Onze landbouwtakken in crisis. De Mechanisatie van de Landbouw. vlierzele" MELKVET Suikerijpeën. OORDEGEM. Rechtskundige Dienst Enkele beschouwingen rond een parlementair antwoord. (Vervolg van le bladzijde) E) Fruit. De productie van fruit is dit jaar over het algemeen overvloedig geweest niet alleen in België, doch ook in de meeste Europese landen. Alhoewel de fruitteelt heeft kunnen genieten van betrekkelijk belangrijk uitvoercontin- genten, inzonderheid met bestemming naar Duitsland, staan onze uitvoermoge- lijkheden naar sommige andere landen in minder gunstig daglicht dan in de voorgaande jaren. De diensten van mijn departement en de Nationale Dienst voor Afzet van Land- en Tuinbouwproducten, stellen alles in het werk om aan de fruitteelt het grootst mogelijke aantal afzetgebieden in het buitenland te verzekeren. Om rede van de belangrijkheid van de oogst en de kwantiteiten fruit be schikbaar voor de handel, heeft de bin nenlandse markt die het voornaamste afzetgebied uitmaakt, in het bijzonder het voorwerp uitmaakt van een reeks maatregelen die het verbruik van fruit zouden kunnen aanmoedigen, o.m., het voeren van een publiciteitscampagne die de voedingswaarde en de hygiëne van het fruit op het voorplan stelt propaganda in de geïnteresseerde mid dens om een einde te maken aan het verhandelen van fruit dat de volle rijp heidsgraad nog niet heeft omroeping van de prijzen van het fruit langs de radio enz. Een parmanent comité voor propa ganda is in het leven geroepen in de schoot van de consultatieve commissie Fruit ingericht bij de Nationale Dienst voor Afzet van Land- en Tuin bouwproducten. Dit comité heeft voor doel nieuwe middelen te zoeken die zul len aangewend worden om het verbruik van fruit in het land te bevorderen. Als rechtstreekse hulp aan de fruit teelt, voorzien de koninklijke besluiten van 1 Juli 1951 (Belgisch Staatsblad van 14 Augustus 1951) en van 15 Mei 1952 (Belgisch Staatsblad van 26 Juni 1952) het verlenen van subsidies of premiën voor het inrichten van demonstratie- boombaarden, het bewaren van stam fruitbomen, het inrichten van boom gaardwedstrijden, het hergriffelen, het bouwen en inrichten van fruitbewaar- plaatsen en het verwezenlijken van modelfruitaanplantingen. Op het gebied van de volarisatie van het fruit, steunt mijn departement binnen het kader van zijn zending, elk iniatief uitgaande van de producenten of hun beroepsverenigingen. Dit is o. a. het ge val voor het organiseren van de gemeen schappelijke verkoop op het stadium van de voortbrengst en voor de verbetering van de kwaliteit, de conditionering en de aanbieding van het fruit. De binnenlandse markt wordt ander zijds afdoende beschermd, ten aanzien van de invoer van vreemd fruit. De schikkingen voorzien voor het fruit op het invoerkalender voor de tuinbouw producten hebben over het algemeen toegelaten de invoer van vreemd fruit stop te zetten vóór de massa-aanvoer van inlands fruit op de markt komt. In het kader van Benelux wordt het regHne der minimaprijzen strikt toege past. Wij erkennen gaarne dat ons De partement van Landbouw zich terdege heeft ingespannen om de zware moei lijkheden in de fruitteelt te lenigen. Voor zeker dient onze fruitteelt met beslist heid gericht naar de voortbrengst van de verfijnde soorten. Het verbruik in het binnenland kan ongetwijfeld nog sterk worden verhoogd. Zonder het nut te ontkennen van een flinke propaganda met dit doel, staan wij daar, zoals reeds gezegd voor onze druiven, voor de zware handicap van de niet verantwoorde hoge prijzen opgelegd aan de verbruiker, waardoor de massa dezer laatsten niet bij machte is een voldoende gedeelte zijner inkomsten te besteden aan de aan koop van fruit. Een valorisatie van het gewoon en afvalfruit zou kunnen gevon den worden in industriële verwerking. In verband hiermede stellen wij de vraag wat er geworden is van het wetsvoor stel vóór een paar jaren ingediend door