GELD Dc nieuwe pensioenregeling voor niet-loontrekkenden Nadere gegevens over het schurft Landbouwberichten DE KOORNBLOEM 10 April 1954 (Vervolg van le bladzijde) Zoals voorheen wordt de toekenning van de ouderdomsrentetoeslag afhan kelijk gesteld van het bedrag der be staansmiddelen waarover de aanvrager beschikt. Doch deze bestaansmiddelen worden ingevolge de nieuwe wet op ruimere wijze berekend a) het vrijgesteld m «imum (dat is het gedeelte dat als bestaansmiddelen niet in aanmerking komt) wordt verhoogd van 5.600 fr. op 8.000 fr. de gehuwde man nen wier vrouw nog leeft, en van 3.800 fr. tot 5.300 fr. voor de alleenstaanden. Als het inkomen deze bedragen over schrijdt wordt de toeslag met het ver schil verminderd. b) de nieuwe wet voorziet insgelijks een berekening op bredere basis wat be treft het kadastraal inkomen van de enige woning bewoond door de aanvra ger, de kapitalen belegd in het bedrijf en het uitbaten van een bedrijf tijdens de vijf jaren die aan de pensioenaanvraag voorafgaan. c) het bedrag der bestaansmiddelen waarover de kinderen van de pensioen- aanvrager mogen beschikken alvorens verplicht te zijn aan hun ouders een onderhoudsgeld te betalen werd met 1/3 verhoogd. 5) De pensioenstortingen. Waar vroeger de ouderdomsrente toeslag geweigerd werd wanneer meer dan de helft der stortingen ontbraken die de aanvrager naar gelang zijn leeftijd moest verrichten is de nakoming van deze voorwaarde thans niet meer strikt vereist. De maximumtoeslag wordt ech ter maar verleend indien alle pensioen stortingen volgens het geboortejaar wer den verricht. Voor de ontbrekende of onvoldoende stortingen wordt het pen sioenbedrag verminderd wet 1/45 per ontbrekende storting. 6) Te vervullen formaliteiten. De ouderdomsrentetoeslag dient aan gevraagd bij de ontvanger der recht streekse belastingen van de omschrijving der woonplaats van de aanvrager. De personen die op 1 Maart 1954. benevens de rente uitgekeerd door de Spaar- en Lijfrentekas, reeds een ouderdomsrente toeslag genoten, moeten geen nieuwe aanvraag indienen. Hun toestand zal ambtswege worden herzien. Bedrag van het pensioen. Het maximumouderdomspensioen (rente inbegrepen) voor de zelfstandigen wordt gebracht van 12.600 fr. op 18 000 fr. per jaar voor gehuwde mannen en van 7 900 op 12.000 fr. voor de andere gerechtigden. Wat het bedrag aangaat van de ver schalende bestanddelen van het pensioen dient genoteerd Het bedrag ervan hangt af a) van de leeftijd waarop de stortingen beginnen b) van het bedrag dezer stortingen c) van de regelmatigheid der stortingen d) van de ouderdom bij de ingenottre- ding van de lijfrente. Zoals hoger vermeld bedraagt zij van 100 °/o tot 50 °/o der lijfrente naarge lang het geboortejaar van de pensioen gerechtigde en wordt toegekend op het gedeelte van de storting ten belope van 720 fr. per jaar. Het bedrag van deze toeslag is afhan kelijk van het Geboortejaar van de be- langh -bbende, het aantal stortingen door hem verricht en de uitslag van het on derzoek zijner bestaatsmiddelen. Het wordt verminderd met 1/45 voor elke ontbrekende of onvoldoende storting die volgens het geboortejaar moest verricht zijn en daarna met het bedrag der be staansmiddelen dat het vrijgesteld mini mum overtreft. De stortingen gedaan na 1 Januari 1954 komen in aanmerking om 1/45 van het pensioenbedrag te verze keren naar gelang van het geboortejaar. Zoals hoger vermeld kunnen zij, die geen stortingen deden of een onvoldoen de aantal stortingen verrichten een ge deelte van de toeslag ontvangen, op voorwaarde dat het vermogensonder zoek hun gunstig is. Zij die de voorge schreven stortingen deden bekomen echter in dezelfde voorwaarden hogere toeslag. Personen die op 1 Maart 1954 een ouderdomsrentetoeslag genieten, ont vangen buiten het pensioen dat zij op deze datum trekken een voorschot waar van het jaarlijks bedrag vastgesteld is op: 5.40U fr. voor gehuwde mannen 2.700 fr. voor gehuwde vrouwen, als de man de toeslag niet ontvangen heeft 4.100 fr. voor andere gerechtigden. Hun toestand zal volgens de nieuwe voorschriften worden herzien van ambts wege, doch in