if y* i i Weekblad Bij de regeringsverklaring. ONKRUIDBESTRIJDING. Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 15 MEI 1954. Verschijnt iedere Zaterdag Beheer t Zeeberg kaai, 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. De Koorn bloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars. Hand register Aalst Nr 145. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden. Eerste minister Van Acker heeft in de Kamer en de Senaat lezing gegeven van de regeringsverklaring. Zoals de meeste regeringsverklaringen behelst zij meesral gemeenplaatsen en vage belof ten. Als staande buiten alle partijpolitiek wensen wij hierop niet verder in te gaan. Wat wij echter moeten vaststellen is de tegen strijdigheid tussen enerzijds het afkondigen van een streng financieel beheer en besparingen en anderzijds het beloven van een aantal maatregelen die onvermijdelijk moeten leiden tot zeer aanzienlijke uitgaven. De Heer Van Acker beloofde inder daad de begroting in evenwicht te hou den ondanks het feit dat, volgens zijn be wering, hij met een ernstig tekort van wal moest steken, zonder over te gaan tot de verboging van de belasdngen en zonder in dezelfde mate als de vorige regering beroep te zullen doen op het uitschtijven van openbare leningen. Hij wil dit uitsluitend doen door het verwe zenlijken van besparingen, waarover hij echter geen bijzonderheden verstrekte. Bovendien beloofde hij fiscale ontlas tingen tot het bevorderen der investe ringen. Anderzijds beloofde de heer Minister belangrijke sociale hervormingen die talrijke millioenen zullen vergen, zoals de opvoering van het ouderdomspensioen voor de arbeiders op 28 0C0 fr„ de re geling van het pensioen voor de zelf standigen welke in elk geval een finan ciële bijdrage van de Staat veronderstelt, het dekken van de drficit der ziektever zekering dat ihans ruim 800 miLioen be draagt, de uitbreiding van de woning bouw voor min begoeden, de oprichting van nieuwe gebouwen voor het officieel onderwijs, ruime fiaanciele hulp aan de gemeenten die in benarde toestand ver keren, verhoging der kredieten tot be vordering van nieuwe ondernemingen of uitbreiding van bestaande, verruiming der kredieten voor de verbetering der economische uitrusting van het land en voor de uitvoering van openbare wer ken, geldelijke steun tot opvoering van de productiviteit en de productie, de op voering van het pensioen der ambtena ren, de bespoediging van de uitbetaling der vergoeding voor oorlogsschade, nieuwe kredietmogelijkheden voor de buitenlandse handel en inzonderheid uitbreiding van het krediet op half-laoge en lange termijn, enz. Verder is er nog de invoering van de achttien maandendienst die ook ettelijke millioenen meeruitgaven zal vergen, ver mits men zal moeten beroep doen op een merkelijk hoger aar. tal beroeps vrij willigers, indien men ze vindt. Bij de lezing van de regeringsverkla ring hebben wij dan ook gedacht aan de woorden van de bekende slager Wie zal dat betalen, enz.,,. In zijn verklaring over de landbouw politiek was de eerste minister niet alleen vaag doch dubbelzinnig, wat ons tot wantrouwen stemt. Ziehier letterlijk wat hij zegde De Belgische landbouw het ft af te rekenen met een gtheel van binnenlandse en buitenlandse vraagstukken. De regering zal ze oplossen met de tweevoudige wil: de rendabiliteit te verbeteren, met be hartiging tevens van de middelen om met het buitenland te kunnen mededingen.de verlaging van de duurte na te streven. Met het oog op dit doel is het nodig door aangepaste middelen, o.m. door ccöperatie en met inachtneming van de vooruitgang der techniek, de voortbren ging en de productiviteit van de land bouw op te voeren, tot op een peil, dat, zoveel als het enigszins mogelijk zal zijn, de Belgische landbeuw in staet te stellen zich door eigen middelen te verdedigen. Dit doel zal bereikt worden door de samengevoegde pogingen der voort brengers en der openbare machten, die de grootste aandacht zullen moeten be steden aan de organisatie van de weten schappelijke nasporing, van het gespe cialiseerd onderwijs en de vulgarisatie van de merst moderne begrippen inzake landbouw. De regering zal een doeltref fende politiek inzake krediet voeren en afzetgebieden opsporen voor het surplus en de gespecialiseerde producten Of wij deze gebrekkige taal nu Neder lands of Bargoens moeten heten, laten wij hier buiten beschouwing. Wij zouden graag vernemen wat de regering bedoelt met de verlaging der le vensduurte. Zijn naar haar oordeel de indexcijfers der landb< uw- en tuinbouw producten te hoog Welnu wij verwij zen haar ter voorlichting dienaangaande naar de maandelijkse iodex der kleinhan delsprijzen en naar de landbouwindex. Daar zal ze kunnen leren dat de index der voedingsmiddelen normaal 45 tot 50 punten lager ligt dan de index der niet eetbare producten en dat de index der productiekosten in de landbouw nog steeds merkelijk hoger ligt dan deze der verkoopprijzen. Wij zullen alleszins waakzaam toekijken op de daden van de regering op het gebied der landbouw politiek en ons met alle kracht verzetten tegen een vermindering van de levens standaard onzer landbouwbevolking die geenszins als weelderig kan worden be schouwd. Nog een woordje over de dienstplicht die onze landbouwersgezinnen vooral aanbelangt, omdat deze nog kinderen tellen. Wij houden eraan de regering te verwittigen dat zo zij de vermindering van de