Onze Verkoopprijzen* Plantaardappelen Beetzaden en Klaverzaad Laodbouwberichteo Heel de wereld rond N. V* De Koornbloem Gewone Algemene Vergadering DB KOORNBLOBM 21 Maart 1953 5 Het is gekend dat de laatste maanden aanzienlijke schomme lingen voorkwamen in de prijzen van vele koopwaren, zodat we dikwijls genoodzaakt waren in de loop der week veranderingen te brengen aan de prijzen die de Zaterdag in ons blad verschenen waren. De leden betrouwen er wellicht op, dat ze, ten onrechte, aan gemelde prijzen zullen bediend worden, terwijl het veelal anders uitvalt. Ingeval van plotse opslag zijn ze ontevreden en durven de zaakvoerder aankijken, terwijl bij afslag sommige concurrenten misbruik maken van de onwetendheid der kopers. Er is nog meer De meeste onzer zaakvoerders ontvangen de meststoffen rechtstreeks uit fabriek of haven, per spoor of camion, en zijn zo bij machte deze meststoffen aan de leden af te zetten veel goedkoper dan in de Koornbloem vermeld, gezien de mindere onkosten aan lossen en dubbel vervoer. Ook voor andere koopwaren of voor grote hoeveelheden kunnen voordeliger prijzen worden toegepast. In deze orde van gedachten zullen we de prijzen van vee) enkelvoudige meststoffen en voeders in onze wekelijkse opgaven weglaten en enkel aangeven deze waren die minder gevoelig zijn aan schommelingen. Ten einde de zaakvoerders de leiddraad te geven voor de verkoop, zullen deze laatste bij iedere verandering en ten minste alle weken een gedrukte prijslijst ontvangen. Deze zal in het plaatselijk magazijn worden gehangen waar hij door ieder lid kan nagekeken worden, zodat ook de kopers volledig zullen ingelicht zijn. Zodoende menen we de belangen van iedereen te hebben gediend en we hopen dat onze leden dit ten volle zullen begrijpen. De knol- en wortelgewassen zijn GROTE POTASVRETERS. Dank zij de GOEDKOPE PRIJZEN der POTASMEST- STOFFEN kan men ze een FLINKE DOSIS toedienen. 1000 tot 1500 kg SYLVINIET 17 of 500 tot 600 kg CHLOORPOTAS 40 zullen U HOGE OPBRENGSTEN van SUIKERIJKE BETEN geven. Eist steeds POTASRIJKE samengestelde meststoffen. We hebben heden in magazijn BESCHIKBAAR Eerstelingen (300 kg), Eigen heimers Friesland, Voran, Alpha Denemarken. VERWACHTBintje Denm. UITGEPUT Alle andere soorten. Zeebergkaai AALST. De heren aandeelhouders worden uit genodigd tot de welke doorgaat op Zondag 29 Maart 1953 te 16 u. in het lokaal «De Koornbloem» Dagorde 1) Verslagen van beheerders en toe- zichters. 2) Goedkeuring der balans en winst en verliesrekening. 3) Oatlasting aan beheerders en toe- zichteis. 4) Mlerlei. Namens de Beheerraad De Afgevaardigde- Beheerder, O. Caudron. zijn reeds in magazijn beschikbaar. Bericht aan de belanghebbenden. De premiën toegekend aan de zuivel fabrieken die uit inlandse melk zekere kaassoorten, melkpoeder, ingedikte melk CfcS'ice vervaardigen werden bij mini sterieel besluit van 1 Maart 1953 (Stsbl. 9 10 Maart) voor de maand Maart 1953 vastgesteld als volgt 1° Kazen Harde 45-{- a) extra kwaliteit, per kg. fr. 13,15 b) eerste kwaliteit, per kg. 12,15 c) tweede kwaliteit, per kg. 9,15 Harde 40-j- a) extra kwaliteit, per kg. 10,10 b) eerste kwaliteit, per kg. 9,10 c) tweede kwaliteit, per kg. 6,10 Half-harde 45-(- a) extra kwaliteit, per kg. 0,85 b) eerste kwaliteit, per kg. c) tweede kwaliteit, per kg. 2° Afgeroomde- en karnemelkpoe ders t Hat maker a) extra kwaliteit, per kg. 7 b) eerste kwaliteit, per kg. 6,50 c) tweede kwaliteit, per kg. 5 Spray aextra kwaliteit, per kg. 6,80 b) eerste kwaliteit, per kg. 6,38 c) tweede kwaliteit, per kg. 4 80 Deze bedr-gen worden met 75 cen tiem per kg. verhoogd voor de poeders gemaakt uit afgeroomde melk voortko mende van andere melkerijen dan deze van de fabrikant. 