De landbouw in de West-Europese economie. De Varkenskweek tot ondergang gedoemd Weekblad Voor cn door de Landbouwers Arbeid adelt De Minister van Landbouw onderzoekt Verschijnt iedere Zaterdag 32ste JAARGANG Nr 1553 Beheer t Zeeberg kaai, 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersverenigin REDT U ZELVEN O. CAUDRON. Het is opvallend dat in de geïndus trialiseerde landen van West-Europa men eerst tot het besef komt van de vooraanstaande plaats welke de land bouw bekleedt in de economische struc tuur van de verschillende landen en voor het behoud van de algemene wel vaart, wanneer het internationaal ver keer der goederen of geldmiddelen ge stoord wordt. Dit was het geval tijdens de jongste oorlog en is thans ook het geval ingevolge het aanzienlijk tekort der Europese betalingsbalans tegenover de Verenigde-Staten. De Europese landen streven thans naar de opvoering van hunne landbouw productie, omdat de vraag naar voe dingswaren natuurlijk toeneemt in ver houding tot de stijging van hunne be volking en omdat het tekort op hun betalingsbalans met de dollar-zone hen verplicht hunne invoer uit deze zone zoveel mogelijk te beknotten. In een pers mededeling uitgaande door het Informa tiecentrum van de Europese Dienst der Verenigde Naties wordt vastgesteld, dat ingevolge het streven naar ver hoogde landbouwproductie de landen West-Europa tot de bevinding zijn gekomen dat om dit doel te bereiken het vereist is de afzetgebieden voor de land bouwproductie te verruimen en de internationale samenwerking tot stand te brengen op het gebied der voort- brengst. De verwezenlijking van deze samen werking stuit echter op zeer zware moei lijkheden, omdat de productievoorwaar- den ingevolge natuurlijke oorzaken of vakkenis en beroepsvaardigheid der landbouwers grondige verschillen ver tonen in de meeste Europese landen. De landbouwers, die een lagere opbrengst bekomen dan deze in naburige landen, vrezen dan ook de concurrentie op de nationale markt die ingevolge hare integratie in een West-Europese markt niet meer zou beschermd worden door invoerbeperkingen of toltarieven. Alvorens een gemeenschappelijke politiek tot éénmaking der West-Euro pese markt voor landbouwproducten en tot ordening der productie op doelmatige wijze kan worden ingezet, is het vereist dat men over de samerstelling van het landbouwinkomen in de verschillende landen grondig ingelicht weze of anders gezegd dat men behoorlijk ingelicht weze betreffende de opbrengst en de uitgaven van de landbouw in debetrokken landen. Hierover werd onlangs een omstandig verslag uitgebracht door het secretariaat van de Economische Commissie der Verenigde Natiën voor Europa en door de F.A.O. voor de 14 volgende Europese landen West- Duitsland, België, Dene marken, Finland, Frankrijk, Grieken land, Ierland, Italië, Luxemburg, Noor wegen, Nederland, Het Verenigd Ko ninkrijk, Zweden en Zwitserland. Uit dit verslag vatten wij enkele be langrijke gegevens zeer beknopt samen. De landbouwproductie. De totale waarde der landbouwvoort- brengst in de 14 voormelde landen be reikte in 1950 51 19 milliard dollar. Vóór de tweede wereldoorlog bedroeg de waarde der landbouwproductie in dezelfde 14 landen ongeveer 10 milliard en een half dollar. Daar echter de pro ductie in gewicht tijdens het jaar 1950/51 maar gestegen was met ongeveer 10 is de toeneming in waarde grotendeels te wijten aan de verhoging der prijzen. Aandeel der dierlijke productie in het landbouwinkomen. In de 14 bestudeerde landen komt 60 tot 80 van het inkomen der land bouwers voort van de verkoop van dierlijke producten. Zulks geldt alleen niet voor twee landen, nl. Italië en Griekenland. De melk- en zuivelproduc ten bezorgen de belangrijkste ontvang sten aan de West-Europese landbou wers. De uitgaven in de landbouw. De studie, opgemaakt door de Orga nisatie der Verenigde-Naties, toont aan dat de landbouwers meer dan 15 van hun bruto-inkomen hebben besteed aan de aankoop van grondstoffen voor hun bedrijf, nl. ingevoerde veevoeders, kunstmeststoffen, brandstoffen en elec- triciteit. De verhouding der aangekochte grondstoffen tot het bruto-inkomen is iets lager dan vóór de jongste oorlog, omdat de landbouwers zelf een groter deel voortbrengen der veevoeders welke zij nodig hebben. Anderzijds geven zij een ruimer deel hunner bruto ontvang sten uit voor de aankoop van kunst meststoffen, motorbrandstoffen, kolen, electriciteit en andere niet-landbouw producten. Deze verhouding verschilt nochtans sterk van land tot land. Gedu rende deze laatste jaren hebben de Ne derlandse en Belgische boeren 7 tot 8 van hun inkomen besteed voor de aan koop van knstmeststcffen, de Italiaanse en Griekse boeren enkel 3 Het moet dan ook geen verbazing wekken dat de ontvangsten