De nieuwe pensioenregeling voor niet-loontrekkenden. DE PAASTUIN. Weekblad i I Aan al onze Lezeressen en Lezers I 11 een Zalige Hoogdag van Pasen* 11 Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 17 APRIL 1954. Verschijnt iedere Zaterdag 33ste JAARGANG Nr 1611 Beheer t Zeebergkaai, 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON- Ge kunt niet geloven wat ge in de Uitkomen allemaal in uwe hof te vin den krijgt. Een volle Bamistijd en een godsgron- dige Winter heeft hij daar vogelwei ge legen. Vlak achter het woonhuis. Om ringd met een muurken en achter dat muurken ligt de straatweg. Iedere dag giet ons vrouw de assen- bak uit op de weg langsheen de muur. Die assebakken werden hoopkes en ho pen, vol sintels en scherven en kapotte glazen... want mijn vrouw is nogal langs de zenuwachtige kant en de tafelservie zen blijven niet lang geheel bij ons. Dat gaat dan "klets,, de vloer op en "roefel,, met het keerborstelken de assenbak in, en alles komt terecht in onze hof. Alle Vrijdagen worden bij ons de vuil bakken leeg gemaakt, ik zeg leegge maakt als we de vuilbak niet vergeten buiten te zetten hebben. We leven nogal de ene dag in en de andere uit en zo komt het dat het Zaterdag is voordat we ge dacht hfbben dat we's Vrijdags mor gens de vuilbak moesten buiten zetten. Jamaar, nu staat die vuilnisbak daar, brosselevolEn wat doet een mens Ge kwikt hem algauw uit tegen het muur ken van de hof afval van groenten, pa pier, scherven, blikken, ijzerdraad, ste nen, potten, halve emmers.... De beerput is vol voor dat ge 't weet. Weeral, zegt ge. Een wreed werk, beren. En ge beert 's avonds, half in de donke ren, vlug om gauw gedaan te hebben. Maar wat steekt daar allemaal in die beerput Stokken en ijzerdraad.... Dat zijn de klein kadeeën geweest. Alles gaat mee de hof in en wordt over oude en verdestrueerde beddekens verspreid. Het teerputteken moet leeg gemaakt worden. Vuiligheid en van alles... De hof in De zolder, de kelder, het stalleken worden gekuist: rommel en stukken en brokken... De hof in 1 De schoolkadeeën passeren langsheen het hofmuurken. En hoe gaat dat met kinderen Dat is spelen en roe felen, smijten en schoppen met van alles: stokken, blinkdozen, kannen, halve ke tels... en met een schoon bcogsken komt dat allemaal in onze hof terecht, Een afbraaksken aan ons stalleken. De hoop stukken steen, kalk en cementbrok- ken. Ge weet er gene weg mee. De hof in. En teiwijl alles daar in onze hot komt liggen, regent het, sneeuwt het, vriest het, regent het weer.... en op tijd van enkele weken steken de stenen, de pot ten, de scherven, de stokken, de ijzer draad, de ketels, de rommel en de afval in de grond. En 't is Lente zonder dat ge 't weet. Ge zegt tegen uw eigen en tegen uw vrouw hoe vroeger geplant, hoe vroe ger geoogst. Met de moed waar geen palen en perken aan staan, zoekt ge een uurken achter uw beroeste schup en dan pas, nadat ge reeds bestoft en bespinne- kopt zijt, merkt ge dat ge uw schoon kostuum nog aan hebt. Ge geraakt ten slotte aan 't werk we zullen dat hier nekeer gauw omsteken, dat zal hier niet lang duren of de beddekens liggen kant en klaar.... Ge begint te graven en bij de eerste steek zit ge op een karreelsteen, bij de derde steek op een stuk ijzer van een pols dik, bij de vijfde steek zit uw schup bekneld tussen het oor van een nachtpot. En zo gaat het voort, alle vier, vijf steken wat anders. Ge zucht, ge zweet, ge grolt, ge wordt zenuwachtig, koleirig en al wat ge wilt. Maar ge zegt 't is Uitkomen, mijn hof moet bezaaid en beplant.... ik moet er door 1 Er door en er over. Alle vuilig heid, alle rommel moet er uit. Dan pas kan gehakt, gereekt en gezaaid worden. Dan pas zal de weldoende lentezon het zaad doen ontkiemen, de planten doen groeien en zullen we mogen rekenen op een weelderige zomeroogst. Eerst zuiveren, proper maken, kuisen, schoonmaak... Ge hoort al waar ik naartoe wil. 't Is Pasen I En dan spreekt men van een andere grote kuis. Inderdaad 1 de grote kuis van ons ziel. Die met Pasen de Zon van Christus moet ontvangen. Christus, de grote Hovenier, de grote Here-boer 1 Jamaar daarvoor moeten wij onze zieletuin zui veren van alle vuiligheid, van alle zon den, van alle begerigheid. Daarvoor moeten wij onze zieletuin gereed leagen in beddekens en wegelkes van goedjon- stigheid, van naastenliefde, van zuiver heid, van broederlijkheid. Pasen I Pasen 1 De Zonne komt. Be reiden wij ons voor om Haar te ontvan gen. Ik wens U dan een Zalig Paasfeest en de gerustigheid van een Glorieuze Zomeroogst I (2de bijdrage). In onze vorige bijdrage hebben wij een uiteenzetting gegeven van de bepa lingen der wet van 9 Maart 1954 betref fende het ouderdomspensioen en de voorwaarden waaronder het wordt toe gekend. Volledigheidshalve geven wij hier onder een toelichting van de nieuwe regeling in verband met het weduwe pensioen. Wat het weduwepensioen betreft onderscheiden wij 1) het overlevingspensioen 2) het ouderdomspensioen. 