Toepassing in de landbouw van de met het zegel gelijk gestelde taksen. Bestaat er in Congo een Toekomst voor onze Boeren 1 Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 21 NOVEMBER 1953. Verschijnt iedere Zaterdag Beheer t Zeebergkaai, 5, Tel. 242.67 Aalst Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Lai R Orgaan van de adbouwersvereniging EDT U ZELVEN O. CAUDRON. (3de bijdrage) Ter aanvulling van de twee bijdragen opgenomen in De Koornbloem van 7 en 14 November 1.1. verstrekken wij hier onder nog enkele inlichtingen betreffende de toepassing van voormelde taksen in de landbouw. V De weeldetaks. De weeldetaks is in werkelijkheid een verhoogde overdraehttaks. Zij wordt geheven aan de bron (bij de verkoop door de fabrikant of invoerder) en be draagt doorgaans 10 °/o of bij de ver koop aan de verbruiker en bedraagt als dan normaal 12 °/o. Deze taks, niettegenstaande haar be naming, treft de verkoop van voorwer pen die volstrekt geen weeldekarakter vertonen. Aldus is de verkoop van ver warmingsapparaten, hun losse stukken en wisselstukken voor serristen en wit loofkwekers onderworpen aan de weel detaks van 12°/o. De taks bedraagt insgelijks 12 °/o voor de personenauto's, zelfs tweedehandswagens, hun aanhang wagens, motorrijwielen en alle motor voertuigen dienende voor het vervoer van personen. Voor autobussen, auto cars en voor autocamiocs (camionettes) alsook voor de losse stukken en toebe- hoorten van deze voertuigen en de her stellingen bedraagt de weeldetaks 10 Op de verkoop van bloemen is de volgende regeling van toepassing I) Op de snijbloemen (kruiden en loof werk voor tuilen) is de weeldetaks van 12 "Io aan de bron verschuldigd, zulks zowel bij de verkoop aan bloemenhan delaars als aan particulieren. Volgende formaliteiten zijn in ver band met de heffing van deze taks voor geschreven a) bij verkoop aan particulieren moet een verkoop-dagboek gehouden worden, waarin dag aan dag, naar gelang de ver kopen, ingeschreven wordtde hoeveel heid verkochte bloemen en de verkoop prijs. De taks van 12 °/0 mag berekend worden op basis van 75 °/o van de ver koopprijs. Het ganse zegel moet geplakt en onbruikbaar gemaakt worden in dit dagbotk. b) bij verkoop aan bloemenhandelaars en andere beroepsverbruikers moet, in de regel, een faktuur of aankoopborderel afgeleverd worden, voorzien van de taks van 12 °/o. Wat betreft de verkoop op de markten mag gans het zegel worden geplakt in een dagboek vermeldende de datum van verkoop, naam en adres van de koper, aard en hoeveelheid van de verkochte waar en de prijs. De taks dient hier berekend op de volle ver koopprijs. Bedoeld dagboek moet zoals de ge wone faktuurboeken blad na blad he- nummerd zijn en op de eerste bladzijde moet de handelaar onder zijn handteke ning het aantal bladzijden vermelden. II) Op de potbloemen dient de vol gende taks toegepast a) bij verkoop aan bloemenhandelaars en andere beroepsverbruikers dient een faktuur opgemaakt voorzien van de ge wone overdrachttaks van 4,5 °/o zodra de prijs met bijhorigheden 30 fr. over treft. b) bij verkoop aan particulieren is geen taks verschuldigd, zelfs indien een faktuur wordt uitgereikt. VI. Hoe worden de met het zegel gelijk gestelde taksen betaald A) de taks is hoofdelijk aan de fiscus verschuldigd zowel door de verkoper als door de koper. Indien partijen niet hebben overeengekomen wie de taks moet betalen, dient zij betaald door de kopter. B) de taks wordt doorgaans gekweten door het aanbrengen en onbruikbaar maken van plakzegels. Indien de land bouwer verplicht is faktuur op te maken moet zulks gewoonlijk in twee exempla ren geschieden. De fiscale zegels worden horizontaal in twee gesneden. Het bo venste gedeelte wordt geplakt op de factuur die afgeleverd wordt aan de ko per en het onderste gedeelte dient aan gebracht op de factuur die in handen blijft van de verkoper. Beide delen wor den onbruikbaar gemaakt door het aan brengen van de datum en het handteken van de verkoper. De faktuurboeken, fakturen, aankoop- bordere.len en alle andere documenten die voor de heffing van de taks dienen, moeten op straf van boet bewaard wor den gedurende drie jaren volgende op hun afsluiting, indien het registers be treft, of hun datum zo het losse bladen betreft. C) de taks wordt als volgt berekend 1) het belastbaar bedrag wordt, in voorkomend geval afgerond tot het ho ger tiental of tot het hoger honderdtal frank, naar gelang de taks bepaald is op een zoveelste per honderd of per duizend (faktuurtaks), Het bedrag der taks wordt, in voor komend geval afgerond tot de hogere frank of de lagere frank, al naar gelang de breuk al of niet 0,50 fr. bereikt. Indien de taks geen 50 centiem bereikt wordt een minimum van 1 fr, geheven. D) Tijdstip der