LEGBATTERIJEN. Hoe kunnen de boeren zelf bijdragen tot de economische bloei hunner streek 1 Weekblad Arbeid adelt AALST 31 JULI 1954. 33ste JAARGANG Nr 1626 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Het houden van kippen op leg batterijen heeft al in vele landen ingang gevonden. In de laatste ja ren is het aantal bedrijven, die werken met legbatterijen zelfs al gemeen toegenomen. Er wordt veel reklame gemaakt door de fabrikanten, die de kooien maken en de schuren die er voor nodig zijn. Hun vertegenwoordigers met radde tong dragen er het hun ne toe bij om de zaak aantrekkelijk te maken, zodat het wel gebeurt dat in het pluimveebedrijf onerva ren mensen zich laten verleiden, dank zij de mooie voorspiegelingen van de te bereiken resultaten en de winst die daaruit zou kunnen voortkomen. Hoe is het nu in werkelijkheid? Wanneer het bedrijf vakkundig is opgezet met prima materiaal en de verzorging gebeurt door een ervaren vakman, dan kunnen kip pen op legbatterijen inderdaad een hoge productie geven. De eieren zijn van eerste kwaliteit en zeer zindelijk. Zelden zit er een smetje aan en de smaak is zuiver. Ook het gewicht van het ei is bij legbatte rijen in 't algemeen ook goed, zodat werkelijk een eerste klas product wordt verkregen. Verdere voordelen zijn dat er weinig grond voor nodig is, zodat op een kleine oppervlakte honder den kippen kunnen gehuisvest worden. De verzorging eist daar door minder loopwerk, zodat één man heel wat dieren kan verzorgen vooral daar waar de watervoor ziening automatisch is en nog meer wanneer voor het voederen een automatische inrichting voorhan den is. Voor doorsnee bedrijven is dat echter zelden het geval, daar zulke installatie veel te kostelijk is. Alleen in zeer grote zoals wij die bv. in Amerika aantreffen en waar het meeste werk door vreemde arbeidskrachten moet worden ge daan, kan zulke installatie zin heb ben. De omstandigheid dat elke hen afzonderlijk in een kooi zit maakt het verder mogelijk, door een maandleglijst op de kooi te hangen, zonder veel moeite legcontrole toe te passen, wat zonder twijfel van groot belang is, doordat men slech te legsters zeer snel kan erkennen en dan ook verwijderen. Er zijn naast voordelen ook na delen aan het batterijsysteem ver bonden. Het voordeel dat met een klein terrein kan worden volstaan, wordt nl. ten dele opgeheven door dat de huisvesting heel kostelijk wordt, daar er naast een kooi voor elke kip ook een doelmatig en aan gepast gebouw voorhanden moet zijn om er de kooien in te plaatsen. Aan zo n gebouw worden heel wat eisen gesteld. Het eerste het beste kippenhok of een schuur of een pakhuis is zo maar niet bruikbaar en slechts zelden bruikbaar te ma ken. Vooreerst moeten de afmetingen zo zijn dat het aantal kooien dat men wil aanschaffen erin geplaatst kan worden, zodanig dat er vol doende ruime paden overblijven. Verder moet de luchtinhoud van zulk gebouw zo zijn dat elke kip kan beschikken over ongeveerlm3 luchtruimte. De kooien moeten ten slotte zo geplaatst worden dat alle kippen ten opzichte van het inval lende licht alle in gelijke positie komen te verkeren, zodanig dat ze behoorlijk direct licht krijgen. Wanneer nl. kooien ze geplaatst zijn dat een aantal kippen te wei nig licht krijgen, zullen deze aan merkelijk minder leggen dan kip pen die in gunstiger omstandighe den verkeren. De verlichting van het gebouw moet zo ingericht zijn dat het licht van twee kanten komt. Het spreekt dus van zelf dat de ramen aan de beide lange zijden van het gebouw moeten aangebracht worden. De kooien moeten evenwijdig met de korte zijden worden opgesteld, Erg breed mag het gebouw dan ook niet zijn, anders krijgen de kooien, die in het midden komen te staan, te weinig daglicht. Door boven in het dak wat glas aan te brengen, kan het bezwaar enigszings ondervangen worden en dan kan het gebouw ook iets breder gemaakt worden. De lengte kan aangepast worden aan het aantal hoenders dat er in geplaatst moet worden. De ramen moeten aan de beide kanten openslaand zijn, opdat naar behoefte frisse lucht in het gebouw zou kunnen aangevoerd worden. Bij zeer warm weder moeten bv. alle ramen open. Natuurlijk moe ten ook nog andere verluchtings mogelijkheden aanwezig zijn voor de wintermaanden als de ramen niet open kunnen. In het gebouw moet ook een goe de