per ha gestegen zijn tot 561 dollar in België en ti t 497 dollar in Ne derland, terwijl zij in Italië en Grieken land onderscheidenlijk 194 en 125 dollar bereikten. Zit vervolg 7e bladzijde le kolom. n We kunnen onze Minister van Land bouw vergelijken met de brave man die aan de kant van de rivier een drenkeling aandachtig beziet hoe deze zich kramp achtig inspant om zichzelf maar boven water te houden en onderzoekt hoe hij best de man van een zekere dood kan redden. Intussen begeven de laatste krachten van de drenkeling, en de man aan de kant staat nog steeds te studeren hoe hij het zou aan boord leggen... Als we de berichten mogen geloven zit onze brave Minister van Landbouw in een gemakkelijke zetel hij denkt na en is overtuigd dat iets voor de var kenskweker moet gedaan worden hij roept zijn talrijke ministeriële medewer kers laat zeggen zijn generaals en kolonels en bespreekt de toestand, hij overweegt, hij onderzoekt, hij zal iets doen, moet iets doen, maar ja, wat moet er gedaan worden Heren, we zullen het vraagstuk nog eers instuderen. Men zegt dat de be ambten altijd tijd genoeg hebben, maar we zullen doen zien dat het niet zo is, want vóór einde 1953, dient een oplos sing gevonden. Zoekt, heren zoekt En de kwekers Ja die moeten nog enkele maanden geduld hebben, de tijd heelt alle wonden en wellicht komt de oplossing van zelf alle zeugen en big gen slachten om niet verder hopen geld te verliezen de varkensstallen eens goed opschuren, witten en laten ledig staan tot de volgende oorlog 1 Wellicht is het enigszins te brutaal gezegd, maar zoals de toestand nu is lijkt er tcch geen ander oplossing moge lijk. Als men de handelsberichtgeving na gaat, zien we toch dat de Amerikaanse regering van wal stak om de varkens- kwekers aldaar uit de slop te helpen door de voorgenomen aankoop van reu zel ten bedrage van 4 millioen dollar (circa 200 millioen frank), teneinde de markt van varkensvet te ontlasten. Deze reuzel zou aan Duitsland worden geleverd en zo zullen we onze laatste klant voor varkensvet en spek verspeeld hebben. Als deze berichten juist zijn dan kun nen we de kweek en mesterij voorgoed stopzetten.... tenware ons studerende Ministerie van Landbc uw een kloek be sluit nam en evenals Nederland tot de verplichte inmenging van varkensvet bij de fabrikage van margarine besloot. Deze oplossing, die reeds vóór 1940 door Redt U Zeiven meermaals werd voorgesteld en nu ook door andere land- bouwkringen wordt gevraagd, is toch een zeer eenvoudig middel dat niemand kan schaden en nog het minst de fabri kanten van margarine. Als ik me niet bedrieg wordt marga rine verkocht aan circa 24 fr. het kilo Nemen we dat het varkensvet aan de prijs van 15 fr. het kilo zou worden vastgesteld met een bepaalde hoeveelheid die de markt zou ontlasten, dan kan dit vet aan 15 fr., op een merkbare wijze de prijs van de margarine doen dalen en aldus bijdragen tot vermindering van de index der levensmiddelen. Hoe eenvoudig en hoe voordelig voor s lands economie, want vergeet niet dat margarine gemaakt wordt van plantaar dige olie en vetten welke België in het buitenland moet kopen en dan nog meestal in harde deviezen. Hoe dikwijls hebben we in de loop der 35 jaren in ons blad de middelen aangegeven om de noodtoestand in de landbouw te verhelpen en dit zonder te schaden aan de belangen van de ge meenschap Voor de melk, de witloof- kweek, de kiekens- en varkenskweek Het is met spijt dat we moeten zeggen dat eenvoudige middelen van algemeen nut, geen of weinig kans hebben. Men moet in België demagoog zijn ofte volksopruier om tot iets te komen. Veel lawijt maken, enkele ruiten breken en.„ klaar is Kees. Inzake de redding van onze varkens kweek de broodwinning bij uitstek van kleine en middelmatige bedrijven schijnt me voor 't ogenblik één middel verplichte aankoop van het vet door de margariDefabrikanten. Van het buitenland moeten we niets verwachten op dit ogenblik. De Bel gische spreuk luidt meer dan ooit Redt U Zeiven. Eens de markt van het overvloedig vet verlost, kunnen de prijzen der sLcht- varkens op de richtingsprijs van 30/32 frank komen, wat aan iedere kweker zou toelaten teiug aan 't werk te gaan en het geleden verlies enigzins in te lopen. Wat zal de heer Minister doen Zal hij verder studeren en de drenkelingen laten verzinken in de poel? i We hopen voor onze boeren, en voor de Minister en zijn vrienden zelf, dat dit niet zal gebeuren. De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars. Postcheckr. S. M> Redt U Zeiven STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn Het overnemen van artikelen zonder Handregister Aalst Nr 145. Nr 1425.93. verantwoordelijk voor hun bijdragen aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1953 | | pagina 1