Onze landbouwtakken in crisis. Voor de Slachtoffers van de Watersnood. Waar ligt de goede weg Hebben de Aardbeiënkwekers nog recht op bestaan DB KOORNBLOEM - H Feb. 1953 Enkele beschouwingen rond een parlementair antwoord. (Vervolg van le bladzijde) gedurende de maanden November ea December 1952 werden de volgende aanbiedingen aangenomen in November: 115 ton: in December: 125 ton (tot 19 Decern.) De bevoegde overheden hebben ins gelijks getracht in het buitenland afzet mogelijkheden te vinden voor de pro ductieoverschotten. Zonder in het minst de inspanningen te ontkennen welke door de regering en inzonderheid door het Ministerie van Landbouw werden gedaan om de crisis in de varkenskweek te temperen, moeten wij toch zeggen dat nog andere maatre gelen kunnen woruen getroffen of be staande met meer kordaatheid kunnen worden toegepast. De moeilijkheid voor de afzet van reuzel die onrechtstreeks de prijzen bij de producent drukt zou ongetwijfeld kunnen uitgeschakeld worden door de verplichting opgelegd aan de margarine fabrikanten reuzel te gebruiken als grondstof bij de fabricage van marga rine, zoals trouwens in sommige landen reeds geschiedt. Zoals de minister terecht opmerkt, wordt het verbruik in het binnenland van varkensvlees geremd omdat de prij zen opgelegd aan de verbruikers niet gedaald zijn in evenredigheid tot de daling van de varkensprijzen. Het is steeds hetzelfde euvel van de te grote wins'marge genomen door de tussenper sonen dat wij in onze vorige bijdragen ook voor de andere landbouwproducten hebben aangeklaagd en die zowel ten nadele is van de verbruiker als van de voortbrenger. Doch voor de vleesprijzen kunnen gemakkelijker hiertegen maat regelen van overheidswege getroffen worden dan voor de andere landbouw producten, Onder de bedreiging dat opnieuw maximumprijzen zouden wor den ingevoerd heeft de landelijke Fede ratie van beenhouwers onlangs met groot lawaai, waarbij zelf een banket te pas kwam, een verlaging der vleesprij zen aangekondigd van 10 °P ^ui" dige prijzen voor de vleessoorten van mindere kwaliteit en voor het varkens vlees alsook een vermindering van 5 op de prijzen van de beste vleessoorten. Bijaldien deze vermindering nog niet beantwoordt aan de daling van de var kensprijzen op voet, komt deze p-ijsver- laging enkel te elfder uur en zowat als vijgen na Pasen, en dan nog onder de bedreiging van de maximumprijzen. Wij betreuren dan ook dat de regering riet vroeger is opgetreden met doeltreffende maatregelen waaronder wij vermelden het vaststellen van maximumprijzen ge paard gaande met de verplichting van aanplakking der kleinhandelsprijzen. Alhoewel het leger vrij aanzienlijke hoeveelheden inlands varkensvlees heeft gekocht en hierdoor voorzeker heeft bij gedragen tot ondersteuning van de prij zen, koopt het toch bijwijlen nog grote hoeveelheden, vreemd varkensvlees om dat de prijzen goedkoper zijn. Wij zijn van oordeel dat, in aanmerking nemende de zware verliespcijzen die de varkens- kweek berokkent aan onze landbouwers en het essentieel karakter van deze be drijfstak voor het kleine en middelmatige landbouwbedrijf, het leger de voorkeur zou moeten geven aan het inlands var kensvlees. des te meer dat de verlengde dienstplicht aan onze boerengezinnen, die in vergelijking met de andere stan den der bevolking het grootste aantal soldaten aan het leger geven, zware offers oplegt. Vooruit met de moderne doenwijzen of terug naar Grootvaders tijd Beroep op de Minister van Landbouw de Heer Héger. Een afvaardiging van de Verbonden der aardbeiënkwekers van de omgevin gen van Boechout, Duffel, Kapelle o/d Bos, Brussel. Eyseringen, O L Vr.