Voorlichting en hulp aan de landbouwers. Goeie en... dure Biggen. Weekblad iV9!iP^ 'H Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Verschijnt iedere Zaterdag 33ste JAARGANG Nr 1606 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Diensten van het Ministerie van Landbouw ter beschikking van onze boeren. AALST 13 MAART 1954. Beheer j Zeebergkaai, 5, Aalst Tel. 242.67 Onder hoofding Het Vraagstuk der Landbouwvoorlichting. De grote struikelsteen. werd in ons nummer van 6 Maart 1.1. het gebrek aan belang stelling aangeklaagd, ook bij de jonge boeren, om kennis te nemen van de we tenschappelijke en doeltreffende metho des bij de uitbating van het landbouw bedrijf. Nochtans wordt het met de dag duidelijker, zowel in de landbouw als in de nijverheid en handel, dat, wie niet met de vooruitgang meegaat, gedoemd is tot achteruitgang en na enkele tijd tot on dergang. De wetenschap en de organisatieleer die in het moderne bedrijfsleven zo een vlugge ontwikkeling hebben genomen leiden voortdurend tot uitslagen wier toepassing een verhoogde productie toe laten op gebied van hoeveelheid en kwa liteit, met een inkrimping der kosten. Dit streven is de bijzonderste factor van de opvoering der productiviteit waaraan de Amerikanen zo geweldig belang hechten en welke zij met aanzienlijke geldmiddelen bevorderen in de wereld mede om een dam op te werpen tegen het dreigend communisme. Deze onverschilligheid bij onze boeren ten opzichte van de doeltreffende en moderne uitbatingsmethodes van hun bedrijf dient dan ook ten zeerste betreurd, Nochtans stelt het Ministerie van Land bouw ter beschikking van onze boeren meerdere diensten voor voorlichting, raad en hulp, waarop zij zonder vele moeite beroep kunnen doen en die niet beter vragen dan hun dienst te bewijzen. Indien zij van deze diensten geen of onvoldoende gebruik maken, hebben zij hieraan alleen schuld. Zij mogen echter niet vergeten dat bij het tot stand komen van de Economische Unie met Neder land en van de economische integratie van Europa enkel de landbouwers die flink op de hoogte zijn van hun vak, bij machte zullen zijn een behoorlijke levens standaard te bewaren. Ten gerieve onzer lezers zullen wij in deze en volgende bijdrage een beknopte toelichting verstrekken betreffend de bij zonderste diensten van het Departement van Landbouw onder bijvoeging van practische inlichtingen. Wij raden onze leden stellig aan deze bijdrage aandach tig te lezen en zorgvuldig te bewaren. I. De Rijlcslandbouwlcundlgen. De ambtenaren van het Departement van Landbouw met dewelke de land bouwers het meest omgang hebben zijn de Rijkslandbouwkundigen. Ziehier de opdracht en de bevoegd heid der Rijks andbouwkundigen 1) Zorgen voor de verspreiding der landbouwwetenschap en -techniek door middel van a) het houden van raadplegingen; De Rijkslandbcuwkundige houdt zich kosteloos ter beschikking van de land bouwers zijner omschrijving om hun technische en andere inlichtingen te ver strekken in verband met zijn functie. Hij geeft deze inlichtingen te zijnent en op zijn zitdagen in andere plaatsen. Hij verschaft ook geschreven inlichtingen op aanvraag en begeeft zich zo nodig ter plaatse. b) het geven van voordrachten De Rijkslandbouwkundige geeft open bare en kosteloze voordrachten over landbouwproblemen en vraagstukken van actueel belang voor de landbouwers. Deze voordrachten hebben vooral voor doel de landbouwers op de hoogte te brengen van de vooruitgang der land bouwtechniek, hun de middelen aan te wijzen tot verbetering hunner uitbating, nadelige practijken en uitbatingsmetho des te helpen bestrijden en de uitbreiding van ziekten en insecten te voorkomen. c) het bezoeken van de landbouwbe drijven voor het verstrekken van raad gevingen inzake teelten, bestrijding van ziekten van planten en insekten enz. d) het aanleggen van proefnemingen en inrichten van teeltprijskampen Door deze proefnemingen wordt be oogd het economisch nut aan te tonen van veredelde variëteiten, producten en methodes die doelmatig zijn gebleken. Deze proefnemingen die als demonstra tie opgevat worden, zijn toegankelijk voor het publiek en worden door de pers aangekondigd. Zij zetten de adviezen gegeven door de Rijkslandbouwkundi gen kracht bij. 2) De landbouwers het economisch belang aantonen van goed ingerichte beroepsverenigingen en hun nauwkeu rige en objectieve inlichtingen verschaf fen betreffende de wijze van inrichting en werking der verschillende landbouw organisaties. 