Het landbouwkrediet in de Verenigde Staten. Hef Congres van het Boerenfront. Weekblad Rechtskundige Dienst Voor cn door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 28 FEBRUARI 1953. Verschijnt iedere Zaterdag 32ste JAARGANG Nr 1552 Beheer t Zeebergkaai, 5, Tel. 242.67 Aalst Stai Voor de Ontwikkeling en de idsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersverenigin REDT U ZELVEN O. CAUDRON. Het krediet speelt een zeer belangrijke rol in de landbouweconomie der Ver enigde Staten. Telken jare wisselen duizende Amerikaanse hoeven van eigenaar. Meestal moeten de nieuwe eigenaars beroep doen op krediet om hunne aankoop te betalen. Hiertoe ver lenen zij in de meeste gevallen een hypotheek op huune eigendom. Talrijke boeren doen ook beroep op het krediet ter verbetering of uitbreiding van hun bedrijf. Eindelijk kunnen de mislukking van de oogst, de besmettelijke ziekten voor dieren en planten, de brandrampen en andere noodlottige gebeurtenissen de landbouwer verplichten leningen aan te gaan. Voorlichting betreffende de rol en de modaliteiten van het landbouwkrediet. Het krediet biedt zulk groot be^ng voor de ontwikkeling van de A eri- kaanse landbouw, dat de officiële dien sten het als noodzakelijk beschouwen dat elke landbouwer nauwkeurig inge licht weze betreffende zijn nut en betref fende de wijze waarop hij volgens de passende manier kapitaal van derden kan bekomen. Slecht gebruik van krediet is immers niet alleen kostelijk doch ook gevaarlijk voor de ontlener en het risico kan aan zienlijk worden wanneer het evenwicht gebroken wordt tussen de innerlijke waarde van de landbouwuitbating en de financiële lasten die zij op zich neemt. Dank zij deze voorlichting en de prijzen politiek voor de bijzonderste landbouw producten gevolgd door de regering, komt het de jongste jaren eerder zelden voor dat de boeren hunne schulden niet regelmatig voldoen. Op 1 Januari 1952 bedroeg het onroe rend en roerend bezit van de Ameri kaanse landbouwbevolking ongeveer 169 milliard dollar. De totale landbouw- schuld bereikte circa 13 milliard 600 millioen dollar waarvan 6 milliard 300 millioen dollar onder de vorm van hypo theekleningen op onroerende goederen. Het eigen kapitaal in de landbouw bedroeg aldus 155 milliard dollar. Het is telken jare regelmatig toegenomen sedert 1946 behoudens in 1949. Om een doelmatig gebruik van het krediet te bevorderen, behelzen de leer programma's van alle landbouw- en beroepsscholen cursussen over het land bouwkrediet onder zijn twee vormen krediet voor het verwerven van hofste den en gronden en krediet ten behoeve van de uitbating van het bedrijf. Ook doen de instellingen voor landbouw krediet afhangende van het Ministerie van Landbouw beroep op alle voor lichtingsmiddelen zooals radiouitzendin gen.. dagbladen, tijdschriften en op de medewerking van de Diensten voor aanleg en verbetering der landbouw gronden alsook van de landbouwvereni- gingen, om de Amerikaanse boeren op de hoogte te brengen van de krediet mogelijkheden en van hunne voor- en nadelen. Zulke informatie bestond niet bij het begin van deze eeuw e? menig landbou wer zag zich verplicht zijn hofstede te verkopen omdat hij hogere leningen had aangegaan dan de normale opbrengst van zijn bedrijf toeliet te delaen. Wanneer thans een Amerikaanse boer geld wil ontlenen voor de aankoop of verbetering van zijn bedrijf, kan hij hulp en voorlichting bekomen bij de landbouwconsulent van zijn gewest en in sommige streken bij de bosbouwcon- sulent van zijn district. Deze ambtenaren gaan over tot de schatting of waarde ring van de eigendom, duiden de wijze aan waarop hij het best kan worden uitgebaat en laten toe op die wijze het risico en de onaangename verrassingen voor de landbouw tot een minimum te beperken. Wanneer een boer een lening wil aangaan wordt steeds overgegaan tot de raming van het productievermogen van het landbouwbedrijf en tot een on derzoek nopens de beroepsbekwaamheid van de landbouwer. Deze regeling laat toe de veiligheidsmarge aan te passen aan het bedrag van het krediet, teneinde niet alleen de geldschieter doch insge lijks de ontlener te beschermen. Termijn der kredieten. Volgens hun duur kunnen de land- bouwleningen ingedeeld worden in 1) het krediet op lange termijn ge waarborgd door hypotheek en terug betaalbaar in meerdere jaren bij wijze van jaarlijkse aflossingen 2) het krediet op korte termijn dat vooral wordt aangewend voor het dek ken van courante bedrijfsuitgaven zoals aankoop van machines, zaden en mest stoffen 3) het krediet op half-lange termijn dat bijvoorbeeld wordt aangewend voor Zit vervolg 5e bladzijde le kolom Onze rechtskundige zal zijn zitdag houden op Zondag 1 Maart, tussen 10 en 12,30 uur, in het lokaal De Koornbloem Grote Markt, Aalst. Deze raadplegingen zijn volle dig kosteloos voor onze leden. Verleden Zondag heeft als afsluiting van het Landbouwsalon, het jaarlijks al gemeen congres van het Boerenfront plaats gehad, onder voorzitterschap van dhr