Minister Héqer. Een merkwaardige rede van Hoeveel melk geeft Uw koe? Weekblad Rechtskundige Dienst. Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 13 FEBRUARI 1954. Verschijnt iedere Zaterdag 33ste JAARGANG Nr 1602 Beheer Zeeberg kaai, 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Lan dbou wer sveren i gin g REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Bij de bespreking der begroting van zijn Departement heeft de heer Minister van Landbouw tijdens de vergadering van de Senaat van 19 Januari 1.1. een in teressante rede gehouden gewijd aan de bijzonderste landbouwproblemen. De structuur van onze landbouw. De Heer Héger verstrekte hierover volgende gegevens De oppervlakte be steed aan laod- en tuinbouw beslaat in totaal 1.8C0 000 ha. zegge slechts 20 aren per inwoner. Deze oppervlakte omvat 1.170 000 ha besteed aan de eigenlijke landbouw, waarvan de helft voor de teelten en de andere helft voor hooi- en grasland. De tuinbouw beslaat 83.000 ha, terwijl de winterteelten 45 000 ha behelzen. 82 t h. van onze ondernemingen beslaan tussen 1 en 10 ha; zij bewerken 46 t.h. van de uitgebate grond. Een derde van de landbouwers zijn eigenaar van hun grond. Wat het maatschappelijk aspect betreft, stelt onze land- en tuinbouw 412.000 personen te werk, zegge 12 t.h, van de achieve bevolkiaa. Honderd jaar geleden bezorgde de landbouw werk aan 45 t.h. van deze bevolking. Op 100 personen die werkzaam zijn in het land- bouwoedrijf zijn er 56 werkgevers, 32 helpers, 12 arbeiders en bedienden. Voor gezinnen van landbouwbedrijfs leiders zijn er 289 kinderen, terwijl het gemiddelde aantal voor het ganse land 179 bedraagt. Het in de landbouw belegde kapitaal bedraagt 196 milliard, dus een zesde van 's lands vermogen. De waarde van de bruto productie in 1952, 8 960 millioen voor de planten proauctie29.119 mil lioen voor de dierenproductie, dus sa men 38 milliard waaraan dient toege voegd 6 700 millioen fr. van de tuin bouw p oouctie, hetzij dus een totaal van ongeveer 45 milliard fr. De Belgische landbouw voorziet in 79 t.h. van de Belgische behoeften aan voedingsmiddelen tegenover 75 t.h. vóór de oorlog. Op het gebied van de productiviteit kan vermeld dat een Amerikaanse land bouwer de voedingsmiddelen voort brengt voor 16 personen, een Belgische lanabouwer brengt de voedingsmiddelen voort voor 15,7 personen, hetzij bijna zoveel als de Amerikaan, terwijl hij nochtans niet beschikt over de uitge breide mechanische middelen en de uit gestrekte oppervlakten van zijn Ameri kaar se bedrijfsgenoot. Hiermede wordt het praatje ontze nuwd van de zo genaamde achterlijkheid van de Belgische landbouwer. Welke zijn aus de bijzonderste ken merken van de B lyische landbouw Hij is vooreerst intensief20 aren per per soon, dekking van 79 t.h. der behoeften van de bevolking. Hij is intensief tenge volge van de hoge pachtprijzen en van de hoge lonen. Indien wij het Belgisch index cijfer van de landbouwlonen op 100 vaststellen, bedraagt dit index cijfer in de Verenigde-Staten 86, in Duitsland 83. in Frankrijk 80 en in Nederland slechts 59. Er dient ook op gewezen dat de land- bouwproductiviteit in ons land thans 250 bedraagt tegen 100 in 1910. Anderzijds is het Belgisch landbouw bedrijf over het algemeen gemengd. Op 1.670.000 ha grond besteed aan de land bouw, bevindt zich een veestapel van 2.5C0.000 dieren wat een zeer hoog ge middelde geeft dat nergens in de nabu rige landen wordt bereikt. De dieren- kweek (vee, varkens en pluimvee) komt voor 75 t.h. voor in de waarde van on ze landbouwproductie. Anderzijds verwerkt onze landbouw grotendeels zijn plantaardige productie. Buiten onze inlandse voortbrengst heb ben wij nog een toevoer u<t het buiten land nodig voor de voeding van onze veestapel. Tenslotte vertoont de landbouw een familiaal karakter, daar hij slechts 12 t.h. loonarbeiders en bedienden te werk stelt. De landbouwpolitiek. Rekening houdend met deze toestand en de economische en sociale belangen van de lanobouw, schetst de minister vervolgens de politiek gevolgd door zijn Departement. Onze landbouwpolitiek, zo zegt hij, was een politiek van harmonie en even wicht; harmonie tussen de behoeften van de binnenlandse markt en van de productie, tussen de verschillende secto ren en de landbouwstreken. Maar welke zijn de gevolgde methodes om deze po litiek te verwezenlijken? Onze binnenlandse markt biedt op merkenswaardige mogelijkheden dank zij de hoge levensstandaard van de bevol king en het feit dat deze markt nog ze kere productieverhogingen kan opslor pen. Wij blijven inderdaad invoerders in sommige sectoren. Daarentegen zijn wij suikeruitvoerders. Wij staan op de drempel van de overvoering van de vleesmarkt. (Zie vervolg 2' blad. 1' kolom.) Onze rechtskundige zal zijn zitdag houden op Zondag 14 Feb. tussen 10 en 12,30 uur, in het lokaal De Koornbloem Grote Markt, Aalst. Wanneer wij deze vraag aan een landbouwerstellen en wij dringen daarbij aan op een nauwkeurig antwoord, dan komen ze doorgaans in vergelegenheid. Want het is feit dat zeer weinigen ons daarop een