Onze buitenlandse handel in landbouwproducten* Landhervorming in Zuid-Italië. Weekblad Rechtskundige Dienst ■S Voor en door dc Landbouwers Arbeid adelt AALST 5 SEPTEMBER 1953. Verschijnt iedere Zaterdag 32ste JAARGANG Nr 1579 Beheer Zeebergkaai, 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN O. CAUDRON. (3de bijdrage). In onze vorige bijdrage hebben wij uit de studie Enkele structurele en econo mische beginselen van de Belgische land bouw uitgegeven door het Bestuur der Economische diensten van het Ministerie van Landbouw, het gedeelte samengevat gewijd aan de uitvoer van varkens- en varkensvlees, van eieren, van aardap pelen en van zuivelproducten. De studie behandelt vervolgens de uitvoer van fruit waarbij zij een onder scheid maakt tussen teelten in open lucht en teelten onder glas. Fruitteelt in openlucht. Veel kleine bedrijven, aldus de studie, vinden een bestaansmogelijkheid in de Fruitsoorten1936-38 1949 5.825 1.985 194 fruitteelt, doch veelal wordt deze teelt als een nevenbedrijf beschouwd. Waar echter in jaren van overvloedige pro ductie de gewone variëteiten geen of enkel afzet vinden tegen verlieslatende prijzen vindt kwaliteitsfruit doorgaans nog lonende afzet. De vier laatste jaren waren geken merkt door een overvloedige fruitoogst en tevens ook door een belangrijke uit voer van vers fruit, die het vóóroorlogs peil overtrof. Doch de studie verliest uit het oog dat ingevolge de stijging der productie deze uitvoer in verhouding tot de productie ongunstiger is dan vóór de oorlog. De studie geeft volgende uitvoercijfers voor de bijzonderste fruitsoorten 1950 1951 1952 Appelen (ton) Peren (ton) Kersen (ton) Aardbeien (ton) 15.059 11.640 1.858 1.047 24.605 7.516 3.027 2.913 27.582 2972 1.533 2.750 21.335 11.928 2.575 2,252 Vorig jaar was Duitsland onze bijzon- zonderste afnemer voor appelen (hoofd zakelijk voor industriële verwerking) met 85 van onze totale appelenexport. Verder kunnen als traditionele afnemers voor appelen genoemd worden Frank rijk en Engeland. Ook voor peren was Duitsland onze belangrijkste klient met meer dan 75 °/0 van de totale uitvoer. Op de tweede plaatst komt Zweden en dan volgen Nederland, Groot Brittannië en Ierland, zij het ook in minder mate. Het uitvoerseizoen voor deze twee fruitsoorten loopt van Juni (vroege pe ren) tot einde Maart. Ons productieoverschot aan kersen gaat voornamelijk naar Nederland Duitsland en Groot Brittannië zijn insge lijks regelmatige kopers. Het uitvoer seizoen voor kersen is zeer beperkt en loopt normaal van 10 Juni tot 25 Juli. Het grootste gedeelte van onze aard beien gaat naar Nederland waar het tot fruiipulp verwerkt wordt. Fruitteelt onder glas. Op sociaal en economisch gebied be kleedt de druiventeelt onder glas een belangrijke plaats. Bijna 4.000 tuinbou wers vinden hierin hun bestaan. Het aantal druivenserres kan op dit ogenblik geraamd worden op 33.000, zij beslaan een oppervlakte van circa 500 ha. De streek van de druiventeelt ligt besloten in de driehoek Brussel-Leuven-Water- loode voornaamste centra zijn Hoei- laart en Overijse. De totale opbrengst wordt geschat op 12.000 ton. Het grootste gedeelte is voor het binnenlands verbruik bestemd, maar normaal zijn 2.000 ton op uitvoer aan gewezen. Deze uitvoer is onontbeerlijk om de prijzen op een voldoende peil te houden. De hoedanigheid van de Bel gische druif is onbetwist. De grote Col man-druif is de variëteit die het meest voor de export wordt