Wat onze landbouwers van de nieuwe regering verwachten. GUST en FRANS Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Geschiedenis van een hoeve. AALST 24 APRIL 1954. Verschijnt iedere Zaterdag 33ste JAARGANG Nr 1612 Beheer Zeebergkaai, 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbou wers Lai R Orgaan van de ndbouwersvereniging EDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O* CAUDRON. De verkiezingstijd met zijn kwistige beloften is nu voorbij. Nu is de tijd voor het handelen aangebroken. Want het is aan de hand van de gestelde daden, dat onze boeren, die nuchterdenkende men sen zijn de nieuwe regering zullen be oordelen. De landbouw is immers een niterst belangrijke tak van onze natio nale economie en tevens een zeer voor name factor van de algemene welvaart. Het is dan ook volkomen verantwoord dat wij hier in grote lijnen uiteenzetten wat onze boeren van de nieuwe regering verwachten. Hun eerste eis is dat de koopkracht van de landbouwbevolking behouden en verbeterd worde. Voor de arbeiders werd door alle politieke partijen, die zich •Hen democratisch hebben genoemd, een loonpeil voorgestaan die een behoorlijke levensstandaard verzekert. Om hun dit loonpeil te waarborgen werden in ons land sedert ruime tijd de lonen gekoppeld aan het indexcijfer der kleinhandelsprij zen. Dit beduidt dat ze stijgen of dalen in verhouding tot de verhoging of vermin dering van deze index. Wij hebben vol strekt niets tegen deze regeling. Doch niemand zal ons van onredelijkheid kun nen beschuldigen wanneer wij aanspraak maken op een dergelijke regeling voor de arbeiders van de lande en voor onze boeren een behoorlijke levensstandaard eisen. Dit kan enkel wanneer aan de producten van onze landbouw en inzon derheid van onze veeteelt, die 75 "/g maken van het landbouwinkomen, een renderende prijs wordt gewaarborgd. In de nijverheidsmiddens wordt al te lichtvaardig het landbouwprotectionnis- me aangeklaagd als een belangrijke oor zaak van de hoge productiekosten in de industrie en van de moeilijkheden welke onze nijverheid thans ondervindt voor haar concurrentiemogelijkheden op de buitenlandse markten. Om het ongegronde van deze bezwa ren aan te tonen volstaat het te verwij zen naar de evolutie van ons indexcijfer der kleinhandelsprijzen dat uitwijst dat de kleinhandelsprijzen van de voedings producten doorgaans van 40 tot 50 pun ten lager liggen dan deze van de niet eetbare producten. Deze index der voe dingswaren heeft dan nog betrekking op meerdere buitenlandse producten zoals koffie, cacao en andere die de prijzen op de wereldmarkt volgen (denken wij maar in verband hiermede aan de geweldige prijsstijging van de koffie) en op de prij zen aan de verbruiker voor de inlandse landbouwproducten die juist zo een enorm verschil vertonen met deze be komen door de voortbrenger. Waar men het indexcijfer der klein handelsprijzen als basis neemt tot bepa ling van het loon der arbeiders, blijkt het logisch dat men het landbouwindex re gelmatig opgemaakt door het Ministerie van Landbouw als basis zou nemen om de minumprijzen te bepalen welke zou den dienen bekomen door de landbouw producenten om een redelijke levens standaard te bereiken. Men doet het vermoedelijk niet omdat deze landbouwindex regelmatig aantoont dat de productiekosten merkelijk hoger liggen dan de verkoopprijzen zowel van de veeteeltproducten als van de akker bouwproducten. Wij horen reeds de opwerping Jat bedoeld landbouwindex geen juiste weer gave is van de toestand, doch enkel een benaderend beeld van de evolutie van prijzen en de voortbrengstkosten in de landbouw. Hierop antwoorden wij dat de index der kleinhandelsprijzen die toch als grondslag dient voor de vaststelling van het loonpeil evenmin een juiste weergave is van de levensduurte. Wij willen er bijvoegen dat indien de land bouwindex geen vertrouwen verdient, het ons onverklaarbaar voorkomt dat de diensten van het Departement van Landbouw er verder hun tijd aan ver spillen. Welrude gewetensvolle werking van deze diensten kan niet in twijfel worden getrokken Indien bedoelde nijverheidsmiddens eens ernstig wilden nadenken dan zou den zij tot het besluit moeten komen dat de nijverheid er niets kan bij winnen doch veel bij verliezen, de koopkracht te zien afnemen van enkele honderd- duizende verbruikers van dij verheidspro ducten die door onze landbouwbevolking worden geleverd. A's elementen voor het behoud en de verbetering van de koopxracht der land bouwbevolking