volksvertegenwoordiger Steps en con- soorten dat voor doel had de fabricatie van fruitalcohol te bevorderen door toe passing van een verminderd accijnsrecht op deze fabricage. Dit voorstel was algemeen economisch verantwoord, daar het vpor gevolg zou hebben de invoer van alcohol te verminderen en geenszins de vervaardiging van alcohol met andere grondstoffen zou in de weg staan. Het voorstel biedt bovendien het aanzienlijk voordeel een ruime afzet te bieden voor een massa gewoon fruit, in jaren van overproductie. Het verwondert ons dan ook, dat de indieners van het voorstel met niet meer klem aandringen opdat het in behande ling wordt genomen door de Kamers. Tevens komt het ons onverklaarbaar voor dat de Regering dit voorstel niet in onderzoek neemt. Wat de afzet in het buiten'and betreft, vragen wij dat in de handelsaccoorden met het buitenland aan ons fruit een be hoorlijke plaats worde voorbehouden ter vrijwaring van de mogelijkheden tot uitvoer. Wat wij hoger zegden voor de druiven, geldt ook hier nl. dat onze vertegenwoordigingen in het buitenland een voldoende aantal landbouwattachés moeten bevatten ter bevordering der uitvoerbelangen van onze land- en tuin bouw. In ons volgend nummer zullen wij het antwoord van de Minister behandelen wat betreft de toestand in de varkens- kweek. (Wordt voortgezet). Leden die zich voordelig landkalk in brokken wensen aan te schaffen, kunnen zich laten inschrijven bij de zaakvoerder Jos. Casteels. De wagen zal gelost worden tegen einde Februari. Inschrijvingen voor brokkalk, levering half Februari, bij de zaakvoerder De Clercq Frans. Onze rechtskundige zal zijn zitdag houden op Zondag 8 Feb., tussen 10 en 12,30 uur, in het lokaal De Koornbloem Grote Markt, Aalst. Deze raadplegingen zijn volle dig kosteloos voor onze leden. LANDBOUWERS, HEBT U reeds een abonnent aan geworven voor ons blad Studiedag van de Volkshogeschool te Brussel. (Vervolg van le bladz.) Want zijn ze alleen geschikt voor ééa enkel soort van werk dan zal men er hoogstens enkele dagen werk per jaar mee kunnen leveren terwijl de rest van het jaar een groot stuk kapitaal onge bruikt op de hoeve in de weg staat. Het is zeker niet verantwoord dingen te ko pen voor groot geld, terwijl er maar zeer weinig arbeidsuren mee kunnen gedaan worden. Overwogen kan hier worden de aan koop van machines die voor allerlei karweitjes geschikt zijn, ofwel het geza menlijk aankopen met enkele landbou wers ondereen. Op die wijze zal de ge kochte machine jaarlijks een aanzienlijk aantal dagen kunnen werken en is een grote uitgave ook meer gewettigd. Voor de kleine bedrijven zal de gezamenlijke aankoop wellicht de enige uitkomst zijn. Een tweede eis die prof. Van Him- beek naar voor bracht was de doelma tige schikking van de bedrijfsgebouwen. Zelfs zonder mechanisatie is een doel matige schikking geboden, maar in ver band met het rendement van tal van transportmachines is ze werkelijk een eis. Zo bracht prof. Van Himbeek het gedacht naar voor van volgende schik king die wel revolutionair aandoet, maar zeker wel handig moet zijn. Op het eer ste verdiep komen de dierenstallingen. Vlak daarboven liggen de silo's, wat een gemakkelijke aanvoer van het voeder toelaat, terwijl op de platte grond, onder de stallingen de mesthoop komt te liggen. De huidige schikking der bedrijfsge bouwen is zeker verre van ideaal. Ze liggen doorgaans zonder de minste p'an- matigheid verspreid op de hoeve en een aanzienlijk deel van het werk gaat ver loren in een heen en weer lopen tussen de verschillende gebouwen. In dit ver band sprak prof. Van Himbeek zich ook uit tegen het bouwen van loodsen die ogenschijnlijk wel goedkoper, over 't geheel genomen steeds duurder uitval len dan gemetste gebouwen, als deze be staan uit meer dan één verdieping. Met de tweede spreker, Ing. Bakker Arkema, rijkslandbouwconsulent voor landbouwwerktuigen in Nederland, kwam iemand aan het woord, die zoals