bij de aankoop van machines dient er naar gestreefd, machines te kopen die zich lenen tot een uitgebreid gebruik. L (Ziem vervolg 2e bladz. 3e kolom) De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars. Handregister Aalst Nr 145. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Nr 1423.93. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1953 | | pagina 1