Voorlichting en hulp aan de landbouwers. Het Vraagstuk T Landbouwvoorlichting. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 20 MAART 1954. Verschijnt iedere Zaterdag 33ste JAARGANG Nr 1607 Beheer t Zeebergkaai, 5, Tel. 242.67 Aalst Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbou wers Lai R Orgaan van de adbouwersvereniging EDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O- CAUDRON. Diensten van het Ministerie van Landbouw ter beschikking van onze boeren. (2de bijdrage) In onze vorige bijdrage hebben wij de opdracht en de taak van de Rijksland bouwkundigen uiteengezet. Zoals deze laatsten de technische raadgevers en helpers zijn van onze landbouwers zijn de Rijkstuinbouwconsulenten de tech nische raadgevers van onze tuinbouwers. II. De Rijkstuinbouw consulenten. De Dienst der Tuinbouwconsulenten, ingericht bij koninklijk besluit van 9 No vember 1909, heeft als doelonze tuin bouwers te helpen door raadgevingen, voordrachten, demonstraties en door alle andere voorlichtingsmiddelen, ten einde de opbrengst hunner bedrijven te verhogen en de afzet hunner producten te bevorderen. De Rijkstuinbouwconsulenten hebben als voornaamste taak 1) de kennis en de werkwijzen der tuinwetenschap algemeen ingang te doen vinden, inzonderheid door monde linge en schriftelijke raadgevingen, voor drachten, demonstratievelden, publica ties, enz. Zij stellen zich in verbinding met de belanghebbenden en geven hun kosteloos de gevraagde raad. 2) aan de tuinders de voordelen van de beroepsverenigingen bekend te ma ken en aan de tuinbouwers die het vra gen, bepaalde gegevens te verstrekken betreffende de inrichting en de werking der tuinbouwverenigingen. De Rijkstuinbouwconsulenten mogen, op aanvraag van de tuinders of van an dere belanghebbenden hunner omschrij ving, zich ter plaatse begeven om de be drijven en teelten te bezoeken. Wanneer het onderwerp der raadpleging geen vol doende belang oplevert, nodigen zij de belanghebbenden uit op hun zittingen, ofwel verstrekken zij hun schriftelijk de nodige inlichtingen. Voordrachten. De Rijkstuinbouwconsulenten geven en richten elk jaar in hun omschrijving een bepaald aantal openbare en kostelo ze voordrachten in met het doel a) de tuinders op de hoogte te bren gen van tuinbouwtechniek in het alge meen b) hen te wijzen op de verbetering der uiibatingsmethodes om de opbrengsten te verhogen door toepassing van nieuwe teeltwijzen, doelmatiger gebruik van mestoffen, alsook om de afzet van hun producten te vergemakkelijken door standaardisatie, sortering en verpakking van fruit en groenten c) de aandacht der tuinbouwers te vestigen op de verkeerde practijken van alle aard d) de middelen kenbaar te maken om de schade aangericht door insecten en ziekten te voorkomen of te bestrijden. Het Ministerie van Landbouw richt elk jaar tuinbouwvoordrachten in waar van de leiding en uitwerking berust bij de Rijkstuinbouwconsulenten, met mede werking der gemeentebesturen en de tuinbouwverenigingen. Leergangen. Het Ministerie van Landbouw richt reeksen van lessen in over een bepaalde tak van de landbouw. De volledige leergangen bedragen maximum 25 lessen. De sleun- en besproeiïngscursussen bestaan uit theoretische en practische oefeningen in de boomgaarden en aan plantingen van verschillende ouderdom, gedurende dewelke de leerlingen beur telings aan het werk worden gezet. Ook mogen cursussen ingericht wor den over andere aangelegenheden als het sorteren en het verpakken van fruit, over de teelt van zaaddragers, enz. Proefvelden. De demonstratie-observatie- en proef velden aan te leggen op kosten of met steun van de Staat zijn geplaatst onder de leiding van de Rijkstuinbouwconsu lenten. Hierna geven wij enkele prac tische inlichtingen betreffende de om schrijving en zitdagen van sommige rijkstuinbouwconsulenten die nuttig kun nen zijn voor onze lezers. Omschrijving: Provincie Oost- Vlaan deren. RijkstuinbouwconsulentPeeters Fr., Antwerpse steenweg, 356, St Amands- berg-Gent. (Telef. 25.31.62). Zitdagen Aalst de derde Zaterdag der maand van 10 u. tot 11 u. in het lokaal het Paviljoen (tel. 217.94) en van 11 u. tot 12 u. in het lokaal De Koorn bloem (tel. 240.15) Grote Markt. Eeklo de laatste Donderdag der maand van 10 u. tot 11,30 u. in het lokaal De.Gouden Leeuw (tel. 710.87). Gentde eerste en derde Vrijdag van de maand van 11 u. tot 12 u. in het lokaal De Rode Hoed Klein Turkije, (tel. 23.17.13 en van 16 u. tot 17 u. in het Café Den Yzer Vlaanderenstraat, (tel. 25.98.73). Oudenaardede eerste Donderdag der maand van lOu. tot 12u. in het hotel La Pomme d'Or Grote Markt, (tel. 319.00). St Niklaas de derde Donderdag der maand van 10 u. tot 12 u. in het restau rant "De Hoop,, Kardinaal Mercierlaan nabij de Grote Markt. (Tel. 629). Omschrijving Provincie Brabant. Deze omschrijving omvat de provincie Brabant en volgende gemeenten uit de provincie Henegouwen Bever, Edin- gen, Mark, Lettelingen, St Pieters-Ka- pelle. (Zie vervolg 2e bladz. 