RUILT Mengvoeders en Lijnmeel De Aardappeloogsten. Landbouwers leest en verspeidt uw blad. Volledige 2 17 JuÜ 1954 (Vervolg van le bladzijde) Uit deze eieren komen geelwitte en lichtgroen getinte rupsjes die zich in de bladeren vreten en meestal doordringen tot aan het hart van de plant. De bladeren worden gemineerd en er ontstaan min of meer doorzichtige plekjes. Zij brengen bijgevolg de groot ste schade toe aan de boven grondse plantendelen. De rupsen van de preimot (ajuin mot) kunnen, met een korte onder breking in Juli, tot half September worden aangetroffen. Er zijn twee generaties waarvan de motjes, afkomstig van de 2de ge neratie, zouden overwinteren on der volwassen toestand, dus niet onder ei-, larve-, of poptoestand. Bestrijding. Zoals hoger uiteengezet kan de lezer er zich van vergewissen dat larven optreden en de schade aan prei en ajuin waargenomen wordt van Mei tot September. Dat ander zijds de larven van beide insecten door mekaar optreden kunnen of mekaar afwisselen. Om kort te zijn er is werkelijk schade of schade mogelijk van Mei tot September. Het is van belang dit goed te on derstrepen om de gepaste bestrij ding te kunnen aangeven. Voor preivlieg en ajuinvlieg zijn twee manieren mogelijk zaadbe handeling en behandeling van het plantsoen. Voor prei- en ajuinmot geeft alleen de behandeling van de planten een afdoend resultaat. 1. Zaadbehandeling. Deze behandeling is, om nog eens te herhalen, gericht tegen de prei- vlieg, respectievelijk ajuinvlieg. Zij bestaat in het kleverig maken van het zaad dat dan verder be handeld wordt met D.D.T. om zo doende de insecten die daarmee in aanraking komen, door eenvou dig contact te doden. Ziehier de manier om die zaadbehandeling toe te passen. Voor 1 kg zaad neemt men 125 gr van een 5 oplossing van Ara bische gom of een ander plakmid del. Plakmiddel en zaad worden goed door mekaar geroerd zodat de zaadjes bedekt zijn met een fijn laagje van het plakmiddel. Onder goed roeren wordt daarna aan deze kg zaad 400 gr D.D.T. van 50 '/0 toegevoegd. Er word geroerd tot alle zaadjes bedekt zijn met een laagje D.D.T. Daarna wordt gewoon uitgezaaid en de grond vastgelegd. Wij willen hier nader verklaren waarom die zaadbehandeling moet uitgevoerd worden. Wij hebben opzettelijk gewacht tot nu om dit te doen, omdat het in het licht van wat voorafgaat gemakkelijker zal begrepen worden, waarom deze methode. Proefondervindelijk werd vastge steld (Dr J.W. Maan, Nederland) dat de ajuinvlieg haar eitjes legt tussen de buitenste vliezige rokken van de ajuin, terwijl de preivlieg haar eieren afzet in de buitenste bladscheden van de porei of in sommige gevallen gewoon op de grond tegen de voet van de plant. De maden die hieruit komen vre ten zich in de planten en gaan van onder aan de planten vreten. Dat is wat men noemt de primaire aantasting. Maar er is eveneens een secundaire aantasting. Deze wordt veroorzaakt door maden die in de grond verhuizen van plant tot plant. Vermits zij nooit aan de opper vlakte komen zijn zij niet te raken. En eenmaal dat een larve de gele genheid gekregen heeft zich in te vreten, dus niet werd gedood voor dien, kan zij alleen maar bestreden worden door de aanwezigheid van de D.D.T., die rond de plant die zij verlaat en rond deze die zij op nieuw zal aantasten, verspreid ligt. Tegen deze zogenaamde overlo pers is dus alleen dat middel te ge bruiken. Wij weten echter bij ondervin ding dat de meeste mensen deze zaadbehandeling niet toepassen en slechts aan de bestrijding van de insecten beginnen te denken op het ogenblik dat er reeds werkelijk (grote of kleine) schade is. Alhoewel het altijd aanbeveling verdient ajuin en preizaad vóór het planten te behandelen is het echter ook met de volgende metho de mogelijk gunstig resultaat te be reiken op voorwaarde echter dat men de behandelingen regelmatig herhaald. 