voortgebracht. Van oudsher reeds werden druiven verzonden naar Frankrijk waar zij vrij konden worden ingevoerd tot in het jaar 1891. De belemmeringen van de invoer die van dan af door Frankrijk werden opgelegd, hebben België er toe gebracht een afzetgebied in Engeland te zoeken, dat reeds vóór de eerste wereldoorlog het voornaamste afzetgebied vormde. Andere afnemers waren alsdan, Duits land, Frankrijk, Nederland en de Vere- nigde-Staten. Vooral na de eerste wereldoorlog nam de druivenuitvoer toe en bereikte zijn hoogtepunt in 1929 met 3.094 ton. Later bleef de uitvoer schommelen rond 2.000, trots de moeilijkheden die de 2de wereldoorlog voorafgingen. Tussen de twee wereldoorlogen was Engeland onze voornaamste afnemer, dit niettegenstaande het feit dat van 1932 af dit land een preferentiëel invoer recht toepaste dat een zware slag bete kende voor onze druiven. Het is enkel dank zij hun uitzonderlijke kwaliteit dat onze druiven een bevoorrechte plaats konden blijven bekleden op de Engelse markt. Na Groot-Brittanië, dat normaal 75 tot 85 van onze totale uitvoer afnam, kwamen Duitsland en Frankrijk. Zie vervolg 5e bladzijde 2e kolom Onze rechtskundige zal zijn zitdag houden op Zondag 6 Sept. tussen 10 en 12,30 uur, in het lokaal De Koornbloem Grote Markt, Aalst. Wanneer wij horen spreken over Ita lië, dan zien wij in onze verbeelding de Paus, die omringd van tienduizenden gelovigen, op het Sint Pietersplein te Rome, zijn zegen geeft. Dan zien wij dat gebeuren in het kader van de pracht van marmeren paleizen en onvergetelijk schone kerken, die opgeluisterd zijn met schilderijen en beeldhouwwerken van onschatbare waarde. Italië kennen wij verder als het land van de mooie reizen. Omringd door de Middellandse zee, met zijn schilderachti ge kusten, met zijn woest bergland, is Italië het land bij uitstek van natuur schoon. Italië, waar alles wat naam heeft en geld, naar toe trekt, is voor onze ver beelding als een paradijselijk land. In werkelijkheid is het echter heel an ders. Italië is ongetwijfeld de bakermat geweest van een schitterende cultuur. En overal, vooral in de grote steden als als Rome, Milaan, Venetië, Florentie, Genua, Turijn, enz., vinden wij daarvan de getuigen, die iedere bezoeker met be wondering vervullen. Italië is echter het land van diepe mi serie en achterlijkheid. In de loop der laatste 180 jaren is de bevolking verdrie dubbeld. Deze aangroei, die niet werd gevolgd door een passende bestaansmo gelijkheid, is er oorzaak van geweest dat enerzijds talrijke Italianen zijn uitgewe ken (in Amerika bv. krioelt het er van) anderzijds dat de in het land achterge blevenen voor een groot deel geen mens waardig bestaan hebben kunnen vinden. Zo vindt men er toestanden, waarvan wij ons moeilijk een begrip kunnen vor men. Wij willen het nu in 't bijzonder hebben over de toestanden in de land bouw. Door de voorzitter van de Nederland se Stichting van de Landbouw, werd onlangs een studiereis ondernomen en hierover werd een verslag gepubliceerd. Uit dit verslag, dat het voornamelijk heeft over de toestanden in Zuid-Italië, willen wij voor onze lezers een en ander mededelen. Toen Mussolini nog in Italië regeerde zond hij een dagbladschrijver, een zekere Carlo Levi, omdat deze zich nogal vrij scherpe kritiek veroorloofde, in balling schap naar een bergtop in Zuid-Italië. Deze Levi kwam daar in aanraking met de economische en sociale achterlijkheid, welke deze streken kenmerken. De