Hoegaerts, voorzitter van de be heerraad. Op dit congres dat zich mocht ver heugen in een groeiende belangstelling vanwege de jeugd, werden opgemerkt de heren Scheirlinck, inspecteur generaal van het Ministerie van Landbouw en afaevaardigde van de Minister van Landbouw, en Bernard, voorzitter van de Waalse boerenvereniging U.P.A. In zijn inleiding bracht de voorzitter hulde aan de nagedachtenis van dhr Louis Seis, die een der meest verdienste lijke strijders is geweest in het Boeren front. Een eerste gedeelte van het congres werd gewijd aan enkele sociale vraag stukken, waarmee de boerenstand be gaan is. Dhr Vermeire, hoofd van de studiedienst bij de Bond der Kroostrijke gezinnen, vroeg de aandacht voor het nieuwe wetsvoorstel dat door het Mini sterie van Arbeid en Sociale Voorzorg is neergelegd, betreffende de kindertoe lagen en pensioenen der zelfstandige ar beiders, waaronder dus ook de boeren vallen. Dhr Vermeire treedt het stand punt van het Boerenfront bij waar hij wijst op de gevaren die in dit wetsont werp schuilen en betoogt dat het niet opgaat de bijdragen te laten innen op dezelfde wijze als de belasting, dus met uitsluiting van de beroepsorganisaties, waarbij de boeren en tuinders zijn aangesloten. Benevens dit principieel bezwaar zijn er nog andere van meer practische aard 1) Aangezien de bijdragen inde staats kas terecht zullen komen is het gevaar niet denkbeeldig dat de staat, in bepaal de moeilijke omstandigheden op die gelden beslag zou durven leggen. 2) De ambtenaren van de fiscus zijn niet de aangewezen personen, waaraan een sociale dienst kan toevertrouwd worden. Tevens wordt protest aangetekend te gen het feit dat de bijdrage zou geïnd worden op dezelfde manier als de be lasting, t.t.z. het bedrag zou ineens voor een gans jaar gevorderd worden. Dit zou zeker zwaar drukken op de kleine land- en tuinbouwers.* Dhr Bogaerts, algemeen secretaris, geeft dan lezing van de besluiten die werden genomen op de sectievergade ringen. De landbouwers worden gewe zen op de wenselijkheid een nauwkeurige controle uit te oefenen op hun inkom sten en uitgaven door het bijhouden van een elementaire boekhouding. Daardoor zullen de boeren een inzicht krijgen in de zwakke punten op hun bedrijf en zo beter komen tot een rationale bedrijfs- voeding. Wat de varkensteelt aangaat wordt vastgesteld dat de hoedanigheid en de eenvormigheid te wensen overlaat, vooral ten opzichte van de buitenlandse markt. Daarop wordt aangeraden de goede types van varkens te kweken het Belgisch Groot Yorkshire en het ver edeld Duits landvarken. Verder wordt er op aangedrongen de ongekeurde beren links te laten liggen, nauwkeuriger selectie toe te passen op de kweekzeugen en meer aandacht te besteden aan de verzorging, de voeding en de huisvesting. Om de nijpende toe stand in de varkensteelt te verlichten eist het Boerenfront onverwijld maatre gelen vanwege de Regering en stelt voor varkensvet te mengen in de mar garine. Voor de veekweek wordt de hulp gevraagd voor de kwekers en veehou ders voor de rasverbetering en de be strijding van de besmettelijke ziekten. Het kosteloos inenten tegen mond- en klauwzeer dient te worden uitgebreid over gars de veestapel. Tevens worden de veehouders aangeraden zoveel moge lijk gebruik te maken van de kuntmatige bevruchting. Bij het pluimvee zijn de prijzen van de slachtprodukten niet ongunstig voor het ogenblik. De eierprijzen kennen echter een inzinking. Onze buitenlandse afzet gebieden zijn verloren gegaan deels bij gebrek aan behoorlijke sortering, deels bij gebrek aan een degelijke samenwer king tussen de betrokken verkoopdien sten. Er wordt ook gevraagd dat de Regering de kwekers zou voorlichten over de eisen die door de markt worden gesteld. Over de pachtwet, weet dhr. Bogaerts te vermelden dat hij over t algemeen voldoening schenkt, enkele speciale ge vallen uitgezonderd, waar spitsvondige pachtheren toch nog de kans zien hun plan te trekken. Voor wat de belastingen aangaat wordt met klem geeist dat het forfetair vastgesteld barema zouden worden ge- erbiedigd. Het gaat niet op dit barema toe te passen en daarenboven nog een bepaalde winstberekening te maken voor zaken die gewoon toch bij de land bouw dienen gerekend te worden. Het ligt in het karakter van een forfetaire regeling dat op het ene bedrijf de inkomsten hoger, maar op een andere de inkomsten lager liggen dan het bare ma voorziet. Maar men dient zich, van wege de administratie aan de overeen komst te houden. Dhr. Var den Daele. adviseur van de Nationale Maatschappij voor de kleine Landeigendom, wijst op de gemeen schappelijke strijd die door zijn maat schappij en het Boerenfront wordt ge voerd ter verbetering van de levens mogelijkheden op het platteland. Er (Ziem vervolg 2e^bladz. 3e kolom), De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars. Handregister Aalst Nr 145. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Nr 1425.93. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1953 | | pagina 1