Wormachtige Bronchitis» lle Fokveedag te Oudenaarde Prijs der Suikerbieten* Op Vrijdag 5 Maart 1954 te 8,30 uur - 20 Feb. 1954 voor jong Oost-Vlaams Stamboekvee. 50 000 fr. Prijzen. Ontevredenheid. Voorzeker is het hartverht ffend vast te stellen dat de diergeneeskunde evenals alle andere takken der wetenschap de laatste tientallen jaren met reuzenschre den vooruit is gegaan. Bepaalde ziekten zijn thans op en top volledig gekend en kunnen dan ook bestreden worden zoals het hoort. Spijtig genoeg kan men deze vaststelling niet veralgemenen. Sommige ziekten blijven een groot vraagteken, kunnen niet bestreden worden zoals het hoort- In plaats van stilaan maar zeker te verdwijnen zien we daarentegen deze ziekten zich ontwikkelen, voortschrijden. Dit is onder meer het geval met de wormachtige bronchitis. De behandeling dezer ziekte blijft nog in vele gevallen ontmoedigend. Zo be paalde injecties en bet op stal zetten de genezing van vele zieken verzekeren dan blijven er nog veel te veel gevallen waarbij de dierenarts onmachtig moet toezien en een fataal einde te vrezen is. De klinische ontwikkeling dezer ziekte draagt er trouwens toe bij om in onze geest een zeker fatalisme te onderhou den. Vele veekwekers aanzien inderdaad het regelmatig terugkeren dezer ziekte op het einde van de zomer als een ver schijnsel waaraan men niet ontkomen kan. Velen denken gelaten dat er geen middel bestaat om de ziekte afdoende te bestrijden gezien de bestendige besmet ting der weiden. Die zelfde personen stellen al hun hoop in de droogte en vrezen de vochtige zomers welke als ver- spreidingsfaktors aanzien worden. Deze ziekte blijft overigens ook voor de vakmensen een steen des aanstoots. Daarenboven bes-ffen dezelfde personen de zware ekonomische schade welke de wormachtige bronchitis kan veroor zaken. Gelukkiglijk zijn de biologen er de laatste jaren in gelukt de oorzaak der ziekte beter te keDnen alsmede de wis selwerking welke ontstaat tussen de parasiet en zijn gast, dit is het dier. Zodoende heeft men gaos het vraagstuk in het enigst passend kader geplaatst dit der biologie. Het is inderdaad van zelfsprekend dat men een vijand maar goed en afdoend kan bestrijden wanneer men zijn geplogenheden en gewoonten op en top kent. Ziektecyclus. Het is voor elk onzer lezers wel inte ressant even een kort overzicht van de levenscyclus der betrokken parasieten te kennen De vo wassen wormen vestigen zich bijwijlen in bijzonder groot aantal in de longvertakkingen. Aldaar leggen de wijfjes geëmbryoneerde eiers (d.w.z. welke gereed zijn tot uitkomen) Deze eiers worden vervoerd door de adem halingsvertakkingen en uitgespuwd bij her hoesten. Het grootst aantal wordt echter inge slikt. Zij wandelen alsdan even door de spijsverteringskanalen alwaar ze talrijke kleine, mikroskopische larven vrij maken. Deze larven zijn zeer beweegbaar en zodra ze uit het dierlijk lichaam komen, verspreiden ze zich naar hartelust in het gras. Binst het tijdperk van tien dagen wis selen ze zich tweemaal om en zijn alsdan bekwaam om terug het parasitaire leven te hernemen. Dank zij de heersende vochtigheid kruipen deze larven tot op de bovenste uiteinden der grassen waar de tong der dieren ze zeer gemakkelijk bereiken kan. Eens terug in het dierlijk lichaam landen onze ongevraagde gasten in de darmen, doordringen de wanden en komen alzo in gans het omloopproces tot in de longen. De parasiet is uitein delijk ter zijner bestemming. Deze wormen zullen aldaar weldra volwassen worden na een cyclus te heb ben doorgemaakt van ongeveer vijftig dagen. Besmetting. Zorgvuldige en langdurige opzoekin gen van de duitse hoogleraar Wetzel hebben ons thans nadere gegevens ver schaft over voorwaarden en modaliteiten der besmetting. In tegenstelling met een totnutoe vrij algemeen verspreide idee zijn de jonge larven in het gras niet zo weerstands krachtig. Zij kunnen het bijvoorbeeld niet houden tegen de drogende werking van de zon. Bovendien is hunne uiterste beweegbaarheid samengaand met de onmogelijkheid zich te voeden gedurende hun verblijf in volle lucht een oorzaak van snelle uitputting hunner voedsel reserves. Zo zal men dan ook gemak kelijk begrijpen dat zelfs in volle weide- se zoen hun leven eerder zeer kort