Voorlichting en hulp aan de landbouwers. REDT U ZELVEN Weekblad Rechtskundige Dienst Algemene Vergadering Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 27 MAART 1954. Verschijnt iedere Zaterdag 33ste JAARGANG Nr 1608 Beheer Zeebergkaai, 5, Tel. 242.67 Aalst Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbou wers Lai R Orgaan van de idbouwersvereniging EDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O, CAUDRON» Diensten van het Ministerie van Landbouw ter beschikking van onze boeren. (3de bijdrage) In onze twee vorige bijdragen hebben wij achtereenvolgens de opdracht en de bevoegdheden toegelicht van de Rijks landbouwkundigen, de Rijkstuinbouw- consulenten en van de Consulenten in de Boerderijbouwkunde. Thans volgen en kele inlichtingen betreflende de taak van IV. De Rijksveeteeltconsulenten. Deze hebben als opdracht de winstge vendheid van de veeteelt op te voeren door verspreiding van wetenschappe lijke methodes en gegevens tot verbete ring der rassenhet bepalen van de eco nomische opbrengst der dierenhet in richten en het leiden van de werking der verenigingen die zich bezig houden met de verbetering van de veekweek en de economische uitbating van het vee. De Rijksveeteeltconsulenten hebben ook als taak 1) Zorgvuldig de bijzonderste voor waarden te bestuderen tot doelmatige uitbating van het vee in hun provincie en de aldus opgedane kennis en bevin dingen aan te wenden ten bate der vee houders wier belangen hun zijn toever trouwd 2) alle onderzoeken, proefnemingen en opsporingen te doen, waarmede zij door het Hoofdbestuur worden belast, toezicht uit te oefenen op de werking van de veeteeltverenigingen die door het Ministerie van Landbouw worden ge steund 3) bezoeken af te leggen in veekwe kerijen, prijskampen in te richten, ver gaderingen van veekweeksyndicaten te beleggen en voordrachten in te richten ten voordele van de veeteelt. Ziehier enkele nuttige adressen van Rijksveeteeltconsulenten Oost Vlaanderen. R. Butaye, Land van Waaslaan, 52, St Amandsberg. Tel. 25.34.13. Van Spaendonck L., Voordries, 156, Oosterzele. Tel. Moortzele 150. Kleinveeteeltconsulent voor Oost- en West Vlaanderen. Michels J., Ingelmunstersteenweg, 85- 87, Emelgem. Tel. Izegem 1440. Brabant. Derwa M., Reulenvest, 119, Hever- lee, Tel. Leuven 216 96. Brankaer R., Eeuwfeestplein, 18, Overyse. Tel. 57.75.01. V. De Zuivelconsulenten. De zuivelconsulenten hebben als op dracht de methodes te verspreiden ter verbetering van de produktie van de melk en allerlei zuivelprodukten, inzon derheid van boter, kaas en andere melk- derivatende bijzondere voorwaarden en procédés tot vervaardiging van voor melde zuivelproducten met zorg te be studeren en de aldus verworven kennis sen aan te wenden ten voordele van de zuivelfabrikanten, wier belangen hun zijn toevertrouwd. De zuivelconsulenten leggen bezoeken af aan zuivelfabrieken voor het verstrek ken van technische inlichtingen, voor boteronderzoek, wonen de vergaderin gen bij van de veekweeksyndicaten, be zoeken de zuivelcoöperatieven, enz. Ziehier enkele nuttige adressen voor onze leden West- en Oost-Vlaanderen. Remon J., Patyntjesstraat, 61, Gent. Telef. 22.28 64. Antwerpen, Limburg, Vlaams-Brabant. Camerlinck, R. Minckeleerstraat, 51, Leuven. Telef. 233.66. VI. Veeartsenijkucdige inspectie. De veeartsenijkundige inspecteurs oefenen een werkzaam toezicht uit op de gezondheidstoestand der hoevedieren en vergewissen zich in alle omstandigheden dat de reglementen betreffende de ge- zondheidspolitie der dieren worden nageleefd. Zij zenden op bepaalde tijdstippen aan de Minister de lijst van de besmet telijke ziekten waargenomen in hun omschrijving. Zij zijn gehouden zich ter plaatse te begeven in geval van veepest, besmet telijke long- en borstvliesontsteking, snot, dourino en schapen pokkenzij moeten de dieren doen afmaken die aan getast zijn of verdacht zijn van veepest of besmettelijke long- en borstvliesont steking, alsook de dieren die door razernij zijn aangetast. Zij zorgen er voor dat ernstig toezicht worde gehouden op de jaar- en veemarkten en op de daarmede gelijkgestelde samenbrengingen van paarden en vee alsook dat de voor schriften ter voorkoming van het mond en klauwzeer stipt worden nageleefd. Zij zorgen voor de uitvoering van de reglementen op de vleeshandel. Ziehier enkele nuttige inlichtingen Ambtsgebied 5.J Omvattende het gedeelte van Oost- Vlaanderen gelegen ten noorden van de Schelde en