Belangrijke actuele landbouwvraagstukken Italiaans Raaigras Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Rechtskundige Dienst AALST 24 JULI 1954. Verschijnt iedere Zaterdag 33ste JAARGANG Nr 1625 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Volgende aangelegenheden, waarover wij reeds onze lezers in onze landberichten beknopt heb ben ingelicht, verdienen een uit voeriger commentaar. Dit is het doel van onderhavige bijdrage. De tarweprijs. Zoals wij hebben meegedeeld heeft de regering de richtprijs van 470 fr. voor de tarwe van de oogst 1954 behouden doch deze richt prijs tot 440 fr. verminderd voor de tarwe van de oogst 1955. Wanneer men in aanmerking neemt, dat de regering tot steun van de nijverheid een belastings vermindering van 30 heeft ver leend op de winsten aangewend voor nieuwe beleggingen ter ver betering van haar uitrusting en ten bate van de gehuwde arbeiders het ouderdomspensioen heeft ver hoogd met 2.000 fr., hadden onze landbouwers ook een tegemoetko ming mogen verwachten onder de vorm van een verhoging van de tarweprijs, gezien de aanzien lijke vorstschade welke de tarwe- verbruikers dit jaar hebben onder gaan. Onze landbouwers moeten met spijt vaststellen dat zij eens te meer in de regeringszorg op het achter plan komen. Wel zullen onze tar- weverbouwer, doordat zij verzocht werden bevroren percelen aan te geven, in de gelegenheid zijn de geleden verliezen in aanmerking te doen nemen bij de vaststelling van hun bedrijfsinkomen door de fiscus voor het jaar 1954, doch niet temin blijkt de regering aan de tarwepolitiek niet het belang te hechten dat zij verdient in het ka der van een stabiele landbouw economie. Wij moeten dan ook formeel voorbehoud maken wat betreft de vaststelling op 440 fr. van de richt prijs voor de tarweoogst 1955. Het behoud van de tarweteelt is inderdaad een onmisbare factor voor een evenwichtige landbouw productie. Zij is zelfs voor uitbrei ding vatbaar, zonder dat gevaar bestaat voor overproductie. Een renderende prijs voor tarwe, heeft voor gevolg dat de bedrijven die met tarwe een behoorlijk inkomen verwerven niet zullen geneigd zijn over te gaan tot uitbreiding van andere speculaties zoals melkvee uitbating of varkensmesting die het hoofdbedrijf uitmaken van de mid delbare en kleine boerderijen. Wij vrezen dat deze prijs een onvoldoende aansporing zal zijn voor de landbouwers om hun tar- weuitzaai voor de oogst 1955 op peil te houden, laat staan uit te breiden. Het komt ons voor dat de regering niet over de vereiste ge gevens beschikte om deze richt prijs van de tarwe voor de oogst 1955 nu reeds te bepalen. Wij ver wachten dan ook stellig dat zij tot een herziening ervan zal besluiten, indien de omstandigheden het ver gen. De vroege aardappelen. De huidige prijzen der vroege aardappelen berokkenen aan de voortbrengers aanzienlijk verlies. De richtprijs van 1 fr. per kg die door de Minister van Landbouw als proef werd bepaald en die reeds onvoldoende is, kon zelfs niet worden bereikt. De prijzen be komen door de producenten zijn gedaald tot 80 fr. en minder. Als bijzonderste oorzaken van deze toestand kunnen aangestipt de verlengde invoer van vreemde aardappelen, doch vooral de on gunstige weersgesteldheid die voor gevolg had dat de aanvoer op de markt niet kon worden gespreid doordat de productie van de ver schillende teeltgebieden bijna op hetzelfde tijdstip op de markt kwam. De varkensprijzen. Wij lazen in de bladen dat de regering beslist heeft de uitvoer van varkensvlees stop te zetten. Wij tekenen met klem verzet aan tegen deze maatregel. Toen de varkensprijzen gedurende ruime tijd onder de vastgestelde richtprijs lagen, heeft de regering eerst na lang dralen onder de vorm van aankopen door de O.C.R.A. eniger mate de prijzen ondersteund. Nu algemeen verwacht wordt dat tegen de aanstaande Herfst de prijsdalingscurve opnieuw zal intreden, zou het onverantwoor delijk zijn door het stop zetten van de uitvoer de Duitse en Franse markten te verliezen waarop wij