Het nieuw reglement betreffende de handel in koemelk. Mergkolen als Nateelt. Weekblad Rechtskundige Dienst Voor cn door dc Landbouwers Arbeid adelt AALST 19 JUNI 1954. Verschijnt iedere Zaterdag 33ste JAARGANG Nr 1620 Beheer t Zeebergkaai, 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O» CAUDRON. (2de bijdrage). In ons vorig nummer hebben wij enkele der voor onze landbouwers be langrijkste bepalingen uiteengezet van het Koninklijk besluit van 31 Maart 1954 (Staatsblad van 18 April 1.1.) betreffende de melkhandel, nl.welke melk onder toepassing valt van het nieuw reglement, de rechtstreekse verkoop aan de ver bruiker, de verkoop door de voortbren ger-venter en de voorschriften inzake zure melk. Hierna volgt nog een toelichting van enkele bepalingen van het nieuw besluit die belang bieden voor onze veehouders. Verkoop van melkerijmelk. Meerdere artikelen van het nieuwe besluit hebben betrekking op deze ver koop. Wij gaan daarover niet uitweiden, Het past te vermelden dat ingevolge artikel 10 laatste alinea In de agglo meraties van meer dan 50 000 inwoners, te bepalen door de Minister van Land bouw, de melkerijmelk en de hoevemelk slechts mogen verkocht, te koop ges'eld, voor de verkoop aan de verbruiker voorhanden gehouden of vervoerd wor den, in aan de verbruiker afgegeven recipiënten. Dit beduidt in eenvoudiger taal dat in deze agglomeraties de hoevemelk, zowel als de melkerijmelk, in flessen dient ver kocht aan de verbruiker, met uitzonde ring van de melk verkocht op de hoeve. De Minister van Landbouw moet even wel die agglomeraties aanduiden.Zolang dit niet geschiedt, treedt deze verplich ting niet in voege. Artiket 11 bepaalt, dat de recipiënten die melk bevatten de benamingen volle melk, hoevemelk, melkerijmelk, afge roomde melk of karnemelk volgens de aard van hun inhoud moeten dragen. Deze benaming moet goed zichtbaar, altijd volledig en duidelijk leesbaar zijn voor het publiek. Art. 16 luidt dat het aan de zuivel fabrieken verboden is hoevemelk te ver kopen. Bepalingen van algemene aard Artikel 17 bepaalt Het is verboden te verkopen, te koop te stellen, met het oog op de ver koping of de levering voorhanden te houden of te vervoeren 1° melk a) waaraan melk toegevoegd is, af komstig van andere dieren dan de koe b) zonder doeltreffende bescherming aan de zon blootgesteld 2° mengsels van melkerijmelk en hoe vemelk. Het tweede alinea van zelfde artikel bepaalt Het is verboden voor de verkoop of de levering in 't klein te vervoeren 1° hoevemelk terzelfdertijd als melke rijmelk, wanneer deze laatste niet in on middellijk na hun vulling goed gesloten en sindsdien niet meer geopende reci piënten is; 2° afgeroomde melk terzelfdertijd als melkerij- of hoevemelk, wanneer deze laatste producten niet in onmiddellijk na bun vulling goed gesloten en sindsdien niet meer geopende recipiënten zijn. De sluiting van de recipiënten bedoeld onder 1° en 2° van het tweede alinea moet geschieden bij middel van een stel sel dat bij de opening van de recipiënt blijvend beschadigd wordt. Artikel 18 verbiedt de verkoop van melk afkomstig van dieren aangetast door bepaalde besmettelijke ziekten, zoals acute uierontsteking, etterende wonden aan de spenen of de uier, ont steking van de geslachtswegen met uit vloeiing, salmonelculose, enteretis met overvloedige diarrhée, door clinische tekens uitgewezen tuberculose, inzon derheid tuberculose van de uier, dolheid runderptst.b esmettelijke pleuropneumo- nie, miltvuur, boutvuur, bruccelose door brucella melitensis, mond- en klauwzeer. Het verbiedt ook de verkoop van melk gemolken, bereid of behandeld door per sonen aangetast door besmettelijke ziek ten zoals open tuberculose. De volgende artikelen behelzen gezondheidsvoor schriften van algemene aard waarvan wij enkele aanstippen. Art. 23 Het is verboden melk of vloeibare melkderivaten te verkopen, te koop te stellen, voor de verkoop of de levering voorhanden te houden in on reine lokalen, alsook in lokalen waar vloeibare zuivelproducten, niet bestemd voor de verkoop van mensenvoeding, voorhanden zijn en waarvan de bestem ming niet klaar en goed zichtbaar aan geduid staat op de recipiënten die deze bevatten. Het is verboden melk of vloeibare melkderivaten voor de verkoop of de levering te vervoeren in onreine voer tuigen of in voertuigen die stoffen bevat ten die deze producten kunnen bevuilen tenzij deze stoffen verpakt zijn in reci piënten die ze doelmatig afzonderen. Het is verboden melk voor de verkoop of de levering te vervoeren in voertui gen die water of andere vloeistoffen vervoeren waarmede ze kan vermengd worden. (Zie vervolg 3' blad.. 4' kolom.) Onze rechtskundige zal zijn zitdag houden op Zondag 20 Juni tussen 10 en 12,30 uur, in het lokaal De Koornbloem Grote Markt, Aalst. Hoe win ik eiwitrijke voeders Om het eiwittekort op de hoeve tijdens de wintermaanden gedeeltelijk te verminderen, hebben wij voor enkele weken de teelt van luzerne aangeraden. Niettegenstaande de vele en belangrijke voordelen van de luzerneteelt zullen er waarschijnlijk maar