- Lombeek, Wambeek, Strijtem. Borcht- Lombeek. St Martens Lennik, aange sloten bij het Nationaal Verbond van G as Aardbeiënkwekers: is op Donder dag de 5 Febtuari 1953, door de Heer Héger ontvangen. De delegatie was geleid door de Heer Volksvertegenwoordiger R. Van Es- lande, en was verder samengesteld uit de heren Van den Broeck. voorzitter van het Nationaal Verbond, De Coster, uit Sr Martens Lennik, Van Laer Mar cel. uit Londerzeel, en Van Wayenbergh Marcel uit Veltem. Door de afvaardiging werd aan dhr Héjer een nota overhandigd, waarin ge wezen wordt op de hachelijke toestand waarin de Glas en Openlucht aard beiënkwekers in ons land zich bevinden, en de moeilijkheden waarmede ze de laatste jaren te kampen hadden en welke velen onder hen op de rand van de af grond hebben gebracht, Er is nadruk gelegd op het feit dat onze kwekers, de concurrentie van het buitenland niet kunnen dragen, wanneer in ons land voldoende, zelfs overproduc tie is van aardbeiën. De oorzaken liggen in het verschil van kostprijs der grondstoffen, (kolen, serremateriaal, mest en meststoffen, dag lonen, enz.) tegenover Nederland en gunstigere weersomstandigheden, (war mer klimaat, goedkopere werkkrachten), tegenover de zuiderburen. Volgende eisen werden in de nota ge formuleerd 1. De stopzetting van invoer der aard beiën uit het buitenland van minstens 1 Mei af, de koudglas- en openlucht teelt is in staat aan normale prijzen te bevoorraden. 2. Een nauwere samenwerking tussen de ministerië c instanties en de wettelijke erkende beroepsgroeperingen. 3. Vertegenwoordiging van het Na tionaal Verbond van Glas Aardbeiën kwekers in de schoot van de Hoge tuin- bouwraad en de Consultatieve Commis sie Aardbeiën. 4. Vanwege de Nationale Dienst voor Afzet van Land- en Tuinbouwpro ducten een doelmatige propaganda voor meer verbruik der inlandse aardbei, 5. Een toezicht op de kwaliteit der in gevoerde aardbeiën. De afvaardiging heeft dan ook bij de Minister aangedrongen opdat maatrege len zouden getroffen worden, die de kwekers afdoende zou beschermen tegen onnodige invoer. De Heer Minister van Landbouw heeft dan ook met de meeste aandacht naar de uiteenzetting van voornoemde afvaardiging geluisterd, en beloofd met alle in zijn macht liggende middelen, de aardbeiënmarkt te saneren. (Medegedeeld). We zouden nog aannemen dat men ons in sommige leidende kringen zou willen terugbrengen naar grootvaders tijd, maar dan op voorwaarde dat ook toestanden en prijzen worden toegepast. Als men teruggaat tot 1890-1900 dan vinden we volgende gemiddelde prijzen van rogge en mestvarkens Rogge 11 tot 14 fr., we zullen gemid deld 13 fr. per 100 kilos nemen. De slachtzwijnen golden van 0,92 tot 1,15 fr., we nemen 1 fr. gemiddeld. De verhouding van de roggeprijs tot deze van de slachtvarkens kwam dus hierop neer dat 7,5 kg rogge evenveel kostte als 1 kilo slachtzwijn. Nemen we de middenprijzen van van Rogge voor 1952 dan komen we op gemiddeld 430 fr. per 100 kilo. De gemiddelde prijs van de zwijnen ging de laatste maanden rond de 21,50 frank. We krijgen aldus 5 kilo rogge voor 1 kilo levend zwijn tegenover 7,5 kilo, ten jare 1900. Ofwel moet de prijs van de rogge zeer verminderen ofwel moeten de zwijnen in prijs stijgen om enigzins tot dezelfde verhoudingen