kunstverluchting worden aan gebracht, in de vorm van een groot aantal lampen boven de kooien en in het midden van de paden. Zo kunnen alle dieren vrijwel even veel kunstlicht ontvangen. Het zal duidelijk zijn, dat een dergelijk ge bouw met zijn inrichting, heel wat geld zal kosten. (Zie vervolg 2e bladz. Ie kolom Nieuwe goden. We zijn geen ketters. We zijn nog minder zinnens te schrijven ten voordele van eender talrijke Ame rikaanse godsdienssekten welke ook in Vlaanderen proberen bin nen te dringen. En toch bestaan er nieuwe goden Alle betaalde syndikale leiders op enkele schitterende uitzonderin gen na verwachten steeds alle heil eri zelfs een groot gedeelte van hun levensbestaan van de god STAAT. Dezelfde ziekte heeft natuurlijk als elke besmetting, spijtig genoeg, een groot gedeelte onzer arbeiders aangetast. Erger nog. Veel te dikwijls, als het niet helemaal gesmeerd loopt zien we nijveraars hun blikken wenden naar dezelfde qod de STAAT. Wie onder onze lezers kent niet in zijn eigen onmiddellijke omge ving tientallen van personen waar van het enigste levensideaal be staat in zo weinig mogelijk te wer ken, tijdig een goed betaald postje te vinden, waar men ook tijdig op pensioen gesteld wordt. Werken of bekwaamheid is van volstrekt bijkomend belang. Hoofd zaak is in de kaas geraken. Dit gaat niet zo gemakkelijk in de privé sektor. Eens te meer aanbid den deze landgenoten nieuwe go den waarvan ze werkelijk gans hun levensbestaan verwachten STAAT, PROVINCIE, GEMEENTE. Opdat dit zou lukken moeten er natuurlijk nog immer een zeker aantal onnozelaars bestaan zoals U en ik die de mening zijn toege daan dat het leven nog wat meer bevat dan een vast en sekuur postje. Rekening houdend met deze toe stand welke we slechts zeer sche matisch samenvatten hoeft het ons niet te verwonderen dat deze geestesgesteltenis ook een gedeel te van onze boerenstand heeft aan getast. Dit als loutere vaststelling. De boer zelf. Deze gesteltenis past echter niet voor de boer die steeds en vóór alles een onafhankelijk en vrij be staan wenst te leiden. Het strekt hem tot eer. Deze werkelijkheid zou trouwens de echte staatslieden moeten over tuigen dat de bewering De boer vormt de grondslag ener natie geen litteratuur is maar doodba- nale werkelijkheid. Werkelijkheid welke dan ook aan de boeren rech ten geeft waarop het parasitaire gedeelte onzer bevolking geen aanspraak kan op maken. Er is echter meer. Dat elk van ons nu even denkt aan zijn gehucht, aan zijn dorp en zelfs, met een beetje verbeelding, aan zijn streek of kanton. Hebt U er al over nagedacht dat U zelf een voorwaarde bent van de voorspoed van uw gehucht, uw dorp, uw streek Staat U aan de spits en met U enkele andere boeren dan zal gans de gemeente, ja zelfs uw streek, daarvan de vruchten plukken om dat er tussen allen een wisselwer king van voorspoed of rampspoed heerst. We kunnen zelf, elk van ons, op ons eigen bedrijf niet alleenlijk veel bijdragen tot de bloei van ons hof maar ook tot de vooruitgang van gans onze streek. Ouderen onder U moeten maar even nadenken wat vroeger reeds het aanleggen van een degelijk proefveld in een gemeente beduid de. Thans is dit belang minstens duizendvoudig groter geworden. De tussenkomst van openbare be sturen is niet noodzakelijkerwijze immer en altijd de beste oplossing. Er is meer en erger Deze tussen komst zal maar volle vruchten afwerpen als de belanghebbenden, de boeren zelf, van het nut hier van overtuigd zijn en initiatieven durven en kunnen nemen. Hoe dikwijls is het niet gebeurd dat de grote hoop onzer boeren onverschillig bleef tegenover zeer goed bedoelde initiatieven van de openbare besturen Hoevelen lie ten niet tienduizenden Fr. toelagen voor hunne neus voorbijvliegen door laksheid en onverschilligheid Een stichtend voorbeeld. Het is niet onze gewoonte Ame rika te pas en te onpas er bij te sleuren omdat we nu eenmaal we ten en beseffen dat het verschil tussen ons en dit land al te groot is. Toch duldt elke regel een uitzon dering. Velen onzer lezers hebben allicht wel eens horen spreken over de proefneming gedaan inde Tennes- see-vallei (Verenigde Staten). (Zie vervolg 6' bladz. 1' kolom.) Ij De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Handelsregister Aalst Nr 145. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1954 | | pagina 1