GUST en FRANS Geschiedenis van een hoeve* 6 DE KOORNBLOEM 5 Juni 1954 Weidepercelering met centrale garg. Doch, mag men deze afsluiting openen Zeker, gij hebt het recht alles te zien. Ongelukkig kunt ge u, op dit tijd stip van het jaar, geen gedacht vormen van de kwaliteit van mijn weide. Uw weide Ge zoudt beter zeggen weiden want ik zie dat gij er een hele reeks hebt, waaruit de koeien ten andere gemakkelijk moeten ontsnappen met zulke flauwe afs'uitingen. Dat is ncchtars niet het geval. Ik heb maar één enkele weide, gelukkig, zoals ge ziet, in de onmiddellijke omge ving van de gebouwen gelegen. Eertijds gaf die weide, zoals nog vele andere, maar een minderwaardig voeder, niette- gerstaarde de schijnbaar weelderige Slechte weide, die dient gescheurd en herzaaid. groei. Ik heb ze dan ook, financieel ge steund door de staat, geleidelijk ge scheurd en opnieuw aangelegd met een zaadmengrel, volledig aangepast aan de streek, dat mij door de Rijkslandbcuw- kundige werd aangeraden. Alvorens hiermede te beginnen had ik evenwel mijn grond doen ontleden, zodat, met een minimum uitgave, die door de Staatstoelagen tot 65 F per perceel her leid werd, ik juist kon weten welke mest stoffen ik moest toedienen. Ik doe trou wens regelmatig zulke stalen nemen op mijn gronden zodat ik, mede door het gebruik van veredeld zaaizaad, in de bes te voorwaarden geplaatst ben om goede oogsten te bekomen. Wanneer mijn wei de aldus in staat was de hoogste voeder- waarde te geven heb ik ze verdeeld in percelen, naar een plan opgemaakt door de Rijkslanobouwkundige. Dit had voor gevolg dat ik, met eenzelfde oppervlakte, de belangrijkheid van mijn veestapel Scheuren van een slechte weide. aanzienlijk kon opdrijven, besparingen verwezer lijken in het voeder (want het vee eet altijd het gras wanneer het de hoogste voederwaarde heeft) en mijn hooiproductie voor de wintervoorraad kon verhogen. Dit hooi droog ik nu trouwens op ruiters, waardoor het min der blootgesteld wordt aan het slecht weder en een grotere voedende waarde behoudt. Ik had nooit gedacht dat het uit baten van een weide een Zo ingewikkel de zaak was? Het is niet zo ingewikkeld als gij jdenkt. Met een weinig aandacht en ge woonte past men zich zeer vlug aan. Dit is een vorm van rationalisatie van ons werk, want ook hebben wij de verplichting altijd naar een hoger pro- ductiviteitspeil te streven. De toekomst van onze landbouw hangt er van af. Doch gij hebt mij nog niets gezegd van uw miserabele kleine afs'uitingen die niets schijnen af te sluiten. Hierin zijt gij volledig mis. Niette genstaande hun eenvoudig karakter en de weinig hoge kostprijs schenken die afsluitingen ruimschoots voldoening. Zij zijn immers geëlectrificeerd bij middel van een zeer prectisch en zeer econo mische systeem. Trouwens dat hadt gij, een industriële werkman, moeten opmer ken, vermits de draden gespannen zijn op porceleinen isolatoren. Deze keer moet ik bekennen dat ik geklopt ben... Ja, gij in de stad hebt de neiging te geloven dat het werk van een land bouwer eenvoudig en niet het minst in gewikkeld is, doch ik geloof dat gij nu genoeg gezien hebt om overtuigd te zijn Om hcoi van goede kwaliteii te bekomen is het gebruik van de ruiter onontbeerlijk. van het tegenovergestelde. Het weder leent er zich ongelukkig niet toe om een wandeling te maken doorheen het veld dat nu zijn winterrust doormaakt. Ik zou u nochtans de grote lijnen hebben willen aantonen van hetdraineringsprogramma dat wij op het punt stelden samen met de Ingenieur van de landelijke waterdierst en dat volgend jaar zal uitgewerkt wor den dank zij een belangrijke toelage van het Ministerie van Landbouw. Wij zcuden dus terug kunnen naar binnen gaan waar het eten ons wacht. Ik zou u nochtans eerst een laatste zaak willen tonen die van zeer groot belang is voor de kleine landbcuwbedrijven. Gust leidt zijn vriend Frans naar een zorgvuldig gesloten loods. Hij opent de deur en draait het licht aan terwijl hij heimelijk de uitdrukking van zijn vriend gadeslaat. Deze kan zich niet weerhou den blijk te geven van een gevoel van verwondering. Inderdaad, zorgvuldig gerangschikt in de