Heel de wereld rond HOPDRAAD Landbouwers, Kleine Aankondigingen OH KQORNBLOEM - 7 Feb. 1P53 5 De voorbije week zal ongetwijfeld bij vele mensen lang in het geheugen blijven hangen. Wellicht het zwaarste nood weer dat sedert honderden jaren de West-kust van Europa heeft getroffen heeft een niet te overziene schade aan gericht. Gans de Belgische kust, de Antwerpse polders en de lage landerijen rond de Schelde, de Rupel, de Nethe, de Durme zijn door het storm- en water geweld geteisterd. Üe schade hier in België, die reeds ruim over het milliard franks wordt ge schat, schijnt echter maar klein te zijn in vergelijking wat Nederland heeft te doorstaan gehad. Het is daar precies of de Noordzee op de Nederlandse bevolking wraak heeft genomen voor het land dat ze haar, in de loop van vele jaren heeft afgenomen. En die weerwraak is ongelooflijk wreedaardig en woest geweest. Neder land dat na de oorlog zo moeizaam uit zijn ellende is opgestaan en reeds een betrekkelijke welvaart kende, is door deze nieuwe ramp terug achteruitges'a- gen in de miserie. En het is voorlopig nog niet uit te maken in hoever Neder land er in zal slagen zich uit deze nieuwe katastrofe los te werken. De doorbraak van de dijken, hier en elders is te wijten geweest aan een samenwerking van de zeer sterke storm wind met de springvloed. De hoogte die het water heeft bereikt is ongeloof lijk. Waar b.v. in Antwerpen in nor male omstandigheden het waterpeil bij hoge tij ongeveer 5 50 m. bedraagt is het bij de hoge tij van verleden Zaterdag gestegen tot 8 meter. Dus 2,5 meter hoger dan normaal. Hebben wij hier in België betrekkelijk weinig doden (in vergelijking met Neder land en Engeland) toch is de materieele schade zeer aanzienlijk. De haveninstal laties van Antwerpen en verder de hotels, woonhuizen en winkels aan de kust zijn zwaar geteisterd. De Antwerpse polders, die ten Oosten van de Schelde liggen, met hun dorpen Lillo en Zand vliet zijn bijna Volledig onder water ge lopen. Bij een landbouwer in Lillo lagen iu de stallingen 24 melkkoeien dood, terwijl over gans de gemeente meer dan 200 koebeesten zijn verloren gegaan. In de polders van Zwijndrecht, langs de linker Scheldeoever, zijn ook verschil lende boerderij ;n geteisterd. Er is daar een landbouwer die 36 stuks vee kwijt is geraakt. Verder in het land, lang de Rupel, de Nethe en de Durme zijn ook tal van dorpen onder water gelopen Gelukkig is daar het water betrekkelijk vlug weg getrokken. Alleen de streek van Dender- monde, nl. in de richting van Vlassen- broeck, zal het nog een hele tijd duren eer de bressen in de Scheldedijk zullen kunnen gestopt worden. Ook Moerzeke en Grembergen die in de jaren 20 een grote overstroming hebben gekend, hebben deze keer weer meegedeeld, hoewel niet zo erg als destijds. In Nederland is de ramp echter on eindig zwaarder dan hier bij ons. Tot op heden weet men nog niet nauwkeu rig hoeveel doden er zullen zijn. Men spreekt voor t ogenblik reeds van meer dan 1300 slachtoffers. Maar dat aantal zal achteraf nog wel aangroeien. Maar is het aantal doden reeds enorm groot, de materieele schade is van die aard en van zulke grote omvang zoals nog nooit in onze landen hier werd mee gemaakt. Er is practisch geen enkel ei land van de provincie Zeeland dat niet is ondergelopen. Wij lezen in de dag bladen wel dat het erg is, maar men krijgt pas een gedacht als men al die berichten op de landkaart volgt. Dan pas kan men zien wat er in Nederland eigenlijk is gebeurd. Het eiland Noord-Beveland staat volledig onder water. Het enige wat van dit eiland nog te zien is, zijn de stukken dijken die nog rechtstaan en de verlaten boerderijen, die met hun daken boven het water uitsteken. Het is werkelijk on gelooflijk, als men weet dat onder al dat water beste, vruchibare landbouwgron den liggen. De oogst voor het komende jaar is totaal vernield. De grond is door het zoute zeewater totaal verzilt en het zal veel werk en geld kosten om deze gronden opnieuw bruikbaar te maken. Men vraagt zich zelfs af of het nog wel