is. Inderdaad volgens de heersende atmospherische toestanden kunnen ze hoogstens een a zeven weken in leven blijven. Hieruit kan men praktisch afleiden dat een weide welke met larven besmet is, automatisch zal gezuiverd zijn enkele weken nadat het vee de plaats verlaten heeft. Het is vanzelfsprekend dat al deze larven welke voorzien zijn van een uiterst fijn omhulsel nog minder weerstaan aan de gestrengheden van het koud seizoen. Inderdaad kan men bewijzen dat weiden praktisch gestereliseerd zijn zodra de eerste vorst zich laten voelen heeft. Uit dit alles mag men afleiden dat het jaarlijks terugkeren dezer ziekte wel te wijten is aan zg. ziektekiemendragers tussen ons vee. Inderdaad tussen een groep dieren welke aan grashoest geleden hebben in de herfst en genezen zijn blijven er vaak enkele welke de volwassen wormen voortdragen in hun longen. Zij zullen dus larven voortbrengen gedurende gans de stalperiode en zodra ze op de weiden komen worden ze een besmettingshaard waarvan het gevaar niet te onderschat ten is. Wat gebeurt er nu als er zich jonge dieren op de weiden bevinden samen met deze kiemdragers Het antwoord is eenvoudig. Het jonge dier zal zeer snel de larven inslikken. Vijftig dagen later zal hetzelfde dier op zijn beurt de eerste eiers uitwerpen. Zo verrijkt het gras zich aan besmettend materiaal. De besmetting zal van dag tot dag erger worden. Variaties. Het is echter niet altijd zo eenvoudig. Indien alles steeds zou verlopen zoals we beschreven dan zouden alle dieren ener weide eenvormig dezelfde ziekte tekenen vertonen in de zomer. Elke veekweker weet echter bij erva ring dat deze ziekte bij voorkeur jonge dieren aantast in de loop van hun eerste weidejaar. De intensiteit der ziekte vermindert echter bij de runders gedurende hunne tweede en derde zomer. Volwassenen vertonen slechts erge symptomen gedu rende bijzonder regenrijke jaren. Deze toestand is het gevolg van een vastgelegd feit in de ontwikkeling der besmettelijke ziekten. Inderdaad zal elk dier dat blootstaat aan een betrekkelijke lange besmetting tegen de vijandelijke parasiet reageren door stilaan een orga nische weerstand op te bouwen. Deze verdedingstoestand wordt van dag tot dag sterker. Het komt zelfs zo ver dat hij het dier in staat stelt zich te ODtdoen van de parasieten en te weerstaan aan latere besmettingen. Deze heilbrengende verlossing zal natuurlijk vergemakkelijkt worden door de gematigheid der besmetting gedurende droge zomers of wanneer er zich weinig vee op de weide bevindt. Het spreekt vanzelf dat deze weerstand zich slechts kan ontplooien wanneer het dier overi- (Zie vervolg onderaan hietneven) PROGRAMMA Mannelijke dieren le categorie dieren geboren tussen 1 Juni en 30 Augustus 1953. 2e categorie dieren geboren tussen 1 Maart en 31 Mei 1953, 3e categorie dieren geboren tussen 1 December 1952 en 28 Februari 1953. 4e categorie dieren geboren tussen 1 September en 30 November 1952. 5e categorie dieren geboren tussen 1 Maarten 31 Augustus 1952. 6e categorie oieren geboren tussen 1 September 1951 en 28 Februari 1952. 7e categorie dieren geboren tussen 1 Januari en 31 Augustus. Vrouwelijke dieren 8e categorie dieren geboren tussen 1 April en 31 Augustus 1953. 9e categorie dieren geboren tussen 1 Januari en 31 Maart 1953. 10e categorie dieren geboren tussen 1 April en 31 December 1952. lie categorie dieren geboren tussen 1 September 1951 en 31 Maart 1952. Aan de le, 2e en 3e geklasseerde der categoriën 5, 6, 7, 10 en 11 een vergulde, verzilverde of bronzen medalie. De dieren van categoriën 1, 2, 3, 4, 8 en 9 worden niet één per ééo gerang schikt. mair in drie kwaliteitsklassen. PRIJSKAMPEN voor VADERSTIE REN (in leven, doch niet verplichtend aanwezig). De Suikercommissie deelt meae De Suikercommissie heeft de nodige schikkingen getroffen om aan een werk groep, opgericht in haar schoot, toe te laten het vraagstuk van de suikerpro ductie in zijn geheel te herzien. Het is onmogelijk voor deze werk groep conclussies neer te leggen vóór aanstaande zaaitijd. De Suikercommissie heeft derhalve een regeling gezocht voor de oogst 1954. De partijen zijn overeengekomen dat de prijzen der suikerbieten zal vastgesteld gens gezond is en tevens op de weide voldoend rijk