ieder g»val zullen zij min stens de voordelen behouden welke zij op 1 Maart 1954 genoten, met inbegrip van dit voorschot, behoudens wanneer er wegens wijzigingen in hun burgerlijke stand aanleiding tot herziening bestaat. Zij die nog geen ouderdomspenioen als vrij-verzekerden genieten en die ingevol ge de nieuwe wet aanspraak menen te hebben op de ouderdomsrentetoeslag moeten hiertoe hun aanvraag indienen bij de Ontvanger der Belastingen onder wiens ambtsgebied hun verblijfplaats valt. Het gedeelte van bedoeld voor schot betrekking hebbende op het eerste kwartaal 1954 wordt eerstdaags uitge- gekeerd. Vanaf de maand April zal het voorschot gevoegd worden bij het maan delijks pensioen. Wanneer beide echtgenoten nog in leven zijn, ontvangt alleen de man de ouderdomsrentetoesloeslag. Indien de man de toeslag niet kan genieten, ont vangt eventueel de vrouw op 65 jaar de helft van de toeslag die de man zou ont vangen hebben. Een aanvrager die gedurende een ge deelte van zijn loopbaan loontrekkende is geweest en gedurende een ander ge- dedeelte zelfstandige, kan aanspraak maken op een gede lte van het pensioen als arbeider (op basis van de nieuwe wet op de arbeiderspensioenen) en op een gedeelte van het penioen als zelfstandige in de voorwaarden hoger uiteengezet. Verplichte bijdragen. Voor de duur van twee jaren (duurtijd van deze wet) dienen volgende ver plichte bijdragen gestort 1) door de niet-loontrekkenden onder worpen aan de wetgeving op de kinder toeslagen per halfjaar300 fr. voor hoofdonderworpenen; 180 fr. voor hel pers; 90 fr. voor de helpsters. Deze bijdrage wordt geïnd door de Onderlinge Kas of Sectie voor Gezins vergoedingen waarbij betrokkene is aan gesloten. Deze bijdrage is verschuldigd van het eerste halfjaar 1954 af. Van de betaling dezer bijdrage zijn evenwel vrij gesteld a) de personen van boven 65 jaar b) de p»rsonen die wegens de beroeps werkzaamheden waardoor zij aan de wet op de kindertoeslagen voor niet loon- trekkenden onderworpen zijn, normaal zullen genieten van een ander wettelijk pensioenstelsel. 2) door de natuurlijke personen die bedrijfsinkomsten genieten volgens de belastingswetten op bet inkomen. Deze betalen 1,50 °/o op het gedeelte van hun belastbaar netto bedrijfsinkomen boven 40.000 fr. met een maximum van 2.400 (Zie vervolg onderaan hierneven) BUITENLAND. ITALIË. Ingevolge de onvoldoende inlandse productie dient Italië elk jaar vrij belang rijke hoeveelheden eieren in te voeren. Hieronder de invoercijfers voor de jongste jaren Ton. 1.000 lira's 1950 9,2 2.698.336 1951 13,6 4.484.577 1952 13,0 4.601.575 1953 (11 maanden) 16,5 6.545.572 Nederland, Turkije, Polen en Joego slavië waren de voornaamste leveran ciers. 1951 1952 1953 (11 maand.) Nederland 1,8 1,2 5,2 Polen 3.7 3.9 3,9 Turkije 3,5 4,2 3,8 Joegoslavië 0,9 1.4 Bulgarije 1,3 België kwam niet op de markt. Voor de invoer van eieren is geen invoerver gunning vereist en werden de douane rechten geschorst. Belgische uitvoerders die naar Italië wensen uit te voeren kunnen zich wen den tot de Belgische Dienst voor de Buitenlandse Handel, Augustijnenstraat, Brussel. BRAZILIË. De Braziliaanse minister van Land bouw zal het Congres verzoeken om 13 millioen Cruzeiros beschikbaar te stellen voor de bouw van twee melkpoeder- fabrieken, de ene in de staat Minas Gerais en de andere in de staat Rio Grande do Sul. In de streek van vestiging zal dagelijks ten minste 40 000 liter melk voor verwerking beschikbaar moeten kamen. Voorts ligt het in de bedoeling om speciaal baby melkpoeder te berei den, welk product tot dusver niet in Brazilië werd voortgebracht. IERLAND. In Ierland wordt het maximum-bedrag dat een landbouwer mag ontlenen voor de aankoop van landbouwmaterieel- en machines bepaald op 2,800 dollar voor elke machine. Dit cijfer betekent een verhoging van 910 dollar. SCHOTLAND. Het hoorvee is toegenomen met 9 °/o in 1953. Het aantal schapen met 2 °/o en het aantal varkens met 45 °/o. Anderzijds werd vastgesteld dat de arbeidskrachten gebezigd in de landbouw gedaald zijn met ongeveer 6 °/0. fr. per jaar. Deze bijdrage wordt inge vorderd samen