Verbetering van het Rundveeras. De boeren vragen een hogere prijs voor de melk. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Verschijnt iedere Zaterdag 33ste JAARGANG Nr 1604 Beheer t Zeeberg kaai, 5, Tel. 242.67 Aalst Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbou wers Lai R Orgaan van de adbouwersvereniging EDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O, CAUDRON. Zoals wij meedeelden in onze land- bouwberichten van verleden week, ge ven wij hieronder een toelichting van de belangrijkste bepalingen van het Ko- nink ijk besluit van 10 Februari 1.1. be treffende de verbetering van het rund veeras. Doel van het nieuwe besluit. Artikel 1 omschrijft het doel van het besluit als volgt Oe staat moedigt de rasverbetering van het rundvee aan 1° door het inrichten van officiële keuringen met als doel het opzoeken en aanwijzen van de stieren die de geschikte hoedanigheden bezitten om het rund veeras te verbeteren 2° door het inrichten van prijskampen voor goedgekeurde stiereD, voor melk koeien en voor vaarzen en door het verlenen van diploma's, prijzen, medail les en premiën. Keuring van de stieren. Deze keuring is niet meer verplichtend. Doch de keuriagscommissit-s keuren de stieren die hun worden voorgesteld. De stieren die de hoedanighedea bezitten welke van aard zijn om het ras, waartoe zij behoren, te verbeteren, worden door deze commissies officieel erkend als voor de openbare dekdienst goedge keurde stieren Deze hoedanigheden worden door de Minister van Landbouw vastgesteld na het technisch comi voor de veeteelt en de betrokken provinciale verbonden der veeteeltsyndicdten gehoord te hebben. De Minister van Landbouw bepaalt de gebieden waar de keuringscommissies werkzaam zijn, alsook de plaatsen, da gen en uren van de keuringen. Artikel 9 van het bes uit bepaalt de voorwaarden waaraan de stieren moe ten voldoen om ter keuring te worden toegelaten 1° toebehoren aan een erkend ras. Deze rassen worden bepaald door de Minister van Landbouw. Deze kan ins gelijks het land in zones indelen, zodat van elke zone aangenomen wordt dat het de geschikte eigerschappen vertoont om de ontplooiing te bevorderen van de economische hoedanigheden van een bepaald ras. Een ministerieel besluit dienaangaan de dient nog getroffen. 2° ingeschreven zijn in het geboorte- boek van een provinciaal verbond der veeteeltsyndicaten. Leze inschrijving wordt geslaafd door het voorleggen van een geboorte- of identitieitskaart van het dier, afgegeven dcor genoemd verbond. Zo het dier geboren is in de vreemde, kan de keuringscommissie, met voorafgaand akkoord van het provin ciaal verbond der veeteeltsyroicaten, de identiteitsdocumenten, door de bevoeg de organisu.en van het land van her komst afgegeven, aanvaarden 3° afstammen van een koe waarvan de melkcontrole werd uitgevoerd of ge homologeerd door een provinciaal ver bond der veeteeltsyndicaten, en waarvan de melkproductie een peil bereikt dat door de Minister van Landbouw wordt vastgesteld, het nationaal verbond der veeteeltsyndicaten en het technisch co mité voor de veeteelt gehoord. In geval het bewijs van de melkcon trole van de koe niet kan worden gele verd door hem die de stier ter keuring voorstelt, kan hierin worden voorzien door het bewijs van de melkcontrole van de koeien waarvan de vader en de moe der van het dier afstammen ofwel van de koeien die van de vader van het dier af stammen. 4° minstens twaalf maand oud zijn op 15 Mei van het lopend jaar, zo hij ter gewone keuring aangeboden wordt op 15 December van het lopend jaar, zo hij op een aanvullende keuring aange boden wordt; op de datum waarop de keuring plaats heeft, zo hij het voorwerp uitmaakt van een bijzondere keuring 5° behoorlijk geringd zijn 6° voorgesteld worden in het gebied waarin het bedrijf van de houder van het dier gelegen is. Voorkoming van besmettelijke veeziekten. Artikel 13 van het besluit bepaalt dienaangaande Niettegenstaande de goedkeuring is het niet toegelaten tot de dekdienst te gebruiken stieren die aan getast zijn door kwalen die overdraag baar zijn bij het dekken of door kwalen die hen onbekwaam maken voor de be vruchting. Het is eveneens niet toegelaten vrou welijke dieren aangetast door ziekten die langs geslachtelijke weg kunnen overgedragen worden ter dekking aan te bieden. Overtredingen worden ge straft ingevolge de wetgeving op de vee- artsenijkundige politie van de huisdieren. Registers. Artikel 14 bepaalt dat bij ieder ge meentebestuur twee registers worden gehouden betreffende de in gemeente verblijvende stieren het eerste register vermeldt de goedgekeurde stierenhet tweede register vermeldt de stieren die oud genoeg zijn om te kunnen dekken en die niet ter keuring werden aangebo den, de geweigerde stieren en de uitge stelde stieren. Als cud genoeg om te dekken worden beschouwd de stieren die elf maand oud zijn