met zoveel inspanning een afzet hebben gevonden voor ons var kensvlees. (Zie vervolg 4e bladz. Ie kolom.) Onze rechtskundige zal zijn zitdag houden op Zondag 25 Juli tussen 10 en 12,30 uur, in het lokaal De Koornbloem Grote Markt, Aalst. Deze raadplegingen zijn volle dig kosteloos voor onze leden. In het artikel Wat te doen met onze bevroren weiden versche nen De Koornbloem van 29 Mei 1954 beloofden wij breed voeriger terug te komen over het weideprobleem. In de eerste plaats zullen wij het hebben over het Italiaans raaigras en willen daar vandaag deze uit eenzetting aan wijden. Italiaans raaigras mag, noch in wezen, noch in naam verward worden met Engels raaigras. Een verkeerde naamgeving komt in de practijk heel dikwijls voor. En alhoewel de boer Ita liaans raaigras bedoelt spreekt hij over Engels raaigras. Als hij dat ook zo doet bij de handelaar waar hij zijn graszaad koopt, dan behoort het niet tot de onmogelijk heid dat het vroeg of laat tot te leurstellingen komt, omdat beide grassoorten totaal verschillend zijn zowel in groeiwijze als in op brengst. Engels raaigras weidetype is een zodevormend gras uitsluitend bestemd voor graasweiden. Engels raaigras hooitype kan gebruikt worden in graas- of hooi- weiden, schiet veel vlugger door dan het weidetype en leent zich uiteraard goed voor blijvende en tijdelijke hooiweiden. In volgende artikels spreken wij daarover echter meer. Daarentegen is het Italiaans raaigras geen zodevormer, alleen een bosjesvormer, dat zeer vlug doorschiet en een grote productie geeft aan mals, rijk en voedzaam gras. Italiaans raaigras heeft een ty pische licht-groene kleur, forse groei, breed blad en heeft aan de bloeiwijze de karakteristieke kaf- naaldjes die afwezig zijn bij En gels raaigras. Daarenboven is het jongste blad bij Italiaans raaigras gerold, terwijl dit bij het Engels geplooid is. Italiaans raaigras heeft een snellere ontwikkeling dan het Engels, maar de levensduur is gevoelig minder. Het Italiaans raaigras is tweejarig en bereikt zijn volle ontwikkeling vanaf het eerste jaar, terwijl het tweede jaar de opbrengst reeds begint te ver minderen. Daarom kan het met goed gevolg slechts twee jaar blijven aanliggen als tijdelijk gras land. In de lente ontwikkelt het Itali aans raaigras zich vroeger dan het Engels en bloeit reeds vanaf einde Mei. Het bereikt volgroeid een hoogte van 50 cm. tot 1 m. Na het maaien loopt het Itali aans raaigras heel vlug uit waar door het onder gunstige voor waarden in de loop van een groei seizoen twee of meer sneden kan geven. Wegens zijn korte levensduur (2 jaar) en zijn vorstgevoeligheid is dat gras niet geschikt voor blij vende graasweiden, tenzij in de eerste jaren om aan de jonge gras mat een hogere productie te geven gedurende de twee eerste jaren. Na die tijd is het Italiaans raaigras versleten en verdwijnt het uit de grasmat. Wegens zijn snelle ontwikkeling zijn hoge productiviteit, 2 tot 4 sneden per jaar, en zijn grote voe dende waarde is het Italiaans raai gras het geschikste gras voor één- of tweejarig grasland dat ofwel gehooid, gemaaid of begraasd kan worden. Het Italiaans raaigras mag ech ter niet verward worden met het eenjarige Westerwolds (variëteit van Engels raaigras) dat een meer stengelig gewas geeft, slechts één snede geeft, niet winterhard is en alleen als stoppelteelt kan aange raden worden. Het Italiaans raaigras kan over al een plaats veroveren daar de graasweiden in de zomerperiode onvoldoende opbrengst geven om het vee te voeden. Maar ook leent dit gras zich uitstekend als wintervoeding on der de vorm van kuilvoeder (silo voeder) of onder vorm van hooi. Een goede teelt van Italiaans raaigras kan volgens Ing. G. Cou- lier volgende opbrengsten geven Een flinke voederopbrengst 3 sneden, wat overeenkomt met 80.000 kg groenvoeder, met gemiddeld (Zie vervolg 6' bladz. 1' kolom.) De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Handelsregister Aalst Nr 145. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1954 | | pagina 1