met de bedrijfsbelasting met ingang van het fiscaal dienstjaar 1954. De personen met een netto-belastbaar bedrijfsinkomen van boven 40.000 fr. betalen aldus bij twee instellingen. Wij vinden deze regeling nutteloze admi nistratie en stellen de vraag waarom de ganse bijdrage niet kon geïnd worden door de ontvanger der belastingen. De maximumbijdrage is in ieder geval voor de hoofdonderworpene 3.000 fr. per jaar. Vrij-verzekerden. De niet-loontrekkenden die geen ver plichte bijdrage moeten betalen, hebben er belang bij voort te gaan of te beginnen met stortingen als vrij verzekerden, dus door het plakken van pensioenzegels voor een waarde van 360 fr. per jaar voor mannen en 180 fr. per jaar voor vrouwen. Hun stortingen geven hun dezelfde voordelen (lijfrente, rijksbijdrage en ouderdomsrentetoeslag) als de ver plichte stortingen waarvan zoëven sprake. In onze volgende bijdrage spreken wij o ver het weduwepensioen. (Wordt voortgezet.) (Venfuria inaequalis Ad.) De infectie van onze appelbomen door het schurft gebeurt in twee verschillende opeenvolgende stadia. 1De eerste of primaire infectie is de belangrijksteze wordt veroorzaakt door de sporen, die voortkomen van de overwinteringsorganen van de zwam, welke op de dode bladeren de winter hebben doorgebracht. In de loop van Maart, April, Mei en Juni rijpen de vruchtorganen op de schurftvlekken van voorgaand jaar. Éénmaal rijp, worden de sporen uit de pécitheciën door de re gen vrijgemaakt en door de wind mee gevoerd. Indien de vochtigheid voldoen de is kiemen de sporen en dringt de zwam in het blèd. 2. Op de vlekken welke door een schurftinfectie na enige tijd gevormd worden op de bladeren, ontstaan nieuwe sporen, die de ziekte verder uitbreiden. 1. Het spreekt vanzelf dat, indien men de primaire infectie niet belet, het zeer moeilijk zal zijn de secondaire infec tie te bestrijden. Het is dus van groot belang alles in het werk te stellen om de eerste besmetting te verhinderen. 2. Een infectie kan slechts plaats vinden wanneer de regen gevolgd wordt door een voldoende lange periode van hoge vochtigheid. Er bestaan 2 methodes om deze ziekte te bestrijden a) men kan voorbehoedend te werk gaan, 't is te zeggen, spuiten wanneer men belangrijke sporenvluchten voorziet en de behandelingen om de 10 dagen herhalen zolang de gevaarlijke periode aanhoudt, b) men kan ook spuiten na de regen in dit geval moet de behandeling echter in een minimum van tijd kunnen doorge voerd worden (tenminste binnen de twee dagen volgend op het begin van de re- gen). 1. Op het ogenblik dat de eerste sporenuitstotingen in laboratorium zich voordoen zullen wij U waarschuwen. Indien sommige variëteiten op het ogen blik van deze waarschuwing geen blaad jes hebben ontwikkeld, is het niet nodig deze variëteiten te behandelen. Bovendien geldt deze waarschuwing slechts voor een gering aantal sporen. 2. Een tweede waarschuwing zal U vczonden worden wanneer wij in de natuur belangrijke sporenuitstotingen voorzien. Vanaf dit ogenblik zal men volgens één der twee hogergenoemde methoden spuiten. 3. U krijgt nog een laatste waar schuwing wanneer de primaire infectie op zijn einde loopt. (Medegedeeld door het Opzoekings station van Gorsem Het Opzoekingsstation van Gor- sem bericht ons Het schurft der appelbomen. (Venturia inaequalis Ad.) Wij noteren op dit ogenblik de eerste massale sporenvluchten van het schurft. Spuit onverwijld met een gekende schurftbestrijder. Zij die de curatieve schurftbestrijding toepassen, moeten alleenlijk ingrijpen na een regen, wanneer evenwel de bladeren voldoende lang zijn vochtig gebleven. voor iedereen, kleine intrest. Zakenkantoor Adh., Van den Eeckhaut, Landgoed De Etting Erondegem. Telef. Aalst 25191. 2 A) De lijfrente. B) De Rijksbijdrage. C) De ouderdomsrentetoeslag na onderzoek der bestaansmiddelen. Overgangsregeling. Samenvoeging van pensioenen. Gemengde loopbaan. De invoer van eieren. Uitbreiding van de zuivelnijverheid Beperking van het landbouwkrediet. De veestapel. Wanneer moet het schurft bestreden worden. Hoe zullen wij dit jaar waarschuwen

De Koornbloem | 1954 | | pagina 2