Voor de dienstplichtigen van de lichting 1955. Landbouwvoorlichting in de Verenigde-Staten van Amerika. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 23 JANUARI 1954. Verschijnt iedere Zaterdag 33ste JAARGANG Nr 1599 Beheer t Zeebergkaai, 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Lai R Orgaan van de ïdbouwersvereniging EDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Enkele inlichtingen betreffende de militiewet. Wij hebben verleden jaar in ons blad een toelichting gegeven van de belang rijkste bepalingen der militiewet. Ten behoeve van de dienstplichtigen der klasse 1955 willen wij hier nogmaals een beknopte samenvatting verstrekken van voormelde bepalingen. Welke dienstplichtigen behoren tot de lichting 1955? Tot de lichting 1955 behoren de jon gelingen geboren in 1936 en diegenen die vroeger geboren zijnde, ingevolge uitstel, voorlopige afkeuring of om een andere reden bij de lichting 1955 zijn ingedeeld. Aanvragen om tijdelijk uitstel of vrijstelling van dienst. Deze aanvragen dienen door de mili- tieplichtigen der lichting 1955, op straffe van verval van rechten, gedaan te worden bij het bestuur der gemeente waar zij voor de militie zijn ingeschreven tussen 1 en 31 Januari 1954. Bij dit bestuur liggen formulieren voor het indienen dezer aanvragen ter beschik king van de militieplichtigen. Redenen waarvoor uitstel van dienst kan worden gevraagd. De militieplichtige die één van vol gende voorwaarden vervult kan uitstel vragen 1) Onmisbare steun zijn van vader en moeder of van één van beiden of, indien zijn ouders overleden zijn, van zijn groot ouders of van één van beide, of van één of meer broers of zusters die wees zijn. Opdat de militieplichtige als onmis bare steun kunne beschouwd worden moet tegelijkertijd aan onderstaande voorwaarden worden voldaan a) zijn beroepsinkomen moet noodza' kelijk zijn voor het onderhoud van zijn gezin. Er mogen dus geen andere fami lieleden zijn o.m. broers of schoonbroers, zusters of schoonzusters die in staat zou den zijn het gezin te onderhouden. b) de samengeordende inkomsten van vader en moeder of gelijkgestelde perso nen (grootouders, zusters en broeders) mogen niet hoger zijn dan 20 000 fr. ver meerderd met 5.000 fr. per persoon ten laste van het gezinshoofd, zoals bepaald door de wetten betreffende de bedrijfs belasting. De inkomsten van het burgerlijk jaar voorafgaande aan dit tijdens hetwelk uitstel wordt aangevraagd worden in aanmerking genomen. Voor de klasse 1955 zijn het dus de inkomsten over 1953. Bedoelde inkomsten zijn de be roeps- of bedrijfsinkomsten die onder worpen zijn aan de bedrijfsbelasting en alle andere netto-inkomsten van welke aard ook, zoals het kadastraal inkomen van onroerende goederen die in bezit zijn van het gezin, de inkomsten van roeren de goederen, de kinderbijslagen en pen sioenen, enz. 2) weduwnaar zijn die een of meer kinderen ten laste heeft 3) marineofficier zijn of leerling aan de zeevaartschool of zeeman 4) mijningenieur zijn, of behoren tot iet ondergronds mijnpersoneel 5) op het ogenblik dat de militieplich tige zijn actieve dienst zou beginnen, een broer onder de wapens hebben die als militiaan behoort tot de voorafgaan de lichting of een broer hebben die tot dezelfde lichting behoort 6) de eerstgeroepene zijn van een ge zin dat tenminste 5 kinderen in leven heeft 7) grondige redenen van studie, onder wijs of vakscholing kunnen inroepen 8) onmisbaar zijn in een landbouw- nijverheids of handelsonderneming, die hij voor eigen rekening of voor rekening van zijn ouders uitbaat; 9) in de kolonie of in het buitenland verblijven. Redenen waarvoor vrijstelling van dienst kan worden aangevraagd. 1) De dienstplichtige die behoort tot een gezin met ten minste zes kinderen kan vrijstelling van actieve dienst beko men op voorwaarde dat geen enkele broer een vrijstelling bekomen heeft als eerst opgeroepene van een groot gezin en dat de samengevoegde inkoms ten van de ouders de som van 60 000 fr., vermeerderd met 15.000 fr. per persoon ten laste niet overschrijden. Het betreft hier netto-inkomsten. 