3° Ingedikte melk t volle geëvaporeerde in blikjes, per kg. fr. 4,30 volle gecondenseerde in blikjes of los, per kg. 3,10 afgeroomde gecondenseerde in blikjes of los, per kg. 0,60 Voor de maand Maart 1953 worden de premiën ten bedrage van volgende contingenten toegekend voor harde en half harde kazen150 ton voor afgeroomde en karnemelkpoeders 700 ton voor volle geëvaporeerde melk 200 ton voor volle gecondenseerde melk 50 ton voor afgeroomde gecondenseerde melk 50 ton De betaling der premiën4zal maande lijks door de Nationale Zuiveldienst worden verricht naar verhouding van de verhandelbare hoeveelheden voort gebracht gedurende de afgelopen maand. De schade aangericht door het mond- en klauwzeer in 1951-52. Op een vraag gesteld door senator Rolland dienaangaande, heeft de Heer Minister van Landbouw volgende in lichtingen verstrekt 1) In 1951 waren er 669.294 runderen aangetast of verdacht aangetast te zijn. In 1952 waren er 118.353 runderen aangetast of verdacht aangetast te zijn. 2) Het is zeer moelijk het verlies te schatten van de kwekers gedurende de besmetting van mond- en klauwzeer die in België heerste in 1951-52. Nochtans, volgens zekere schattingen zou dit ver lies circa 1 milliard frank bedragen. 3) Tot op heden werd aan de land bouwers die minstens 50 t.h. van het getal meikoeien verloren hebben in hun bezit op de datum van de aangifte van mond- en klauwzeer, een bedrag van 14 825.142 frank toegekend. (Knl. besl. 5 Januari 1952). 4) In 1951 hebben de inentingen te gen mond- en klauwzeer aan de rege ring 19 700 000 fr. gekost. In 1952 de som van 54.924.000 fr. ZWITSERLAND. De landbouw in 1952. Omtrent de toestand van de Zwitser se Landbouw in 1952 kan het volgende worden vermeld. Het landbouwareaal werd uitgebreid met 4.450 ha of met 1,7 °/0. Wat broodgraan betreft werd in 1952 voor het eerst het ras Propus op grote schaal verbouwd. De aardappel oogst, vooral van de late soorten, heeft geleden als gevolg van de grote droogte; hetzelfde geldt voor de voederbieten. De suikerbietenteelt bleef beperkt tot 5.900 ha. Aangezien de aanvoer van groenten in verband met de ongunstige weersomstandigheden beneden de ra mingen bleef, nam de vraag naar het buitenlandse product toe. Ook de fruit oogst bleef beneden de verwachting; zij wordt geraamd op 105 000 ton tafelap pelen en 8.300 ton tafelperen, alsmede 150.000 ton appelen en peren voor de fruitverwerkende industrie. De uitvoer van appelen en peren was gering. De rundveestapel 'nam in 1952 toe met 5 tot 1.682.000 stuks; in verband met de slechte veevoederspositie werd zowel de uitvoer als de afslachting van vee bevorderd. De productie van kaas werd uitge breid en die van boter ingekrompen; deze maatregel was nodig om de gesion ken kaasvoorraden aan te vullen. Als gevolg hiervan moest echter de boterin- voer worden vergroot. Nog steeds is de ellende van de water snood in ons land niet gedaan. In de loop van de week verwachtte men weer een springvloed, maar deze is gelukkig nog al meegevallen, zodat geen verdere uitbreiding van de ramp heeft plaats gehad. Intussen gaan de officiële personalitei ten steeds maar door