Enkele belangrijke inlichtingen betreffende de heffing der grondbelasting. Moeter oude nijverheden worden prijsgegeven 2 Weekblad Voor cn door dc Landbouwers Arbeid adelt AALST 9 JANUARI 1954. Verschijnt iedere Zaterdag 33ste JAARGANG Nr 1597 Beheer t Zeebergkaai, 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Lan dbou wersverenigin g REDT U ZELVEN O. CAUDRON. Uit inlichtingen welke ons worden gevraagd op de zitdagen b'ijkt dat meer dere landbouwers onvoldoende op de hooatezijn van de bijzonderste wetsbe palingen betreffende de inning der grond belasting. Daar nu de onroerende goe deren (gebouwde en ongebouwde) het voornaamste bestanddeel van het bezit van onze landbouwers uitmaken, hebben zij er belang bij ten minste een duidelijk begrip te hebben betreffende de toepas sing van de grondbelasting. Het doel dezer bijdragen is hun dit j begrip te verstrekken. Wat is de grondbelasting De samen geschakelde wetten op de inkomstenbelastingen delen de belast bare inkomsten in drie categoriën in 1) de inkomsten van de gebouwde en ongebouwde onroerende goederen die onderworpen zijn aan de grondbelasting; 2) de inkomsten van roerende kapita len die onderworpen zijn aan de mobi- liënbelasting 3) de bedrijfsinkomsten die onderwor pen zijn aan de bedrijfsbelasting. Hierbij komt de aanvullende persone le belasting die geheven wordt ten laste van elke inwoner van het land op het totaal van zijne inkomsten. De grondbelasting is gevestigd op het kadastraal inkomen van al de gebouwde of de ongebouwde onroerende goederen gelegen in België. De inkomsten van onroerende goede ren gelegen in het buitenland en opge trokken door personen die in België wonen of verblijven, zijn onderworpen aan de mobiliënbelasting. Het kadastraal inkomen wordt per kadastraal perceel vastgesteld door het Beheer van het Kadaster. Het vertegen woordigt het gemiddeld normaal netto inkomen van één jaar. Door netto-inko men wordt verstaan het brutto inkomen verminderd wegens onderhouds- en her stellingskosten met een vijfde voor de gebouwde eigendommen en met een tiende voor de ongebouwde eigendom men. Het kadastraal inkomen wordt in al gemene regel voor een tijdperk van 20 jaar bepaald. Volgens de wettelijke voorschriften zou er een herziening of perekwatie van het kadastraal inkomen moeten geschied zijn tegen 1 Januari 1950. Daar de fiscus niet tijdig klaar kwam met dit werk, werd deze herzie ning verdaagd. Volgens een verklaring van de Mini ster van Financiën in de Senaat zou deze herziening thans klaar zijn op 1 Januari 1954. De gemiddelde voet dezer pere kwatie zal vermoedelijk 2 tot 2,5 zijn, hetzij dus een verhoging van het vroeger in voege zijnde kadastraal inkomen ten bedrag van 2 tot 2,5 maal. Staat bedraagt 6 op het kadastraal inkomen der gebouwde en ongebouwde eigendommen. Hierbij komt ten voordele van de Staat de Dationale crisisbelasting op het inkomen van onroerende eigendommen welke stijgt, naar gelang van het totaal bedrag van het kadastraal inkomen der onroerende eigendommen in bezit van de belastingsplichtige, als volgt 2 °lo op een kadastraal inkomen van minder dan 3.000 fr. 3 °/o cp een kadastraal inkomen van j 3.000 fr. tot minder dan 10.000 fr. 4 °/o op een kadastraal inkomen van 10 000 fr. tot minder dan 25 000 fr. 6 °/o op een kadastraal inkomen van 25 C00 tr. tot minder dan 50.000 fr. 8 °/o op een kadastraal inkomen van 50.000 fr. tot minder dan 100 000 fr. 10 °/o op een kadastraal inkomen van 100 000 fr. tot minder dan 150 000 fr. 12,50 °/o op een kadastraal inkomen van 150.000 fr tot minder dan 200.000 fr. 15 °/o op een kadastraal inkomen van 200.000 fr. en meer. Bij de grondbelasting komen insgelijks de opcentiemen welke door de provincie en de gemeenten worden geheven op de grondbelasting. Het aantal dezer opcentiemen is niet beperkt door de wet, zodat hun bedrag doorgaans in aanzienlijke mate het be drag der grondbelasting zelfs over schrijdt. Vanaf het dienstjaar 1951 wordt vrij stelling of proportionele vermindering van de grondbelasting toegestaan op verzoek van de belastingsplichtige in de volgende gevallen 1) Wanneer een gebouwde niet ge meubelde eigendom in de loop van het aanslagjaar (belastingsjaar) gedurende ten minste 180 dagen in zijn geheel niet in gebruik is genomen en volstrekt geen inkomsten hebben opgebracht 2) in geval van volledige vernieling van het onroerend goed 3) in geval van gedeeltelijke vernieling wanneer zij een vermindering van ten minste 50 van het kadastraal inkomen meebrengt. De omstandigheden of voorwaarden waarin kwijtschelding of vermindering wordt verleend worden per kadastraal perceel nagegaan. Onder de oorzaken van volledige of gedeeltelijke vernieling die aanleiding kunnen geven tot kwijtschelding of ver mindeling der grondbelasting kunnen vermeld voor gebouwen brand, in storting en andere ramp»n; voor onge bouwde eigendommen hagel, onweder, overstroming, enz. [Zit