de Leie vanaf Gent behalve het arrondissement Gent-Eeklo. Van de Velde A., Prins Karelstraat' 13, St Niklaas-Waas. Tel. 76.23.41. (Zie vervolg 2e bladz, 4e kolom Ónze rechtskundige zal zijn zitdag houden op Zondag 28 Maart tussen 10 en 12,30 uur, in het lokaal De Koornbloem Grote Markt, Aalst. van de Landbouwersvereniging Samenwerkende Maatschappij Op Zondag, 21 Maart werd de jaar lijkse Algemene Vergadering voor de aandeelhouders van onze maatschappij gehouden. De voorzitter van de beheerraad, dhr. EmielBaeten, heette de aanwezigen har telijk welkom en dankte hen voor hun talrijke opkomst, die hij aanziet als een bewijs van de belangstelling van de aandeelhouders ten opzichte van onze maatschappij. Hierop gaf dhr. Frans Wynant, afge vaardigde-beheerder, lezing van het ver slag van de beheerraad Verslag van de Beheerraad MEVROUWEN, MIJNE HEREN, Bij deze hebben we de eer U de balan sen over ons 35ste boekjaar aan uwe goedkeuring te onderwerpen. Het afgelopen jaar was op handels gebied zeer onevenwichtig. Terwijl de prijzen van de voederkoeken rondom Maïs plata Yellow Gerst feed I Haver witte Rogge Holl. plata Zemelen Kortmeel Van dezelfde prijsveranderingen was geen spraak voor lijnkoeken en andere voederkoeken. Ook niet voorde inlandse tarwe die aan prijzen, door de regering vastgesteld, wordt verhandeld. Lijnkoeken die einde 1952 circa 480 fr. kwoteerden werden einde 1953 aan 485 tot 490 fr. verkocht. De lage prijzen van de voedergranen en ook van zemelen en kortmeel hadden hun weerslag op de mengvoeders. We geven hierna de schommelingen van drie der meest gevraagde mengvoeders Redt U Zeiven, volgens de verkoop prijzen uit De Koornbloem prijs aan boer, taksvrij Melkmeel 475 433 450 25 Varkensmeel 2 A. 506 479 424 82 Legmeel A. 565 533 506 59 Men bemerkt dat het melkmeel in mindere mate daalde dit als gevolg van de dure koeken, terwijl de varkens- melen, waar vooral de prijs der voeder- ganen een rol speelt het sterkst omlaag gingen. De belangrijke prijsdaling van de voe dergranen komt aan sommige kwekers ten goede, maar verongelijkt de verbou wers van voedergranen tegenover de tarweboeren. Deze laatste kunnen bijna dezelfde koersen bleven, kregen we een geweldige daling in de voedergranen, zodat het zeer moeilijk was op het ge paste ogenblik te kopen. Vele handelaars boekten aanzienlijke verliezen, vooral deze die door de ziekte der speculatie aangetast zijn. Voor Redt U Zeiven zijn die schom melingen, dank zij voorzichtigheid en wijs beleid, zonder schadelijke gevolgen geweest. De bilan van einde jaar zal dit voldoende uitwijzen. We willen U evenwel een beeld geven van de grote verschillen in de dagwaarde der voedergranen. We nemen drie datums, namelijk op einde 1952, rond 1 Juli en op einde December 1953, prijzen per 100 kilos, vertrek Antwerpen of binnenland, tak sen niet inbegrepen. Dit zal ons genoeg zeggen hoe de wereldmarkt van deze grondstoffen en ook van zemelen en kortmeel voor het afgelopen jaar is geweest einde 1952 1 Juli 1953 einde 1953 verschil 465 430 375 90 fr. 390 388 366 34 395 370 283 112 346 316 285 61 455 336 270 185 430 320 240 190 320 260 245 75 342 285 250 92 2 zakken rogge kopen met de opbrengst van 1 zak tarwe. Het is dan ook met reden dat we in ons blad De Koornbloem van 29 Oogst 1953 tekeer gingen tegen deze toestanden en bescherming vroegen zowel voor de voedergranen als voor de tarwe. Het gaat niet op te beweren dat de voedergranen, die in eigen bedrijf kun nen verwerkt worden op die manier tot hun recht komen, wanneer de kleiboer met zijn hoge prijzen van tarwe een niet te onderschatten voorsprong heeft op de kwekers die op hun zandgronden enkel goedkope voedergranen kunnen ver bouwen. De varkenskweek is de laatste maan den merkbaar verbeterd, dank aan het feit dat veel boeren hun zwijnenstallen erg hebben ontvolkt zodat er schaarste kwam op de markten, terwijl van de andere kant een goede vraag ontstond naar varkensvlees uit het buitenland. We hopen dat de toestand niet zal veranderen in het nadeel der kwekers en dat er van hogerhand afdoende toe zicht op de verhandelingen zal worden gehouden om alle mogelijke ineenstor tingen van de prijzen te voorkomen. (Zie vervolg 2' blad. 1' kolom.) De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars. Handregister Aalst Nr 145. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden. einde ljuli einde 1952 1953 1953 verschil

De Koornbloem | 1954 | | pagina 1