3) Landbouwleergangen voor volwas senen inrichten en leiden, inzonderheid leergangen over algemene landbouw, landbouwmechaniek en andere naar ge lang het nut van dergelijke leergangen gewenst is. 4) De nodige stappen doen en pleeg vormen vervuLen in verband met het verlenen van toelagen. Toelagen worden verleend door tus senkomst van de Rijkslandbouwkundigen a) voor het bouwen van silo's b) voor het verbeteren van rundvee stallen, varkensstallen en hun aanhorig- beden (mestvaalten en gierputten) c) voor het ontginnen van braak- gronden. (Zie vervolg 2' blad. 1' kolom.) Dezer dagen belde ren van onze leden op en deed de volgende mededeelingen Ik heb vorige week, bij een kweker, een nest van 9 schone biggen gekocht, maar omdat mijn vette varkens nog niet geruimd waren, kon ik ze niet direct ontvangen. We kwamen accoord de biggen te wegen en ze daarna nog eenige dagen bij de kweker te laten. Op de dag van afspraak begaf ik mij met een zak van ons gekend biggenmeel naar de kweker, De biggen werden gewogen en betaald. Een droogvoederbak geplaatst, het big genmeel gestort en ik welgemoed naar huis, tevreden met de wel dure maar schone biggen. 4 uren nadien kwam een buurman mij verwittigen, dat een der biggen zich aan de voederbak verhangen had en dood zou gaan. Als ik mij ter plaatse begaf was het big dood. De volgende dag weer een big dood en verwittigde ik de veearts, die be weerde dat het de slingerziekte zou zijn waaraan niets kon gedaan worden. De oorzaak kon zijn een plotse verandering van voeder. De biggen waren oorspron kelijk gevoed met botermelk en gruis. De volgende morgen was er nog een big dood. De daarop volgende middag bezoch ten wij met de koper de kweker en von den we nog 4 biggen vrij monter in het hok. Er waren dus inmiddels 5 dood gegaan. We besloten een vakkundige sectie op de dode dieren te doen plaats hebben. Dit onderzoek werd uitgevoerd door specialisten op dit gebied. De conclusie ven dit uitgebreid en vakkundig onderzoek was de volgende Er was geen infectie alle drie waren doodgegaan aan longoedeem (vocht en schuim in de longen)dus gestikt als gevolg van hart en spierverzwakking door een ongunstige Calcium balans in het bloed. De doodsoorzaken waren dus waar schijnlijk dezelfde als waaraan koeien bij kop- of kalfziekte doodgaan, als ze niet tijdig ingespoten worden. Waarom vertellen wij dit Uitsluitend en alleen, omdat de ver standige leren door de ervaring van an deren en daarom ook zullen we dit wat nader ontleden.' Vragen we ons eerst af waarom deze schone zware biggen in zo 'n gevaarlijke toestand zijn gekomen Welnu uitsluitend en alleen door de slechte voeding van zeugen en biggen door de kweker. Bij ons onderzoek kwam vast te staan, dat de zeugen nooit geen volwaardige voeding gehad hadden. Daardoor waren de biggen voorbestemd gemakkelijk aan gebreksziekte te kunnen vervallen bij onoordeelkundige voeding. En deze onoordeelkundige voeding hadden ze werkelijk niet beter kun nen bekomen. Ze waren opgepapt met botermelk en gruis, en met succes want het waren schone witte biggen. Bij de geboorte hadden deze biggen een slechte mineralenvoorziening van de moeders medegekregen, kregen daar na de moedermelk, waaraan natuurlijk ook de gebreken van de moeder kleeft, en ontvangen dan naast botermelk, gruis. Dit laatste product bevat geen calcium. maar een overmaat van minder goed fosfor. Bij oppappen om dure marktbiggen te krijgen, wordt het lichaamsgewicht vlug te zwaar tegenover het geraamte. Er komt dan een labiele toestand van rachi- tisme, dit is op zichzelf al erg, maar funest wordt dit als de mineralenver- houding zo ongunstig is geweest, dat het bloedcalcium gehalte te laag wordt. Dit was het geval bij de betreffende biggen. In die toestand kan een ogen schijnlijk simpel feit, deze labiele toe stand tot een crisis brengen. De emotie die de biggen ondergingen door het grijpen, wegen, plaatsen van een vreemd voorwerp (droogvoederbak) was voldoende om de crisis te veroor zaken. De biggen vervallen in een soort stuiptoestand, wankelen en slingeren, zetten zich op de achterhand en drukken zich met de voorbenen terug. Meestal zijn oogleden en kop gezwollen en maken ze een hees geluid. Doordien het hart verslapt, werkt dit onvoldoende en daarbij tevens de lon gen, die met vocht komen. Ze sterven dan plotseling door longoedeem, dus door verstikking. Bij sectie zijn dan de longen gevuld met vocht en schuim. En nu wat goede raad 1Kweek uw dieren goed en voedt ze goed en voordelig. 2. Koopt nooit opgepapte biggen of biggen van kwekers, die slecht voe ren opgepapte biggen gaan in het gun stigste geval eerst achteruit om dan ge leidelijk weer te gaan groeien. Goed gevoede biggen zullen regel matig doorgroeien. 3. Mocht u toch eenzelfde geval over komen, handel dan als volgtverwittig zodra de symtomen zich voordoen, de veearts. Deze zal een calciuminspuiting kunnen geven (precies als bij kop- of kalfzieke koeien) en een middel toepas sen om het hart te steunen. Laat de biggen zeer rustig en een of twee dagen totaal vasten. Begin dan zeer langzaam met een slappe bras van lauw water met wat ge kookte aardappelen, wortelen en big genmeel rijk aan goede mineralen, om geleidelijk op volledig biggenmeel over te gaan. 4. Bedenkdat voorkomen beter en voordeliger is dan genezen. Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars. Handregister Aalst Nr 145. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verbodeni De

De Koornbloem | 1954 | | pagina 1