of meer en ingeschreven zijn in 't ge- boorteboek van een provir ciaal verbond der veeteeltsynoicaten en degene die niet ingeschreven zijn in dit boek maar 250 kg of meer wegen. (Zie vervolg 7' blad. 3' kolom.) Week na week hebben wij in ons blad kunnen lezen hoe onze goede vriend boer Wannes met veel engelengeduld de eerste beginselen van de veevoeding werd bijgebracht door zijn zoon Dolf, een gewone boerer jongen, die met meer belangstelling de dingen op de boerderij is beginnen te bekijken sedert hij een flinke stielkennis heeft opgedaan op de landbouwschool. We kunnen u verzekeren dat er op dat bedrijf al veel aan 't veranderen is en wat nog hoopvoller stemtvanaf het komend seizoen zal er meer aandacht besteed worden aan het winnen van de voedermiddelen en de doelmatige bewa ring en aanwending ervan. Want bij het berekenen van de rantsoenen is niet alleen gebleken dat er tekorten zijn op het bedrijf, oie moeten aangevuld wor den door krachtvoeders. Men is immers tot de vaststelling gekomen dat door kleine veranderingen in het voederwin- niogsplan deze tekorten, die dan vooral betrekking hebben op de eiwitvoorzie ning, althans voor een gedeelte kunnen vermeden worden. Daarbij kan ervoor gezorgd worden de winterrantsoenen meer gevarieeerd te maken, waardoor het geheel zeker in waarde zal verhogen, Slaagt dit plan dan is boer Wannes op de goede weg de dieren zullen tijdens de stalperiode evenwichtiger ge voed worden en de aankoop van kracht voeder zal belangrijk kunnen verminderd worden. De dieren zullen gezonder zijn, langer meegaan en bijna zeker zal ook de jaarproduktie een flinke stijging ken nen. Dit alles zal ertoe leiden dat de kostprijs van de melk wellicht 0,25 fr. of nog meer per liter lager zal zijn dan vroeger. Boer WanDes zal dus in 't ver volg meer verdienen aan de melk. Dit is niet alleen voor boer Wannes van belang. Ook de andere boeren wil len meer geld krijgen voor de melk. Dit is voor allen mogelijk we twijfelen er niet aan dcch enkel en alleen op voorwaarde dat men dan doet zoals boer Wannes breken met de oude sleur en zoveel mogelijk trachten toe te passen 80 kg voederbeten (vre 0.7 10 kg ingek. pulp 0.5 2 kg gerstemeel 8,5 3 kg lijnmeel gem. 28,5 De eerste indruk bij de boer is dat hij er Dog zo ver niet raast is. Nog een goeie halve kg lijnmeel er bovenop, denkt hij, en we zijn er ook met het ei wit. Laten we asjeblief niet zo vlug zijn en dit geval eens van dichterbij bekijken. wat bevoegde mensen met veel geduld iedere boer willen aan 't verstand bren gen. Het is niet voldoende een artikel in De Koornbloem eens vluchtig te bekij ken of bij gelegenheid op een voordracht de spreker luidop voor honderd procent gelijk te geven terwijl men in zijn bin nenste denktallemaal goed en wel, maar op mijn bedrijf zijn de omstandig heden zus of zo en bijgevolg kan ik daar niet aan meedoen. Inderdaad, we zijn eveneens van mening dat het niet gaat met een hokuspokus. Een boer kan niet onmiddellijk de methode van voedren op zijn bedrijf volledig omkeren. Daartoe ontbreken veelal de middelen. Iemand bv. die op dit ogenblik enkel over voe derbeten beschikt kan onmogelijk tijdens deze stalperiode de rantsoenen nog vol doende gevarieerd maken. Toverwoor den bestaan er niet om plots goed hooi op zolder te krijgen of een goede kuil rapen, klaver, beetkoppen of iets der gelijks op het hof. Dit mag echter geen uitvlucht zijn voor een boer om het hoofd in de schoot te leggen en wanhopig te luisteren naar al die mooie dinger, die verteld worden over het meer geld verdienen met de melk. Want juist in dergelijke gevallen, die we weten zeer talrijk te zijn, zijn wil- licht de meest in 't oog springende resul taten te bereiken. Beginnen we maar alvast met gedu rende de huidige stalperiode nog te red den wat te redden valt. Om ons betoog duidelijk te maken ontleden wij een voorbeeld uit de vele zoals we die op dit ogenblik aantreffen op onze bedrijven Een melkkoe heeft enkele weken ge leden gekalfd. Gewicht 650 kg. Melk- gifte 25 kg. Vetgehalte 3,25 °/o. De dagelijkse behoefte aan voedings stoffen voor zulk een koe (even de tabel nakijken) bedraagt verteerbaar ruw eiwit 1,825 kg. zetmeelwaarde 9,325 kg. We hebben bij de boer het volgende rantsoen opgetekend en de inhoud aan voedingsstoffen ervan berekend vre ZW ZW 8,1) 0.560 6,480 7.7) 0,050 0,770 70,6) 0,170 1,412 73,3) 0,855 2,199 totaal norm 1.635 1.825 10.861 9325 verschil 0,190 -f- 1,536 Inderdaad, met 0.5 kg lijnmeel meer bij te voederen hebben wij de norm voor de eiwitvoorziening in orde en aan de zetmeelwaarde geven we dan nog maar een toemaatje, alhoewel deze de norm reeds ruim overschrijdt. (Zie vervolg 2e bladz. Ie kolom) De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars. Handregister Aalst Nr 145. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden»

De Koornbloem | 1954 | | pagina 1