2) De militieplichtige waarvan drie broers hun dienstplicht hebben volbracht kan insgelijks vrijstelling van dienst aan vragen. Wordt met dienstplicht van een broer gelijkgesteld, het feit dat de vader, de moeder, de broer of zuster van de mili tiaan a) als militair of verzetslid gedood werd tijdens de krijgsverrichtingen, of gestorven is als gevolg van verwondin- door de vijand toegebracht, of gestorven is aan ziekten die werden opgedaan of verergerd door dienstplicht gedurende de oorlog of de weerstand b) als krijgsgevangene, politiek ge vangene of gedeporteerde gfstorven is gedurende of als gevolg van zijn interne ring of zijn deportatie c) als gevolg van zijn vaderlandslie vende houding vermoord werd door agenten of partisanen van de vijand (Zie. vervolg onderaan hierneven) Nadat we twee bijdragen geschreven hadden over de landbouwvoorlichting in België heeft een gelukkig toeval ons een jonge Belgische landbouwer alsmede een landbouwregentes doen kennen die beiden gedurende een zestal maanden een studie- en werkverblijf in de Ver enigde Staten hebben doorgemaakt. Het kan nooit kwaad even buiten onze grenzen te kijken en tevens te luis teren naar personén die ter plaatse alles konden nagaan. We vatten dan onze aantekeningen samen. Het departement van Landbouw te ^^ashington omvat o.m. volgende dien sten en organismen 1. Behoud der vruchtbaarheid van de grond. 2. Landbouwkrediet. 3. Krediet aan jonge landbouwers. 4. Comité voor aankoop- en verkoops prijzen. 5. Landelijke elektrifikatie. 6. Bosbouw. 7. Dienst voor verkoop en afzet der land- en tuinbouwprodukten. 8. Huishoudelijke dienst. Al deze diensten werken nauw samen met de Staatsuniversiteit te Beltville welke buiten hare gespecialiseerde kur- sussen een zeer omvangrijk proefterrein bezit. De Voorlichtingsdienst hangt af van het Departement van Landbouw en te vens van het Opzoekingscentrum. Deze voorlichtingsdienst, meestal in samen werking meteen gelijkaardige dienst van elke staat, zorgt voor verspreiding bij landbouwers, boerinnen en jonge boeren of zogenaamde groep 4 H, van alle drukwerken, nieuwe bevindingen, me dedelingen, enz... In elke staat bestaat een landbouwuni versiteit welke afhangt én van het De partement van Landbouw, én van het Opzoekingscentrum, én van de Voor lichtingsdienst. Deze universiteiten ont wikkelen bijzonder alles wat betrekking heeft op landbouw, bosbouw, landelijke huishoudkunde en diergeneeskunde. Verwijlen we nu even bij de land- bouwhuishoudscholen welke een onge- d) terechtgesteld werd door de vijand; e) als politieke gevangene ten minste 6 maanden gevangen gehouden is. 3) De militieplichtige die Belg gewor den is na 31 Januari van het jaar waarin hij de leefiijd van 23 jaar heeft bereikt of die zijn actieve dienst vervuld heeft in zijn geboorteland (Zie vervolg 5blad. 3' kolom.) meen grote ontwikkeling in de Verenigde Staten kennen. Meisjes van 16 jaar met voldoend middelbaar onderwijs kunnen kiezen tus sen de overtalrijke specialisaties en be komen op het einde hunner studiën aan gepaste diploma's. Daarnaast bestaan echter Zomer en Winterkursussen, de zg. "short course,,. Zij zijn verspreid over een betrekkelijk korte periode. Zowel boeren als boerin nen worden er op uitgenodigd. Ze ken nen een overgroot succes. Hetjs tevens de beste wijze om nieuwigheden onmid dellijk ingang te doen vinden en dit zowel op zuiver landbouwtechnisch als op landhuishoudkundig gebied. Bij elke universiteit en voorlichtings dienst van elke staat horen 16 tot 20 Farm Bureaus De bestuurder van elk dezer zgz. bureaus is in rechtstreeks kontakt met de boeren. Samen werken met hem a) assistenten welke, volgens de streek gespecialiseerd zijn in zuivel, kleinvee- teelt, hoenderteelt, aardappelteelt, maïs- teelt, tuinbouw, enz.., enz... b) een landbouwhuishoudkundige re gentes welke zich uitsluitend bezig houdt met de huisvrouwen en jaarlijks minstens 10 demonstraties geeft. Deze demontraties zijn uiterst ver scheiden en hebben o.m. betrekking op de kunst van het kopenhermazen met de machinevoeding gebaseerd op vi taminen, kaloriën, eiwitten, mineralen; dans; haartooi; keus der stoffen voor het zelf maken van klederengemakke lijke en spaarzame keuken; de badkamer; het kamperen; enz... enz... Naast deze werking uitsluitend ge wijd aan de vrouwen mogen wij de vor ming der jongeren niet vergeten. Zij ook hebben een vertrouwensman op het Farm Bureau. Deze agent beschikt in elk dorp over een speciaal element, meestal onderwijzer of onderwijzeres, die e k jaar 15 uren ter beschikking stelt van de boeren jeugd. De je ugdgroepering 4 H Club organiseert bijeenkomsten, filmvoorstellingen, proefvelden, enz... Na een jaar werkzaamheid in deze clubs zullen alle jongeren aan het comité de uitslag van hunne inspanningen voorleg gen als daar zijn brood en pasteibakkerij, ingeblikte groenten, degelijke kalvers, enzovoort. Deze aangepaste opvoeding der jon geren draagt er niet weinig toe bij om ze later belangstellend te doen uitzien naar alles wat met landbouwvoorlich ting wat te maken heeft... en omgekeerd, wordt de taak der landbouwvoorlichting hiermede ten zeerste verlicht. De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars. Handregister Aalst Nr 145. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden/

De Koornbloem | 1954 | | pagina 1