te komen. We zullen niet spreken van het groot verschil aan arbeidsloon dat de oudere manier van voederen meebrengt. We geloven niet dat ons boeren er zeer zullen op gesteld zijn om tot die mager jaren van over 60 jaar terug te tomen En welk is nu de verhouding van de granen met de krachtvoeders voor het voeder voor melkvee Oude en verstandige boeren wisten ten jare 1900 te zeggen als men voor 200 kilos rogge 100 kilos lijnkoeken kan kopen is het voordeliger de rogge tegen koeken om te wisselen. Voor de voorbije maanden moest men amper 125 kilos rogge of gerst geven voor 100 kg lijnkoek en dan zou men het voederen van granen aan melkvee dur ven aanbevelen in plaats van koeken I Het is zeker dat men tot door deze personen gewenste oplossing zou komen: vermindering van de melk- en boter- voortbrengst. Maar we herhalen onze bewering dit alles moet leiden tot verarming en to tale ondergang van de landbouwers- kwekers. Er is een andere weg op te gaan en we willen deze weg aanwijzen Tot voor 1932 ging het in ons land zeer goed voor de kwekers omdat de prijzen van de vlees- en zuivelvoort- brengselen goed waren en daarentegen de prijzen van de granen zeer laag. Het is toen dat de regering op aan dringen van de Hogere landbouwraad het stuur omgegooid heeft. De granen werden gesteund en de prijzen omhoog geholpen, terwijl vlees en zuivel werden gedrukt. Op dit ogenblik werd de toestand der graanverbouwers voor goed in orde ge bracht maar het lot der kwekers voor goed bezegeld En nu nog wordt deze politiek ge volgd, en de hoge wereldprijs der gra nen heeft hieraan meegeholpen. Als de broodprijs hoog is moet de rest ten allen koste goedkoop zijn en vandaar het streven van de economische raadgevers der hogere leidingen om vlees en zuivel omlaag te drukken. Is het nu klaar waarom men aan stuurt niet alleen op lage prijzen der melk- en vleesprodukten, maar boven dien door verachtende methoden op verminderde voortbrengst? Of de boeren belang hebben deze heren te volgen zullen ze zelf kunnen uit maken. Het Bestuur van de Landbouwersvereniging «Redt U Zei ven» in verqadering van 10 Februari, heeft een bespreking gewijd aan de overstromingsramp welke West-Europa heeft getroffen en ook België niet gespaard heeft. Het betuigt zijn diep medeleven voor de slachtoffers en inzonderheid voor de landbouwers die algemeen het zwaarst werden geteisterd. Het Bestuur aanziet het als een plicht alle leden van de ver eniging op te roepen om door milde steun hun getroffen land genoten te helpen. Gezien de geldinzamelingen meestal plaatselijk gebeuren en allen over het Rode Kruis moeten gaan - en gezien de plaatseluk en regionaal ingerichte inzamelingen van allerlei veevoeders en gfiten in natura besloot het bestuur dat Redt U Zei ven geen afzonderlijke inzamelingen noch van geld noch van giften in natura zal doen zet alle leden aan hun giften over te maken aan de plaatse lijke inrichtingen die zich zouden aanbieden of rechtstreeks over te maken. De Maatschappij Redt U Zeiven zal het voorbeeld geven en het Bestuur besloot de som van 10.000 fr. te storten op rekening van het Rode Kruis. De bestuurder, samen met het personeel en de werklieden zullen de som van 5252 fr. overmaken. De bestuursleden, evenals de zaakvoerders en alle leden zullen plaatselijk hun giften overhandigen of rechtstreeks aan het Rood Kruis opdragen. Elk helpe en geve mild aan de duizende ongelukkigen.

De Koornbloem | 1953 | | pagina 2