loods volgen op een tractor met helle kleuren, een naaima chine van het laatste model, een pikbin der en een groenvoederhakselmachine. Alles blinkt er aan. Langs de muur staat een werktafel, voorzien van een aanzien lijke uitrusting van een werktuigkundige. Hier is de werkman van de fabriek zeer geïnteresseerd. Hij voelt zich wat minder vreemd tegenover die machines waarvan hij niet onmiddellijk het cut inziet. Hij kijkt, loopt eens rond, betast een onderdeel, beproeft de weerstand van een veer, streelt de metalen stukken die gelijkenis vertonen met diegene waaraan hij zijn leven gewijd heeft. Altijd zwijgend gaat hij naar de werkbank toe. Traag doet hij de zwengel van de me chanische boormachine draaien, hij stelt de orde op prijs waarin de werktuigen gerangschikt liggen, kijkt met een ken nersblik naar de dozen met bcuten en an dere kleine wisselstukken. Daarna richt hij zich tot zijn vriend. Proficiat 1 Ik zag zelden een werk plaats met zoveel orde. Ik wist dat gij vroeger belang stelde in de cursussen over mechanica, die het leger aan zijn autogeleiders geeft. Ik heb nochtans de indruk dat het een passie geworden is. Laat mij u bovendien bewonderen gij hebt hier materieel bijeengebracht voor een fortuintje. Gust glimlacht, gelukkig nogmaals wat verwondering verwekt te hebben bij de stedeling die waarschijnlijk, zoals veel van zijns gelijken, geneigd zijn te geloven dat de landbouwmethodes geen verandering ondergingen sedert de mid deleeuwen. Deze machines vertegenwoordigen inderdaad heel wat geld, doch gelieve mij niet voor rijker te nemen als ik ben. De grond voedt zijn man, doch maakt hem niet rijk. Van die machines ben ik maar een van de eigenaars. Gij hebt immers zelf gezegd dat er, om ze aan te kopen, een fortuintje nodig was... iets dat een eenvoudige landbouwer als ik niet bezit. Trouwens, veronderstel zelfs dat ik, door een buitengewone kans, over het nodig kapitaal beschikte, dan zou ik een heel slechte zaak doen door het in materieel te steken dat zou kosten in plaats van op te brengen, want de afschrijving er van zou niet in overeen stemming te brengen zijn met het klein aantal uren werken. Er bestaat nochtans geen enkele reden waarom wij, kleine landbouwers, harder zouden moeten werken dan anderen en aan zekere werkzaamheden een veel langere tijd zcuden moeten besteden, bij gebrek aan aangepaste mechanische middelen. Overtuigd van die zaak aoor een. consulent van het Ministerie, een spe cialist van de landbcuwccöperatieven hebben enkele landbouwers uit de streek en ik zelf een coöperatief gesticht voor het gemeenschappelijk gebruik van landbouwmachines. Op die wijze wer ken de tractor en de machines een zo groot aantal uren mogelijk, waardoor de kostprijs per uur werk aanzienlijk ver minderd wordt, terwijl ze bijna het heel jaar hadden moeten rusten indien het mijn persoonlijke eigendom ware ge weest. Elk van ons is maar verplicht geweest in te schtijven voor een deel van het kapitaal, in verhouding met zijn financiële middelen en de uitgestrektheid van zijn bedrijf, terwijl wij, dankzij onze goede overeenkomst, ten volle van onze machines genieten, alsof ze onze indi viduele eigendom waren. Daar ik de jongste was en iets afwist van de machi nes, wat ik regelmatig aanvul door de studie en de praktijk, werd ik belast met het sturen en het onderbcud van de machines. Vermits mijn bedrijf klein is en ik, dank zij de hulp van Madeleine over tijd beschik, was deze nieuwe bezigheid waarlijk welkom. En nu pro fiteer ik van het winterseizoen om te zorgen voor het grondig onderhoud van mijn machines. Vanzohaast de zon weer schijnt zal ik aldus met de tractor kunnen buiten komen en aan de voorjaarswer- ken beginnen. Aangezien de tractor veel rapper en prr dag veel laDger werkt dan het paard, zal ik al de leden van de Coöperatief kunnen tevreden stellen. En rijzen er nooit moeilijkheden op onder de leder, terwijl de ene rapper wil gediend zijn dan de andere. (Zie vervolg 7e bladz. Ie kolom.) De electrische weideafsluiting maakt de weidepercellering mogelijk (systeem met een centraal gelegen drinkbak).

De Koornbloem | 1954 | | pagina 6