mogelijk zal zijn Noord-Beveland terug uit het water te redden. Het eiland Walcheren, dat op het einde van de oorlog, door een bombar dement van de dijk werd overstroomd, is door het doorbreken van diezelfde dijk opnieuw overstroomd. De nieuwe dorpen die na de oorlog werden opgebouwd, zoals bv. Westkapelle. staan weer to taal tot aan de daken in het water. Het vee dat in Nederland is omgekomen, zal waarschijnlijk wel in de tienduizenden lopen. De eilanden Zuid-Beveland, Tholen, Duiveland, Schouwen, Overflakkee, Goeree, Beijerland, Putten, Voorne, alle zijn ze door water overstroomd. Even eens de Westkant van de provincie Noord Brabant tot langs het Hollandse Diep en de Moerdijk, terwijl ook grote oppervlakten in de streek van de Nieuwe Merwede blank staan. Van uit onze warme woning hebben wij de storm horen huilen en 's ander daags, als wij de eerste berichten over deze ramp hebben gehoord, hebben wij gehuiverd en ons Heer in stilte bedankt dat Hij ons niet heeft bezocht. Wij heb ben compassie met die getroffen men sen en trekken ernstige gezichten als wij over al die gruwelijke dingen spreken. Maar niemand van ons kan zich voor stellen welke hartroerende tonelen zich in de afgelopen week hebben afgespeeld. De ellende die de eerste dagen in de Zeeuwse eilanden is geleden, is niet te beschrijven. Talloos zijn de mensen, die hun man of vrouw of andere familieleden voor hun ogen in het water zagen ver dwijnen Zo kwam een man in een vlot aan varen met in zijn arm een pasgeboren kindje, dat twee maand te vroeg op de wereld was gekomen op een door water omspoelde zolder. Het wichtje was als versteend van de koude. Op een andere plaats spoelde het lijk aan van een vrouw. Toen het op de dijk werd ge trokken omklemde de arme moeder nog immer het stijve lichaam van haar dood kindje. Van een groot gezin kon alleen de man worden gered, nadat hij zijn vrouw en 12 kinderen een voor een in het water had zien verdwijnen. Talloze mensen die op de dijken waren gevlucht, dit waren immers nog de enige stukken vaste grond, die boven water staken, zagen stuk voor stuk hun laatste toevluchtsoord afbrokkelen onder het beuken van de golven tot ze eindelijk, als na een lange doodstrijd een gruwe lijke dood in de golven vonden. Hart verscheurende tonelen hebben zich afge speeld op de afgebrokkelde dijken die steeds kleiner werden, terwijl de samen gedrumde vluchtelingen op elkaar ge drukt nog hoopten op het wonder van de redding. Maar stuk voor stuk gleden ze i de onbarmhartige vloed. Anderen hadden hun heil gezocht op de daken van hun woning, nog anderen in bomen. Verschillende dagen hebben ze daar gezeten, zonder eten of zonder drinken, blootgesteld met hun doornatte kleren Zo U het nog niet hebt gedaan, strooit dan zonder uitstel 300 tot 400 kg CHLOORPOTAS 40 of 800 tot 1000 kg POTASZOUT 17 op uwe weiden. Zo U samengestelde meststoffen gebruikt eist dan POT AS- RIJKE samenstellingen. U zult veel en voedzaam gras oogsten. aan de woedende en ijskoude wind, tot hun krachten begaven en de een na de andere in het water verdween. Wat bijzonder schoon menselijk aan doet is de hulp die van alle zijden wordt aangeboden. In een dorp van Noord- Holland hebben al de boeren besloten elk een koe af te staan aan de geteister de landbouwers. Ook door Denemarken worden tal van koeien geschonken. West-Duitsland heeft eveneens ruim hulp aangeboden en de Nederlandse kinderen uit de verzopen streken een onderdak beloofd. Ook Zuid Frankrijk zal talrijke kinderen onderbrengen. Van bijna alle landen uit West-Europa is is hulp toegezegd en ook reeds aangeko men. Wat duidelijk aantoontdat mensen in de grond toch noch altijd mensen blij ven. Volkeren die tien jaar geleden nog als vijanden tegenover elkaar stonden, reiken nu in de miserie mekaar de hand. En het is alleen jammer dat men elkaar ter gelegenheid van zulke ramp leert kennen en waarderen. In Engeland, langs de Oost-kust is het bijna zo erg als in Nederland. In de zeewal zijn bijna 500 gaten geslagen waarvan sommige tot 400 meter