weinig landbouwers zo overtuigd geweest zijn, dat ze dit jaar reeds een proef deden. Voor velen zou het ten andere onmogelijk geweest zijn, omdat ze vooreerst niet over de nodige vrije en gepaste grond beschikten. Anderen zullen misschien de uitgaven berekend hebben die de luzerneteelt de eerste keer gewoonlijk meebrengt om een goede uitbating mogelijk te maken. Deze uitgaven zullen ongetwijfeld voor menig landbouwer een te groot offer geweest zijn, zodat op de oude manier werd verder gewerkt. We menen nochtans dat de aankoop van ruiters of het bouwen van een silo geen verloren geld zou geweest zijn, maar wel een verstandige en nuttige geldbelegging, als men tenminste deze zaken maar goed weet te gebruiken dit is met een beetje verstand en op de juiste manier. Naar onze mening hebben vele land bouwers over deze dingen een totaal verkeerd gedacht. Ze denken en beslui ten immers veel te rap dat dit alleen goed is voor proefhoeven en scholen, waar ze zogezegd naar geen geld moeten zien. Bij ondervinding weten wij echter dat degenen die ruiters of een silo ofwel beiden bezitten en deze als een degelijk vakman wisten te gebruiken, al dikwijls ondervonden hebben, vooral in de melk emmer, dat dit geen luxe-artikelen zijn maar noodzakelijke en broodnodige din gen om op de boerderij goed aan zijn kost te komen vooral in een moderne tijd als nu waar de landbouwproblemen aan het staartje komen. Voegen wij daarbij nog dat de luzerneteelt in onze streken practisch onbekend is en dus nieuw. Welnu weinigen proberen gaarne een nieuwigheid waar ze weinig of geen verstand van hebben. We denken dat hierin spoedig verandering kan komen door de verschillende proefvelden van luzerne, door de rijkslandbouwkundigen in verschillende gemeenten in het omlig gende aangelegd. We hopen daarbij dat ze een zeer goede invloed zouden uitoe fenen en dat ze vele navolgers zouden vinden. In afwachting nochtans dat we zover zijn, menen wij nuttig werk te verrichten met onze lezers een ander hulpmiddel voor te stellen. We willen daarom uw belangstelling wekken voor een meer gekend eiwitrijk voeder, dat niet alleen zeer gemakkelijk te winnen is, maar vooral zonder speciale onkosten heel doelmatig kan uitgebaat worden. Het is de teelt van mergkool als nateelt. Voordelen. Mergkolen groeien gemakkelijk in bijna alle, niet zure gronden. In verge lijking met luzerne is dit een zeer groot voordeel. De teelt is zeer eenvoudig en de op brengsten zeer hoog. Ze vragen weinig onderhoud, wat in tijden als deze niet te onderschatten is. Ze worden graag door het vee gegeten, oefenen een gunstige invloed uit op de melkafscheiding, verbeteren de kwaliteit van de winterboter, bevatten een hoog mineraal gehalte, vooral kalk en de gunstige verhouding fesfoorzuur/kalk geeft een verbeterende werking in de voeding. Al deze eigenschappen maken van de mergkool een voeder met hoge voeder- waarde en ze geven aan de meestal te eenzijdige winterrantsoenen een veel gezondere samenstelling. Daarbij bezitten de mergkolen nog een hele reeks andere goede hoedanig heden, die vooral bij ongunstig weder grote waarde kunnen hebben. Zo kun nen ze goed aan de droogte weerstaan, zijn altijd gemakkelijk te oogsten, tame lijk weerstandbiedend aan de vorst, (tot ongeveer min 10°C.), groeien nog door zelfs bij een lage temperatuur, bewaren desnoods goed, benuttigen de aange brachte bemesting tot het laatste kor reltje en reageren uitstekend op de stik stofmeststoffen. De voordelen van mergkolen zijn dus zeer talrijk en vooral belangrijk, zodat we de teelt mergkolen als nateelt niet genoeg kunnen aanraden. Vooral zij die de aankoop van kracht voeders willen verminderen kunnen met deze teelt aan zienlijke besparingen doen, omdat merg kool zelf een uitstekend voeder is. Opbrengst. De gewenste uitbreiding van merg kolen als nateelt zal ongetwijfeld gro tendeels moeten gebeuren ten nadele van de stoppelrapen. Dat onze boeren er allen voordeel bij hebben een deel rapen te vervangen door mergkolen. zal blijken uit de opbrengst, die we daarom gaan vergelijken met deze van rapen. Vooreerst willen wij U nochtans eens herinneren aan het feit dat de opbrengst van een gewas van verscheidene facto ren afhangt. Zo wordt deze beïnvloed door het weder, de grond, de bemesting, het onderhoud, de variëteit en het tijd stip ven zaaien en oogsten om alleen bij de bijzonderste te blijven. Welnu, volgens gedane proeven schommelt de opbrengst bij rapen, ook als nateelt natuurlijk, tussen de 20 a 50 duizend kg groenvoeder per ha, terwijl mergkolen van 30 tot 60.000 kg per ha kunnen opbrengen. Indien we de samen stelling nagaan dan vinden we volgens de tabellen van Ir. H G. Leignes Bak hoven volgende cijfers. (Zie vervolg 2e bladz. Ie kolom De oornbloem Abonnementsprijs t 72 fr. 's jaars. Postcheckr. S. M. Redt li Zeiven STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zfln Het overnemen van artikelen zonder Handregister Aalst Nr 145. verantwoordelijk voor hun bijdragen aanduiding der bron is verbodeni

De Koornbloem | 1954 | | pagina 1