antwoord kunnen geven. Over 't algemeen stelt men zich te vreden de melkgifte zo wat op het oog te schatten en iemand die met zulke schattingsmethode vertrouwd is, weet wel dat dit nergens op lijkt. En dat geldt reeds de dagmelkgifte. Wat dan te zeagen over de melkgifte over een ganse lactatieperiode Als wij onze veehouders hier op wijzen dan zijn deze wel eens van mening dat het nauwkeurig wegen van de melk in de grond niets anders is dan louter tijd verlies. Zo kregen wij meer dan eens het antwoord wat schieten wij daar mee op Met wegen krijgen wij toch nooit een kilo meer in de emmer. Wat wilt ge dan Hieruit blijkt wel dat het niet onge past is een paar woordjes te zeggen over het voordeel dat aan een nauwkeurig wegen van de melk verbonden is. Niet lang geleden schreven wij in ons blad dat voor het samenstellen van de rantsoenen rekening moet gehouden worden met de produciie der dieren. Het beste paard moet ook de meeste haver krijgen. Trouwens iemand die zich voor zijn rantsoentberekeniog baseert op de voedernormen, moet toch een zeker gedacht hebben van de melkgifte. Een tweede reden waarom nauwkeu rig controle nuttig is, hebben wij ook reeds vroeger megedeeld. Het is onze lezers bekend dat de kiekenkwekers zeer nauwkeurig boek houden van de legcij- fers van hun hennen. Wanneer het dagelijks legcijfer plots begint te dalen, is dat voor hen een onfeilbare aanwij zing, dat er in de buisvesting, de voeding of de gezondheid van hun dieren iets verkeerd is gelopen. Dit ogenblikkelijk vaststellen van een afwijking laat hun toe onmiddellijk een onderzoek in te stel len naar de oorzaak, zodat ook een snel verhelpen van de kwaal mogelijk wordt. Een derde reden is de volgende het gebeurt wel eens dat dieren moeten afgezet worden. Wij kunnen bv. de winter ingaan met zeer krappe voorraad voeders, waardoor wij verplicht worden een paar eieren op te ruimrn. De welke zullen daar voor in aanmerking komen Ook hiervoor beschikt men best over nauwkeurige gegevens in verband met de opbrengst. Dan loopt men geen ge vaar een goede koe weg te doen, waar men een slechtere op stal laat staan. Een vierde reden vinden wij in de keuze van de afstammelingen. Wanneer een veehouder een drietal kalveren op stal staan heeft en hij wil daaruit een opkweken tot een melkdier, dan vragen wij ons af waarop steunt men zich om hier een oordeelkundige keus te doen Men kan de waarde van een jong dier natuurlijk beoordelen naar zijn uitwen dige eigenschappen. Deze geven wel in zekere mate aanduidingen nopens de innerlijke waarde. Maar als men in de praktijk ziet dat velen zich nog mispak- ken bij volwassen dieren, wat moeten wij dan denken van een keus tussen kal veren, uitsluitend en alleen gesteund op de uitwendige eigenschappen? Want is het reeds moeilijk een goede keus te doen bij volwassen dieren, nog veel ris kanter is het bij jong goed. Hoevelen zijn er bij 't uitgroeien niet tegengeval len, niettegenstaande ze in hun jeugd zoveel beloften schenen in te houden Hierop zal men ons doen opmerken dat een veehouder niet alleen op het uiterlijke te werk gaat. Zij weten toch wat de moeder waard is. Of zij een goede melkgeefster is geweest. Of zij gezond was, enz. Daarbij weten zij toch ook nog hoe het gesteld was met de vader. Dus ze houden wel degelijk reke ning met de innerlijke eigenschappen. \Vij ontkennen niet dat het zo is. Dat bewijst trouwens dat onze veehouders er zich wel van bewust zijn dat de erfe lijke eigenschappen ook van belang zijn. Het is toch zo dat de melkgifte, zowel wat de hoeveelheid als het vetgehalte aangaat, sterk aan de erfelijkheid gebon den zijn. Het komt er dus op aan te weten of de ouderdieren, voor wat de produktie aangaat, over de ganse liin voldoening gaven. Pas dan is het moge lijk, voortgaande op de uiterlijke eigen schappen én op de innerlijke, overgeerfde een verantwoorde keus te doen. En nu komt de kapitale vraag hoe kan iemand zijn dieren beoordelen naar hun innerlijke waarde, als hij over geen juiste gegevens beschikt nopens hun productie? Om de waarde van een melkkoe te kennen volstaat het niet te weten dat ze op haar hoogtepunt 35 of 40 kg. melk gaf. Het volstaat ook niet te weten, aan de hand van één of twee ontledingen, dat de koe een vetgehalte gaf van 40 graden. Wil men de werkelijke waarde ken nen van een koe, dan dient men zich te baseren op de totale productie van kalf tot kalf. Wat belang kaD het hebben dat een bepaald dier op zeker ogenblik 45 kg melk geeft, als het dat amper een drietal weken volhoudt om dan plots af te zakken Wat belang heeft een hoge daggifte als het dier voor een groot deel van het jaar droog staat, enz. Het enige wat van belang is, is de totale opbrengst. Zo kan een koe, die als topopbrengst 45 kg gaf het moeten afleggen tegen een dier dat nooit boven de 35 is gegaan, maar dat dwars door heen het jaar steeds goed vol heeft ge houden. (Zie vervolg 2e bladz. Ie kolom De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars. Handregister Aalst Nr 145. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1954 | | pagina 1