Toepassing in de landbouw van de met het zegel gelijk gestelde taksen. Stalvoeding bij het Rundvee. Rechtskundige Dienst. Voor en door dc Landbouwers Arbeid adelt Boer Wannes krijgt zijn eerste les. AALST 14 NOVEMBER 1953. Verschijnt iedere Zaterdag 32ste JAARGANG Nr 1589 Beheer t Zeebergkaai, 5, Tel. 242.67 Aalst Voor dc Ontwikkeling cn dc Standsverdediging van dc Landbou wers Lai R Orgaan van dc ïdbou wer sver cn i gin g EDT U ZELVEN O. CAUDRON. (2de bijdrage) In ons vorig nummer hebben wij achtereenvolgens een beknopt overzicht gegeven van de verschillende met het zegel gelijk gestelde taksen die hun toe passing vinden in de landbouw en van de toepassing der gewone overdracht taks op de verkopen en aankopen die courant voorkomen op het landbouw bedrijf. In deze bijdrage zullen wij han delen over Zoals wij in onze vorige bijdrage meedeelden, dekt deze forfaitaire taks alle verdere overdrachten of verkopen. Bij de tweede of volgende verkopen dient normaal de factuurtaks van 4,5 per duizend betaald. Doch deze factuurtaks is niet verschuldigd indien de verkoop geschiedt aan of door een landbouwer op voorwaarde dat geen factuur wordt afgeleverd. Volgende landbouwproducten wor den bij de eerste verkoop onderworpen aan de forfaitaire taks a) van 3,5 °/o tarwe, spelt, rogge en masteluingraan; b) van 4,5 °/o het graan van wintergerst, zomer- gerst, haver, boekweiten, maïs voederbieten, suikerbieten, rapen, raapkolen en wortels groenvoeder, hooi, stro en kaf groene en gedroogde stengels van peulvruchten scheikundige meststoffen oliekoeken en afval van maalderijen (zemelen) en van brouwerijen (draf) pulp en suikerbieten vlees-vis en beendermeel onbewerkte tabak de meeste vee- en hoendervoeders; brandhout voortkomende van af braak gewoon ijzer en staal in staven, platen en potrellen alsook ijzerafval c) van 9 °/o hop droge granen van erwten en andere peulvruchten zaden van klaver, gras, groenten en sierbloemen alsook bietenzaad de meeste bouwmaterialen zoals kalk, pleister, cement, tegels, enz. met uitzondering van wederbruikbare mate rialen inlands hout geleverd op stam, of geveld, en sommige uit het buitenland komende houtsoorten verduurzaamde room en melk; gegiste kaas met harde of half-har- de deeg honingdrank, appeldrank en met wijnen gelijkgestelde dranken, alle ande re gegiste dranken (uitgezonderd bier). d) van 11 °/o lichte minerale oliën en benzol. Ziehier enkele producten die forfaitair getakseerd worden bij de bestemming, meestal bij de aankoop door een beroeps verbruiker 4,5 °/o op cichoreiwortels bij de ver koop aan een cichoreibrander 4,5 °/o op lijnzaad bij de verkoop aan een beroepsverbruiker (andere dan een olieslager) of een kleinhandelaar; 4,5 °/o op bindgaren (uit sisal) geleverd aan landbouwers of dorsondernemers. Als forfaitaire taks kan ook enigszins beschouwd worden de taks die bij het slachten van paarden, runders, varkens, schapen en geiten wordt geheven. Zij dekt immers de vroegere verkopen der dieren alsook de latere verkopen van het vlees en de afvallen. Deze taks verschilt nogal grondig en wordt door de slacht huizen regelmatig geïnd, V/anneer het dier ongeschikt wordt verklaard voor de voeding is deze taks niet verschuldigd. 1) Wanneer deze dieren aangekocht worden door een fokker, landbouwer of paardeohandelaar, is de overdrachttaks van 4.5 "Io niet verschuldigd, tenware de prijs 35.000 fr. per dier overtreft (Zie vervolg 5' bladz. onderaan 2' kolom) II. Onze rechtskundige zal zijn zitdag houden op Zondag 15 Nov. tussen 10 en 12,30 uur, in het lokaal De Koornbloem Grote^Markt, Aalst. Deze raadplegingen zijn volle dig kosteloos voor onze leden. En hierbij lachte Wannes dat zijn zetel er van schokte. En hoe roder Dolf werd, hoe meer plezier de andere had. Dolf: Maar vader, zijt toch ne keer serieus. Wij hadden het daar over die lijsten waar alle dagen de eierleg op wordt aangetekend en gij begint weer over iets anders. Welnu, van 't ogenblik dat een kie- cenkweker merkt dat de eierleg per dag plots begint te dalen, dan is dat voor hem een waarschuwing, dat eraan die hennen iets scheelt. Is er iets abnormaals voor gevallen dan merkt hij dat direkt aan het aantal eieren, omdat hij nauwkeurig de produktie ven de hennen aantekent. Op die wijze is de kweker in staat onmid dellijk maatregelen te nemen en wordt de schade doorgaans dan ook tot het uiterste beperkt. Reeds van vroeger al ben ik mij gaan afvragen waarom