Het nieuw reglement op het wegverkeer. Dhr 0. Caudron 35 jaar bestuurder van Redt U Zeiven en "De Koornbloem Weekblad Voor cn door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 5 JUNI 1954. Verschijnt iedere Zaterdag 33ste JAARGANG Nr 1618 Beheer t Zeebergkaai, 5, Tel. 242.67 Aalst Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Lai R Orgaan van de idbouwersvereniging EDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O, CAUDRON, Het Staatsblad van 19-20-21 April 1954 publiceert het koninklijk besluit van 8 April houdende het algemeen regle ment op de politie van het wegveikeer. Daar dit besluit niet minder dan 20 blad zijden kleine druk in het Staatsblad be slaat, moeten wij ons beperken bij het aanhalen van enkele bepalingen die van bijzonder belang zijn voor onze landbou wers. Art. 10 Elk voertuig of sleep van voer tuigen dat in beweging is moet een be stuurder hebben. Dit geldt insgelijks voor trek- last- of rijdieren en het vee, afzon derlijk of in kudde. Elke bestuurder moet de vereiste li chaamsgeschiktheid en vaardigheid be zitten. Hij moet steeds in staat zijn al de nodige bewegingen uit te voeren en moet voortdurend zijn voertuig of dieren goed in de hand hebben. Hij mag zijn voertuig of dieren niet alleen laten zon der de nodige voorzorgen te hebben ge nomen tot voorkoming van elk ongeval. Art. 11. De vereiste minimumleeftijd is vastgesteld alsvolgt 1° 21 jaar, voor de bestuurders van motorvoertuigen met een hoogste toege laten gewicht van meer dan vijf ton en van motorvoertuigen dienend voor be zoldigd vervoer van personen 2° 18 jaar, voorde bestuurders van de andere voertuigen met eigen beweeg kracht. Deze ouderdom is echter terug gebracht op 16 jaar, voor de bestuurders van rijwielen met hulpmotor, voor zo veel alleen de bestuurder het rijwiel be rijdt 3° 16 jaar, voor de bestuurders van bespannen voertuigen 4° 14 jaar, voor de bestuurders van niet ingespannen trekdieren, vanlast-of- rijdieren of van vee. Art. 12. Elke bestuurder die de rijbaan volgt moet zo dicht mogelijk aan de rechterrand van de baan blijven. Art. 13. Het is elke bestuurder die de rijbaan volgt verboden enig deel van het voertuig of van de lading over de trot toirs (vluchtheuvels, verhoogde bermen of rijwielpaden) te laten komen. Art. 42. Zodra het, tussen het vallen de avond en het aanbreken van de dag of ten gevolge van de weersgesteldheid, niet meer mogelijk is duidelijk te zien tot op een afstand van 200 meter, moet de aanwezigheid op de openbare weg van de hieronder vermelde weggebruikers, voertuigen, ladingen en dieren, op de volgende wijze gesignaleerd worden a) de rijwielen, met uitsluiting van de niet bereden fietsen en rijwielen met hulpmotor, voertuigen met eigen be weegkracht en door deze laatste voort bewogen aanhangwagens, volgens de voorgeschreven uitrusting van voren, door één of twee lichten (standlichten) van achter, door één of twee rode lichten. b) bespannen voertuigen en door die voertuigen voortbewogen aanhangwa gens, handkarren en vee van voren, door een wit licht van achter, door een rood licht. Die lichten mogen in een enkel toe stel verenigd zijn, behalve indien het bespannen voertuig een ander voort beweegt of indien de dieren een kudde van zes stuks vee of meer vormen. i De lichten mogen gedragen worden door personen-bestuurder of begeleiders die onmiddellijk links van het voertuig of het vee lopen. c) alle andere voertuigen wanneer zij op de rijbaan rijden door het onder letter b bepaald wit en rood licht. Die lichten mogen vervangen worden door een aan het voertuig bevestigd of in de hand gedragen oranjelicht dat in alle richtingen uitstraalt. Deze bepaling is niet toepasselijk op kinder-, invaliden- en ziekenwagens, noch op kruiwagens wanneer zij de rijbaan oversteken of op een berm rijden. d) voertuigen of ladingen van meer dan 2,50 m breed van voren en van achter en aan weerszijden en in voorkomend geval aan de uiterste zijdelingse uitstekken van het voertuig of zijn lading, door een zijlicht. De lichten die van voren zichtbaar zijn moeten wit of oranje zijn, die welke van achter zichtbaar zijn, rood of oranje. Wanneer het voertuig stilstaat, is het gebruik van de hierboven bepaalde lich ten alleen verplicht, indien het met de openbare verlichting niet mogelijk is het voertuig van op ongeveer 100 m. dui delijk te bemerken. De standlichcen en de rode lichten mogen door een stationeerlicht vervan gen worden wanneer die voertuigen, als zij stilstaan, evenwijdig met de rand van de rijbaan geplaatst zijn. Alleen het stationeerlicht dat zich aan de zijde van de aslijn van de rijbaan bevindt moet branden. Art. 51. 1) In een gespan mogen niet meer dan vier dieren achter elkander en niet meer dan drie nevens elkander lopen. 