kleine boeren zijn er arm, wonen in ellendige huizen hoog op de heuvels en de bergen, want in de dalen is het leven onmogelijk vanwege de steeds dreigende malaria koorts. Zij leven daar in de bergen, ver van hun stukjes land, die over grote af standen en moeilijke wegen verspreid liggen langs de berghellingen. Deze stuk jes land pachten zij, vaak tegen hoge prijzen, van de groot-grondbezitters daar uit de streek. Hun vrouwen leiden een echt slavenbestaan, de kinderen zijn er ondervoed en verwaarloosd, zowel gees telijk als lichamelijk, terwijl zij geteisterd worden door ziekten zonder dat voldoen de medische hulp wordt geboden. Voeg daarbij dat het bijgeloof nog welig tiert en ge kunt u voorstellen in welke troos teloze omstandigheden die mensen daar leven. De dagbladschrijver Levi kwam door de voortdurende aanraking met die men sen zodanig onder de indruk van hun toestand dat hij hierover een boek schreef met de titel Christus ging Eboli voorbij Inderdaad, deze uitdrukking geeft heel goed de omstandigheden weer waarin de lieden ginds leven. Het is daar wer kelijk precies alsof Ons Heer niet verder is gekomen dan het kleine stadje Eboli (een stadje op een 75 km ten Zuid-Oos ten van Napels) dat aan het begin ligt van het dal dat naar hun dorp voerde. Dit boek heeft velen de ogen geo pend. Het deed beseffen dat daar in Zuid-Italië onder de boeren en landar beiders toestanden bestonden, die ofwel onmiddellijk moesten worden verbeterd, ofwel rechtstreeks voerden tot een door braak van het communisme. Dat heeft de huidige regering ook ingezien en is nu aan gang hierin verandering te brengen. De regering staat hierbij voor een bijna hopeloze taakeeuwen van armoe de en verwaarlozing schiepen een grote onwetendheid en achterdocht. Een reeks van niet vervulde beloften en goede voornemens vanwege de vroegere, elkaar opvolgende regeringen doofden veel vertrouwen en toekomstverwach tingen, terwijl felle politieke propaganda van links en rechts die achterdocht trachtte aan te wenden voor hun eigen oogmerken. Wanneer men naar het Zuiden van Italië reist van uit Rome, ziet men langs de kust en ook wel verder landwaarts eindeloze reeksen olijfbomen, meestal in uitstekend onderhouden boomgaarden, soms met, soms zonder onderbeplanting. Maar waarde olijfbomen ophouden daar begint de ellende. In één oogopslag ziet men het beeld een zeer eenzijdige graanbouw in grote, verlaten vlakten en valleien, hoog tegen de bergen op soms, en die bergen zelf kaal en onderhevig aan erosie, waarbij de verweerde grond wordt afgespoeld. Op grote afstand van elkaar, hoog op heuvels en bergen, bui ten het bereik van de in de dalen heer sende malaria, ziet men de uitgestrekte dorpen en stadjes, waar alle boeren en landarbeiders wonen in allerprimitiefste woningen, eigenlijk holen van steen en soms in de bergwanden uitgehouwen, gewoonlijk slechts met één deur aan de straat, zonder vensters. Het huis bestaat dan gewoonlijk uit één ruimte voor het gehele gezin en het paard of de ezel, die door dezelfde voordeur naar buiten moe ten en ergens achterin hun stal hebben. (Zie vervolg 2® blad. 3' kolom.) De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars. Postcheckr. S. Mi Redt U Zeiven STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn Het overnemen van artikelen zonder Handregister Aalst Nr 145. Nr 1425.91. verantwoordelijk voor bun bijdragen aanduiding der bron is verboden

De Koornbloem | 1953 | | pagina 1