wij dat op dezelfde wijze niet doen met onze koeien. Om even doelmatig te kunnen werken zou den wij dus ook zulke lijsten in de stal moeten hangen. Lijsten waarop voor iedere melkbeurt wordt aangetekend hoeveel melk iedere koe heeft gegeven. Op het einde van de dag kan men zo het totaal van de verschillende melk- beurten maken. Wanneer men zulke lijst regelmatig nakijkt, en dat gebeurt toch iedere keer als men ze invult, zal men even sekuur als de kiekenkweker, kunnen kontroleren of de koeien het goed doen of niet. V er- loopt de melkgifte niet naar wens dan moet men op zijn hoede zijn en maatre- ge'en nemen. Van verleden jaar heb ik zo'n lijst aangelegd. Niet van al onze koeien, maar dan toch van ene, ons Bonte, om te zien hoe het bij ons is gesteld. Hier is die lijst ik geef er enkele cijfers uit Op 14 September (in de weide)22 liter 28 September 20 6 12 Oktober 17.8 25 Oktober 15.4 9 November (op stal) 8.2 23 November 8.8 7 December 7 8 21 December 9.8 4 Januari 10.8 Wannes Waar dat die vent zijn tijd in steekt. Iedere keer dat hij een koe gemolken heeft, dat gaan wegen. Ge ziet van hier. Moest de boer daarmee beginnen dan kon hij zijn patatten wel gaan uitdoen met Kerstdag. Dolf: Deze keer hebt ge 't totaal verkeerd voor, vader. Daar gaat abso luut geen tijd verloren. Ik heb me daar voor een unsel gekocht, zo van die weeghaken, gelijk de voddenmarchands gebruiken. Eigenlijk is een speciale melk weger daarvoor beter geschikt, omdat die veel juister weegt. Maar met zo'n unsel gaat het in alle geval toch heel wat beter, dan bij de meeste boeren, die er zo maar een slag in slaan als ge naar de opbrengst van hun dieren vraagt. Daarbij, wanneer men zijn beesten een rantoen wil geven dat rekening houdt met de melkgifte, dan moet men toch weten hoeveel melk ieder dier geeft. En daarvoor moet men toch wegen Verleden jaar in 't nsjaar, 't zal zo ongeveer rond einde Oktober zijn ge weest, viel ik op een avond bij boer Wannes binnen. Pak ne stoel en zet u, zei Warmes, 'k Heb zo gedaan. En meteen slobberde hij zijn laatste tas koffie uit. En terwijl hij zich lijk een der vadsige koningen uit onze vaderlandse geschiedenis in zijn zetel liet vallen en zijn tabaksblaas van de schouw pakte, kwam Dolf, zijn jongste zoon die nog thuis was, binnen. Ge komt juist van pas, meende deze, want ik heb het al gans de dag met ons vader aan de stok gehad over de koeien, die nog in de weide lopen. Dat was de inleiding tot een gevecht, zij het dan ook een gevecht met woor den, tussen de oude Wannes en de jonge Dolf. Een gevecht dat nog vele avonden heeft voortgeduurd en waarbij ik met veel plezier supporter was. Ik zal proberen het zo fatsoenlijk mo gelijk te vertellen, want Wannes durft van die dingen te vertellen, aie ge moei lijk in de gazet kunt zetten. Hier gaan ze dan Wannes Ik heb hem wel al dui zend keer gezeid, dat zo lang er gras in de wei staat, de koeien daar voor niets in de kost zijn. Maar meneer den inge nieur zou maar direct gaan bij voederen ofwel ze op stal halen. Die jonge gasten peinzen tegenwoordig dat het allemaal zo maar op de rug groeit. Precies of de winter nog niet lang genoeg duurt, 't Is maar in 't voorjaar dat de aap uit de mouw komt als de tas leeg is. Dolf Wat vader daar zegt kan allemaal wel waar zijn. Maar wij houden toch koeien om de melk en om aan die melk wat te verdienen. Wat schiet ge op met koeien die weinig kosten als ze geen melk geven Hoofdzaak is toch altijd de melkgifte zo hoog mogelijk te houden. Stellen wij op zekere dag vast dat de koeien voor hun tijd beginnen af te vallen, dan moeten wij naar de oor zaak hiervan zoeken. Want wanneer de melk begint te verminderen op een ab normale wijze, dan is dat een aanduiding dat er iets niet in orde is. Ofwel is het dier ziek, ofwel kreeg het voeder dat niet paste, ofwel een rantoen dat niet aangepast of onvoldoende was, enz. (Zie vervolg 2e bladz. Ie kolom De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars. Handregister Aalst Nr 145. Postcheckr» S, Mi Redt U Zelven Nr 1423.99. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden/ B) De lorletaire overdrachttaks. I) Taks geheven bij de eerste ver koop ol aan de bron (dit is bij de verkoop door de fabrikant of de invoerder). 2) Forfaitaire taks bij de bestem ming (of laatste verkoop). 3) De slachtingstaks. 4) Toepassing der taks op ^e ver koop der paarden en eenhoevige dieren.

De Koornbloem | 1953 | | pagina 1