aflevering ener faktuur. In de regel moet de faktuur afgeleverd worden bij de levering of kort nadien (Zie vervolg„2* blad. 4' kolom.) Op het einde van Oktober werd te Brussel door de Stichting Lodewijk de Raet een studiedag gehouden over het onderwerp Toekomst over Zee Hoewel op deze studiedag het vraag stuk van de kolonisatie en de uitwijking (vooral met het oog op Congo) bespro ken werd in betrekking tot de verschil lende standen van onze bevolking, die elk op zichzelf een oplossing moeten vinden voor het te veel aan arbeids krachten, toch zullen wij ons hier bepa len tot de kwestie welke mogelijkheden biedt onze kolonie voor onze boeren Zelfstandige vestiging. Iedere jouge landbouwer, die het wenst en die daartoe de gewenste voor waarden vervult kan naar Congo ver trekken om zich zelfstandig te vestigen. Doorgaans is deze manier van vesti gen zeker niet de gewenste, niet alleen omdat er heel wat risico's aan verbon den zijn, maar ook omdat grote kapitalen vereist zijn om vaste voet te krijgen, Be denk maar dat het in Congo over 't al gemeen gaat om teelten, waarvoor de uitgestrekte landerijen eerst moeten ont gonnen worden, teelten die daarenboven verschillende jaren op het veld staan vooraleer er kan geoogst worden. Reken daarbij het feit dat een nieuweling die onmiddellijk op eigen krachten begint, niet vertrouwd is met de mentalitieit der inlandse arbeiders, die naar men ons meermaals heeft verteld, zelfs aan oudere kolonisten heel wat hoofdbrekens bezor gen. Verder is er dan de onbekendheid met de taal, het klimaat, het gemis aan voldoende handelsbetrekkingen, en vooral het gebrek aan ondervinding, al factoren die het welslagen van een be ginneling ernstig bedreigen. Weliswaar genieten ook de zelfstandi ge nieuwelingen zekere steun van staats wege. Zo worden voor ernstige candi- daat-kolonisten bijdragen voorzien voor reiskosten tot een bedrag van 7.500 fr. Verder eens in Congo aangeland kunnen zij rekenen op de wetenschappelijke steun van de landbouwvoorlichting, die hen onder meer geschikte landbouwgronden kan aanwijzen. Maar deze tegemoetko mingen wegen niet op tegen de bezwa ren en dat is dan ook de reden waarom de zelfstandige vestiging zonder voorbe reiding, totaal wordt afgeraden. Een veel veiliger weg is deze die loopt over de schoolhoeven of over een stage in de landbouwdienst in de kolonie. Door de Kolonisatiedienst van het Ministerie van Koloniën werden ons volgende gegevens daaromtrent ver strekt Schoolhoeven in Belgisch Kongo. Met het doel het vestigen van een groter aantal landbouwkolonisten in Congo te bevorderen, heeft de Staat be slist de Belgische plattelandsjeugd te helpen wanneer ze zich als landbcuw- kolonist in de Kolonie willen vestigen. Te dien einde kunnen ze een vooraf gaandelijk afgebakende concessie beko men alsook een financiële hulp onder de vorm van krediet wegens bekendheid. Om deze voordelen te genieten moet de kandidaat- landbouwkolonist eerst een p o ff tijd doen in een van de in Kongo bestaande schoolhoeven. Deze hoeven hebben tot doel de kandidaten voor te bereiden op hun toekomstig beroep. Deze schoolhoeven zullen niet open staan voor liefhebbers. De leerlingen zullen er aan de harde tucht van de land arbeid onderworpen worden. Zij zullen persoonlijk aan de landarbeid moeten deelnemen. Om te slagen is er een sterke gezond heid vereist, alsook arbeidslust en ge hechtheid aan de grond. De kandidaten die met succes de stage van één jaar zul len voleindigd hebben, zullen bovenver melde voordelen kunnen genieten. Het aantal kandidaten dat door de Kolonisa tiedienst wordt aangeworven zal ieder jaar worden vastgesteld door de Gou verneur Generaal. I. Aannemingsvoorwaarden. Om in de schoolhoeve te worden toe gelaten, moeten de kandidaten aan de volgende voorwaarden voldoen 1. van Belgische of Luxemburgse na tionaliteit zijn 2. van onberispelijk gedrag zijn 3. politieke en burgerrechten genieten; 4. voldaan hebben aan de militiever plichtingen 5. lichamelijk geschikt erkend worden om in de Kolonie te verblijven, door twee geneesheren erkend door het De partement of de Kolonie 6. met gunstig gevolg een psychotech nische onderzoek hebben ondergaan, volgens de voorschriften door het Be stuur der Kolonie bepaald. Het is aan de kandidaat-leerlingen niet toegelaten hun vrouw en kinderen mede te nemen. Twee kategoriën leerlingen worden er tot de schoolhoeve toegelaten. A) De leerlingen die kosteloos de instelling mogen bezoeken. Zij moeten aan de volgende voor waarden voldoen (Zie vervolg 2e bladz. Ie kolom De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 'a jaars. Handregister Aalst Nr 145. Postcheckr. S, Mi Redt U Zeiven Nr 1423.98. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1953 | | pagina 1