Voorlichting en hulp aan de landbouwers. Welke Hennen zijn de beste 1 Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 3 APRIL 1954. Verschijnt iedere Zaterdag 33ste JAARGANG Nr 1609 Beheer Zeebergkaai, 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Diensten van het Ministerie van Landbouw ter beschikking van onze boeren. (4de bijdrage) In onze drie vorige bijdragen hebben wij achtereenvolgens de opdracht en de bevoegdheden omschreven van de Rijks- landbouwkundigen, de Rijkstuinbouw- consulenten, de Consulenten in de Boer derij bouwkunde, de Rijksveeteeltconsu- lenten, de Zuivelconsulenten, de Veeart- senijkundige Inspectie en de Landelijke Waterdienst. Om de landbouwers te beschermen tegen bedrieglijke practijken bij de han del in meststoffen en veevoeders die zij nodig hebben voor hun bedrijf, werd opgericht VIII. Dc dienst voor beteugeling der Vervalsingen De inspecteurs behordende tot deze Dienst hebben als taak de vervalsingen op te sporen en te beteugelen bij de han del in grondstoffen en producten voor de landbouw. Ziehier enkele nuttige in lichtingen betreffende het adres en het ambtsgebied van deze inspecteurs. Ambtsgebied 2 omvattende de rech terlijke arrondissementen Kortrijk, Gent en Oudenaarde, zonder de gemeenten Dottenijs, Herseeuw, Orroir en Amou- gies, doch met de gemeenten Everbeek, Bever, Sint Pieters Kapelle en Edingen. Inspecteur De Wolf V., Nijverheids straat 10, Zottegem. Tel. Zottegem 299. Ambtsgebied 3 omvattende de rech terlijke arrondissementen Dendermonde en Brussel, alsmede de Nederlandstalige firma's van de Brusselse aglomeratie doch zonder de gemeenten Bierk en St Renelde. Inspecteur Brussele M„ Capucienen- laan, 55, Aalst. Tel. Aalst 234 02 Ambtsgebied 4 omvattende de pro vincie Antwerpen. Inspecteur Goo- vaerts D., Zemstlaan, 156, Mechelen. IX. Het Nationaal Instituut voor Landbouwkrediet. Beroep op het krediet kan ongetwij feld nuttig zijn voor de landbouw op voorwaarde dat het wordt aangewend voor de uitbreiding van het bedrijf, de verbetering van zijn uitrusting en tegen voordelige voorwaarden kan worden bekomen. In verband met deze laatste voor waarde, wensen wij de landbouwers te waarschuwen tegen veelal bedrieglijke advertenties in dagbladen waardoor de ontleners worden aangelokt door zeer lage intresten. De geldopnemers die op dergelijke aantrekkelijke reclame ingaan worden doorgaans deerlijk gepluimd. Het Nationaal Instituut voor Land bouwkrediet staat aan de landbouwers kredieten toe welke aangepast zijn aan de noodwendigheden van hun bedrijf en tegen voorwaarden die gunstig kunnen worden genoemd. Ziehier enkele inlich tingen betreffende deze leningen Bestemming. Leningen op korte termijn worden toe gestaan voor de aankoop van mestvee, zaaigranen, en andere grondstoffen over 't algemeen voor doeleinden die een te rugbetaling toelaten na korten termijn. Leningen op halflange termijn wor den toegestaan voor de aankoop van materieel en van vee, voor de bekosti ging van uitrustingswerken, gebeurlijk voor de overname van een hofstede, de vestiging van een kind en andere doel einden die de aanwending van de geld middelen vergen voor een langere duur Leningen op lange termijn worden verleend voor de aankoop van hoeven en landerijen, om uit onverdeeldheid te treden en voor doeleinden die investe ring van het kapitaal vergen voor een lange termijn. Duur. De leningen op korte termijn acht maanden of één jaar; De leningen op halflange termijn de duur is veranderlijk volgens de bestem ming van de gelden, met maximum van 10 jaar Leningen op lange termijn 14 jaar tot 25 jaar in uitzonderlijke gevallen. Interest of rentevoet. Leningen op korte termijn 4,75 °/o. Leningen op halflange en lange termijn: tot 40 000 fr. 4,50 van 40.001 tot 100 000 fr. 4,75 °/o van 100 001 tot 250.000 fr. 5,00 °/o van 250 001 tot 500.000 fr. 5,25 Boven 500.000 fr. een hogere interest te bepalen in elk geval. Waarborgen der leningen. Leningen op korte termijn kunnen snel worden bekomen tegen ondertekening van een eenvoudige promesse met of zonder borg. Voor leningen op halflange en lange termijn zal het Instituut, hierbij rekening houdend met de aard, de termijn en de belangrijkheid der lening, één of ver scheidene onder de hierna vermelde waarborgen eisen 1° 2 solvabele borgen (tot 25.000 fr.); 2° het landbouwvoorrecht 3° een hypotheek. Bovendien behoudt het Instituut zich het recht voor in bepaalde gevallen te eisen dat de kredietaanvrager als aan vullende waarborg een tijdelijke verze' kering op het leven afsluite. Wijze van terugbetaling. In principe zal de ontlener ieder jaar een gedeelte van het kapitaal moeten terug betalen. Dit gedeelte is gelijk aan het bedrag der lening gedeeld door het aantal jaren waarvoor de lening werd aangegaan, de verdere vervallende inte resten worden berekend op het nog ver schuldigd saldo. (Zie vervolg 3e bladz. 