komen volgende maat regelen in aanmerking die tevens de grondslagen zijn ener doelmatige land bouwpolitiek 1Een invoerpolitiek die onze land en tuinbouw op doeltreffende wijze ver dedigt tegen een abnormale concurrentie vanwege het buitenland. Hierdoor ver staan wij een invoer van vreemde pro ducten tegen prijzen die lager liggen dan de binnenlandse kostprijzen en welke doorgaans enkel mogelijk zijn ingevolge subsidies en andere dirigistische maat regelen getroffen door het buitenland tot bevordering van de uitvoer, of in gevolge het lage loonpeil en de geringe levensstandaard die er in de landbouw nog bestaan. Wij vragen geen bescher ming tot beveiliging van de gemakzucht onzer landbouwers of van de traöitio- nele minder doelmatige uitbatingsmetho des in de landbouw. De statistieken wijzen trouwens uit dat onze boeren op het gebied van de eenheidsopbrengsten tot de besten van de wereld behoren en dus geen achterlijken zijn zoals soms in anti-boerenmiddens wordt beweerd. (Zie vervolg 2' blad. 3' kolom.) Op het erf van de boerderij, dat nog stil was op deze koude Decembermorgen, deed een moto, die met een sierlijke draai aankwam, enkele kippen uiteenstuiven die nog aan het zoeken waren naar de laatste maïskorrel van hun ontbijt. Opgeschrikt door dit lawaai gaat Gust Peeters kijken achter het gordijntje van het keukenvenster. Het is pas wanneer de nieuw aangekomene zich ontdaan heeft van zijn helm en zijn bril, die on ontbeerlijk zijn voor elke kampioen die zich respecteert, dat de boer een oude regimentskameraad herkent die hij een tiental jaren terug voor het laatst zag aan de poort van de kazerne. Zoals veel anderen had Gust Peeters met vreugde het leger vaarwel gezegd. Plotseling uit het landelijk leven ontrukt en in een grote stad uitgeschud, had hij dikwijls aanstoot gevonden aan het stadsleven. Hij had geleden van de be krompen horizont, a'tijd afgesloten door een min of meer esthetisch gebouw. Maar op dat ogenblik kwam het er bij hem op aan de leiding over te nemen van het klein familiaal bedrijf dat zijn vader, kort te voor gestorven, onder de leiding gelaten had van de moeder, ge holpen door haar twee jongste kinderen. Bij het begin van zijn soldatenleven had Gust Peeters er soms onder geleden dat hij niet begrepen werd door zijn ka meraden, zo licht de spot te drijven met deze boer die soms wat traag was in zijn antwoorden, doch die ze weldra gewon nen had door onverstoorbaar optimisme en zijn wil. Hierdoor kon hij zegevieren waar de anderen ontmoedigd opgaven. Onder al deze fiburen van vroeger, die in zijn gedachten reeds vervagen, is er hem nochtans ene zeer goed bijgeble ven, deze van Frans Janssens, zijn beste vriend. En nochtans hadden ze, niette genstaande honderdmaal herhaalde be loften, elkander nooit meer teruggezien. In het begin hadden ze een paar brief jes geschreven, weldra vervangen door doodgewone jaarlijkse zichtkaartjes met de beste Nieuwjaarswensen. En ziehier deze figuur, die altijd aan wezig gebleven was in een verborgen hoekje van zijn bart, plots op een paar meter van hem. Frans Janssens, want hij is het, heeft zijn motor stilgelegd en met de vastberaden stap van iemand die suc ces gehad heeft in het leven, komt hij naar de deur toe. Hij moet zelfs niet kloppen, want daar staat Gust reeds op de drempel en vol hartelijkheid reikt hij de hand aan de nooit vergeten vriend. Deze handdruk is stevig, zoals die van twee kloeke jongelingen in de volle le venskracht. En in die handdruk trachten ze beiden, in de rijpe werkelijkheid van heden, iets terug te vinden van de voor bije werkelijkheid en de romantische dromen van hun twintiger jaren. De deur gaat wijd open voor Frans en in de lekkere warmte van de keuken ziet hij de vrouw van Gust, op haar beurt boerin geworden die een verruk kelijke baby, in een hoge kinderstoel gezeten, aan het voeden is. Eens de voorstellingen beëindigd en na het drinken van een lekkere tas kcffie die welgekomen is na de rit in de koude morgenlucht, loopt het gesprek weldra over de fameuze diensttijd, die men, na de tijd van jaren, sympathiek gaan vin den is. Het eenvoudig vertrouwen, dat deze twee mensen verbond tien jaar terug, is weer-gaan openbloeien en heel natuur- lijk vertellen zij hun wedervaren, itx.tfZie vervolg 2e bladz. Ie kolom) De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars. Handregister Aalst Nr 145. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden»

De Koornbloem | 1954 | | pagina 1