vervolg 3' blad. 1' kolom.) Het goed rendab* le cichoreibedrijf in gevaar. We lezen in De Standaard van 1 3 Januari 1954, een artikel die we graag overnemen omdat het een vraagstuk be handeld van groot belang voor de land bouw. In de veronderstelling dat steller de toestand naar waarheid schetst s'uiten we volmondig aan bij zijn protestkreten en willen meehelpen om de aandacht van de regering op dit belangrijk punt van levensbelang voor onze landbou wers te trekken. Hier volgt bedoelde bijdrage Naar aanleiding van uw artikel Het oordeel van de E. O. E. S. Nieuwe nijverheden in België noodzakelijk in uw blad van 16 dezer stellen wij ons de vraag Moeten oude nijvethe den worden prijsgegeven Of anders om schenkt men voldoende aandacht aan de oude nijverheden die in Vlaan deren hebben gebloeid die de rijkdom van hele gewesten zijn geweest Er is in West-Vlaanderen, dat zo sterk door de werkloosheid wordt ge havend, een plotselinae beroering geko men in een zuiver Westvlaamse nijver heid, nl.de cichorei. De drogers willen zich groeperen in een sterke bond en op enkele dagen tijds sloten ongeveer al de nog bestaande drogers van deze uithoek van het land bij dit plan aan. Die sterke opwelling van zelfver dediging zoals we dat noemen mogen, kan tot bewijs dienen van de nijpende nood waarin deze Vlaamse nijverheid verkeert, maar tevens van haar wil om te leven. Bij navraag over de toestand ver neemt men van bevoegde mensen aldus: ongeveer de helft der cichoreidro- gers werden geruineerd en hebben dit bedrijf verlaten er is in deze nijverheid een kapi taal belegd voor gebouwen en materrië- len van ongeveer 250 millioen de boer weigert de wortels te zaai en omdat hij zijn kostprijs niet betaald krijgt de droger hangt af van een specu- atieve markt, die laag gehouden wordt door invoer van achter het ijzeren gor dijn en tegen ware dumpingprijzen. Zelfs dan, wanneer de opbrengst van eigen bodem ruimschoots toeliet het vol ledig binnenlands verbruik te dekken (d.i. ongeveer 20.0C0 ton) en de ouie buitenlandse markt te gerieven, werden abnormaal hoge kwantiteiten uit Polen ingevoerd met name om voor de uitvoer verwerkt te worden maar daarover bestaat geen contröle. Voe gen wij er bij dat r fficieel de uitvoer van gefabriceerde cichorei geen 3 0C0 ton bereikt de invoer van cichoreibonen alvast het dubbel bedraagt. Te.r illustratie van de toestand weze hier afgedrukt wat de uitzaai van wor tels in het verleden was en nu nog te betekenen heeft. Uitzaai 19'3 8 500 Ha. of ongeveer 90.000 Ton Cichoreibonen en volgens het Land- en Tuinbouwjaarboek 1953- 54 de volgende statistieken 1936-38 gemiddeld 5 426 Ha. 1944 1 935 Ha. 1945 1 894 Ha. 1946 4.329 Ha. 1947 4.470 Ha. 1948 2 762 Ha. 1949 2.388 Ha. 1950 2.470 Ha. 1951 3.144 Ha. 1952 597 Ha. En de uitzaai van 1953 bedraagt geen 800 Ha. cichoreiwortels, d.i. niet half genoeg voor eigen verbruik. In deze hoek van het land waar de werkloosheid zo nijpend is, zou alvast zonder wachten naar vreemde kapitalen raar oprichting van nieuwe nij verheden, die men nog niet bepaald kent, een betekenisvolle tewerkstelling kunnen gebeuren. Er zal dan nog plaats en werkkracht zijn voor de nieuwe nij verheden der toekomst. De uitzaai van 3.000 Ha. cichorei wortels betekent een loonuityaVe van 40 a 45 millioen -f- 28,75 °/o aan sociale lasten. Waarachtig cijfers die waard zijn de aandacht te trekken. Voeg daarbij aller hande bijkomstige uitgaven voor herstel of vernieuwing van materialen, die de middenstand ten goede komen en het wordt duidelijk dat het belang van deze zuiver Vlaamse nijverheid die leefde éa bloeien kan met eigen kapitaal zeer ernstig mag genomen worden. De verslagen die daarover werden gegeven in de Provinciale Raad van West-Vlaanderen door vakmensen zijn zeer duidelijk, en het mag wel ve>won deren dat het Ministerie niet ingrijpt of ingegrepen heeft tegen bepaalde feiten. Het klinkt immers kras in de oren, wan neer in een Prov. Raadsvergadering een vooraars'eand lid zonder omwegen ver klaren mag en durft Dat bovendien een bedrieglijke invoer van cichoreibonen onder de benaming van plantaardige afval mag geschat worden op 3 millioen kgr... (:ie verslag van de vergadering van 24 4-52...). De drogers bewijzen met cijfers dat er meer dan ruime mogelijkheid bestaat om boer en droger lonend te betalen zonder de verbruiksprijs te verhogen. aangezien het verschil tussen de uitvoer- p-ijs 1953 en de binnenlandse fabrieks prijs zo maar 47 van de som bedraagt. Zie vervolg 3e bladzijde 3e kolom. De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars. Handregister Aalst Nr 145* Postcheckr. Si Mj Redt tl Zelven Nr 1439.91. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden^ Grondslagen tot helling der grondbelasting. De grondbelasting ten bate van de Kwijtschelding ol vermindering van de grondbelasting.

De Koornbloem | 1954 | | pagina 1