breed. Naar schatting zouden tienduizende mensen dakloos zija en honderden doden vallen te betreuren. Volgens berichten zouden verschillende Engelse families zich niet goed rekenschap hebben geven van de omvang en het gevaar van zulk een overstroming. Want er zijn ver scheidene gevallen waar de reddings diensten onverrichterzake moesten terug keren toen zij afgezonderde families wil den evacueren. Vele boeren verkozen op hun bedreigde boederij bij hun bees ten te blijven, die zij nog hoopten te kunnen redden. De komende dagen worden nu met spanning door de overstromende gebie den afgewacht en men vraagt zich angst vallig af of de maat vol is. Binnen enkele dagen immers wordt opnieuw een springvloed verwacht. En aangezien de dijkbreuken zo talrijk en zo groot in omvang zijn bestaat er geen kans de gaten tegen die tijd te stoppen. Men hoopt dat de komende springvloed bij kalm weder zal verlopen. Moest echter dan een nieuwe storm opsteken dan zijn de gevolgen zeker nog niet te overzien. CAMBRINUS uit voorraad te verkrijgen bij p.v.ba. Ijzerwaren DE BISSCHOP - Gentse,traat, 22, Aalst - Prijsvermindering vanaf 1 Januari GELDLENINGEN voor alle zaken en aan de voordeligste interesten. Schattingen voor verkave lingen, meten van eigendommen Ko pen en verkopen van eigendommen Inlichtingen kosteloos. Wend U in volle vertrouwen tot S. HAENTJENS, expert-landmeter. Kasteel Van Muylem Gentse Steenweg, 380, Aalst Telefoon 221.74. leest en verspreidt uw blad. TE KOOP t Wekelijkse aankomst van beste volle en gekalfde vaarzen en jonge melk koeien, bij Petrus Van Nuffd, Geldhof straat, 81, Aalst. Tel. 226.40 (nabij de kerk van H. Hart). Twee zware vaarzen, einde dracht, vrij van t.b.c., bij Victor De Rouck, Hof ten Brempt, Burst. Beste volle en gekalfde jonge koeien, 24 tot 30 liter melk, uit de beste streek voor melk en boter, bij Hanssens D., Vijfhuizen, 443, Aalst. Jonge koe wit zwart, geeft 25 liter melk, mag gemolken worden, t b c. vrij, bij Wed. Jozef De Wit, Welleweg, Erembodegem. Beste drachtige en gekalfde vaar zen, 20 1. melk, vrij van t.b.c. en mond en klauwzeer ook munten en runders voor ce weide, bij Robert Vinck, Brus- selbaan, 2. Aalst, (tegen viaduk). Tele foon 229.18. Twee beste kalfvaarzen, bij Jozef Schouppe, Dries, 72, Aaigem. T wee koeien, een einde dracht en een munte, kunnen beiden werken, bij Henri De Rijck, Boekent, Haaltert. .sksj Landbouwers, wendt U ~ri In volle vertrouwen vbor uw verkoop van zieke en geslachte dieren, bij Emiel Robberechts, Droeshoutstraat. Opwijk. Telefoon 108 Opwijk. Dag en nacht. Nest schone viggens, bij Stephanus Vermeulen, Eegemstraat 5, Bambrugge. Nest beste viggens, bij Paul D'hae- se. Euverenbos, 34, Hofstade. Zeugen en viggens, bij Petrus De Meersman, Hof Zomergem, Brusselse Steenweg (Tir), Aalst, (thuis besteld). Tel. Aalst 237.51. Twee nesten schone viggens, bij De Bock Aurel, Heide, 53, Wichelen. Nest schone viggens, bij Domien De Meyst, Aartstraat, 5, Herdersem. 5 jarige ruin en 2 jarige merrie, bij Petrus üe Rouck. Keppestraat 21, Erembodegem. 20.000 kg koemest en 2.000 kg hooi, bij Remi Camu, Schroverstraat 53, Wieze. 15.000 kg. beten, bij Robert Van den Broek, Ten Bos, 17, Hekelgem. BEENHOUWERIJ G. Lammens- De Jonghe, Hoogstraat 83, Hofstade. Tel. Aalst210.12. Dagelijks te verkrijgen Entricöce aan 58 fr. het kg Gemengd runds- 6 varkensvlees a 32 fr. Verse worsten a 36 fr. het kg. Droge a 40 fr. Varkensvet in emmer 10 kg) a 20 fr 't k. Cottelet vanaf 48 fr. het kg. Op aanvraag bestelling aan huis. 8 notelaarplantsoenen, bes'e soort, bij Louis Adam, Molenstraat, Hofstade. LOONMAALDERIJ OVER TE NEMEN. Voor nadere inlichtingen zich wenden tot de eigenaar L. G. Van der Schueren, Steenweg op Aalst, 25, Nederhasselt. GOLFPLATEN: Oude en nieuwe golfplaten in occasie te koop, alsook kasseistenen. Regentiestraat 145, Welle. Voor uwe OCCASIE AUTO- EN CAMIONBANDEN, alle maten wendt U Geeraardsbergse straat, 178bis te Aalst. Telefoon 234 90. DrukkerijDE KOORNBLOEM* Zeebergkaai. Aalst.

De Koornbloem | 1953 | | pagina 5