2. Behandeling van het Gewas. Daar het voor de gewone lief hebber of beroepskweker van ajuin en prei onmogelijk zal zijn de ge vaarlijke periodes voor aantasting zelf te kunnen vaststellen raden wij aan van einde April tot half Sep tember het gewas, prei en ajuin re gelmatig om de veertien dagen te besproeien (met sproeistoestel) of begieten (met gieter), met een oplossing van 350 cc D.D.T. emulsie van 25% D.D.T. per 100 liter water. Aan de spuitoplossing wordt best een uitvloeier toegevoegd om het insectenmiddel goed op het gewas te houden. Wanneer zo toegepast en regel matig om de veertien dagen wordt herhaald, kan men er van verze kerd zijn dat prei en ajuin niet of in slechts zeer geringe mate door bei de insecten worden aangetast. Uit eigen praktijkervaring blijkt dat deze methode uitstekende re sultaten geeft. In sommige gevallen wordt aan geraden gebruik te maken van Pa- rathion-preparaten of E 605 in de plaats van D.D.T.-emulsie. Wegens de grote giftigheid van deze mid delen lijkt het aangewezen deze hier niet te gebruiken vooral om dat een ander middel waarvan de giftigheid zoveel kleiner is afdoen de resultaten geeft, namelijk de D.D.T.-emulsie. Er zal op dit ogenblik misschien bij vele van onze lezers reeds scha de zijn omdat niet op tijd werd in gegrepen. Wat is daartegen te doen 1. Alle aangetaste of verdacht aangetaste preiplanten uittrekken en verbranden. 2. De open plekken invullen met gewoon plantmateriaal dat juist vóór de planting ondergedompeld werd in een oplossing van 350 cc D.D.T.-emulsie op 100 liter water. 3. Onmiddellijk behandelen zoals hierboven uiteengezet en om de veertien dagen herhalen. Voorde ajuin blijven alleen pun ten 1 en 3 uit te voeren omdat het invullen hier waarschijnlijk niet aan te bevelen is. uwe enkelvoudige granen tegen onze U zult veel geld besparen en minder mislukkingen oplopen» Het ogenblik is aangebroken om een kijkje te nemen in onze velden die met aardappelen werden be plant. Wanneer men een rondreis doet kan men vlug bestatigen dat de algemene stand zeer goed is. Het belooft een schope oogst te wor den als er geen verdere onhei len overkomen. Deze onheilen zijn veelvuldig en in eerste plaats dient de gevreesde aardappelplaag genoemd. Deze kan de verhoopte opbrengst op de helft brengen in weinige dagen, en het is dan ook geen wonder dat vooruitziende kwekers met alle middelen deze kwaal willen be strijden. De bijdrage welke we verleden week hebben gewijd aan deze aangelegenheid zal dan ook juist op tijd zijn gekomen om de meeste onzer kwekers op hun hoede te stellen. Zoals we hoger zegden staan de velden algemeen goed, alhoewel er bij nader onderzoek een groot verschil bestaat tussen de uitslagen van de verschillende leveraars. Bij een onzer leden die om reden van persoonlijke aard ook planters bij derden heeft gekocht staat het treffend bewijs dat Redt U Zeiven, vooral dit jaar, de kroon spant voor zijn geleverde planters. Niettegenstaande de algemene pracht der velden bestaat er een treffend verschil tussen de maten, de cijfers en de afkomsten. Het is aan de leden ons te verklaren wat naar hun denken het beste is. En dat beste zal steeds door ons wor den gekocht. Bij de rondreis welke we maak- ien mochten we bestatigen dat de Eerstelingen - die nu reeds gro tendeels gerooid zijn een over