militaire dienst wil invoeren door afschaffing der thai s bestaande vrijs'el- ling van actieve dienst voor de min be- goede gezinnen met zes en meer kinde ren, of voor de gezinnen die drie militia- Zie vervolg onderaan 3e kolom. Vooraleer, zoals telkenjare, onze leden een en ander in herinnering te brengen betreffende de chemische onktuidbe- strijding in de graangewassen, willen we deze gelegenheid niet laten voorbijgaan zonder de landbouwers te waarschuwen tegen allerlei ODZin, welke, betrekking hebbende op die behandeling, allerwege de ronde doet. Het is een feit dat over de bespuiting van de graangewassen door de land bouwers ondereen nogal eens gesproken wordt. De een deelt zijn bevindingen mede aan de andere, deze worden in bredere kring verder verteld en nu is het zo dat een landbouwer gaarne geloof echt aan wat zijn vakgenoten proefon dervindelijk hebben vastgesteld. Op zichze'f moeten we deze uitwisseling van werkmethodes en ervaringen van harte toi juichen. Dit wijst er immers opdat de belangstelling aanwezig is en dat men op de goede weg is van de vooruitgang. Nochtans men weze ervoor ge waarschuwd sommige van die zaken worden wel eers verkeerd voorgesteld of, watnog meer het geval is, men maakt niet steeds het nodige voorbehoud. Bi) een doorsnee landb uwer is iets ofwel slecht ofwel goed. Djch men denkt er ia de meeste gevallen niet aan eraan toe te voegen onder welke vooi waarden en bij welke omstandigheden alle hande dit of dat goed of slechts geweest is. Dit leidt er toe dat de gebuut veralge meent en hetze f ie ook eens wil probe ren. Het kan dan lelijk tegenvallen. Een voorbeeld zal dit duidelijk maken: Iedereen hoeft nu reeds lang te weten dat de produkten welke gebezigd worden bij de bestrij ing van het onkiuid niet geheel onschadelijk zija voor de te be handelen gewassen zelf. Wie echter de voorgeschreven dosissen eerbiedigt en de andere aanwijzingen opvolgt zal er echter niet veel van merken. Sommigen echter denken wijzer te zija dan de we tenschapsmensen en om het onkruid twee keren kapot te krijgen willen ze de dosis dan ook maar verdubbelen. Er zijn er dan die bewe en dat de graangewassen niet de minste schade nen aan het leger hebben gegeven, zij op ons hardnekkig verzet zal stuiten. Der gelijke regeling zou overigens de leger- lasten voor de Vlaamse bevolking op onrechtvaardige wijze verzwaren, Wat het onderwijs betreft verwach ten wij dat de regering op openlijke of bedekte wijze de schoolstrijd riet zal heropenen, die in ons land reeds zo veel kwaad heeft gesticht. Het is naar onze mening het volle recht der ouders, wij zouden kunnen zeggen een natuurrecht, voor hun kinderen in volle gelijkheid te kiezen tussen het vrij en officieel onder wijs. Onze landbr uwers zouden niet kun nen dulden dat aan dit recht wordt ge tornd. hebben geleden. In zeer zeldzame ge vallen is dat wel mogelijk want we ken nen precies nog niet alle omstandigheden die bij de werking van het produkt, wij bedoelen hier voornamelijk de groei stoffen, een rol spelen. Over 't algemeen echter is bij zulke behandeling de schade er wel en dan nog kan het gebeuren dat de boer er niets van merkt, want we hebben reeds meermaals moeten vast stellen dat sommige boeren zo, moeilijk kunnen rekenen. In beide gevallen blaast zo een land bouwer van de hoge toren en iedereen moet het weten dat hij zich niets aan trekt van wat die heren allemaal voor schrijven en dat het toch zeer goed ge- werst is bij hem. Sommigen lopen er in, willen ook spuiten op die manier en stel len dan tot eigen schade vast dat er een merkelijke minderepbrengst is van de granen. Is het een heerlijke boer, die zulks tegenkomt dan zal hij bekennen dat hij zelf in fout is Is het andersom dan krijgt het produkt zelf en de verkoper ervan de schuld. A s errs e voorwaarde tot een goede behandeling in de graangewassen willen we dan ook vooropstellen dat alle aan wijzingen steeds zo nauwkeurig mogelijk worden opgevolgd. Het schrale weder van de maand April is ni t gunstig geweest om bespui tingen tegen het onki uid u t te voeren. Dat tenminste hebben de boeren reeds onthouden dat men het graan best niet b handelt wanneer de temperatuur aan de lage kant is of, beter uitgedrukt, wan neer het geen groeizaam weer is. Want de uitslagen zijn dan zeer povertjes. Meer uitleg moeten we daarover niet geven. Bij de onkruidverdelging is het de be doeling het onkiuid zoveel mogelijk te vernietigen terwijl het verbouwde gewas zoveel mogelijk moet gespaard worden. Men is tot de bevinding gekomen dat de onkru den nog voldoende worden ver nietigd en dat terzelfdertijd het minst schade wordt toegebracht aan het gewas wanneer bij wintergraangewassen niet meer dan 1 kg aktieve stof van 2,4 D per ha en bij zomergraangewassen niet meer dan 1 kg aktieve stof van MCPA wordt gebruikt. Wintergerst is het minst gevoelig van alle graangewassen en bij dit gewas zou men de dosis iets hoger mogen nemen wanneer er zeer hardnekkige onkruiden in voorkomen. In verband met het meest gunstige ogenblik voor de behandeling is er niet alleen de weergesteltenis waarop moet worden gelet. Het gewas moet ook reeds een zekere ontwikkeling hebben opdat weerom geen opbrengstvermindering zon te vrezen zijn. Men heeft uitgemaakt dat men met een bespuiting mag begin nen van zodra het graan 20 cm 25 cm hoog staat. (Zie vervolg 2? blad3r kolom.)*.,

De Koornbloem | 1954 | | pagina 1