1) Het overlevingspensioen. Zoals voorheen wordt het overle vingspensioen aan de weduwe toege kend, indien stortingen werden gedaan door haar overleden echtgenoot. Dit weduwepensioen omvat een weduw- rente, de rijksbijdrage om eventueel de weduwerentetoeslag, mits aanvraag bij middel van formulier 09 V en A. 2) Het ouderdomspensioen. Van 1 Januari 1954 af, kunnen de weduwen van 65 jaar oud een ouder- domsrentetoeslag als alleenstaande ont vangen onder dezelfde voorwaarden als uiteengezet in ons vorig nummer voor het ouderdomspensioen, dus zelfs zonder stortingen te hebben verricht, op voor waarde dat het onderzoek nopens de bestaansmiddelen gunstig uitvalt. Deze laatste voorwaarde is bijzonder van belang, daar voorheen steeds persoon lijke stortingen dienden gedaan ten be- lope van ten minste de helft volgens het geboortejaar. De ouderdomsrentetoeslag mag even wel niet gecumuleerd worden met de kosteloze weduwerentetoeslag en zijn bijslagen. Besluit. Waar onder de vorige wet, de kleine landbouwers met 1 ha. landbouwuitba- ting practisch geen aanspraak kon maken op het ouderdomspensioen, zal dit thans kunnen bekomen worden door de meer derheid onzer kleine boeren. Een alge mene regel dienaangaande bepalen is ons niet mogelijk, daar de toekenning van het pensioen afhangt niet alleen van het bedrag, doch ook van de aard der inkomsten waarover de aanvragers be schikken. Om onze lezers van dienste te zijn geven wij hieronder nog een samenvat ting van de pleegvormen die dienen ver vuld voor de aanvraag van het ouder- dompensioen. De bejaarde personen die gestort heb ben voor hun ouderdomspensioen en de lijfrente met rijksbijdrage nog niet ont vingen, moeten een aanvraag om lijf rentebrevet indienen bij de Algemene Spaar- en Lijfrentekas, Wolvengracht, 48, Brussel. Deze aanvraag dient gedaan met formulier model 09 waarvan exem plaren verkrijgbaar zijn op het post kantoor. De kosteloze ouderdomsrentetoeslag na onderzoek der bestaansmiddelen, dient aangevraagd bij de Ontvanger der rechtstreekse belastingen van de woon plaats der belanghebbenden. Hij moet aangevraagd worden door de niet loon- trekkeaden geboren vóór 1908, die 65 jaar oud zijn en deze toeslag nog niet ontvingen, hetzij omdat hij niet aange vraagd werd of vroeger werd geweigerd. De personen echter die op 1 Maart 1954 voormelde kosteloze ouderdoms rentetoeslag na onderzoek der bestaans middelen ontvingen, doch geen aanvul lend ouderdoms- of overlevingspensioen moeten geen aanvraag meer indienen bij de Ontvanger der rechtstreekse belas tingen. Hun dossier wordt van ambts wege door de bevoegde diensten onder zocht en een hogere toeslag zal hun worden toegekend, indien zij hierop recht hebben. In afwachting ontvangen deze personen een bijkomende toelage waarvan het bedag en de wijze van uit betaling werden aangeduid in onze vo rige bijdrage onder hoofding Over gangsregeling De aanvraag van kosteloze ouder domsrentetoeslag bij de Ontvanger der rechtstreekse belastingen dient gedaan als volgt De aanvrager dient zich persoonlijk aan te bieden bij de Ontvanger en zijn eenzelvigheidskaart, trouwboekje, akten van eigendom, eventueel pensioenbrevet en andere bewijzen van eventueel bezit mede te nemen, daar deze stukken hem kunnen gevraagd worden door de ont vanger. Kan de- belanghebbende inge volge ziekte of ouderdom zich niet per soonlijk aanbieden bij de ontvanger, dan mag hij een ander persoon daartoe op dracht geven. Dan dient nochtans op het gemeentehuis een formulier van vol macht te worden afgehaald waarop de aanvrager aan bedoelde persoon vol macht geeft om voor hem op te treden. Deze volmacht dient voorgelegd aan de ontvanger, samen met de eenzelvigheids- kaart van de aanvrager alsmede een be wijs van de geneesheer waaruit blijkt dat belanghebbende niet bij machte is zich zelf aan te bieden. De volmachtdra ger zal dan ook moeten in bezit zijn van de overige stukken hoger vermeld om ze te kunnen voorleggen aan de ontvan ger. Nadere inlichtingen betreffende de nieuwe pensioenregeling kunnen beko men worden op de zitdagen van onze rechtskundige. De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars. Handregister Aalst Nr 145. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden. xtx xfx ,xf X xfxxfx,xfx ,xfx,.xfx.xfx, ,xfx.xfx..ate, xfx ,xfx.xfx xfx.xfx.,xfx,.xfx .xfx..xfx,,xfX,Jife,.xfx xfx.xf a ,.xfx, .xfx, R V k. v P< ■jii?" *xjy"xi>'Vi> 'Jrfx'Vjx'>Jx''xfx'VJx"VJ>V^x"'xjx'V^x"V^x''xfx' jg)'xjx'VJx'V^x"'xfx' xfx''xjx''xjx''xjv VJv"xiv"xf*'xfx'

De Koornbloem | 1954 | | pagina 1