bezoeken af te leg gen aan de geteisterde streken, maar het blijkt dat maar weinig vorderingen wor den gemaakt met de herstellingswerken aan de dijken. Naar wordt medegedeeld hangt alles te veel af van de plaatselijke overheden, die dan natuurlijk de politiek een woordje moeten laten meespreken. Dat de slachtoffers van de overstroming intussen zitten te wachten laat hun blijk baar koud. Nog maar pas hebben de bladen ge meld dat Stalin het aardse tranendal heeft verlaten (waar hij naartoe is ge trokken vinden wij nergens vermeld) of reeds bereikt ons het bericht dat Gott- wald, de communistische leider van Tsjecho-Slowakije zijn meester heeft gevolgd (bestemming weer onbekend). Ook de Oost-Duitse presidnet Wilhelm Pick, is gevaarlijk ziek van een long- vliesontsteking, dezelfde ziekte waaraan zijn confrater Gottwald is gestorven. Wij stellen ons voor dat de communis tische leiders de schrik moeten te pakken krijgen nu zo kort na elkaar drie grote godheden van de Russische sterrenhemel zijn verdwenen. Daar wordt gezegd van de doden niets dan goed Daar is wel iets af. maar als men gaat overdrijven kan men toch belachelijk worden. Zo vond dhr. Van Cauwelaert, voorzitter van de Kamer het nodig onze vriend Stalin, ter gelegenheid van zijn afsterven, nog eens in de bloemetjes te zetten en daarbij te verzekeren dat wij de gedachtenis van Stalin heel wat verschuldigd zijn. Zulke dingen moet men nu precies niet gaan vertellen op het ogenblik dat de lijken van verschillende Belgische soldaten die in Korea zijn gesneuveld naar huis wer den gebracht. En op de keper beschouwd kunnen wij moeilijk de verdiensten van de communisten op prijs stellen. De vriendschappelijke bedoelingen van de communisten zijn trouwens zo duide lijk dat iedereen weet wat hij er aan heeft. Nu hebben ze niet beter gevonden de vliegtuigen van de geallieerden die in de omtrek van de Russische Zone komen naar omlaag te schieten. En ze schieten raak ook. Zonder twijfel een duidelijke openbaring van de vredeswil van de communisten. Tito, vroeger een dikke vriend van Stalin, schijnt het in de neus te hebben gekregen dat het onveilig was nog lan ger een trouwe vriend van Stalin te blij ven. Hij verkeert momenteel dan ook in de beste gezondheid en is op een vriendschapsbezoek bij de Engelsen. Met veel tamtam is hij daar ontvangen en zelfs de gast geweest van de Konin gin in hoogst eigen persoon. Wat nog niet wil zeggen dat Tito door alle Engel sen op de handen wordt gedragen. Want voorzichtigheidshalve waren uit gebreide maafegelen getroffen om te beletten dat Tito iets zou overkomen. Zo werd voor zija verplaatsingen een gepantserde auto ter beschikking gesteld. Nu allerwege wordt aangedrongen op bezuinigingen in de overheidsdiensten worden üoks en rechts dingen bekend gemaakt die een brave burger even doen schuddebollen. Zo werd onlangs mede gedeeld dat de kosten van drukwerken, die zogezegd bestemd zijn voor het par lement, alleen voor de maand Februari meer dan 1 millioen franks bedroegen. En dat was alleen de rekening van de Senaat. 1 millioen per maand, papier en dergelijke. Nadat de fameuze walvis van 60 ton een bezoek heeft gebracht in onze streek, zal hij nu vertrekken naar Amerika. Daar is niets ongewoons aan dat een walvis een reis doet over zee, zult ge zeggen. Deze keer maakt ren zeevis de reis echter per boot, en dat is voor een vis zeker ongewoon.

De Koornbloem | 1953 | | pagina 5