2e kolom) In de Nederlandse pluimveebladen zijn de laatste tijd enige publicaties ver schenen, waaruit wel heel duidelijk blijkt dat er zeer ernstig wordt gezocht naar de meest rendabele kip. Hoe ernstig de inspanningen op dit gebied wel zijn, blijkt duidelijk uit het feit, dat de samenstelling van de pluim veestapel op enkele jaren tijds totaal is gewijzigd. Zuivere rassen 't Is nog niet zo lang geleden, dat de pluimveestapel daar voor meer dan 80 °/o uit Witte Leghorn bestond. Wanneer wij echter onderstaand lijstje bekijken, waarin de gegevens over de jaren 1948, 1952 en 1953 zijn vermeld, dan merken wij dat er sindsdien heel wat veranderd is. De cijfers geven hier het °/0 van de totale pluimveestapel 1948 1952 1953 en omgekeerd Witte Leghorn (W. L.) Patrijs Leghorn (P. L.) Exchequer Leghorn (E. L.) Rhode Island Red (R. I. R Barnevelder (Ba) New Hampshire (Hamps) Andre rassen Totaal zuivere rassen Kruisingen. E. L. x W. L. W. L. x R. I. R. R. I. R. x W. L. E. L. x R. I. R. R. I. R. x E. L. P. L. x R. I. R. Hamps x R. I. R. Andre kruisingen Totaal kruisingen Vooreerst blijkt daaruit dat van de overheersing van de Witte Leghorn weinig is overgebleven. Slechts nog 23,3 °lo van het totaal aantal hennen waren in 1953 nog van dit ras. Ook de Rhode Island Red is sterk in aantal verminderd. Dit is trouwens voor alle zuivere rassen het geval, daar ze nog slechts voor 39.8 °/o voorkomen in de totale Neder landse pluimveestapel, waar de eerste kruisingen (bastaarden dus van 2 zuivere rassen) er voor ruim 60 °/o tussen zitten. De zuivere rassen zijn daar dus voor het ogenblik opvallend verdrongen, wat wel te wijten is aan de grote uitval in de jonge hennen, waar veel bedrijven mee hadden te kampen. Die uitval werd voor namelijk veroorzaakt door parasitaire ziekten, als coccidiose en lintworm, vooral de kleine lintworm (Davainea). De laatste jaren is het mogelijk de coccidiose te beteugelen door genees middelen en ook door veranderingen in de huisvesting, nl. door de dikstrooisel- methode, die ook beslist afdoende is tegen lintworm. Doeltreffende genees middelen tegen de Davainea zijn echter nog niet gevonden. De bastaarden bleken beter bestand tegen parasitaire besmettingen dan de zuivera rassen en dat is ook de reden geweest, dat de kruisingen zo'n grote vlucht hebben genomen. Aanvankelijk was de kruising van Pa trijs Leghornhanen en Rhode Island Red- hencen het meest gevraagd, maar de laatste jaren heeft de bastaard van Ex chequer Leghotnhanen en Rhode Island Red-hennen verre de bovenhand gekre gen. Minstens een vierde van alle hen 68.1 27.6 23.3 1.7 0.5 0.1 2.0 2.6 08 19.1 16.3 13.4 3.6 0.6 0.3 0.5 1.1 1.4 0.7 0.8 95.9 48 8 39.8 8.1 4.6 2.6 5.8 0.9 2.4 18.8 25.2 2.2 2.7 10.1 8.3 2.3 3.4 62 78 51.2 60 2 nen in Nederland bestaat thans uit deze zwarte hennetjes met min of meer bruine halzen. Zij hebben bij veel pluimveehou ders opmerkelijke legprestaties geleverd, dat moet gezegd worden. Vast staat in alle geval dat deze kruising over haar geheel meeviel, wat lang niet van alle kruisingen kan gezegd worden. Maar ook die zwarte hennetjes zijn niet alle maal op zijn best. Vandaar dat wij ook de beperking maken over het geheel want het komt er op aan dat de stammen van beide rassen, die gekruist worden, bij elkaar passen. Men kan zoiets nooit op voorhand weten. Vandaar dat ook hier altijd risico's blijven bestaan. Wan neer echter uit de legresultaten blijkt dat zo'n kruising het goed doet, dan moet getracht worden met die beide stammen die dus bewezen hebben goed samen te gaan, voort te doen. En daar zit juist de grote moeilijkheid. Want de pluimveehouder, die de kip pen heeft, weet wel van welke broeierij hij zijn kuikens heeft gekregen, maar de broeierij kan dikwijls niet uitmaken, wie de leverancier van de broedeieren was. Dat is het zwakke punt bij de fokkerij van de eerste kruisingen. Er zit geen vaste lijn in. Men weet alleen dat be paalde kiuisingen over het geheel goed zijn, zoals bv. de kruising (ussen Exche quer Leghorn en Rhode Island Red. Eni ge waarborg dat die goed zullen blijven is er echter ook niet. Patrijs Leghorn en Rhode Island Red waren enkele jaren geleden ook best, en nu willen vele pluimveehouders die kruising onder geen enkele voorwaarde nog hebben. (Zie vervolg 2' blad. 1' kolom.) De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn Het overnemen van artikelen zonder Handregister Aalst Nr 145. verantwoordelijk voor hun bijdragen aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1954 | | pagina 1