2) Het leidsel of het tuig moet zodanig ingericht zijn dat de bestuurder het ge span steeds goed in de hand kan hebben en zijn voertuig veilig en juist kan men nen. 3) Bespannen voertuigen moeten ver gezeld zijn van zoveel begeleiders als voor de veiligheid van het verkeer ver eist is. Aan de bestuurder van het voer tuig dient in ieder geval een begeleider toegevoegd, zodra er meer dan vijf die ren ingespannen zijn. (Zie vervolg 5' blad. 2' kolom.) In ons nummer van verleden week gaven wij een overzicht van enkele spreekbeurten, die gehouden werden in het kader van de huldiging, die werd gebracht aan dhr. Caudron, ter gelegen heid van het feit dat hij nu reeds 35 jaar bestuurder is van onze vereniging Redt U Zeiven en van ons blad De Koorn bloem Wij drukten de reden af die gehouden werden in naam van de beheer- en toe- zichtsraad en ook deze, waarin de be dienden hun hulde brachten. Wij geven hier het verdere verslag van deze heugelijke dag. Ook de arbeiders, die door de be stuurder op een echt Breugheliaans feest waren vergast, hielden er aan hun hulde te betuigen en wel bij monde van dhr. Sergeant Pol, de eerste werkman, die Redt U Zeiven destijds in dienst heeft genomen, de man dus met de meeste dienstjaren. Hij sprak de bestuurder toe als volgt Heer Bestuurder, 28 jaar oud waart Ge, toen U met enkele vooruitstrevende landbouwers, in de oorlogsjaren 1914-18, de handen in elkaar sloegt in de overtuiging dat, ter bescherming en ter verdediging van de boerenbelangen, een sterke vereniging het beste middel was. Zo is Redt U Zei ven tot stand gekomen. Vele jaren zijn sindsdien voorbij gegaan. Jaren van noeste arbeid en voortdurende inspanning. Ook jaren van tegenkanting en verdachtmaking, naast jaren van geluk en voorspoed. Herinnert Ge U nog het jubelfeest van het tienjarig bestaan van onze vere niging Toen gans Aalst ingenomen was door een geestdriftige massa land bouwers, die onder Uw bevoegde leiding streden voor hun belangen. En wat is er sindsdien niet in hun toestand veran derd. Veel, heel veel zelfs. Dat hebben ze te danken aan Uw werking en aan het blad, waarvan U eveneens de stich ter zijt geweestDe Koornbloem. Doch de jaren staan niet stil. Van jongeman zijt Ge nu reeds de 65 over schreden. In het kader van deze hulde nemen wij de gelegenheid te baat om U, heer Bestuurder, in naam van al onze werkmensen, onze hartelijkste geluk wensen over te maken. Het was ons een bijzondere vreugde te hebben kunnen bijdragen tot dit mooie kunstwerk dat U werd geschonken. Wij hopen dat U het nog vele jaren zult kunnen aan schouwen, als een blijvende herinnering aan en de verzekering van onze oprechte verkleefdheid. En ook U, Mevrouw, kunnen wij niet vergeten bij deze huldebetoning. Gij, die Uw echtgenoot in al die jaren in voor- en tegenspoed steeds trouw hebt terzijde gestaan en opgemonterd. Laat ons dan ook toe, dat wij onze erkentelijkheid betuigen door deze een voudige bloemen, die wij U, in naam van onze werkmakkers, aanbieden. Wij wensen U, heer Bestuurder, nog vele jaren aan het hoofd van Redt U Zeiven, tot groei en bloei van de maat schappij en tot welzijn van de boeren stand. Ook hier werden nogmaals een tuil bloemen aangeboden aan mevr. Caudron terwijl ook dient vermeld te worden dat ook de arbeiders deel hebben genomen in het borstbeeld dat aan de bestuurder werd geschonken. Intussen kwamen nog verschillende bloemtuilen binnen, vergezeld met de hartelijkste gelukwensen, zodat het borst beeld dat op een podium was opgesteld, letterlijk onder de bloemen was bedol ven wij vermelden dhr. en mevr. Jan Beygaert, belet op het feest tegenwoor dig te zijn door familieomstandigheden, dhr. en Mevr. Kiekens, dhr. en mevr. Van de Velde, dhr. en mevr. Cherretté, enz. De feestelijke stemming had ondertus sen aan tafel haar hoogtepunt bereikt en verschillende genodigden hielden er aan hun steentje bij te dragen bij de hul diging. Uit aller woorden kwam voor de zoveelste maal naar voren de sympathie en de waardering die allen hadden voor dhr. Caudron en het werk dat hij tot stand heeft gebracht. Dhr. Zeghers, secretaris-generaal van het Vlaams Economisch Verbond en hoofd van onze rechtskundige dienst, herinnerde aan de eerste kennismaking, nu vele jaren geleden, met onze bestuur der. Kennismaking, die aanvankelijk van zakelijke aard, stilaan is uitgegroeid tot een hechte vriendschap. Hij onderlijnde gedurende zijn humoristisch getinte toe spraak de verschillende karaktertrekken van dhr. Caudron, die hebben bijgedra- tot zijn succes. Vooral een karaktertrek scheen dhr. Zeghers bijzonder op prijs te stellen nl. het onverwoestbaar opti misme. Verder wees hij er op, dat bij al zijn drukke bezigheden, zijn taak als rechtskundige bij Redt U Zeiven hem zwaar weegt en dat het in de grond alleen uit vriendschap is voor dhr Cau dron en uit sympathie voor zijn werk, dat hij die taak nu reeds omtrent 28 jaar met steeds evenveel genoegen heeft kunnen volhouden. Dhr. Vermeulen, Rijkslandbouwkun- dige voor onze omschrijving, bracht naar voor de aangename herinneringen, die hij, als staatsambtenaar heeft in ver band met zijn verschillende contacten, die hij uit de aard van zijn werk steeds met onze vereniging en haar bestuurder heeft gehad. Hij legde er de nadruk op dat de rijkslandbouwkundige in zijn taak als voorlichtingsdienst een grote (Zie vervolg 2e bladz. Ie kolom De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars. Handregister Aalst Nr 145. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden, Vereisten te vervullen door de bestuurder van een voertuig. Plaats op de rijbaan. Verlichting van de voertuigen. Gespannen. ft

De Koornbloem | 1954 | | pagina 1