vloedige oogst aan dikke knollen hebben gegeven. Het gewas was zeer gezond en de opbrengsten goed, maar de verkoopprijzen betekenen een ramp voor de kwekers De prijzen zijn te plots en te geweldig ineengestort. De oorzaak ligt in het feit dat al de aardappelen te gelijk op de markt zijn gekomen, omdatde aan voer uit de streken van Mechelen en Asse een tiental dagen later kwam, na deze uit West-Vlaande ren, en door de massale aanvoer zijn de prijzen ongewoon gedaald. De vorst en het koud weder heb ben dit jaar wel de grootste schuld aan het verschijnsel dat de Eer stelingen veel te laat op de markt kwamen. Vooral de streef van Mechelen kwam met grote vertraging, en voor de eerste keer zagen we de kwekers van West-Vlaanderen, die vroeger de laatste waren, acht dagen vóór de Mechelaars met hun aanvoer van vroege aard appelen. Waarom de West-Vlamingen de grote prijzen vóór de neus van de Mechelaars wegkaapten Dat liegt enkel en alleen aan het volgende feit In de streek van Mechelen en ook in Asse worden bijna uitslui tend zeer kleine planters in de grond gezet. Bij normaal lenteweer verloopt alles goed. Maar zoals dit jaar hebben deze kleine knollen te weinig weerstand kunnen bieden aan kou en vorst evenals aan de droogte. Wanneer een struik wordt afge vroren en er is nog voldoende le venskracht in de knol aanwezig kan het onheil rap hersteld worden. Die voorraad kan men enkel bij grotere planters vinden, en van daar de achteruitgang van de vel den die enkel met zeer klein plant goed werden bezet. Bij de grote droogte die we in het voorjaar kenden vonden de jonge planten veel meer levens sappen in een dikke planter en konden rapper en krachtiger door groeien. We weten dat de West-Vlamin gen over 't algemeen niet willen weten van de maat 28-35 en steeds 35-45 en groter verkiezen. We kunnen dus, voor wat de Eer stelingen betreft, verklaren dat de liefhebbers van zeer kleine planters dit jaar bedrogen uit de slag kwa men en duizende frank per hectare verspeelden. Zal dit ene les zijn voor de toe komst? We kunnen het moeilijk ge loven want te veel mensen redene ren niet of veelte weinig en kunnen dus meestal uit de opgedane erva- ikken vc ringen geen nut tre toekomst. voor de Wat nu de verkoopprijzen be treft, zijn deze alles behalve in orde en het is spijtig dat van hogerhand niet eerder werd ingegrepen. Toch moeten we het pogen van onze Minister van Landbouw toe juichen al kwam het veel te laat. Het is temeer een bewijs dat het moeilijk is in een land, waar over productie is, de zaken in het goede spoor te houden zonder officiële tussenkomsten. Wellicht ware het nuttig eens uit te zien wat op dit gebied in Holland gebeurt. We weten dat voor bijna alle landbouwvoortbrengselen een minimumprijs bestaat, zodat de voortbrengers ten minste zeker zijn loon te krijgen voor hun werk. Wellicht ware het ook voorzich tig voor de toekomst niet te veel Eerstelingen te verbouwen en waar het enigzins mogelijk is andere soorten te planten. De landbouwers die ook aan tuinbouw doen, en onmiddellijk na Eerstelingen groenten willen kwe ken, zijn bijna verplicht hun aard appelen aan alle prijzen weg te smijten omdat nu eenmaal het land moet vrij komen voor de tweede vrucht. De andere die enkel rapen of wat anders als navrucht telen zul len goed doen te wachten voor het rooien en zo mogelijk voor de toe komst Bintjes telen. Verstandhouding onder de boe ren om de markt niet te overlasten zou van het allergrootste belang wezen. We spreken toekomende week over de andere soorten aardappe len. DE KOORNBLOEM

De Koornbloem | 1954 | | pagina 2