en evenwichtig voeder aantreft. Deze staat van ongenaakbaarheid welke het jonge dier in de loop van het eerste jaar heeft opgebouwd verdwijnt niet gedurende de wioter maar zal het bijblijven en ook in staat stellen in 't ver volg beter te weerstaan. Zo kan men uitleggen dat de gras hoest het vee minder beïnvloedt naar mate het ouder wordt. Deze immuniteit blijft echter steeds betrekkelijk en kan zelfs volledig verdwijnen in geval van overtalrijk optreden der besmettende larven gedurende regenrijke zomers, verzwakking van de gezondheid der dieren veroorzaakt door andere ziekten of onvoldoende voeding. Voorkomen en genezen. Wil men doelmatig optreden dan zal voorkoming en bestrijding van de gras- hoest rekening moeten houden met vorenstaande gegevens. Vanaf het begin der weideperiode verdient het warme aanbeveling het vee in twee loten in te delen. Enerzijds groepeert men de koeien welke doorgaans besmet zijn samen met de kalvers van dit jaar. In de andere groep brengt men de dieren van het tweede en derde weidejaar samen. Ze zijn het meest besmet en zij alleen zullen de ziekte opdoen. Ten einde rampen in deze tweede groep te voorkomen en in 't algemeen om de nadelen van deze ziekte te ver- Twee categoriën. le categorie 5 (niet meer) afstamme lingen van dezelfde vaderstier. die in het register werd ingeschreven tijdens het najaar 1951 of later, dus met een stam boeknummer 51/N/.. of 52/... 3e categorie 6 (niet meer) afstamme lingen (ouder dan 14 maand) van dezelf de vaderstier die vóór het najaar 1951 werd ingeschreven in het register. Enkel dieren met erkende afstamming door het Prov. Verbond der Veekweek- syndikaten van Oost-Vlaanderen, mo gen aan de prijskampen deelnemen. De deelnemende dieren moeten inge schreven worden op het Secretariaat van het Verbond der Veekweeksyndikaten, Land van Waaslaan, 52, te St Amands- berg. Een inschrijvingsrecht van 20 fr. per dier moet gestort worden op post- chekrekening 961.78 van het Verbond der Veekweeksyndikaten (voor loten af stammelingen moet geen inschrijvings geld betaald worden). Bij inschrijving vermelden of het dier te koop is. Prijs 35 fr. worden op basis van 75 0/o van de prijs noteringen van de suiker op de binnen landse markt (basis 840 fr per 100 kg kristalsuiker) met een verhoging of ver mindering van ééa punt per schijf van 40 fr en dit op gr jnd van een contingent van 275.0C0 ton, Dit accoord is slechts geldig voor zo ver de binnenlandse koers van de suiker niet daalt beneden 800 fr en veronder stelt voor de oogst 1954 het behoud van de overdracht taks op de bieten aan 3 °/o in plaats van 4 5 minderen wanneer men er niet in gelukt is de dieren in twee groepen te scheiden zal men de kansen op besmetting op een minimum brengen door een systeem van snelle opeenvolging in te voeren, even- tuëel gepaard gaande met elektrische afsluitingen welke verplaatsbaar zijn. Zo kan men tot een zelfzuivering der percelen overgaan daar ze om de beurt ledig zouden zijn en dit gedurende min stens één maand. Verder kan men het drogen der weiden bevorderen, zorgen voor een snel afvloeien der regenwaters. Ten slotte zal men de dieren welke al de kentekenen der besmetting vertonen best naar de stal brengen. Men zal de dieren zelf kunnen behulp zaam zijn in hunne krachtontplooiing om immuum te blijven door hen een bijvoeg sel van krachtvoeders toe te dienen wanneer het gras schaarser worct ofwel ook door passende inspuitingen te laten verrichten. Deze inspuitingen moeten echter zo vroeg mogelijk geschieden en in elk geval vroeger dan men het door gaans doet. Best einde Juni en in de loop der maand Juli. Deze maatregelen zullen slechts hunne volle uitwerking geven wanneer ze toe gepast worden op het ogenblik dat het organisme zijn eigen verdedingsstelsel opbouwt. Diezelfde maatregelen blijven zonder cuttig gevolg wanneer ze toege past worden op een dier dat reeds .door de hoest uitgeput is of in hoge mate aangetast. DE KOORNBLOEM OPGELET.Onze leden kunnen naar de Fokveedag te Oudenaarde gaan per autobus. Vertrek te Aalst aan ons lokaal «De Koornbloem», op de Grote Markt te 8 uur. Men kan ook opstappen te Lebbeke, Wieze, Herdersem, Erpe Vijfhuizen en Kerk), Bambrugge en Burst.

De Koornbloem | 1954 | | pagina 3