hij zelf beweerde, zijn grootste kennis betreffende de mechanisatie heeft geput uit de dagelijkse praktijk. Met een vaar meesterschap gaf hij in ééa trek een overzicht van wat in Nederland inzake mechanisatie aan de orde is. En hier bleek hoe afdoende de voorlichting ginds kan te werk gaan. Regelmatig worden ten gerieve van de landbouwers, demonstratiedagen ge houden, de gedurende al de verrichtin gen onder controle staan van de voor lichtingsdiensten. Alle gegevens die op zulke wijze worden verzameld worden onder vorm van een uitgebreid verslag ter beschikking van de boeren gesteld. Op die manier kunnen zij zich, aan de hand van een veilige gids, vertrouwd maken met het vraagstuk van de mecha nisatie, krijgen zij een beter inzicht in de voor- en nadelen van die of een andere machine. Maar ook in Nederland is nog niet alles in kannen en kruiken. Kort na de oorlog werd nog te veel in het wilde weg gekocht, met als gevolg dat tien tallen soorten en types van nog tiental len verschillende merken in omloop zijn. Daardoor hebben de boeren ginds veel dure lessen gekregen. De spreker drukte dan ook op het hart, dat bij de aankoop steeds de voor keur worden gegeven aan bekende mer ken, waarvan men zeker is dat men na jaren nog steeds de nodige wisselstukken kan bekomen, want de eerste jaren van gebruik werkt iedere machine wel goed, maar na zekere tijd geraken onderdelen versleten. Kan men deze niet vervangen, dan wordt gans de nachine onbruikbaar. Als slot van deze goed gevulde studie dag gaf dhr. Van Hove enkele vinger wijzingen in verband met het bezoeken van het landbouwsalon te Brussel. Het is doorgaans zooals hij zegt de boeren gaan daar naartoe, lopen daar de ganse dag van de ene kant naar de andere, zijn 's avonds doodmoe en hebben dan zoveel gezien dat hun kop er van draait. Maar datgene dat ze voor hun eigen bedrijf moeten gaan bekijken hebben ze niet gevonden of zijn zij voorbijgelopen. Wil men van zijn bezoek profiteren dan moet men op voorhand goed weten wat men wil gaan zien. Dan dient men op de kataloog die stands uit te zoeken waar men zijn gerief kan gaan bekijken. Be steed dan daar uw tijd om alles op uw gemak eeDS te doorsnuffelen. Dat zal dan ongetwijfeld toch meer opleveren dan uw tijd te verbeuzelen met te staan zien naar charletans, die scheermeskens, enz. verkopen. Hoewel deze studiedag flink in orde was. zowel wat inrichting als wat de belangstelling betreft, toch moeten wij een bemerking maken. Het is een feit dat de sprekers bij de aanwezige kleine boeren de indruk, dat mechanisatie alleen voor grote bedrijven geldt, nog hebben versterkt. Dat was natuurlijk niet hun bedoeling. Het gaat nu eenmaal gemakkelijk voorbeelden aan te halen van een mechanisering van een groot bedrijf, terwijl de vraagstuk ken voor de kleinere bedrijven uit de aard van de zaak veel ingewikkelder zijn. Maar dat was wellicht een reden om meer nadruk te leggen op de moge lijkheden van deze laatste. Als slot geven wij aan onze lezers, die het landbouwsalon zullen bezoeken, de raad voorzichtig te zijn met onoverdachte aaDkopen. Ais wij de boeren goed ken nen dan durven wij wel zeggen dat het landbouwsalon nu precies niet de ge schikte omgeving is om te kopen. De boer is daar niet voldoende op zijn ge mak om de zaak eens arondig te over denken. Bepaal u dus met alles wat u aanbelangt grondig te bekijken, en over denk dan thuis eerst de zaak, win de raad van mensen die er in thuis zijn en koop pas dan. Dat zal veel miserie voor komen. Het melkvet voorkomt en geneest alle kloven en bersten die het melken voor de koeien zeer pijnlijk maken. Het melken met melkvet is niet alleen veel gemak kelijker maar ook zeer hygiënisch. Te verkrijgen in dozen van V2 kg. Onze zeer gekende prima suikerij peën zijn weer in onze magazijnen be schikbaar in pakken van 5 kg. Liefhebbers van een lekker tas koffie bestellen bij ons hun peën.

De Koornbloem | 1953 | | pagina 2