4e kolom) Oorzaken van het Gebrek aan Belangstelling. II. In onze eerste bijdrage wezen wij er op dat het vraagstuk bij de landbouw voorlichting, niet alleen bestaat in de uiterlijke organisatie van de diensten, die belast zijn met het geven van de voorlichting, maar eveneens en wellicht voor het grootste deel in de gesteldheid van de landbouwers, die de voorlichting moeten ontvangen, in hun belangstelling. Wij toonden aan dat juist die be langstelling van de landbouwers de zwakke plaats is. Wij zullen nu trachten enkele elementen op te sporen die oor zaak kunnen zijn van dit gebrek aan belangstelling. Aangezien dit onderzoek van zeer persoonlijke aard is, kunnen de voorgestelde meningen voor betwisting vatbaar zijn, waar wellicht kunnen de ontwikkelde gedachten bijdragen tot een beter inzicht in het vraagstuk en wordt het daardoor mogelijk iets dichter te komen tot de kern van de kwestie. Wanneer wij de boeren zelf vragen wat er zo wel de reden zou kunnen zijn van bun gebrek aan belangstelling in het werk van de voorlichting en er dan op wijzen dat het toch wonderlijk is dat bv. op voordrachten, congressen, studie dagen, enz. over 't algemeen zo weinig jonge boeren te zien züd, dan krijgen wij dikwijls als antwoord dat is te begrij pen, die jongens zien geen toekomst meer in de boerenstiel. Vandaar dat ze er ook niet veel moeite meer voor doen. In hoever is dat in werkelijke, een steekhoudende reden Is het juist dat op de boerderij geen toek mst meer is Dat wordt tegen woordig een veel verspreide opvatting die niet zonder gevaar is. Wij menen dat de boeren hier in een cirkelredene ring gevangen zitten. Wij geven wel toe dat voor sommige op een boerderij geen toekomst meer is. Maar is dat nu niet juist voor hen die geen voldoende vak bekwaamheid bezitten?Is het niet zo,dat zij, die hun stiel grondig kennen, die er met ijver en liefde in werken, zich er wel doorslaan en het tot welstand brengen En zijn het niet juist diegenen, die zich van voorlichting, vakbekwaamheid, enz. niets aantrekken, die mislukken en dan alleen het hoofd boven water kunnen houden door een echte slavenbestaan te leiden Een slavenbestaan dat iedere jonge boer terecht afschrikt. Is het niet zo dat men, om aan zulk een slaven bestaan te ontsnappen, zich verstandelijk moet ontwikkelen, het vak goed leren, de nieuwe methodes eigen maken, kortom dankbaar gebruik maken van alle moge lijke middelen van voorlichting Trouwens vele boerenzoons hebben hierin weinig keus. Sommigen onder hen zijn aangeduid om de hoeve van vader over te nemen. De anderen die ergens anders hun boterham zullen moeten ver dienen, dienen dan maar tijdig uit te zien naar een ander vak. Maar zij die blijven vast zitten aan het bedrijf moeten er dan maar van maken wat er van te maken is. Zelfs als ze de indruk hebben dat het bedrijf niet interessant meer is. dan is de oplossing hiervoor zeker niet maar voort te doen, zoals grootvader het deed en zich van de voorlichting niets aan te trekken. De enige weg om hier uit het slop te geraken is ook hier weer een verdere vakbekwaming. En dan blijkt wel eens dat bedrijven, die voordien hopeloos versleten waren, weer tot bloei komen. Het gebrek aan vooruitzichten mag zeker geen reden zijn om bij de pakken te blijven zitten. Het moet juist omge keerd zijn. Wanneer men de toekomst van de boerderij donker inziet, dan zou dat een prikkel moeten zijn om zich ver der te ontwikkelen. Wij mogen niet ver geten dat de mens voor het grootste deel zelf zijn toekomst maakt en niet omge keerd. Het ligt dus aan ons zelf ons eigen toekomst op te bouwen. Jongere boeren, die wij de vraag stel len waarom zo weinig belangstelling be staat geven ons soms het antwoord wat belang heeft het voor ons een land bouwschool te volgen, studiekringen bij te wonen of naar voordrachten te gaan luisteren, kortom de nieuwe methodes te leren. Van als wij op het hof van iets nieuws durven spreken dan is ons vader daar eeuwig en altijd met hetzelfde lied je Zolang als ik leef ben ik de baas. Als ik dood ben dan is het uw beurt. Maar nu doet ge wat ik u zeg. Dat is natuurlijk niet erg bemoedi gend. Als er hier of daar een boeren zoon uit het goede hout is gesneden en vooruit wil, die dus een dankbaar ge bruik zou willen maken van de voor lichting, dan kan een oudere boer daar gemakkelijk de domper op zetten. En hoe dom het ook is, toch gebeurt het vrij veel. Laten wij dan ook aan de bejaarde boeren zeggen weest dankbaar dat ge een zoon hebt, die iets anders in zijn hoofd heeft dan alleen maar plezier. Dankt ons Heer op uw twee knieën. En in plaats van zijn ijver tegen te werken, in plaats van hem te ontmoedigen, steunt hem, moedigt hem aan, laat bem zijn hart ophalen en laat hem proberen wat hij geleerd heeft, geeft hem een gedeelte ver antwoordelijkheid op uw bedrijf. En loopt er dan iets mis, wat geeft dat Misdoet ge nooit wat Hebt gij niet al doende geleerd Mislukkingen zullen uw zoon wijzer maken, ze zullen hem laten inzien dat het boerenvak niet zo simpel is, ze zullen hem eerbied bijbren gen voor de oude boer, die zonder veel ontwikkeling het bedrijf reeds jarenlang in gang houdt. (Zie vervolg 2blad. 1kolom.) De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars. Handregister Aalst Nr 145. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verbodem Opdracht en bevoegdheden.

De Koornbloem | 1954 | | pagina 1